Moscova cere britanicilor să returneze banii furați de oligarhii ruși: Păstrați infractorii, dar dați-ne înapoi banii. Sunt banii noștri

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2018, 13:49 Actualitate | Internaţional


Yuri Chaika, procurorul general rus
Foto: kremlin.ru
Procurorul-șef din Rusia a cerut Marii Britanii să returneze 500 de miliarde de ruble furate de infractorii economici ruși pe care Moscova încearcă să-i repatrieze de peste un deceniu, scrie Moscow Times

  • Corectură: Publicația rusă l-a citat inițial pe oficialul rus avansând cifra de 500 ml. dolari, însă a revenit precizând că este vorba de 500 mld. ruble (circa 8,4 mld. dolari). Acest articol a fost corectat și el.

Parchetul General a cerut extrădarea a 61 de ruși acuzați de infracțiuni financiare din 2002 și până acum, a declarat procurorul-șef Yuri Chaika la canalul de stat NTV. 

Chaika a spus că Rusia a suferit din această cauză ”pierderi directe” de 500 de miliarde de ruble, adăugând că ”mult mai mulți” bani au fost sifonați în Regatul Unit. 

”Păstrați infractorii, dar dați-ne înapoi banii. Sunt banii noștri”, a transmis Chaika. 

Potrivit procurorului-șef rus, Moscova speră că Londra își va folosi legile contra corupției și spălării banilor ”potrivit standardelor unui stat civilizat și nu pe baza principiului prăduirii celor care au jefuit”. 

”Cu alte cuvinte, ei au furat din Rusia și acum Marea Britanie le va confisca averile și le va pune în bugetul său”, a mai susținut Chaika.



















9632 vizualizari

  • -28 (58 voturi)    
    cand ii dai nas lui ivan... (Luni, 9 aprilie 2018, 13:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    au partial dreptate .. ani de zile vestul s-a uitat ingaduitor cum fura astia cu sacul
    • +35 (51 voturi)    
      au dreptate ...cam deloc (Luni, 9 aprilie 2018, 14:37)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      poti fura miliarde fara sa vada nimeni?
      dupa ce i-ai furat fara sa fii vazut, poti sa-i si transferi?

      e clar ca aia au furat banii impreuna cu camarilla lui Putin si nu au vrut sa mai imparta cu tarul, ceea ce au furat "impreuna".

      procurorul spune de fapt ca puterea isi vrea tainul inapoi,isi vor partea lor din rapt, nu incrimineaza faptele alora.

      mai bine tacea, recunoaste faptul ca au furat "impreuna" de la gura rusului de rand sute de miliarde.
      si totul s-a intamplat pe timpul lui Putin, nu altcandva.

      sila.
      • -6 (36 voturi)    
        perfect de acord (Luni, 9 aprilie 2018, 16:12)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui federal

        doar ca desi era evident ca de 20 de ani se fura cu acord politic in rusia , cat timp banii veneau in anglia nimeni nu a zis nimic. Chiar exista vreun englez care crede ca au rusii bani făcuți in zece ani încât sa cumpere cluburi de fotbal de prima liga?Era evident ca erau bani furați ! Daca vinzi ceva în piața si vezi un hot furând dar care după ce fura vine si cumpăra de la tine , e moral sa taci si sa închizi ochii?
        • +8 (8 voturi)    
          Adica cum, englezii sa plateasca? (Marţi, 10 aprilie 2018, 9:14)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Adica englezii sa plateasca anchete si procese in care sa se stabileasca ca un oligarch rus are banii din furat din Rusia?

          Si dupa acest effort, sa inapoieze gratis banii Rusiei, dar sa tina cetatenii rusi?

          Nu inteleg cum se cere asa administrativ banii inapoi... in situatia in care le era mai usor sa dea cu odorizant' la usa si le copia semnatura...

          E vre-o diferenta intre camerele de gazare naziste si sprayurile cu care se da acum in Anglia?
          • -3 (3 voturi)    
            e vorba de atitudinea morala ! (Marţi, 10 aprilie 2018, 12:37)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            e greu sa accepti banii unui hotz si dupa aia sa-i certi complicele ( putin ) , eu asa vad lucrurile.
            • +1 (1 vot)    
              Iar daca hotii ' stau in UK cu banii in USA? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:30)

              pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              Nici-un Stat sanatos la cap' nu va intreprinde astfel de actiuni securisto-politienesti de dragul altei administrari.

