Serghei Lavrov: Atacul chimic din Siria, regizat de serviciul secret al unui stat rusofob

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 aprilie 2018, 14:06 Actualitate | Internaţional


Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Șeful diplomației ruse, Serghei Lavrov, a susținut vineri că prezumtivul atac chimic de săptămâna trecută din Siria a fost „regizat” de „serviciile speciale ale unui stat rusofob”, fără a specifica însă la ce țară se referă, scrie AFP.

"Dispunem de dovezi irefutabile că e vorba de o nouă punere în scenă și că serviciile speciale ale unui stat, care este în prezent în prima linie a unei campanii rusofobe, au participat la această regie”, a spus Lavrov, într-o conferință de presă.

Potrivit căștilor albe siriene, un serviciu de salvare în zona rebela, și ONG-ului Syrian American Medical Society, zeci de persoane au fost ucise în 7 aprilie în Douma, într-un atac cu „gaze toxice”, imputat de occidentali regimului Bashar al-Assad, care neagă orice implicare.

Miercuri, armata rusă a acuzat Căștile albe că au „regizat în fața camerelor un atac chimic împotriva civililor”.



















3750 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    acu (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:14)

    liviu_ [utilizator]

    2-3 zile ziceati ceva ca atacu nu a existat si totu e regizat... acu exista da e facut de "rusofobi"?!
    serios... get your facts straight!
  • +15 (25 voturi)    
    Asta da șaradă (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:24)

    CezarN [utilizator]

    Căci, in afară de Rusia, nu stiu nici un stat care sa nu fie rusofob. :))
    • +2 (12 voturi)    
      Serios d-le Lavrov! (Vineri, 13 aprilie 2018, 20:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cineva a regizat,sau văzut.Cine a pus la dispoziția trupelor guvernamentale armele chimice.Hai spune-ne și asta.Cu așa trupe care se lasă regizate,Assad nu mai era de mult.D-le Lavrov,l-ai înfundat pe Assad,pentru-că recunoști folosirea armelor chimice.Restul sunt vorbe.
  • +11 (19 voturi)    
    Halal indicație (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:27)

    Tescovin [utilizator]

    „...un stat rusofob”... mersi, coane, nu m-ajută. Ca și când ai spune „ne vedem în față la MegaImage”
    • -4 (8 voturi)    
      nu-i greu de ghicit (Vineri, 13 aprilie 2018, 21:34)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      UK
  • -9 (13 voturi)    
    is_real? (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:30)

    MG [utilizator]

    as pune pariu
  • +16 (24 voturi)    
    hai cu dovezile ! (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:33)

    Mistrelutz [utilizator]

    sa mai vedem capturi din jocuri
  • -8 (16 voturi)    
    Ii vorba de UK? (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:33)

    Armadilo [utilizator]

    mai sa fie.......
  • +13 (17 voturi)    
    URSS mandra de prestatia Javrov (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:38)

    un domn [utilizator]

    Spectacolul Novichiok continua!
  • +8 (12 voturi)    
    Unde au ajuns Servicii astea Speciale (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:43)

    scaraotchi [utilizator]

    din Cecenia, d-le...!
  • +12 (22 voturi)    
    Javrele bolsevice in actiune de dezinformare (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:46)

    tarantella [utilizator]

    Mai intai au spus ca nu-s dovezi (desi acum spun ca au dovezi irefutabile). Dupa ce Macron a iesit la rampa cu afirmatia ca a vazut dovezile ce-l incriminau pe Assad, javrele au intors-o: da, dar a fost regizat de serviciul secret al unui stat rusofob. Fara a da prea multe detalii, ca n-au de unde. De exemplu, ne-ar interesa sa stim ce inseamna "regizat". L-au determinat cumva pe Assad sa arunce butoaiele cu incarcatura chimica sau chiar ei, cei din serviciul secret, le-au aruncat? Pai, daca a 2-a varianta era adevarata si dovezile ruznacilor chiar erau "irefutabule", Javrov ar fi afirmat deja cu subiect si predicat cine-s autorii. Ar fi fost o pleasca nesperata pentru rusi sa dovedeasca ipocrizia occidentalilor bla-bla-bla. Asa, a aruncat doar o fumigena. Mai departe, se ocupa postacii sa dezvolte teoria conspiratiei, ca de obicei.
  • -8 (12 voturi)    
    Magnitskistan (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:53)

    Kosmos [utilizator]

    E tara
  • -12 (18 voturi)    
    o aluzie nu prea subtila la... (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...MI6 sau Mossad?
  • +9 (17 voturi)    
    Desigur (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:01)

    mihnea2012 [utilizator]

    Astia se incurca in minciuni.

