O femeie fost pilot în Marina Americană, eroina care a reușit să aducă de urgență la sol avionul al cărui motor a explodat în timpul zborului

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2018, 17:50 Actualitate | Internaţional


Tammie Jo Shults
Foto: Twitter
Tammie Jo Shults, fost pilot în Marina Americană și printre primele femei care au zburat cu un avion de luptă F-18, a reușit să aducă la sol avionul companiei americane Southwest Airline, după ce unul dintre motoare a explodat în timpul zborului și a spart unul dintre hublourile aeronavei, creând panică printre pasageri și trăgând în exterior o femeie, relatează MSN.com.

În ciuda crizei de la bordul navei, Shults a reacționat calm și a transmis controlorilor de zbor că ”că ne lipsește o parte a avionului”. 

Întrebată dacă a luat avionul foc, aceasta a zis : ”Nu, nu a luat foc, dar ne lipsește o parte a lui. Au spus că este o gaură în el și cineva a ieșit din avion”, adăugând că există pasageri răniți, care au nevoie de asistență medical. 

Pasagerii spun că după ce a reușit să aducă la sol avionul, Shults și-a făcut timp pentru a vorbi cu toți pasagerii de la bord. 

Shults a reușit să aterizeze de urgență pe Aeroportul Internațional din Philadephia cu avionul Boeing 737-700 . 

Pasagerii au trăit momente de groază, marți, în timpul zborului spre Dallas, după ce au auzit explozia puternică a unuia dintre motoare și au văzut căzând măștile de oxigen, dar și cum o femeie este trasă în afara avionului printr-un geam spart.

Ulterior, șefului Consiliul Național pentru Siguranța Transporturilor, Robert Sumwalt, a anunțat că femeia și-a pierdut viața.

Departamentul de pompieri din Philadephia, unde avionul Boeing 737-700 a aterizat de urgență, anunțase anterior că unul dintre cei 149 de pasageri și membri ai echipajului aflați la bord a fost transportat la spital în stare critică. Alți șapte au primit îngrijiri pentru răni ușoare.






















8934 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    Ne puteti spune (Miercuri, 18 aprilie 2018, 18:38)

    TheFreeOne [utilizator]

    despre femeia care a reusit sa aduca la sol acest avion, daca era unul sintre pilotii avionului, sau doar calatorea la bordul lui si si-a folosit cunostintele ca ca asiste pilotii? Ca nu reiese acest lucru din articol...
    • +15 (17 voturi)    
      Pai daca scrie (Miercuri, 18 aprilie 2018, 22:02)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      ca " a reusit sa aduca avionul la sol" ce putea fi ?
      Unde ai pomenit tu ca in timpul unei avarii, pilotii sa deschida usa cabinei si sa invite pasagerii competenti in cabina pentru a le cere sfaturi ?
      • +3 (5 voturi)    
        uite aici s-a intamplat (Joi, 19 aprilie 2018, 13:43)

        tudor1234 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        http://www.dailymail.co.uk/news/article-2646729/Off-duty-Air-Force-bomber-pilot-heroically-landed-Boeing-737-saving-159-passengers-pilot-suffered-devastating-heart-attack.html

        asta fiind vorba de curse comerciale. Pe avioane mai mici private unde exista un singur pilot, ai fi surprins cat infarcte nu s-au intamplat.
        • -2 (2 voturi)    
          pentru Tudor (Joi, 19 aprilie 2018, 19:54)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui tudor1234

          Multiumesc pentru raspuns.Deci e posibil ca sa intervina un pasager. Totusi ,aici nu a fos asa.
          Povestea ta este din 2014 si se refera la un barbat , pilotul Mike gongol.
    • -11 (13 voturi)    
      Nu, nu e clar... (Miercuri, 18 aprilie 2018, 22:39)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      N.O. nu spune clar, dar am dedus din ce a scris ca ca tanti asta a fost pilotul singular al avionului - ciudat pentru ca un asemenea avion are 2 piloti. Eu totusi cred ca articolul se incadreaza la fake news - adica e un articol mincinos ( minciuna prin omisiune + minciuna directa prin afirmatiile ca toate manevrele astea au fost facute de u un singur pilot) . O sa ma uit la informatiile din SUA, ca nu te poti baza pe asemenea articole neclare.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 18 aprilie 2018, 19:28)

    Joseph18 [utilizator]

    Asa un pilot mai RAR!
    Felicitari si cred ca i se cuvine o onoare deosebita.
  • +9 (9 voturi)    
    Toata stima... (Joi, 19 aprilie 2018, 0:15)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...nu vreau sa stiu ce a fost in sufletul oamenilor din avionul acela. Felicitari doamna!!!
  • -11 (13 voturi)    
    Discriminare (Joi, 19 aprilie 2018, 6:56)

    Setalcott [utilizator]

    O buna ocazie pentru a denunta disparitatea de gen in profesiile aviatice. Ma mir ca MSN nu e pe baricade.