UPDATE VIDEO Fașia Gaza, unele dintre cele mai sângeroase violențe din ultimele decenii: 16 palestinieni au fost uciși, peste 350 sunt răniți

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 martie 2018, 19:13 Actualitate | Internaţional


Fasia Gaza
Foto: Captura YouTube
Cel puțin 16 palestinieni din Fâșia Gaza au fost uciși vineri de armata israeliană în cadrul tensiunilor de la graniță dintre mii de manifestanți palestinieni și soldați evrei, care au degenerat in violențe, printre cele mai sângeroase din ultimele decenii, scrie AFP.

UPDATE Cel puțin 16 palestinieni au fost uciși, informează Reuters.

Potrivit ministerului Sănătății din Fâșia Gaza, un prim palestinian a fost ucis în urma tirurilor de artilerie ale Israelului, dimineața devreme, înainte de începutul manifestațiilor. Alți șapte au murit în urma confruntărilor cu armata israeliană în diferite sectoare ale graniței.

Crucea Roșie vorbește despre peste 350 de manifestanți raniși de tiruri israeliene în zona graniței, care este frecvent teatrul unor confruntări sângeroase între locuitorii enclavei și soldați.

Zeci de mii de manifestanți, potrivit surselor palestiniene, au venit în mai multe puncte ale graniței în cadrul „marelui marș de revenire”, o mișcare de protest care urmează să dureze șase săptămâni pentru a denunța blocada strictă impusă Fâșiei Gaza.

Acest marș a fost lansat cu ocazia „Zilei Pământului„, care marchează în fiecare 30 martie moartea în 1976 a șase arabi israelieni în cadrul manifestațiilor împotriva confiscării de terenuri de către Israel. Arabii israelieni sunt descendenții palestinienilor ramași pe locurile lor după crearea statului Israel în 1948.

Teama de o încercare de forțare a graniței


Un purtător de cuvânt al armatei israeliene a estimat la 17.000 numărul de palestinieni care au participat vineri la proteste, în șase zone de graniță.

Potrivi acestuia, protestatarii au dat foc la cauciucuri și au aruncat cu pietre spre barierele de securitate și trupele israeliene.

Și un eveniment inedit: poliția israeliană a folosit o dronă pentru a arunca cu gaze lacrimogene deasupra graniței.

Acest marș, organizat oficial de societatea civilă, este susținut de Hamas, mișcarea islamistă palestiniană la putere in Gaza.

Israelul și Hamas au fost implicate în trei războaie în enclava palestiniană începând cu 2008 iar din 2014 a fost încheiată o încetare a focului dar situația este tensionată în continuare.

Una dintre preocupările Israelului este o eventuală tentativă, spontană sau nu, de a forța granița, posibil cu ocazia unui marș masiv cu femei și copii.

În condițiile în care statul Israel sărbătorește în mai 70 de ani, palestinienii așteaptă în continuare crearea statului lor, care pare acum mai nesigur ca niciodată, dupa ce Donald Trump a anunțat mutarea ambasadei americane la Ierusalim.

Atenție! Imagini violente





















2652 vizualizari

  • -1 (25 voturi)    
    Hamas - organizație palestiniană? (Vineri, 30 martie 2018, 19:51)

    Spiky [utilizator]

    Este o organizație teroristă iraniană. Ține sub control Gaza și sub protecția școlilor și spitalelor, lansează rachete în Israel.
    Până și Egiptul s-a săturat de ei și a blocat granița. Sunt complet izolați, așa cum orice nebun se cuvine să fie.
    • +4 (6 voturi)    
      Hamas nu are legatura cu Iranul (Sâmbătă, 31 martie 2018, 11:10)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      este o organizatie terorista sunita, iranienii sunt siiti. Cred ca confunzi Hamas cu Hezbollah.
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze, ai dreptate... (Luni, 2 aprilie 2018, 18:13)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui aramos

