Înalt oficial polonez: Victoria lui Orban, o confirmare a politicii de emancipare a Europei Centrale

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2018, 10:01 Actualitate | Internaţional


Polonia, de partea Ungariei
Foto: pixabay.com
​Victoria premierului ungar Viktor Orban în alegerile de duminică este o confirmare a politicii de emancipare a Europei Centrale, a declarat luni Konrad Szymanski, ministru adjunct de externe la Varsovia si emisar al Poloniei la UE, potrivit Reuters. 

”Este o confimare a politicii de emancipare a Europei Centrale”, a spus Szymanski când a fost întrebat despre semnificația victoriei lui Orban.

”Emanciparea nu este menită să fie o luptă contra cuiva, ci să facă Europa Centrală vizibilă drept un partener foarte constructiv al Europei și al UE”, a adăugat el.

Viktor Orbán ar putea obține al treilea mandat după ce coaliția de dreapta Fidesz-KDNP ar fi obținut două treimi din voturile maghiarilor, scrie presa maghiară și cea internațională. Rezultatele preliminare ale alegerilor din Ungaria arată că Fidesz-KDNPsunt pe punctul de a câștiga 133 de locuri, din 199.


















1266 vizualizari

  • +18 (40 voturi)    
    ... (Luni, 9 aprilie 2018, 10:34)

    tirolez [utilizator]

    S-au gasit polonezii sa vorbeasca despre emancipare, ei care mai au putin si readuc inchizitia.
    • -13 (35 voturi)    
      romania (Luni, 9 aprilie 2018, 11:51)

      gogabi [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ce inchizitie? Oricum e mai bine decat in Romania, au salariu minim 500euro si salariu mediu cam 800, defapt in afara de bulgari toate tarile ne depasesc.
      • +13 (23 voturi)    
        Somajul real (Luni, 9 aprilie 2018, 15:58)

        minup [utilizator] i-a raspuns lui gogabi

        in Polonia trebuie sa fie ridicat, Nu se explica de ce milioane de polonezi lucreaza afara orice unde dupa plata chiriilor, calatoriile in Polonia in vacanta,preturile mai mari nu se ramane cu mare lucru .
      • +8 (10 voturi)    
        Polonia calca in picioare presa (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:29)

        sucar [utilizator] i-a raspuns lui gogabi

        justitia si tu te intrebi candid ce inchizitie ? Progresul economiei poloneze nu se datoreaza modelului iliberal pentru care au optat recent, intre 2007-2015 politica a fost dominata de partidul centrist al premierului Donald Tusk si coincide cu o perioada de crestere economica in timp ce economiile din jur scadeau vertiginos pe fondul crizei economice.
  • +15 (39 voturi)    
    Emancipare? (Luni, 9 aprilie 2018, 11:00)

    Ilidia [utilizator]

    Intai spune ceva, apoi o ïndulceste. Ai intrat intr-un "club" si ti-ai asumat respectarea unor reguli, ai profitat de ajutorul/banii acestuia, apoi nu mai vrei sa "joci" dupa regulile acestuia...Cam asa intelege si PSD lucrul asta, doar ca n-a fost in stare nici sa profite de ajutorul UE...
    • -8 (38 voturi)    
      pentru Ilidia (Luni, 9 aprilie 2018, 12:37)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      La intrarea in " club " exista regula de a primi musulmani dupa cotele stabilite de Bruxelle ? Sigur ? Sau acesta " regula " a fost inventata dupa semnarea tratatului de aderare ?
      • +10 (12 voturi)    
        Exista regula solidaritatii (Marţi, 10 aprilie 2018, 12:05)

        carvil [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Orban vrea bani dar nu vrea sa contribuie si cu asumarea de obligatii, se bate cu pumnul in piept ca e crestin dar actioneaza invers sadind falii in societatea ungara. Nu-mi amintesc ca printre principiile europene sa fie coruptia indelung practicata de regimul Orban.

