UPDATE Consiliul de Securitate al ONU se întrunește pentru a discuta atacul efectuat în Siria. Rusia cere condamnarea ”agresiunii” împotriva regimului lui Assad

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 16:17 Actualitate | Internaţional


ONU
Foto: captura facebook
Consiliul de Securitate al ONU se reunește sâmbătă la ora 15.00 GMT, la cererea Rusiei, după atacurile aeriene ale Statelor Unite, Franței și Regatului Unit împotriva regimului lui Bashar al-Assad din Siria, relatează AFP.

17.49:  Rusia a propus Consiliului de Securitate al ONU un draft de rezoluție, văzut de Reuters, care ar condamna ”agresiunea împotriva Republicii Arabe Siriene de către SUA și aliații săi care a violat lega internațională și Carta ONU”.

Vladimir Putin a catalogat, sâmbătă dimineață, loviturile aeriene americane, britanice și franceze asupra Siriei drept "un act de agresiune" și cere o reuniune de urgență a Consiliului de Securitate al ONU pentru a se discuta despre "acțiunile de agresiune ale Statelor Unite și ale aliaților lor".

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a lansat un apel către toate statele membre să se abțină de la orice act care ar putea conduce la o escaladare a loviturilor occidentale în Siria.



















1612 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    rusia nu cere acum (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 17:02)

    liviu_ [utilizator]

    reuniunea consiliului care l-a ignorat cand a invatat Crimeea?!
    • -11 (25 voturi)    
      nu se compara (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 18:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Crimeea a fost si ramane parte a Rusiei, pe cand Siria este un stat suveran, bombardat fiindca nu a acceptat sa aiba soarta Libiei; avem de-a face cu o noua agresiune occidentala, la fel de mizerabila ca si executantii ei
      • +5 (5 voturi)    
        A cui parte este Crimeea? (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 19:00)

        Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Au iesit trolli la inviorare!


        Cum adica???? Nu tot ONU a garantat integritatea teritoriala a Ucrainei??? si ce sa ales???


        Si Georgia tot a Rusiei o fost???? Si Basarabia tot a Rusiei o fost?????

        Auzi la Mujicstan ce teorie are......

        Ma mir ca nu va este rusine sa scoateti capul la inaintare.........
      • +5 (5 voturi)    
        Crimeea nu a Rusiei (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 19:00)

        barny [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        a fost cedata Ucrainei. Mai ramane sa ne zici si ca Alaska e tot a Rusiei. Aperi un criminal, de fapt doi daca-l luam in calcul si pe Putin.
      • +5 (5 voturi)    
        Crimeea ca si restul de 95% di Rusia (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 20:42)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Nu au fost rusesti ci cotropite. Karelia e ruseasca??? Daghestan e rusesc??? Crimeea a fost a tatarilor first.
        Si cum nu se compara? Asaltul asupra Georgiei se compara, cand executau rusii civili ca in Somalia???
        Hai pashli!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Ukraina...Crimeea??? (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 18:19)

    rov [utilizator]

    nimic rrusia!?!!!
  • +15 (21 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 18:42)

    sucar [utilizator]

    rusii descopera dreptul international. Adica ala pe care urinau omuletii verzi.
  • 0 (0 voturi)    
    Nașu vrea un nou teritoriu (Duminică, 15 aprilie 2018, 0:53)

    Observatory [utilizator]

    L- a găsit pe mamelucul de Assad și i țara vândută Rusiei de mulți mulți , pe vremea când și romanii trimiteau armament la Tartus , ....
    Cerința la ONU a fost respinsă , așa ca putinica s rama cu coada între picioare
    Hai sa fim serioși , Americanii nu au nevoie de influența siriană , cea mai nenorocita țara din regiune
    Sa sine soarta lui Ceașca