VIDEO Prima livrare cu drona a Poștei din Rusia s-a oprit la puțin timp după decolare, într-un zid

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2018, 13:49 Actualitate | Internaţional


Livrare esuata cu drona
Foto: Captura YouTube
Prima livrare cu drona a Poștei din Rusia a avut un traseu mult prea scurt din cauză că respectivul quadcopter s-a izbit de zidul unei clădiri la scurt timp după decolare, scrie Moscow Times.

Ulan-Ude, capitala republicii siberiene Buryatia, a fost aleasă de Poșta Rusă drept loc de testare a livrărilor spre regiunile izolate. Drona de fabricație rusească trebuia să ducă un pachet de 2 kilograme către un sat din apropiere, dar s-a zdrobit de un zid la scurt timp după decolare. 



Paguba este estimată la 1,2 mil. ruble (21.000 de dolari). 

La testul eșuat au asistat jurnaliști, șeful Buryatia, Aleksei Tsidenov, și directorul Poștei Ruse. Tsidenov a promis că va continua proiectul: ”Cu siguranță că nu ne vom opri aici. Cei care nu riscă, nu câștigă”.



















3847 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Doua Chestiuni (Luni, 2 aprilie 2018, 13:57)

    un domn [utilizator]

    Raportul rubla dolar de la milioane ruble pentru cateva mii de dolari
    Zidul..este a lu Pink Floyd sau al Kremlin?
    Vlady The Chemical..nu are amestec...de vina este Kiril ca nu o fi sfintit drona de Florii?
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Luni, 2 aprilie 2018, 16:13)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      drona de productie chinezeasca a fost hack-uita de niste studenti americani chiar in timpul prezentatiei online
    • +3 (5 voturi)    
      . (Luni, 2 aprilie 2018, 16:16)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      draga redactie aveti o greseala cind ati spus de "fabricatie ruseasca", daca majoritatea detaliilor sunt facute in china si doar strinse in rusia atunci e "fabricatie chinezeasca"
  • +12 (14 voturi)    
    ! (Luni, 2 aprilie 2018, 14:06)

    tudorr [utilizator]

    Ia mai zi ceva Mazeto! Ruski teknologi!
  • +10 (14 voturi)    
    made in russia ... (Luni, 2 aprilie 2018, 14:07)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    made in russia ...
  • +11 (15 voturi)    
    Avem motive sa ne-ngrijoram (Luni, 2 aprilie 2018, 14:09)

    Sparafucile [utilizator]

    Daca la fel or fi si rachetele lui Putin ? Si-n loc sa ajunga la Washington se proptesc in vreun zid al Kremlinului ? Nu ca ne-ar deranja dar atunci de ce sa mai cheltuim bani cu scutu' ?
  • +9 (13 voturi)    
    Viteaza hipersonica (Luni, 2 aprilie 2018, 14:11)

    Martinezu [utilizator]

    trebuie redusa la viteza supersonica sa poata lua viraje.
  • +8 (12 voturi)    
    nu ati inteles nimic din tehnologia ruseasca! (Luni, 2 aprilie 2018, 14:55)

    mano74 [utilizator]

    Tehnologia ruseasca a functionat in cazul dronei, asa era design-ul, insa trebuia sa doboare orice ii statea in cale, aici au dat gres....nu a picat cladirea. : )
  • +10 (12 voturi)    
    bulan (Luni, 2 aprilie 2018, 15:11)

    UglyKidJoe [utilizator]

    mare noroc au avut cei doi trecatori
  • +7 (7 voturi)    
    Sub pretextul serviciilor postale (Luni, 2 aprilie 2018, 15:25)

    Traian2015 [utilizator]

    Ei ascund inca o arma super secreta.