Fotografii satelitare cu nave rusești care au părăsit portul sirian Tartus alimentează zvonurile legate de un atac american / Rusia spune că e vorba de exerciții navale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2018, 15:34 Actualitate | Internaţional


Amplasarea regulata a navelor rusesti
Foto: Captura Twitter
Presa internațională a publicat marți seara fotografii cu portul sirian Tartus, care adăpostește o bază navală rusească, și care este părăsit de navele de război ale Moscovei, speculând că ar putea fi o măsură luată în eventualitatea unor lovituri aeriene americane iminente. Rusia spune însă că este vorba de exerciții navale.

Agenția rusească Interfax, preluată de zerohedge.com, afirmă că este vorba de exerciții care vor avea loc în intervalele 11-12, 17-19 și 25-26 aprilie, între orele 10 și 18 (ora Moscovei).

Precizările vin după ce ImageSat International (ISI) a prezentat imagini cu portul Tartus părăsit de navele rusești, speculând că ar putea fi vorba despre măsuri preventive în eventualitatea unor posibile lovituri americane.





















6474 vizualizari

  • +8 (28 voturi)    
    :)) (Joi, 12 aprilie 2018, 15:48)

    Marionette [utilizator]

    Pai normal! Ivan este tare doar in gura. Cand intalneste un adversar pe masura, nu o tarisoara ca Germania, o sterge pe ruseste!
    Asociatia Mafiota care mulge rusi decerebrati numita si Stat Rus nu va avea niciodata ceva de comentat in fata Americii!
  • +5 (23 voturi)    
    pacat ca au plecat (Joi, 12 aprilie 2018, 15:48)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu era rau sa le distruga si navele rusilor , razboiul costa !
  • +12 (28 voturi)    
    Exercitiul militar se numeste ... (Joi, 12 aprilie 2018, 15:59)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    SPALAREA PUTINEI ... la ordinul Putineiului !

    :::::))))))))))))))))))))))))
    • -9 (21 voturi)    
      ce umor de PSDist ai (Joi, 12 aprilie 2018, 17:53)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      esti tare, mai PSD-istule
      Mai mor cateva mii de oameni, sirieni si poate cu ceva noroc si niste rusi, distractie maxima!
      Du-te si-ti ia ratia de ulei si faina de la stapanul tau Dragnea!
  • +9 (21 voturi)    
    mda (Joi, 12 aprilie 2018, 16:04)

    AliKimiku [utilizator]

    Rusii aveau programate iesirile cu barcutele in planul cincinal si nu puteau sa amane tocmai acum exercitiile.
    Care oricum au loc fix intre orele 10 si 18 ca nu le merg lanternele pentru nocturna.
  • +4 (14 voturi)    
    sigur!!! (Joi, 12 aprilie 2018, 16:07)

    bogdan1477 [utilizator]

    Fix acu cund unchiu sam ameninta cu bombardamente, navele rusesti se retrag nu pen'ca le-ar fi frica, ci pen'ca au niscaiva exercitii militare de executat la citeva sute de kilometri distanta. Te si bufneste risul...

    Acu vrem sa vedem mama si tata rachetelor de interceptare care intercepteaza si musca ce intra in spatiul aerian aliat cu care se lauda Putin in campanie.
  • +5 (23 voturi)    
    Caldura mare (Joi, 12 aprilie 2018, 16:12)

    un domn [utilizator]

    Mazetoo ?
  • -2 (14 voturi)    
    nu o sa fie nici un atac ... (Joi, 12 aprilie 2018, 17:51)

    VaseaV [utilizator]

    daca americanii or sa dea cu bomba in siria, rusu onsa dea in ukraina ... de ce se bucura lumea ?
  • +4 (22 voturi)    
    gigantic de prosti (Joi, 12 aprilie 2018, 18:05)

    vangall [utilizator]

    o prostie gigantica din nou lansata de presa. Un avion, ca si o nava sau un submarin este eficient doar in conditiile in care are libertate de actiune. deci pur si simplu navele au iesit din port pentru a-si pastra deshise toate optiunile militare, nu este vorba de o masura preventiva cit apreciez eu o masura de atac sau retorsiune. o nava in port este ca o rata pe uscat. vezi atacul de la Pearl Harbour. in razboi o nava trebuie sa fie in larg iar un avion in aer. Kapisci?
    • +4 (6 voturi)    
      imposibil! (Joi, 12 aprilie 2018, 20:32)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui vangall

      e plin de geostrategi care comenteaza aici.
  • -7 (15 voturi)    
    Operatiunea ''SPALA PUTINA'' (Joi, 12 aprilie 2018, 18:51)

    Trollhunter [utilizator]

    S-au kkt mujicii pe ei de frica cind l-au vazut pe Trump tunind si fulgerind!
    Asa si trebuie mujicilor, sa va temeti de Trump si de America!
    Cu Trump,Pompeo,Mattis si Bolton nu va mai merge, cum vi-a mers cu Obama!
    De-acum incolo cum faceti figuri, cum o luati peste bot!
    • 0 (8 voturi)    
      O, sancta simplicitas! (Joi, 12 aprilie 2018, 20:11)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Trollhunter

      O, sancta simplicitas!