        https://www.vice.com/ro/article/d35xqq/ce-trebuie-sa-stii-despre-cum-alegerile-din-ungaria-vor-afecta-romania
        • -6 (6 voturi)    
          Pentru carvil (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:10)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui carvil

          Despre bani, colectarea lor si redistribuirea lor tarilor membre ,cred ca s-au stabilit reguli odata cu intrarea in " club". Deci Orban nu calca nici o regula absorbind fondurile europene alocate. Despre imigranti nu cred ca s-au stabilit reguli la intrarea in "club" . Si, din cate stiu, daca apare necesitatea de a stabili o noua regula , TOATE tarile membre trebuie sa fie de acord. Asa este ?
          • +3 (3 voturi)    
            Regulile nu spun (Miercuri, 11 aprilie 2018, 11:18)

            carvil [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            ca banii europeni sa fie deturnati catre apropiatii lui Orban. Coruptia nu se afla printre principiile europene, nici afectarea independentei sistemului judiciar sau anihilarea presei libere.

            Imigrantii trebuiau sa fie gazduiti de prima tara in care au intrat. Ungaria a fost incapabila sa faca acest lucru, daca nu era Germania care sa-i primeasca, Ungaria nu se descurca cu ei pentru ca-i lipseste capacitatea financiara si administrativa a Germaniei.

            In loc de multumiri Merkel a primit flegme pe obraz si in loc ca Orban sa contribuie la efortul comun de a rezolva aceasta problema, el s-a detasat smechereste de aceasta odata vazut cu sacii in caruta. Daca nu-i mai place UE sa dea banii inapoi si sa intre in uniunea euro-asiatica a lui Putin. Nu poti sa ai parte doar de beneficii si sa refuzi orice responsabilitati.
            • 0 (0 voturi)    
              S-a detasat smechereste ? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 21:45)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui carvil

              Vad ca marea majoritate a ungurilor ii aproba. Si asta nu spune un sondaj de opinie facut de Pieleanu , asta demonstreaza scorul electotal obtinut.
              Nu stiu de unde ai scos ca Orban fura banii europeni. Si nu stiu de unde ai scos ca emigrantii " trebuie gazduiti ". Poate asa vrea Merkel. dar nu asa scrie in tratatul de la Lisabona. Deci mai usor cu criticile si cu ideile " politice corect". Bate vantul schimbarii !
  • -10 (34 voturi)    
    polacii devin si ei tot mai asertivi... (Luni, 9 aprilie 2018, 11:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dupa ce populatia maghiara a plebiscitat masiv ideile lui Orban.

    iar Dragnea asteapta dupa coltz.

    in max zece ani EU nu va mai avea forma actuala.
  • +13 (31 voturi)    
    ..o (Luni, 9 aprilie 2018, 11:25)

    Jar [utilizator]

    emancipare a Europei Centrale fata de civilizatia si democratia Europei Occidentale.
    Bravo!
  • +15 (31 voturi)    
    emancipare (Luni, 9 aprilie 2018, 11:32)

    Adrian1 [utilizator]

    Emancipare pe banii europenilor...
    • -11 (17 voturi)    
      pomeni crezi ? (Luni, 9 aprilie 2018, 17:41)

      LulacuNini [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Vad multi forumisti care cred ca banii europeni sunt primiti de tarile sarace asa ca pomana.
      Aveti idee cate milioane/miliarde scot europenii respectivi din munca platita relativ prost de firmele lor in tarile respective ?
      Nu va faceti iluzii ca nu "investeste" nimeni niciun ban fara sa "renteze". Insa pe baza asta trebuie sa renuntze si la anumite principii ca acelea de a locui cu personaje nedorite aduse de pe tot globul. O tot dau astia cu populistii si cu extrema dreapta peste tot cand cineva nu e de acord cu anumite decizii ale UE. Dar daca privim cu atentie ... Anglia, Italia, Austria, Ungaria, Polonia ... urmeaza Suedia vor avea tot mai mult de spus in problema migratiei necontrolate. Votantii acestor tari prin felul in care au votat au aratat ca vor ca vocile lor sa fie auzite. Eu propun sa se faca un referendum cinstit in Germania pe tema asta. (nu o sa se faca niciodata pentru ca le e frica de rezultat) ... dupa aia se mira ca extrema dreapta castiga teren.
      Vine si randul Romaniei sa-si spuna parerea despre migratie si ce rau va fi cand li se va pune raspunsul in gura fara drept de apel. Vorba aia si Romania beneficiaza de "pomeni" (degeaba) de la UE. Nimic nu e degeaba.
  • -9 (13 voturi)    
    Advarul e pe la mijloc ... (Luni, 9 aprilie 2018, 17:27)