        Confuzie de nume arabe....
  • -6 (28 voturi)    
    Se vede clar... (Vineri, 30 martie 2018, 20:22)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    ... Cum arabii, lasi ca de obicei, baga femeile si copii la inaintare, apoi tipa ca-s atacati.
    • 0 (8 voturi)    
      Sloganuri propagandistice (Sâmbătă, 31 martie 2018, 10:37)

      adry27 [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

      "arabii lasi ca de obicei". Banuiesc ca evreii sunt eroi intotdeauna, nu ? Daca te uiti pe imagini nu o sa vezi copii si femei bagati la inaintare, majoritatea sunt barbati tineri.
  • +8 (26 voturi)    
    mai pe romaneste Israelul a ucis in zona (Vineri, 30 martie 2018, 21:16)

    __alex__ [utilizator]

    ocupata ilegal civili care manifestau impotriva ocupatorilor. Iar propaganda israeliana ne explica ca ei ocupa ca sa se apere si ca ucid preventiv.
    • -5 (29 voturi)    
      Se vede ca nu cunosti datele problemei. (Vineri, 30 martie 2018, 23:12)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Se vede ca nu cunosti datele problemei.

      1. Gaza nu este ocupata. Israelul s-a retras din zona Gaza inca din 2006. Zona e guvernata de organizatia terorista Hamas al carui statut stipuleaza lupta pana la nimicirea Israelului si inlocuirea lui cu un stat arab.

      2. Aceste "manifestatii pasnice" au fost organizate de Hamas pentru a incerca sa produca brese in bariera de securitate de la granita si de introduce fortat si ilegal mii se oameni in Israel in cadrul asanumitului "mars pentru revenirea acasa".
      Israelul nu avea de ales decat sa-si apere granita. Printre "demonstranti" au fost si teroristi care au tacat cu arme militarii israelieni.

      Nicio tara din lume nu r fi procedat altfel in fata unei invazii, chiar si civile, cu scopuri ostile existentei ei.
      • +12 (24 voturi)    
        aha (Vineri, 30 martie 2018, 23:27)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Deci tinand cont ca nu au intrat in teritoriile OCUPATE, pardon, Israel, i-ati belit preventiv la ei acasa?

        "Armele" demonstrantilor si "demonstrantilor" au fost pietre, cauciucuri si alte rahaturi. De curiozitate, cati soldati au murit sau au fost raniti de armele de care spui? Ca la 17000, probabil au fost suficienti teroristi cu arme, cat sa raneasca macar din greseala un brav soldat. Nu ma refer la detasamentele de lunetisti care trag cu munitie de razboi. Macar un soldatel mai neinstruit, ceva de genul...
      • +11 (23 voturi)    
        Israelul este în război cu populatia (Sâmbătă, 31 martie 2018, 0:20)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        palestiniană din Gaza, care zona se afla in blocada.
        Si blocada înseamnă război. Blocada este în scopul chinuirii palestinienilor, că sa moara lent si in chinuri. Cam la fel cum au procedat evreii și cu Hristos. Atunci ei puteau să strige doar ,,Moarte lui Isus". Dar au ales să strige către Pilat: ,,Rastigneste-l ! Rastigneste-l !''. Adică să se chinuie Isus, nu sa moara oricum.
        • -3 (15 voturi)    
          Bieții palestinieni! (Sâmbătă, 31 martie 2018, 9:56)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Nu au și ei dreptul să mai arunce o rachetuță, să mai arunce în aer un autobuz. să mai înjunghie pe cineva ici și colo! Le plâng de milă, nu alta. Ia întreabă-i pe iordanieni ce cred ei despre palestinieni, după ce acești bieți oprimați au încercat să dea o lovitură de stat acolo unde erau primiți ca refugiați? De fapt palestinienii aveau dreptate, că ei sunt iordanieni. Palestina ca țară nu a existat niciodată. Este o ficțiune precum republica Moldova.
      • +7 (9 voturi)    
        Doar la punctul 1 ai dreptate (Sâmbătă, 31 martie 2018, 10:24)

        tordz [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        la punctul 2 esti in eroare. Manifestatia a fost organizata de societatea civila nu de Hamas, Nu s-a tras impotriva soldatilor israelieni iar reactia Israelului a fost disproportionata, la sticle incendiare si pietre au raspuns cu munitie de razboi impotriva populatiei civile.
        • +2 (8 voturi)    
          Tordz, esti naiv. (Sâmbătă, 31 martie 2018, 13:00)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui tordz

