Cerșetori romi în Canada spun că sunt refugiați din Siria sau Bosnia, deși au venit din România

de Cosmin Orasanu     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 0:24 Actualitate | Internaţional


cersetori
Foto: YouTube
Două femei de cetățenie romă cerșesc pe marginea unui drum din Canada. Ceea ce le diferențiază pe aceste femei de ceilalți oameni ce încearcă să supraviețuiască pe străzile din Toronto este modul în care cerșesc - afirmă că sunt refugiați, scrie CityNews, care arată ca mulți romi se identifică ca fiind refugiați sirieni sau bosniaci. Jurnaliștii canadieni au aflat de fapt că unii cerșetori vin din România și scriu că aceștia sunt persecutați acasă.

Anul trecut, aproximativ 900 de solicitanți ai ajutoarelor pentru refugiați din diferite țări au folosit, pe noapte, paturile adăposturilor de urgență ale orașului. Anul acesta, numărul a crescut la aproximativ 2.000 refugiați pe noapte-adică 33% din populația adăpostului.

”Am vorbit cu două femei care cerșeau de-a lungul străzii Lakeshore Road, lângă Etobicoke. Țineau în mână semne pe care scria că au trei copii, susțineau că sunt acolo de trei luni și ca sunt refugiați. În următoarea zi, am vizitat-o din nou pe femeia cu care am vorbit cu o zi înainte. De data asta, când am întrebat-o de unde este, a recunoscut că e din România. Am întrebat-o dacă este de etnie roma, a dat din cap și a spus "Yes. roma, gypsy.", povestește jurnalistul de la CityNews.

Un posibil motiv pentru confuzia de naționalitate este faptul că aceste femei se identifică drept romi-un grup etnic care se confruntă cu discriminare în mare parte din Europa centrală, estică și sud-estică.



In 2016, un reportaj al postului de televiziune France 3 arăta că la aproape toate semafoarele din centrul Parisului au apărut cerșetori care țin în mână pancarte cu mesajul "familie siriana SOS", cerșetori care se pretind a face parte din grupul de #Refugiați care au fugit de războiul din Siria și au ajuns în Europa. Mai târziu, aceeaşi echipă de televiziune filmează cum presupusele refugiate siriene predau banii strânşi din cerşetorie unui bărbat. Tactica este arhicunoscută autorităţilor franceze.

















3462 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    dA (Joi, 29 martie 2018, 2:54)

    Babilou [utilizator]

    I-am vazut si aici in Montreal cand am fost pe 21 martie 2018 la concertul Santana. Carton cu ceva text cu "nouveau arrivants" si "enfants", scris corect, deci cineva i-a ajutat, sau au venit direct din Ro cu textul gata facut.... nu aveti idee ce e oportunismul indo-european... La fel au facut si cand eram in Ro, eram traducator autorizat pe mai multe limbi si m-au cautat acasa, au inceput sa strige la poarta pana au iesit vecinii, nu ma lasa deontologia sa traduc "lozinci" pt cersit...Dar am plecat, am scapat....By, By Ro.... imi pare rau....
    • -11 (25 voturi)    
      Ti-ai dat banii inapoi? (Joi, 29 martie 2018, 7:57)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      Pt.cat te-a scolit tara asta?
      Noi muncim acum sa ii platim pensia lu muma-ta si/sau la alte rude..
      • +4 (14 voturi)    
        Muma-sa (Joi, 29 martie 2018, 12:31)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        A contribuit la sistemul de pensii platindu-i pensie bunica-tii. Cat despre invatamant, cat % din el iti e util? In rest parintii tai nu au decat un singur pacat si acela mare.
        • -4 (10 voturi)    
          Nu am avut pensii.. (Joi, 29 martie 2018, 13:40)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

          Bunica a fost casnica si bunicul,erou pe frontul de est decorat si declarat"Mare Invalid de Razboi" aveau pamant dat de regele Ferdinand pt.participarea strabunilor mei la 1-l RM..
          Pt.acel pamant bunicul a facut si inchisoare politica pt.impotrivire la colectivizare.
          Deci nici pensie,nici pamant,nici venituri.Au plecat in 1981 amandoi, in alta lume..
          Asa ca ai grija cum vorbesti in general,inclusiv sub acoperirea tastelor .
          Si tot pt.tine...pune mana pe lege si vezi ca 3% contributie pensie pe vremea bolsevismului nu se potriveste ce ceea ce platim azi pt.toti lozincarzii si expatzii..
          • 0 (2 voturi)    
            Vezi ca tot sub acoperire (Joi, 29 martie 2018, 22:49)

            iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            Au plecat si ai tai in 1981. Sau vrei sa iti amintesc ca in 1981 nu plecai cum te taia capul ca nu aveai pasaport. Ori FUGEAI ori plecai ... sub acoperire.

            Cat despre expatii despre care vorbesti repet: Ai tai au un mare pacat.

            Am insa si o veste buna: am plecat si eu iar tu la pensie nu vei vedea nici un cent din ceea ce produc eu. Prefer sa ii dau statului care ma lasa sa ma dezvolt decat sa arunc orzul pe gaste.
          • 0 (2 voturi)    
            Ah, si am uitat (Joi, 29 martie 2018, 23:38)

            iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            Sa iti multumesc pentru cele 12 clase si 5 ani de facultate invatati in Romania, ce-i drept insa cei 5 ani ar trebui calculati insa de 2 ori pentru ca am studiat doua facultati.

            Toate acestea mi-au asigurat un start in viata pentru motivul ca am vrut sa invat (si mai invat si azi). Cum insa acel start e pe undeva pe la 3-5% din ceea ce stiu azi si din ceea ce imi castig existenta, ar merita sa dau statului roman undeva pe la 3-5% din taxele pe care le platesc acolo unde stau. Eu insa spun altceva: cat timp insa nu sunt de acord cu modul de cheltuire a acestor bani, voi da fix zero caci e mai usor de calculat 3-5% din 0, nu-i asa?

            Dar am o intrebare: ce varsta ai de ai contribuit tu la invatamantul meu, avand in vedere ca am plecat acum 15 ani? Aaaa, deci nu TU ai platit ci parintii tai. Pai in cazul asta TU chiar nu meriti nimic de la mine.
  • -30 (34 voturi)    
    :( (Joi, 29 martie 2018, 4:36)

    uzu [utilizator]

    tre' sa-i multumim lui Ciolos.
    stiu, el si-a facut treaba bine...
    • +27 (31 voturi)    
      :-))) (Joi, 29 martie 2018, 6:07)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Daaa, pai de când a fost Cioloș la guvernare a inceput cerșetoria țiganilor prin Europa :-))). De fapt ce prostii vorbesc eu? Din cauza lui Cioloș a inceput de fapt războiul in Siria și din cauza lui au acum țiganii un motiv sa-și scrie pe cartoane ca-s refugiați sirieni :-). Cât de dobitoc sa fii ca sa vii cu o asemenea aberație... chiar și postac fiind...
    • +6 (8 voturi)    
      Propunere HN (Joi, 29 martie 2018, 12:54)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Draga HN,

      Va propun sa aveti in vedere necesitatea pentru ca un user sa poata posta comentarii aici, sa fie obligatorie si rezolvarea unui captcha ce presupune un coeficient de inteligenta minim mediu.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu un captcha (Sâmbătă, 31 martie 2018, 11:18)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Ci o partida de sah cu Kasparov.
    • +5 (7 voturi)    
      :) (Joi, 29 martie 2018, 13:03)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      ignoranta si prostia agresiva e ubicua se pare...
      cui sa-i multumim?