Reacția Rusiei după anunțul lui Trump: Un atac cu rachete inteligente în Siria vizează ștergerea urmelor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:59 Actualitate | Internaţional


Maria Zaharova, purtatoarea de cuvant a MAE rus
Foto: mid.ru
Moscova a insinuat miercuri că loviturile americane împotriva regimului din Damasc ar viza „ștergerea urmelor provocărilor” pe care Occidentul le denunță ca fiind un atac cu armă chimică împotriva enclavei rebele Douma, scrie AFP.

„Ideea ar fi să se șteargă rapid urmele provocărilor prin lovituri cu rachete inteligente și ca inspectorii să nu mai găsească în timp dovezile”, a scris pe Facebook purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse, Maria Zaharova, după ce Donald Trump a amenințat într-un tweet că rachete americane vor viza Siria.

„Rachetele inteligente ar trebui să zboare în direcția teroriștilor și nu în direcția guvernului legitim, care luptă de mai mulți ani împotriva terorismului internațional pe teritoriul său”, a adăugat Maria Zaharova.


















4364 vizualizari

  • +15 (31 voturi)    
    Un guvern nu mai e legitim daca omoara cetateni! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:11)

    pedepsitorul [utilizator]

    Adica voi sustineti un dictator care isi ucide populatia!

    Dictatorii se apara intre ei... iar dupa Europa, este randul Africi sa cunoasca pretenia' rusilor!

    Plecati dracu din Siria, sa se opreasca masacrarea oamenilor nevinovati!
    • -4 (16 voturi)    
      sa se duca in yemen sau in libia? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:44)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Esti constient ca actualul "masacru" este "dovedit" doar de declaratiilor castilor albe, nu? Adica baietii aia care lucreaza cu juma' de norma la "salvat" si juma' de norma in cadrul isis, pardon, rebelii "moderati".
  • +11 (27 voturi)    
    glume cu si fara zahar (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:14)

    un domn [utilizator]

    si pe mintea URSS
  • +8 (12 voturi)    
    absolut (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:32)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Doar ca rachetele alea o sa loveaza in depozite de arme chimice, nu in populatie. Si eventual aeroportul militar de unde au plecat.
  • 0 (2 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:50)

    iodixit [utilizator]

    trump vorbeste si rusii o trimit pe maria cine?
  • +9 (15 voturi)    
    Rusia, acest PSD global! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:01)

    Marionette [utilizator]

    Argumentele Rusiei sunt la fel de cinice ca ale lui Dragnea! Se vede ca sunt din aceeasi stofa: mafioti nenorociti. Se joaca de-a discutia!
  • +4 (6 voturi)    
    Maria Zaharova bate campii si (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:00)

    Rahan5 [utilizator]

    dezimformeaza la greu. Atacul SUA se va face in cu totul alt loc decat unde au fost gazate familiile rebelilor. Iar daca face aluzia de locul de unde au plecat elicopterele incarcate cu clor, acolo au avut oamenii lui Assad timp sa stearga orice urma, asa ca evitarea atacului SUA in acel loc este inutila. De fapt nu e nici o urma de sters. Elicopterele puteau pleca noaptea din baza/ baze, au aterizat pe camp la un loc stabilit, si au incarcat containerele cu clor adus acolo pe ascuns de catre camioane / vehicule cu mult timp inainte, dupa care elicopterele au plecat pentru atac.
    Exista posibilitatea ca SUA a avut anumiti agenti in civil intre rebeli, care au furnizat dovezile atacului cu clor al lui Assad. Asa se explica, poate, ca si-au dat seama ca Assad a facut atacul.