Imagini video par să arate soldați israelieni izbucnind în urale după ce un lunetist împușcă un palestinian

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2018, 14:01 Actualitate | Internaţional


Lunetist israelian
Foto: Captura YouTube
O înregistrare video pare să arate lunetiști israelieni trăgând într-un palestinian neînarmat în Fâșia Gaza, căderea acestuia fiind urmată de o explozie de bucurie: ”Wow, ce imagini. Da! Fiu de cățea”.

Doi miniștri israelieni s-au mobilizat marți pentru a apăra armata, scrie AFP.

Imaginile, nedatate, au fost difuzate inițial luni seara de televiziunea privată "10" care nu a precizat cum le-a obținut și au fost apoi intens distribuite pe rețelele sociale și în presa israeliană.

Imaginile par să prezinte un palestinian în apropiere de bariera care marchează granița dintre Israel și Fâșia Gaza. La un moment dat, un soldat avertizează că în zonă este și un copil mic. Palestinianul este atins de un glonț tras dintr-o poziție a soldaților israelieni. În momentul în care palestinianul se prăbușește, se aud strigăte de bucurie: "Wow, ce imagini. Da! Fiu de cățea".




Armata israeliană nu a contestat autenticitatea înregistrării, anunțând la puțin timp după difuzare deschiderea unei „anchete aprofundate”. Dar imaginile par să descrie „aparent un eveniment care a avut loc în urmă cu mai multe luni”, a precizat armata.

Potrivit cotidianului Yediot Aharonot, imaginile au fost filmate în decembrie anul trecut. Televiziunea "10" a precizat că soldatul care a tras este anchetat.

"Totul este OK"


Difuzarea acestor imagini intervine în momentul în care armata israeliană este în centrul unei puternice polemici, după ce 31 de palestinieni au fost împușcați mortal în cadrul recentelor manifestații de la granița cu Fâșia Gaza.

"Nu este vorba de tiruri asupra unei persoane oarecare, ci asupra unui terorist care se apropie de barieră într-o zonă interzisă accesului și venind dintr-o regiune controlată de Hamas", a afirmat ministrul securității interne Gilad Erdan la postul public de radio.

"Sunt convins că totul este OK", a adăugat el, evocând o „reacție umană” din partea soldaților confruntați cu o "situație tensionată".

Și ministrul Educației Naftali Bennett a luat apărarea trupelor israeliene.

"A judeca soldații pentru că nu s-au exprimat de o manieră elegantă în condițiile în care ne apără granițele nu e ceva serios", a spus Bennett, care conduce un partid naționalist religios.

Nu se știe dacă palestinianul împușcat a murit.

















3784 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    Nice shot (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:20)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Cica era terorist. Oricum, bine lucrat!
    • +4 (8 voturi)    
      toti sunt teroristi! (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:37)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      cum altfel?
      • -1 (5 voturi)    
        dilema veche (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:45)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Sa presupunem ca tu, turist roman, rus, american chinez etc. dupa ce ai iesit din biserica la Betleeem (dupa ce ai cheltuit niste bani ce au intrat in buzunarul palestinienilor) gasesti masina inchiriata in Tel Aviv cu o piatra in parbriz. Astept comentariul tau vis-a-vis de palestinieni ( teroristi sau poate nu, toti sau poate nu..).
        • 0 (4 voturi)    
          O piatra? (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:45)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Un parbriz spart nu costa foarte mult, important este sa-ti gasesti masina.

          In teritoriile unde locuiesc exclusiv palestinieni se gasesc mii de masini arse, desigur, dupa ce au fost furate de la 'vecini'.

          Deci, turisti americani, romani, rusi, chinezi, etc cand vor vizita acele teritorii 'neocupate' vor vedea sute de hectare de paman agricol ocupate de fiarele vechi care au fost candva, automobile, minibuse, camioane...

          Oricum, este stiut, ca este cu mult mai usor sa distruga, decat sa construiasca. Asta este!
        • +2 (6 voturi)    
          care-i legatura cu filmul cu lunetistul? (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:48)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          care trage intr-un civil neinarmat?
      • +1 (1 vot)    
        Vorbesti ca teroristul Menachem Begin?! (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:37)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        1946, King David Hotel?!
        • +2 (2 voturi)    
          exact! (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:47)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

          teroristii care au ucis civili britanici.
          • 0 (0 voturi)    
            Slava Domnului ca (Miercuri, 11 aprilie 2018, 1:11)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            v-am inteles, multumesc de raspuns!
            De altfel, in '46 Britanicii se pregateau de plecare, deci atentatul terorist Zionist era cu atat mai aberant!
  • +6 (32 voturi)    
    asa (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:23)

    codyrocco [utilizator]