          Tordz, esti naiv.
          Nu exista societate civila in Gaza. Totul e subordonat dictaturii Hamasului.
          Manifestatiile sunt violente si au scopul de a rupe pur si simplu granita cu Israelul pentru ca milioane de arabi sa poata invada aceasta tara si s-o sufoce.
          Si la adapostul acestui "pacifism" au fost si bande inarmate ala Hamasului care au atacat armata israeliana.
          Orice stat din lume isi apara granitele de invazii, daca tine la propria-i existenta.
          Te pomenesti ca Israelului ii e interzis...
    • -5 (13 voturi)    
      Nu ai precizat... (Sâmbătă, 31 martie 2018, 9:52)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      .... manifestau pașnic cu pietroaie abia să-ți încapă în mână sau aruncate cu praștia. Ai luat vreodată o piatră de 200 g, aruncată cu praștia direct în cap? Am văzut poza unui soldat israelian mutilat de o astfel de piatră - îi lipsea un ochi și jumătate de obraz făcut zob. Așa că scutește-ne de ”manifestații” cu proiectile, că ălea nu sunt manifestații. Sunt agresiuni.
      • +4 (10 voturi)    
        Tie ti se pare corect (Sâmbătă, 31 martie 2018, 11:42)

        aramos [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        ca soldatii sa foloseasca arme de foc impotriva civililor neinarmati ? In aceste situatii se folosesc gaze lacrimogene, tunuri cu apa si gloante de cauciuc. Folosirea armelor de foc nu face decat sa agraveze conflictul.
  • +8 (22 voturi)    
    Afrikaaners=Israelis! (Sâmbătă, 31 martie 2018, 0:58)

    Namaste [utilizator]

    Israeli Occupation Army, IOF, armata care detine atat guvernul cat si parlamentul, Israelul e o cazarma, nu un stat civilizat! Tribunalul Intl. pentru crime de razboi si contra umanitatii sa judece Israelul ca la Nuremberg in 1946 criminalii nazisti.
    • -5 (15 voturi)    
      Fugi cu pluta d-aci! (Sâmbătă, 31 martie 2018, 9:59)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      Fă o plimbare prin Israel, și după aia fă o tură prin Gaza, să vezi cât de ”ocupată” este. Este ocupată cu fabricarea rachetelor pe care să le lanseze pașnic în Israel. Palestinienii primesc un ajutor financiar imens, pe care îl cheltuiesc pe propagandă și bombe împotriva Israelului. Ar fi putut avea o țară ca-n povești, dar ei preferă atacurile criminale.
      • +1 (11 voturi)    
        Hamas (Sâmbătă, 31 martie 2018, 11:48)

        aramos [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        comite atentate si lanseaza rachete. Hamas este o organizatie terorista care controleaza Fasia Gaza si nu beneficiaza de ajutor financiar international.

        Autoritatea Palestiniaza controleaza West Bank, nu comite atentate, este recunoscuta oficial ca reprezentanta a poporului palestinian si beneficiaza de ajutor financiar international. Fortele ei de securitate sunt pregatite si antrenate
        de SUA si Israel.
        • +3 (9 voturi)    
          Hamas nu e o organizatie clasica (Sâmbătă, 31 martie 2018, 15:38)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui aramos

          terorista. Este o organizatie de civili inarmati, insurgenti etc. Cat timp evreii omoara parti din populatia palestiniana din Gaza prin bombe de aviatie si artilerie, si ei omoara evreii oriunde ii gasesc. Ei sunt ,,teroristi" asa cum si armata israeliana este formata din ,,teroristi in uniforma".
          E o diferenta importanta: Hamas ucide evreii aflati in grupuri mici, iar israelienii ucid cu aviatia si artileria numai ,,in masa".
          • +2 (8 voturi)    
            diferenta dintre mancare si mancarime (Sâmbătă, 31 martie 2018, 18:02)

            feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Sa facem niște precizări pentru amicii nostrii din legiune.
            1. Israelul este un stat suveran recunoscut internațional . Din acest motiv are dreptul și capabilitatea de a se apăra pe sine și pe cetățenii sai. De asta are avioane și artilerie. și soldați în uniforma.
            2. Hamas este o organizație terorista condamnata de Statele Unite și UE. din cauza asta nu poate cumpăra arme și trebuie sa recurgă la atacuri sinucigașe ca iasă pe sticla. Mai mult de când cu războiul din Siria au rămas fără bani de la Iran și de la Siria. Plus ca multi soldați au plecat la Hezbollah sa lupte de partea lui Assad.
            3. In general dacă te duci cu un cuțit la o duel cu pistoale e vina ta. Arunci cu pietre si molotoave în soldați înarmați cu arme automate nu știu ce te mira ca ești împuscat
            4.Cea mai mare problema a arabilor este ca ei nu sunt in stare sa recunoască ca au greșit. A se vedea războiul Irak Iran, un milion de morți dar nu au câștigat nimic. Din cauza asta războiul nu se termina niciodată. In definitiv nu durează decât de 2000 de ani.
            • -2 (4 voturi)    
              Nethaniahu love printz Bin Salman, (Sâmbătă, 31 martie 2018, 20:15)

              Namaste [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

              1) cum zicea regretatul (nu de tine!) Prof. Dr. Yeshayahu Leibowitz despre "IudoNazim"?!
              2) Aushnit, evreul cu otelariile din Resita, Banat, a sponsorizat direct "legiunea", W. Filderman a colaborat cu maresalul Antonescu, sustinand "Conducatorul"...
              3) Palestina este recunoscuta de Romania
              4) Stalin a semnat primul, cu restul blocului communist, nu USA, de recunoastere a Israelului, de asta in 1967 URSS a rupt relatiile diplomatice!
              5) Tel-Aviv, capitala LGBTQ movement (Veseli Gay pride parades!), dar Jerusalem AlQuds (Orasul Sfant) e numai capitala Palestinei! Sau Israelul vrea sa fluture chiar la Ierusalim steagul LGBTQ pe Biserica Sfantului Mormant, pe Esplanada Moscheilor, la Zidul Plangerilor?!
            • -2 (4 voturi)    
              Nethaniahu love printz Bin Salman, (Sâmbătă, 31 martie 2018, 20:15)

              Namaste [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

              1) cum zicea regretatul (nu de tine!) Prof. Dr. Yeshayahu Leibowitz despre "IudoNazim"?!
              2) Aushnit, evreul cu otelariile din Resita, Banat, a sponsorizat direct "legiunea", W. Filderman a colaborat cu maresalul Antonescu, sustinand "Conducatorul"...
              3) Palestina este recunoscuta de Romania
              4) Stalin a semnat primul, cu restul blocului communist, nu USA, de recunoastere a Israelului, de asta in 1967 URSS a rupt relatiile diplomatice!
              5) Tel-Aviv, capitala LGBTQ movement (Veseli Gay pride parades!), dar Jerusalem AlQuds (Orasul Sfant) e numai capitala Palestinei! Sau Israelul vrea sa fluture chiar la Ierusalim steagul LGBTQ pe Biserica Sfantului Mormant, pe Esplanada Moscheilor, la Zidul Plangerilor?!
              • 0 (0 voturi)    
                wow si familia traditionala e de partea PLO (Duminică, 1 aprilie 2018, 0:09)

                feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

                moșule ești pe alături rău de tot. Ce treaba au homosexualii cu războiul arabo israelian. lasă-ne cu propaganda ta creștina ca aici mor oameni nu se pupa moaște.
      • 0 (2 voturi)    
        Premiu (Sâmbătă, 31 martie 2018, 21:55)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        @Spiky
        Va ofer un premiu pentru ADEVAR:

        1- Un film cu o scurta vizita in Israel

        Israel in 60 de secunde:
        https://www.facebook.com/video.php?v=10153094567151317

        2 - Si altul despre un MOTIV de bucurie in Gaza:

        Palestinians Celebrating 9/11 Attack:
        https://www.youtube.com/watch?v=oMOZvbYJMvU
        • +1 (1 vot)    
          Mulțumesc, le cunoșteam. (Luni, 2 aprilie 2018, 18:22)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

          Cel de pe Youtube a fost scos pentru că... incita la ură!
          Am vizitat Israelul și mi-a plăcut la maxim. Am văzut și musulmani care circulau fără probleme pe stradă. Ceva nu este în regulă cu palestinienii... care nici nu existau până nu au luat-o pe cârcă arabii prin 1970 și au realizat că israelienii sunt acolo și acolo vor rămâne...