      Și dă-i și luptă neicușorul, ca în 48. Numai cand te uiti la Trump si te apuca frica. Frica de a face pe tine de râs. Sunt convins ca Putin tremura in blanita. In mod cert aliatii vor risca un razoi cu Rusia pentru unii de nici nu-i gasesc pe harta. E tare Trump. In logica ta ma astept ca dupa Siria, Crimeea sa fie urmatoarea zona eliberata de brava armata americana. Sau nu? Nu m-as mira ca baietii sa se fi inteles deja: yankeule, ma retrag din Siria, dar raman cu Crimeea si imi iau si partea leului in DonBas, iar tu n-ai decat sa demolezi si sa ari dupa aceea Siria. Si asta pentru ca dupa o asemenea solutie, ambele tari ar avea de castigat: rusu marea zona industriala DonBas, iar americanu isi instaleaza un guvern marioneta care va reconstrui tara bagand banii in buzunarele yankeilor. Nu ca mai marii planetei nu si-ar mai fi dat mâna peste capul celor mici (Ribbentrop/Molotov 1939, Yalta 1945). Din antichitate politichia a fost la fel de mizera. Mai vedem.
  • +5 (13 voturi)    
    Naivitate (Joi, 12 aprilie 2018, 19:19)

    Popescul [utilizator]

    Sunteti naivi daca voi chiar credeti ca acele nave se retrag de teama americanilor. De ce spun asta? In primul rand ca acea coalitie NATO nu ar risca sa loveasca tinte rusesti. E deranj mare daca se intampla asta. Nimeni nu vrea asta. Nici macar voi nu v-ati dori. Nu ar mai fi vorba despre un simplu avion doborat, pentru ca a intrat pe teritoriul altui stat, ci ar fi un adevarat casus belli. Si acum pe bune. Pentru cine sa proneasca un razboi aliatii? Pentru o adunatura niste sirieni? In al doilea, cum sa se retraga rusii? Ce mesaj ar transite lumii intregi? Pasul urmator ar fi alungarea lor din Ucraina si din Crimeea. Chiar credeti ca vreodata Putin ar face o asemenea greseala de imagine? Vom vedea ce se va intampla, insa eu cred ca rusii nu au vreun gand sa plece prea curand din Siria. Au investit mult prea mult pentru a se retrage pentru ca vin americanii. Vom vedea.
    • +2 (6 voturi)    
      Or sa plece bahaind de foame (Joi, 12 aprilie 2018, 20:43)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      Daca aveau sange in pompa nu fugeau din port. Oricum is la mana americanilor si europenilor din multe pdv. E de ajuns sa fie taiati de la Interrac cateva zile si li se dezintegreaza hardughia.
  • +2 (4 voturi)    
    Sunt cativa pe aici care par sa se bucure (Joi, 12 aprilie 2018, 21:30)

    vudejea [utilizator]

    ca ar putea incepe razboiul...Sinucigasi, evident...Referitor la articol, tocmai faptul ca au iesit in larg e ingrijorator, respectiv semnifica ca sunt decisi sa riposteze...E elementar ca aceasta e o miscare ofensiva...Daca le lasau in port insermna ca nu vor sa se implice...Va inchipuiti ca ar fi riscat cineva sa loveasca o nava rusa??? Au 16.000 de focoase nucleare, adica suficient sa rada viata pe pamant daca le detoneaza acasa la ei...SUA si Rusia nu sunt tari care sa poata sa fie intrante vreodata...Armele nucleare au schimbat totul, or poate va inchipuiti ca-si trag cateva si apoi se aseaza sa faca pace...Daca apasa butonul, toata nenorocirea ar dura 30 minute, iar peste 31 de minute pamantul o sa fie cenusa in devenire, maxim cateva luni pana se stinge cea din urma vietuitoare....Poate doar tardigradele sa supravietuiasca si cateva bacterii...Care-i omul cel nerod si ignorant ce-si inchipuie ca ar supravietuii?
  • +6 (6 voturi)    
    Explicatie (Joi, 12 aprilie 2018, 23:16)

    KostasP [utilizator]

    Sa nu ne bucuram degeaba. Atunci cand se impune starea de alerta, trupele (fie ele terestre sau marine) sunt obligate sa paraseasca in cel mai scurt timp cazarma/portul si sa ocupe pozitii pre-stabilite de aparare. Asta s-a intamplat si in cazul de fata. Marina rusa a parasit portul si s-a pozitionat in largul marii mediterane asteptand atacul cu rachete american. Este o practica standard al oricarei armate din lume.
    • 0 (0 voturi)    
      cel mai lucid si simplu comentariu (Vineri, 13 aprilie 2018, 13:46)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Asta spun si propozitiile din articol, daca il recitesc :) Altfel, articolul nu spune nimic.
      Poate confuzia pe care o arata comentariile contradictorii e data de utilizarea cuvantului "parasit" interpretat ca "fugit" sau speculatiei "masurilor preventive impotriva atacurilor americane"; sau de afirmatiile echivoce pe care si le permit redactori in astfel de articole.
      Razboiul si declaratiile cvasi-diplomatice nu ar trebui sa fie subiecte de clickbait.

      Iar comentariile luate in ras ca fiind ale "geostrategilor" arata o lipsa in media romaneasca a capacitatii de a face analize si sinteze ale situatiilor politice externe. Sau macar a capacitatii de a pune intrebari bune legate de subiect.

      "A strike is not a strategy"