              Dar Tezaurul Romaniei nu e greu sa-l accepti ... tone de aur si opera de arta la care adugam si documente isorice...
      • +19 (25 voturi)    
        Brazilia, se aude? (Luni, 9 aprilie 2018, 16:50)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui federal

        ;)
      • +17 (17 voturi)    
        Si-a cam luat Ivan teapa (Luni, 9 aprilie 2018, 17:31)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui federal

        Au scos banii si i-au bagat in cladiri scumpe peste tot: Franta, UK, Germania, Elvetia. Acum cand au ridicat valoarea real estate pana in tavan, pentru ca nimeni nu poate concura cu ei, ce pot sa faca. Raman cu cladirile. Sa vina sa le decupeze si sa si le care acasa. A,si sa ne aduca si tezaurul nostru pe drum.
    • +20 (20 voturi)    
      Tezaurul (Luni, 9 aprilie 2018, 20:27)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Si Romania asteapta tezaurul furat de rusi de 100 de ani si....nimic. Nici usturoi nu au mancat, nici gura nu le miroase.
  • +61 (71 voturi)    
    A uitat sa spuna cum procedeaza Rusia .. (Luni, 9 aprilie 2018, 13:59)

    NicolaeA [utilizator]

    in astfel de cazuri ! Sa spuna cum au returnat tezaurul Romaniei, de exemplu !
    • -36 (54 voturi)    
      Lol (Luni, 9 aprilie 2018, 14:52)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Care tezaur "al Romaniei" ?

      E tezaurul BNR, care atunci era o banca privata, urmasa a Marmorosch, iar majoritatea bunurilor apartineau deponentilor privati.
      • +37 (37 voturi)    
        Ref Tezaur (Luni, 9 aprilie 2018, 15:49)

        Klaus1000 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        E doar o parte din adevar si partea ce le covine rusilor cel mai mult ca era un tezaur privat! Spre stiinta ta era tezaurul Bnr + valori ale unor banci private + al unor societati private! https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Tezaurul_României
        • +1 (1 vot)    
          Lol (Marţi, 10 aprilie 2018, 18:07)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Klaus1000

          "BNR care atunci era o banca privata"

          Nu discutam aici daca trebuie returnat sau nu, evident ca ca lucrul imprumutat trebuie returnat.

          Doar ca nu sunt "banii poporului".
      • +45 (45 voturi)    
        si daca era privat ce?! (Luni, 9 aprilie 2018, 16:43)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

        ai dreptul sa furi de la private?!
        dragnea aici erai mama?!
      • +14 (14 voturi)    
        Pai, (Luni, 9 aprilie 2018, 17:37)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui HP

        si mld.alea de ruble sunt"private' pana justitia zice ca sunt furate...
        Aici se vede democratia din Rusia:zice unu' ia-le banii si se iau...
      • +12 (12 voturi)    
        E o mica mare diferenta aici (Luni, 9 aprilie 2018, 23:29)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui HP

        O banca nationala nu e orivata (chiar daca poate conducerea e privata). Ca si cum ai spune ca National Reserve e privata... Pe urma, tezaurul a fost predat acolo in urma unui acord intre state, nu intre firme sau persoane private. Ceea ce nu e cazul banilor rusilor din Anglia. Aia au furat banii din Rusia si i-au depus in Anglia, ca bani particulari. E treaba rusilor ca nu au putut opri asta, nu a Angliei.
        • -4 (12 voturi)    
          National Reserve (Marţi, 10 aprilie 2018, 7:23)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          chiar e privata... pfuiii se trezesc vorbind toti "inteleptii" cu studii pe wikipedia... sau nici macar...
          • 0 (0 voturi)    
            Scuze, am vrut sa spun Federal Reserve (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:36)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

            The Federal Reserve System, often referred to as the Federal Reserve or simply "the Fed," is the central bank of the United States. It was created by the Congress to provide the nation with a safer, more flexible, and more stable monetary and financial system. Si deci este de stat, creata de Congres.
            • 0 (0 voturi)    
              Mda... (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:31)

              Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              mai citeste puiule... nu stiu unde ai auzit ca a fost creata de congres... ai auzit prost... fake news :)
              • 0 (0 voturi)    
                Pe site-ul ei (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:15)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

                https://www.federalreserve.gov
                Daca si asta (nemaizicand ca e .gov) e fake, ce sa mai zic...
                https://www.federalreserve.gov/faqs/about_12594.htm
                Mai citeste sa vezi si cine numeste conducerea, etc.
      • +5 (7 voturi)    
        In conditiile astea, (Marţi, 10 aprilie 2018, 10:45)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui HP

        pot veni la tine sa fur tot ce vreau.
        Doar esti privat, nu?!
        Si poate iti mai si dau una la deavla, asa... prieteneste!
    • +2 (4 voturi)    
      Și tezaurul Spaniei? (Luni, 9 aprilie 2018, 18:17)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      L-au returnat oare?
  • +44 (48 voturi)    
    revenge ! (Luni, 9 aprilie 2018, 14:05)

    xyz2033 [utilizator]

    da` tezaurul, cat e tezaurul ?!?
  • +34 (38 voturi)    
    Pai si normal (Luni, 9 aprilie 2018, 14:07)

    mitg [utilizator]