    LulacuNini [utilizator]

    Vad multi forumisti care cred ca banii europeni sunt primiti de tarile sarace asa ca pomana.
    Aveti idee cate milioane/miliarde scot europenii respectivi din munca platita relativ prost de firmele lor in tarile respective ?
    Nu va faceti iluzii ca nu "investeste" nimeni niciun ban fara sa "renteze". Insa pe baza asta trebuie sa renuntze si la anumite principii ca acelea de a locui cu personaje nedorite aduse de pe tot globul. O tot dau astia cu populistii si cu extrema dreapta peste tot cand cineva nu e de acord cu anumite decizii ale UE. Dar daca privim cu atentie ... Italia, Austria, Ungaria, Polonia ... urmeaza Suedia vor avea tot mai mult de spus in problema migratiei necontrolate. Votantii acestor tari prin felul in care au votat au aratat ca vor ca vocile lor sa fie auzite. Eu propun sa se faca un referendum cinstit in Gemania pe tema asta. (nu o sa se faca niciodata pentru ca le e frica de rezultat) ... dupa aia se mira ca extrema dreapta castiga teren.
    Vine si randul Romaniei sa-si spuna parerea despre migratie si ce rau va fi cand li se va pune rsapunsul in gura fara drept de apel. Vorba aia si Romania beneficiaza de "pomeni" (degeaba) de la UE. Nimic nu e degeaba.
  • -8 (12 voturi)    
    E gresit sa nu iei in considerare astfel de mesaje (Luni, 9 aprilie 2018, 17:32)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    De ce se simt esticii popoare de mana a doua?
    Putea face UE mai mult ca sa contrabalanseze asta?
    Ce inseamna razboiul hibrid dus de Rusia in tarile est-europene?

    Trebuie sa intelegem. Si nu prin lozinci.
  • -9 (13 voturi)    
    Adevarul e pe la mijloc ... (Luni, 9 aprilie 2018, 17:40)

    LulacuNini [utilizator]

    Vad multi forumisti care cred ca banii europeni sunt primiti de tarile sarace asa ca pomana.
    Aveti idee cate milioane/miliarde scot europenii respectivi din munca platita relativ prost de firmele lor in tarile respective ?
    Nu va faceti iluzii ca nu "investeste" nimeni niciun ban fara sa "renteze". Insa pe baza asta trebuie sa renuntze si la anumite principii ca acelea de a locui cu personaje nedorite aduse de pe tot globul. O tot dau astia cu populistii si cu extrema dreapta peste tot cand cineva nu e de acord cu anumite decizii ale UE. Dar daca privim cu atentie ... Anglia, Italia, Austria, Ungaria, Polonia ... urmeaza Suedia vor avea tot mai mult de spus in problema migratiei necontrolate. Votantii acestor tari prin felul in care au votat au aratat ca vor ca vocile lor sa fie auzite. Eu propun sa se faca un referendum cinstit in Germania pe tema asta. (nu o sa se faca niciodata pentru ca le e frica de rezultat) ... dupa aia se mira ca extrema dreapta castiga teren.
    Vine si randul Romaniei sa-si spuna parerea despre migratie si ce rau va fi cand li se va pune raspunsul in gura fara drept de apel. Vorba aia si Romania beneficiaza de "pomeni" (degeaba) de la UE. Nimic nu e degeaba.