VIDEO Protest spontan la Kemerovo după ce 64 de oameni au murit în incendiul din mall. Localnicii se tem că autoritățile ruse ascund proporțiile tragediei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2018, 12:23 Actualitate | Internaţional


Protest spontan la Kemerovo
Foto: Captura Youtube.com
Un protest spontan cu sute de participanți are loc marți la Kemerovo, în Rusia, după ce 64 de oameni, printre care și copii, au murit în incendiul care a devastat un centru comercial din acest oraș, potrivit datelor oficiale anunțate de autorități. Zeci de oameni sunt în continuare dați dispăruți după incendiu. O parte dintre localnici cred însă că autoritățile ascund proporțiile tragediei și că sute de copii ar fi murit în incendiu, potrivit Report.md.


 
Protestatarii susțin că ușile cinematografului, amplasat în centrul comercial care a ars, au fost încuiate, iar sistemul de semnalizare - deconectat. Cei din interior ar fi fost pur și simplu lipsiți de posibilitatea de a se salva. Clase întregi de copii, aduși cu autocarul la film, ar fi ars în timpul incendiului, se tem localnicii.

Oamenii care au ieșit ăîn stradă susțin că salvatorii ar fi venit prea târziu - abia peste 40 de minute de la izbucnirea incendiului. Părinții unor copii care au ars în interior au povestit că au fost sunați de copiii lor, care le-au spus că se sufocă din cauza fumului și că toate ușile sunt încuiate.

Vladimir Putin a calificat incidentul din Kemerovo drept "neglijență criminală".

În timpul protestului, în fața mulțimii a ieșit viceguvernatorul regiunii, Serghei Țiviliov. Oamenii l-au huidiut și au scandat „Ucigașii!”.





















8005 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    ! (Marţi, 27 martie 2018, 12:38)

    tudorr [utilizator]

    Dispar cativa lideri in portbagaj si se linistesc apele! Asa e in tarile bananiere, cum e la rusi si la rumani! Votati in continuare mafioti!
    • -26 (34 voturi)    
      la noi, dupa Colectiv, e altfel! (Marţi, 27 martie 2018, 13:07)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      pentru ca noi suntem capitalisti, democrati, europeni si in nato! mare diferenta!
      • +24 (30 voturi)    
        ! (Marţi, 27 martie 2018, 13:59)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Mi se pare ireal ca un om inocent ca tine ii vede ca fiind buni pe dragnea, iliescu, nastase & co, ori esti o oaie buna de muls, ori un troll inghesuit intr-un birou!
        • -8 (12 voturi)    
          unde am spus eu asta? (Marţi, 27 martie 2018, 17:38)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          poti da citatul exact?
          Multumesc!
          • +3 (3 voturi)    
            Sute de comentarii semnate de tine (Miercuri, 28 martie 2018, 10:16)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Constitue Referinta Suficienta la ceea ce userul @tudorr ti a spus intr un mod Foarte Elegant
    • -17 (21 voturi)    
      ca la rusi (Marţi, 27 martie 2018, 14:20)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      nu ne plac deloc rusii astia... ne uitam in oglinda si scuipam !
  • +24 (28 voturi)    
    Ca in Romania (Marţi, 27 martie 2018, 12:47)

    omezu [utilizator]

    Votezi coruptii si hotii cu doua maini si dup-aia te miri ca arzi de viu. Indiferent ca e Putin, Dragnea, Ponta, Dodon, etc e cat se poate de logic ca si restul de oameni care ii slujesc sunt la fel de incompetenti sau corupti, de sus pana jos.
    • -26 (30 voturi)    
      Colectiv? (Marţi, 27 martie 2018, 13:07)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Ponta, Dragnea au fost de vina?
      • +18 (20 voturi)    
        Da, chiar ei! (Marţi, 27 martie 2018, 14:05)

        Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Pentru motivele aratate simplu, de un alt comentator, @omezu, un pic mai sus de hotelu' matale. Ia mai cugeta:

        „Indiferent ca e Putin, Dragnea, Ponta, Dodon, etc e cat se poate de logic ca si restul de oameni care ii slujesc sunt la fel de incompetenti sau corupti, de sus pana jos.”
      • +10 (12 voturi)    
        credeam (Marţi, 27 martie 2018, 14:32)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Credeam ca ai zis la misto! Da! ei si haita lor de nenorociti care-si bat joc de legi, bun simt si logica si le stramba dupa chipul si asemanarea lor. Mai DOBITOCULE atunci cand "lumina" vine de la un bou analfabet si paranoic ( ce te faci cu 4000 de idioti care au uitat cum a sfarsit pingelica). Asta duce la #Colectiv si Kemerovo ...
        • -8 (14 voturi)    
          cand scrii cu majuscule ai mai multa dreptate! (Marţi, 27 martie 2018, 17:39)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

          noroc ca HN nu mai permite injuriile.
        • -5 (11 voturi)    
          yo mama! (Marţi, 27 martie 2018, 17:39)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

          ba tu esti.
    • +23 (23 voturi)    
      Exact ca la noi e si la rusi, (Marţi, 27 martie 2018, 14:07)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      asa e in tarile conduse de mafioti, mor zeci de oameni nevinovati pe timp de pace, fara sa fie dezastru natural, sau vreo boala contagioasa.

      La ei e Putin, tiran cu mana de fier, la noi e Dragnea, un gainar cu dinti de creta.
  • +21 (21 voturi)    
    Trist (Marţi, 27 martie 2018, 12:51)

    mitg [utilizator]

    A-la-sovietici, probabil vor ascunde totul sub pres, prefacandu-se ca vinovat e ceva individ obscur in loc sa admita ca problema a fost parte dintr-un sistem de stat putred care nu urmareste siguranta cetateanului, ci mica sau mare ciupeala cu ajutorul legilor care nu se aplica (ca la noi, de altfel).

    Foarte trist si regretabil. Speram sa nu “secretizeze” si dosarele vis-a-vis de aceasta tragedie.
    • +6 (6 voturi)    
      nu cred (Marţi, 27 martie 2018, 15:33)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca nu va fi de vina iluminatul conducator, este cert. El ii va pedepsi aspru dar drept, pe vinovati.
      Dar copii arsi de vii nu ii uita nimeni.
      Totul se rezuma la a lua lucrurile in serios, fie ca e vorba de norme anti incendiu, reguli de circulatie, samd. Chiar si cand par stupide, in realitate salveaza vieti.
      • +4 (4 voturi)    
        Ispășirea păcatelor nației ruse (Marţi, 27 martie 2018, 19:02)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Breslan, Kemerovo....
      • +3 (3 voturi)    
        Dimpotriva! (Miercuri, 28 martie 2018, 11:51)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        "nu va fi de vina iluminatul conducator,"- evident!
        Cracanatul nu numai ca nu pierde nimic, dar are o ocazie de aure de a-si creste popularitatea, de a poza in Slavatorul natiei.
        De vin va fi nu doar obscurul bodygard, ci mai ales "diversionistii americani" si niscai disidenti, care or sa "recunoasca" ca ei au provocat incendiul, fiind in slujba imperialismului putred!
  • +24 (24 voturi)    
    coruptia ucide (Marţi, 27 martie 2018, 13:17)

    programatoru [utilizator]

    focul ne arata adevarul
  • +10 (10 voturi)    
    coruptia si indolenta (Marţi, 27 martie 2018, 16:09)

    tahomir [utilizator]

    Ca si la noi si la rusi tot coruptia si indolenta au dus la o nemasurata tragedie.
    Coruptia autoritatilor si indolenta alegatorilor care nu-si exercita nici macar la urne dreptul de a influenta in bine mersul unei societati.