Costa Rica îşi alege duminică preşedintele. Rezultatele ar putea influenţa atitudinea faţă de drepturile persoanelor homosexuale

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 1 aprilie 2018, 18:18 Actualitate | Internaţional


Fabricio Alvarado Munoz
Foto: Twitter
Costaricanii au de ales duminică între cântăreţul creştin conservator Fabricio Alvarado Munoz şi  candidatul de centru-stânga Carlos Alvarado Quesada, scriitor, politolog, jurnalist. Dacă Munoz va căştiga, acesta ar putea marca şi schimba atitudinea actuală a guvernului de a "îmbrăţişa" drepturilor persoanelor homosexuale, relatează Reuters.

Mai cunoscut pentru cântecele și baladele religioase, Fabricio Alvarado Munoz, în vârstă de 43 de ani, se confruntă cu candidatul de centru-stânga Carlos Alvarado Quesada, în vârstă de 38 de ani, într-o cursă strânsă, luptând împotriva unei hotărâri judecătorești care ordonă țării să permită căsătoria între persoane de același sex.

Cei doi Alvarados, care nu sunt înrudiţi, au luat poziții opuse faţă de decizia din ianuarie a Curții Inter-Americane pentru Drepturile Omului, un organism regional influent cu baza în capitala statului din America Centrală, San Jose.

Fabricio, aşa cum îi spun suporterii, a spus că decizia este un afront la valorile tradiţionale şi a ameninţat să scoată ţara din jurisdicţia Curţii.

"Suntem uniţi... în apărarea vieţii şi familiei, dar de asemenea pentru a apăra etica şi transparenţa şi lupta împotriva corupţiei", a spus cântăreţul, membru al mişcării prtestante penticostale.




















923 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Asta Seamana cu Basescu (Duminică, 1 aprilie 2018, 18:39)

    un domn [utilizator]

    Amazoanele Woodrea si Bica sunt acolo..Statu Paralel 2.o sa traiasca!
  • +3 (3 voturi)    
    Va cistiga Alvarado (Duminică, 1 aprilie 2018, 19:41)

    Sparafucile [utilizator]

    Si asta datorita convingerilor sale .
    • +1 (1 vot)    
      Va pierde Alvarado (Duminică, 1 aprilie 2018, 22:12)

      semperfi [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Si asta datorita convingerilor sale :)
  • +3 (5 voturi)    
    Cantareatza Elena ot Plescoi sta in strana ? (Duminică, 1 aprilie 2018, 20:01)

    Plagarus [utilizator]

    Hai acasa lelitzo, fi barbata.caci Traian te apara.
  • +4 (4 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 1 aprilie 2018, 20:21)

    vorbeste lumea [utilizator]

    cu siguranta, cele doua stele feminine ale firmamentului romanesc trebuie ca sunt aplecate in corectitudinea alegerilor de pe-acolo... cu ceva fond dolanescu ...
  • -8 (10 voturi)    
    oooooo (Duminică, 1 aprilie 2018, 20:28)

    Adran [utilizator]

    daca e vorba de lgbtqwerty... sa vezi ce fonduri vin in ajutor, din alte tari (wink wink) pentru candidatul potrivit. cum e vorba aia.... frate cu dr_cu .. pana-ti faci sufletul negru. sa nu era asa?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu, nu era asa...! Era parca ceva legat (Duminică, 1 aprilie 2018, 21:37)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      de traversarea, dar nu inot a unei ape curgatoare...Dar de ce va scuipati la modul acesta in san, atunci cand pronuntati...dracu'...? Pentru ca asa procedati de obicei, sau pentru ca in curand va incepe Săptămâna Mare...? E doar o mica curiozitate, dar care ma ''ghideaza'' in alegerea...strategiei viitoare !
      • +2 (2 voturi)    
        neaparat curgatoare? (Luni, 2 aprilie 2018, 9:37)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        pai nea scaraotchi , eu credeam ca nu ai nevoie de ajutor in huiduirea crestinilor. Dar daca ai... nu e nevoie sa-ti dau eu hinturi, mergi la tabara de vara a lqbtqwerty si o sa primesti sfaturi acolo de nu o sa le poti duce. sau poate o sa poti sa le duci, aici , pentru o perioada. cand o sa sari insa parleazul o sa-ti fie mai greu sa explici ce e cu ele si ce ai facut cu viata ta.