    Putin si amicii abia asteapta sa mai bage la bendeu ceva in plus pe langa cele 300 mld. sifonate.
  • +34 (42 voturi)    
    cu alte cuvinte (Luni, 9 aprilie 2018, 14:12)

    loveparade [utilizator]

    voi ii lasati si incurajati sa fure, ei scot banii din tara iar cand alt stat pune legea in miscare va vreti banii inapoi...
  • +31 (37 voturi)    
    daca sunteti (Luni, 9 aprilie 2018, 14:15)

    deville2010 [utilizator]

    cioloveci fraieri.Ori vreti sa dati vina pt catastrofa de tara pe care o aveti ,pe oricine mai putin pe prostia ciolovecului alegator.
  • -20 (46 voturi)    
    oh dear... (Luni, 9 aprilie 2018, 14:16)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dar faca acele miliarde, oligarhii rusi nu ar fi primit niciodata visa si permis de rezidenta in UK.
  • +49 (55 voturi)    
    hahaha (Luni, 9 aprilie 2018, 14:17)

    cosmin.bratu [utilizator]

    cand e vorba de rusnaci eu am o regula: adevarul e invers de ce zice Rusia. In cazul de fata Europa trebuie sa confiste banii si sa le trimita pachet banda aia de miliardari.
    • +10 (10 voturi)    
      70% corect (Luni, 9 aprilie 2018, 20:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cosmin.bratu

      Numai ca miliardarii trebuie doar expulzati. N-au decat ca rusii sa munceasca sa si-i culeaga de prin lumea larga.
  • +30 (34 voturi)    
    50% din averea tuturor oligarhilor (Luni, 9 aprilie 2018, 14:28)

    yellowdog [utilizator]

    e a lui Putin, ca taxa de protectie, aveti grija ce cereti
  • +6 (16 voturi)    
    sa'i dea in judecata (Luni, 9 aprilie 2018, 14:54)

    nash pandelica [utilizator]

    ....................
  • +7 (17 voturi)    
    Banii conteaza... (Luni, 9 aprilie 2018, 14:57)

    johnny2 [utilizator]

    ...si numai banii ! Asta cu drepturile omului e vrajeala moarta ! Resurse in general !
  • +25 (25 voturi)    
    Eu ,Johny Britanicus, (Luni, 9 aprilie 2018, 15:27)

    Rescator [utilizator]

    Trezorier al Majestatii Sale ,declar solemn ca la 24 de
    ore dupa ce rusii inapoiaza tezaurul amaratilor de
    romani,noi britishii vom inapoia miliardele oligarhilor care
    s-au teleportat pe Tamisa.Asteptam raspunsul Marelui
    Tzar.
  • +21 (21 voturi)    
    suma citata este gresita (Luni, 9 aprilie 2018, 15:27)

    MeMeMe [utilizator]

    Conform sursei articolului, rusii cer 500 miliade de ruble, aproximativ 8.4 miliarde dolari.

    Mai multa atentie data viitoare ...

    Redactia: Multumim pentru sesizare. Publicatia citata a revenit asupra cifrei avansate initial, o vom face si noi: ”Update: A previous version of this article stated that Yury Chaika had demanded that Britain return $500 billion in losses. The correct number is 500 billion rubles ($8.4 billion).”

  • -16 (22 voturi)    
    Adica otravirile (Luni, 9 aprilie 2018, 15:46)

    Kosmos [utilizator]

    Sunt facute de britanici pt banii rusesti ramasi in bancile britanice
  • +22 (26 voturi)    
    nicio problema (Luni, 9 aprilie 2018, 16:24)

    asadar... [utilizator]

    dar mai intai sa returneze rusii 100 de ani pierduti de juma' de Europa
  • +28 (28 voturi)    
    si cate kile de aur (Luni, 9 aprilie 2018, 16:42)

    liviu_ [utilizator]

    a returnat rusia din tezaurul furat romaniei?!
    hai sictir ipocritilor!
  • +10 (10 voturi)    
    MosCow se comporta ca un dement (Luni, 9 aprilie 2018, 17:55)

    Wanheda [utilizator]