    si ce-ar fi trebuit sa faca? sa regrete?
    e razboi. decat sa planga mama, mai bine plange ma-sa.
    • +7 (11 voturi)    
      corect! (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:37)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      e valabil si invers?
      • -1 (7 voturi)    
        Care e problema? (Marţi, 10 aprilie 2018, 16:46)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Asasinii teroristi arabi sunt sarbatoriti cu urale, cu festivitati, cu impartire de bomboane pe strazi si primesc indemnizatii de la conducatorii lor pentru crimele comise.
        Iar pentru teroristii eliminati, familia primeste pensie viagera.
        Poti compara entuziasmul pe buna dreptate a doi militari israelieni cu festivitatile intregii haite "palestiniene" de dupa fiecare atac terorist reusit?
        Care e problema?
        • +1 (5 voturi)    
          haita? (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:29)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          animale, nu ca ubermenschii cu kuneta, nu?
  • -5 (11 voturi)    
    In Izrael si Palestina (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:34)

    Delavale [utilizator]

    In Izrael si Palestina mor zilnic zeci de oameni.
    Turismul inseamna ruleta ruseasca
    • -4 (8 voturi)    
      Habar nu ai. (Marţi, 10 aprilie 2018, 16:49)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      Habar nu ai.
      Strazile din Israel sunt mai sigure pentru turisti decat cele din Europa.
      Nu mor zilnic zeci de oameni. Fantazezi.
      Si nu exista un stat numit Palestina. E doar o regiune autonoma.
      • +2 (6 voturi)    
        are si ambasade! (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:28)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        imclusiv in Romania.
        Deci, e stat! Regiunile autonome n-au ambasade,
  • +1 (17 voturi)    
    Ura ca politica nationala (Marţi, 10 aprilie 2018, 16:42)

    Standard [utilizator]

    Imi amintesc cum dansau palestinienii, in mijlocul strazii, pentru ca niste dementi daramasera 2 blocuri cu oameni in ele, la New York. Era mare bucurie.
    • +3 (9 voturi)    
      si de aceea trebuie impuscati toti? (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:35)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Standard

      care-i logica ta?
    • -2 (4 voturi)    
      1, 2, 3... (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:53)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Standard

      @Standard
      Daca numarati pana la 11 [Sept] puteti vedea filmul:

      Palestinians Celebrating 9/11 Attack
      https://www.youtube.com/watch?v=oMOZvbYJMvU
      • +1 (5 voturi)    
        si care-i legatura cu filmul de acum? (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:46)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        ?
        • 0 (0 voturi)    
          ??-!! (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:56)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Orice raspuns pe care l-as oferi NU va fi relevant pentru Dv.

          Insa, am si eu o intrebare: Ati avut vreodata prilejul sa discutati profund cu un musulman?

          Daca NU, aveti un filmulet de 3 min care va va ajuta sa intelegeti 'Sharia Law', care le conduce viata, si vor sa si o IMPUNA si altora:

          https://www.youtube.com/watch?v=qgLWcsbOD8k

          Aveti si materiale in limba romana:

          http://www.coran.ro/

          https://sites.google.com/site/coranarabromanonline/coran-cuprins

          Dupa ce veti fi mai bine informat, veti putea intelege si LEGATURA dintre diferitele forme de exprimare a BUCURIEI in lumea lor!

          Succes!
  • +8 (12 voturi)    
    daca un palestinian neinarmat este (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:23)

    __alex__ [utilizator]

    automat terorist, cum ar trebui sa fie un palestinian ca sa nu prezinte pericol pentru Israel? Mort?
    Daca filmarea asta ar fi fost cu un evreu impuscat de nazisti in anii 40 in aceleasi circumstante si astazi ar fi difuzat-o Israelul ca sa doveasca cat de josnic si inuman era nazismul.
    Dar deh, standarde duble, sionismul e acceptat de SUA...
    Sper ca lunestistul sa ajunga odata si-odata in fata unui tribunal international, ca si Netanyahu de altfel.
    • 0 (6 voturi)    
      Sionismul e un proiect (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:34)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      compatibil si convenabil Bisericii Evanghelice a USA, aliata Israelului!
      Donald Trump e Christian-Zionist...ca multi bravi Romani!
    • +1 (5 voturi)    
      In Romania (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:47)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      criminalii de razboi IDF nu sunt listati ca atare, precum in Norvegia, Suedia etc.!
      Romania e cu dublu-standard, nu doar USA!
  • +3 (5 voturi)    
    cat timp in zona se va aplica (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:49)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    un dublu standard, nu prea va fi pace.
    ONU e un biciclist beat, din departare pare ca face jaloane, dar la o privire din apropiere,trebuie reformat din temelii.
    nici astazi nu pot uita cum a stat pasiv la evenimentele din Rwanda din 1994, si cum sta pasiv la macelarirea palestinienilor.
  • -2 (2 voturi)    
    Zionism nu e Judaism! (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:21)

    Namaste [utilizator]

    http://www.france-palestine.org/Gaza-stopper-les-assassinats-de-civils-desarmes