Natalie Portman spune că a refuzat premiul Genesis, în valoare de 1 mil. de dolari, pentru a nu părea că îl sprijină pe Netanyahu

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 14:32 Actualitate | Internaţional


Natalie Portman
Foto: Wikimedia Commons
Actriţa Natalie Portman, care s-a aflat în ultimele zile în centrul atenţiei după ce a refuzat premiul Genesis, a publicat online un mesaj în care subliniază faptul că nu a participat la ceremonia de joi pentru a nu părea că îl susţine pe prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu şi că refuzul ei de a primi distincţia în valoare de 1 milion de dolari nu reprezintă boicotarea Israelului, transmite news.ro.

Decizia ei a fost criticată de ministrul israelian al Culturii care a spus că actriţa este susţinătoare a BDS (mişcarea anti-israeliană Boycott, Divestment and Sanctions).

În aceeaşi zi în care a făcut anunţul, grupul activist pro-palestinian BDS a lăudat acţiunea lui Portman.

„Decizia mea de a nu participa la ceremonia de acordare a Genesis Prize a fost caracterizată greşit de alţii. Lăsaţi-mă să vorbesc pentru mine. Am ales să nu particip pentru că nu am vrut să apar ca susţinător al lui Benjamin Netanyahu, care urma să ţină un discurs la ceremonie”.

Ea a continuat: „Nu fac parte din mişcarea BDS şi nici nu o susţin. Ca mulţi israelieni şi evrei din lume, pot fi critică la adresa conducerii Israelului fără să doresc să boicotez întreaga naţiune. Îmi preţuiesc prietenii israelieni şi familia, mâncarea israeliană, cărţile, arta, filmul şi dansul”.

Portman a mai spus că „atrocităţile” care au loc astăzi în Israel nu sunt aceptabile. „Israelul a fost creat exact acum 70 de ani, ca adăpost al refugiaţilor de Holocaust. Dar maltratarea celor care suferă de pe urma atrocităţilor de astăzi nu se aliniază valorilor mele evreieşti. Pentru că îmi pasă de Israel, trebuie să fiu împotriva violenţei, corupţiei, inegalităţii şi abuzului de putere”.

În plus, ea a precizat că susţine numeroase organizaţii caritabile din Israel pe care le va anunţa curând.

Actriţa americană Natalie Portman s-a născut pe 9 iunie 1981, la Ierusalim, şi deţine dublă cetăţenie (americană şi israeliană). 



















1641 vizualizari

  • +10 (26 voturi)    
    Mai bine lua milionul... (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 14:57)

    Cataleya [utilizator]

    ...suporta discursul lui Netanyahu si apoi dona banii aia in scop caritabil.
    Dar, mai exista si oameni cu caracter laudabil pe lumea asta.
    Bravo Natalie!
    • -4 (4 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 17:45)

      DanielC [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      La același lucru ma gândeam. Donația sa fie făcută unui ONG palestinian. Cred ca ar fi avut un impact mai mare chiar.
  • +1 (23 voturi)    
    Imi amintesc de... (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 15:12)

    Cataleya [utilizator]

    ...circul ieftin si infantil facut de BoB Dylan in 2016 cand i-a fost acordat premiul Nobel pt literatura.

    Vreme de doua saptamani dupa decernarea premiului, Dylan n-a reactionat deloc, sub nicio forma. Mut ca pestele.
    N-a fost nici sa-si ia premiul, n-a fost nici la dineul onorific, iar dupa 2 saptamani a declarat ca este "foarte incantat " de faptul ca a primit premiul.
    Unul dintre membri Academiei suedeze l-a taxat cat se poate de corect: " Tacerea d-lui Bob Dylan denota aroganta si lipsa de respect"".

    E drept ca Bob Dylan isi poate permite sa dea cu tifla oricui de pe aceasta planeta, dar totusi....
    • 0 (2 voturi)    
      auzi si sa nu crezi! (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:02)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      """E drept ca Bob Dylan isi poate permite sa dea cu tifla oricui de pe aceasta planeta,"""....asta nu merita nici un premiu nobel...si s au exprimat deja f.mullti in privinta asta...si pe urma a mai facut si circ ca un imbecil....pe de alta parte nu vad legatura intre cele doua cazuri...asta e evreica deci nu poti sa zici ca nu are dreptul sa l critice pe escrocul ( ca si asta e cercetat pt coruptie ) de Netanyahu..e ca si cum ai spune ca un roman nu ar avea dreptul sa l critice pe escrocul de la teleorman..
    • -2 (2 voturi)    
      Nedumerire (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:27)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Păi de ce /// să-și permită? Are două perechi de ouă în loc de una? Altfel, de ce /// și-ar permite? Întreb și eu, nu dau cu parul. Suedezul a avut dreptate. A fost un gest arogant. Pentru realizările sale a fost plătit regește. Adică, nu a făcut vreun gest caritabil cu muzica lui. Aroganța nu e niciodată justificată. Una-i una, alta-i alta.

      Legat de subiectul de față: tipa a arătat că are caracter. Câți am fi procedat ca ea chiar bogați fiind? Mă uit la mari fotbaliști din Europa. Sunt surprins când aflu că s-a mai transferat unul pe la cămile sau în China. Nota bene, vorbim despre multimilionari în euro, nu despre vreun român verde, care-și duce viața cum poate și el. Chiar și așa, acei jucători, cu o carieră de succes în spate, preferă să se retragă jucând pe cămile sau pe Marele Zid, în loc să termine en fanfare.

      Foarte frumos din partea ei.
  • -11 (29 voturi)    
    WOW, laude de la miscarea BDS... trebuie (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 15:12)

    asistat [utilizator]

    ca e tare mandră portman!
    idioții de stangiști liberali de la Hollywood iar au dat lovitura!
    • +2 (6 voturi)    
      Da, da... (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 17:33)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Femeia a spus clar că nu sprijină mișcarea, dar nu te împiedica în detalii așa minore...
    • -3 (5 voturi)    
      socoteli (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 22:44)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Cred ca aveti dreptate deoarece:
      Refuzand un premiu de 1 milion, ar putea sa primeasca un rol la Hollywood din care sa obtina 10 milioane...
    • +1 (5 voturi)    
      wow, ce inteligent esti (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 23:02)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      dar nu indeajuns incat sa stii ca Natalie Portman este israeliancă născută în Ierusalim, nu?
  • +1 (5 voturi)    
    fraieri (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 17:46)

    nahir [utilizator]

    evreii astia.
    dragnea venea in limba si daca era un premiu fara valoare materiala, numai sa-si sustina obedienta fata de Netanyaghu si Black Cube. Si nici macar nu e evreu ca Natalie Portman.