WSJ: Trump a luat în considerare lovirea de ținte rusești și iraniene din Siria

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2018, 9:23 Actualitate | Internaţional


Racheta de croaziera lansata spre Siria
Foto: DVIDS
Donald Trump a luat în considerare lansarea unui atac de trei ori mai amplu în Siria, care să includă și bombardarea sistemelor rusești de apărare antiaeriană, dar a fost convins de secretarul Apărării, James Mattis să nu o facă, scrie Telegraph. Pentagonul i-a prezentat lui Trump trei opțiuni de răspuns la atacul chimic desfășurat de regimul Assad pe 7 aprilie în Douma, potrivit Wall Street Journal

Cea mai precaută opțiune presupunea un bombardament limitat al unităților legate de armele chimice, iar a doua includea, pe lângă acestea, și posturi militare de comandă. 

A treia variantă presupunea lovituri devastatoare asupra armatei lui Bashar al-Assad, inclusiv capacități antiaeriene rusești din Siria. Aceasta ar fi însemnat declanșarea unei acțiuni militare de trei ori mai ample decât cea lansată de SUA, Marea Britanie și Franța în primele ore ale zilei de sâmbătă. 

În timpul zilelor de planificare intensă în care s-a întâlnit cu principalii săi consilieri de securitate, președintele american a întrebat dacă opțiunea lovirii țintelor rusești și iraniene este necesară pentru afecta armata lui Assad, scrie Wall Street Journal. 

Trump și ambasadoarea SUA la ONU, Nikki Haley, au presat pentru un bombardament mai serios în Siria. 

Dar, potrivit publicației americane, Mattis a îndemnat la precauție și a sugerat că a treia opțiune ar putea duce la o escaladare a situației de către Rusia sau Iran. Decizia luată lafinal este văzută la Washington ca o confirmare a poziției importante pe care Mattis o are în administrația Trump.

















3666 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    deci putea, dar n-a vrut? (Marţi, 17 aprilie 2018, 9:28)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    daca Rusia e asa de slaba, de ce nu a actionat?
    • +5 (7 voturi)    
      pentru ca (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:13)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      la Casa Alba nu se judeca la fel ca la hotel :P
      • -1 (5 voturi)    
        aha, iar tu stii asta pentru ca .... (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:28)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        esti un insider....deh!
    • -5 (11 voturi)    
      daca vorbim (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:00)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      de "lovituri devastatoare", acestea ar trebui indreptate catre cauza problemei, nu catre Assad sau Siria, dar Occidentul e prea las si prea comod sa-si asume rezolvarea problemei, adica anihilarea tuturor capacitatilor militare nucleare sau conventionale ale cracanatului.
      • +2 (6 voturi)    
        Amica (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:40)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Aici nu esti la Starcraft, Warcraft sau counter strike.
        Mai ia contact si cu realitatea.
  • +1 (5 voturi)    
    Propagandă bolșevică! (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:03)

    asavreau [utilizator]

    Nu mai cred nici copii asemene zvonuri.SUA,Anglia,Franța nu au probleme în Siria cu Rusia sau Iran.Putem spune că în unele privințe,prezența Rusiei limitează acțiunile Iranului și asta nu-i rău.
  • -2 (6 voturi)    
    Idiocracy (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:17)

    galeo [utilizator]

    Scenariul din filmul idiocracy a devenit realitate
  • +4 (6 voturi)    
    The man who saved the world II? (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:23)

    mikee15 [utilizator]

    James Mattis a salvat lumea oare? Ar fi fost razboi total daca distrugeau baze militare rusesti. Probabil ca aceasta este "linia rosie" de care se tot vorbeste in Siria.
    • 0 (4 voturi)    
      Iti dai seama ce presedinte au votat hamericanii ? (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:41)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui mikee15

      Ar trebui sa fie tare mandri de el
  • +1 (1 vot)    
    Alternativa (Marţi, 17 aprilie 2018, 10:57)

    BEDE [utilizator]

    Se poate sa fie lovite niste tinte turcesti din Siria si rusii sa spuna ca americanii le-au lovit, iar americanii sa spuna: "nu noi"... Asteptam cu interes. Deocamdata s-ar zice ca nici americanii si nici rusii nu vor sa declanseze un conflict de anvergura celui de-al doilea razboi mondial, asa ca lovesc si ei in aliatii cei mai mici, care le incaseaza. La cate factiuni sunt pe teritoriul Siriei, au si americanii si rusii de unde allege in cine sa loveasca fara ca americanii sa-i loveasca direct pe rusi, nici invers.
    Dar accidente se mai intampla, cum a fost odata USS Panay in 1937 si americanii nu au declarant atunci razboi Japoniei... Probabil ca asa va fi si in siria pentru un timp.
    • +1 (5 voturi)    
      Sa speram (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:42)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ca Rusia nu isi ia revansa in aliatul cel mai mic din cealalta tabara pe nume Romania
      • -3 (3 voturi)    
        imposibil, la ce arme avem noi! (Marţi, 17 aprilie 2018, 12:10)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        n-au curaj rusii sa ne atace, Beti turta si cu arme vechi si ruginite. Asa zic speclistii de pe aici....
  • +1 (5 voturi)    
    sigur ca da... (Marţi, 17 aprilie 2018, 11:29)

    ember [utilizator]

    si marmota invelea ciocolata! trump tocmai s-a opus unui val de noi sanctiuni economice impotriva rusiei si cineva vrea sa credem ca el e cel care trebuie tinut in frau impotriva lui putin. asa ceva poate crede cineva care nu gandeste.