    Nu era vorba ca nu a fost si ca au stabilit expetii vostri pe teren ca nu e nimika?

    Acu' e, da' e de la altii!
  • +7 (11 voturi)    
    hihihihi dar nu este rasul meu... (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:16)

    ..13 [utilizator]

    ca de obicei, pentru ca nu vrea sa dezamageasca, Ministrul Afacerilor Externe din gubernie ne ajuta sa zambim intelegand ceea ce dumnealui si statul din care face parte dansul refuza sa isi creada...

    As putea spune ca rad si curcile de dansul si de marea tara care acum se vede oarecum pusa la colt...

    drama celor din Siria a fost cu mult prea mare...
    Si nu se intampla petnru prima oara - pentru prima oara insa se revolta in grup tarile civilizate.
  • +4 (10 voturi)    
    ahaha (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:19)

    asddd [utilizator]

    dispunem de dovezi irefutabile ca o portocala a provocat atacul chimic din siria!!!! :DDD
  • +12 (18 voturi)    
    Își răcește gura de pomană (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:29)

    trotuar [utilizator]

    Rusia credibilitate zero.

    La începutul invaziei Crimeei soldații ruși care au invadat nu aveau însemne militare și nu erau recunoscuți de Moscova (omuleții verzi). Mai încolo Putin se dădea cocoș că ce invazie mișto a plănuit.

    Când a fost doborât avionul cu pasageri în Ucraina au apărut imediat zvonuri ba că a fost un avion ucrainean, ba că l-au confundat cu avionul lui Putin, ba că era rachetă sol aer ucraineană ba că în Rusia nu se mai folosește versiunea aia de rachetă.

    Sa nu mai vorbim de morți suspecte în Rusia și otrăviri cu poloniu și mai curând "Novichok".
  • +1 (13 voturi)    
    Chiar daca (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:29)

    UpNext [utilizator]

    ceea ce afirma Lavrov este adevarat, ceea ce trebuie inteles este ca nu este adevarat....
  • +8 (14 voturi)    
    ciudat (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:35)

    tearoftime [utilizator]

    parca Rusia zicea ca nu a fost niciun atac.

    Acum a fost da' l-au facut altii?

    Si nu numai ca l-au facut altii, dar a fost un stat "rusofob", nu "libanofob"... ciudat, ca parca libanezii erau acuzati de atac. Sau nu?
    • -6 (12 voturi)    
      ce e ciudat? (Vineri, 13 aprilie 2018, 18:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

      Ca esti incapabil sa citesti o stire in romana? Unde spune ca acum a fost?!?

      "e vorba de o nouă punere în scenă "

      Aaaa.... tu echivalezi punere in scena cu atac. Misto...
  • +6 (12 voturi)    
    radio erevan (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    in mod sigur nu a fost dar daca a fost , nu noi , ei !
  • +4 (8 voturi)    
    Ieri Rusia acuza (Vineri, 13 aprilie 2018, 19:46)

    samy19 [utilizator]

    Castile Albe, azi acuza un fantomatic stat rusofob, maine de vina vor fi extraterestrii din Area 51.
  • +5 (11 voturi)    
    Rusii, acesti ingerasi ai pacii (Vineri, 13 aprilie 2018, 22:39)

    Dalinar [utilizator]

    Daca nici 300 de ani de istorie nu te-au invatat cine is rusii, atunci iti meriti soarta. Assad o sa sfarseasca sfartecat de hoitari in desert.
  • +1 (5 voturi)    
    stai sa ma gindesc, (Vineri, 13 aprilie 2018, 23:07)

    iodixit [utilizator]

    aaaaaaaa, adica rusia?
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt... draga mos Lavrov (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 20:46)

    gwolf [utilizator]

    Pe tine te ustura ridichea ca un alt serviciu secret a inceput sa lupte cu armele voastre? adica dezinformare, regie, manipulare? dar acum toate astea sunt condamnabile nu?
    Ca sa vezi ! Ce chestie!