    Unul cronic, de 300 de ani. Faza asta e chiar hilara.
    • +2 (2 voturi)    
      Trebuie să detaliezi (Marţi, 10 aprilie 2018, 14:38)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Trebuie explicat celor gen Gogu DemaGogu că mesajul este clănțăneală de urs flămând mujic. În țările democrate nu ceri banii unora pentru că sunt ”furați” din țara ta și ei sunt de aceeași naționalitate cu statul ce pretinde banii înapoi.
      Mai întâi trebuie ca statul solicitant să demonstreze că respectivii au furat. După aia că ei au furat chiar acei bani care sunt în țara democrată respectivă(UK). După aia să solicite banii în instanță.
      Dacă toate condițiile sunt îndeplinite, o să capete banii. Adică după ce demonstrează că oligarhii au furat banii. Nu că i-au făcut în stil capitalist rusesc și nu au plătit taxa de protecție Marelui Boss X-KGB-ist.
  • 0 (12 voturi)    
    culmea si rusii astia... (Luni, 9 aprilie 2018, 18:10)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    de parca nu stiau cum procedeaza Regatul. E logic ca aia primesc infractorii pentru banii lor ca altfel nu ar avea niciun interes. Avem si noi musteriii nostri care s-au aciuat ca belferii la Londra. Pana sa-i ia justitia romana in vizor, britanicii au urlat ca trebuie sa condamnam marea coruptie, acum cand ii condamnam, tot nu e bine ca suntem corupti si le incalcam drepturile. Totul se invarte in jurul banului altfel nu ar da englezoii 2 bani pe de-alde Adamescu sau Popoviciu.
  • +10 (14 voturi)    
    pai respectati legile internationale ciolovecilor (Luni, 9 aprilie 2018, 20:42)

    AliKimiku [utilizator]

    Returanti Crimeea, retrageti-va din Transnistria, Donbass, Osetia, etc si poate veti fi tratati ca un stat corect nu ca un stat pirat.
    Altfel de unde sa stie englezii ca la voi "frauda financiara" nu inseamna = Nu i-a dat partea lui Putin!
  • -2 (16 voturi)    
    Paradisul banilor murdari (Marţi, 10 aprilie 2018, 6:43)

    tontu [utilizator]

    Londra, deci si Anglia implicit, este cea mai mare spalatorie de bani din Europa. D-aia colcaie acolo rusii, arabii si nu numai, asa ca pana la un punct rusii au dreptate.
  • +6 (6 voturi)    
    Rusii ce mai mari hoti (Marţi, 10 aprilie 2018, 9:37)

    MirceaIo [utilizator]

    Pai hotii sunt ei!
  • +3 (7 voturi)    
    ocazie unica ! (Marţi, 10 aprilie 2018, 9:41)

    miculescu-rucar [utilizator]

    din acei bani ,dupa ce vor fi cofiscati de britanici ,sa se restituie cu prioritate Romaniei c/valoarea tezaurului furat de rusi!
  • +9 (9 voturi)    
    Ce e, ma baieti? (Marţi, 10 aprilie 2018, 10:18)

    JustinCase [utilizator]

    Ce e, ma baieti? S-a epuizat fondul ala de rezerva si acum va e fomica? Ia puneti voi mana de returnati Crimeea, Transnistria, tezaurul si alte alea si apoi sa aveti pretentii de la altii!
  • +5 (5 voturi)    
    sdadas (Marţi, 10 aprilie 2018, 11:45)

    Brukan [utilizator]

    Sa furi de la alte tari si sa uiti zeci de ani de acest aspect, dar sa renunti la mafiotii incomozi pentru Putin si totusi sa vrei banii lor. Asta inseamna sa fii mafiot! Pac pac!
    Cine nu ar vrea sa scape de hotii din tara lor si sa recupereze banii furati, doar, asa, batand din palme!?
    Imaginati-va si la noi, daca am expulza toti membrii de partid PSD, ALDE, PNL, UDMR si am recupera banii de la ei! PIB-ul s-ar tripla, cel putin, iar populatia ar scadea cu 2-3 milioane de oameni.
  • +4 (4 voturi)    
    desuet (Marţi, 10 aprilie 2018, 11:53)

    asddd [utilizator]

    sa-i spuna cineva rusului ca din ro s-a decretat ca ideea de coruptie este desueta :DDDDDDDDD
  • 0 (0 voturi)    
    Tezaurul Romaniei (Marţi, 10 aprilie 2018, 17:41)

    Delavale [utilizator]

    Rusii au furat din Tezaurul Romaniei si Tezaurul Spaniei.