VIDEO Un profesor din Ghana insista sa isi invete elevii informatica, chiar daca nu are niciun computer la dispozitie

de A.L.     HotNews.ro
Joi, 22 martie 2018, 7:30 Actualitate | Internaţional


Ora de informatica la o scoala din Ghana
Foto: Captura YouTube
Akoto Appiah Richard este profesor de informatica la o scoala din Ghana. Elevii lui Richard nu au computere pe care sa poata invata, astfel ca profesorul a venit cu o solutie cel putin ingenioasa, potrivit BBC.

Acesta le deseneaza elevilor pe tabla de fiecare data ceea ce doreste ca acestia sa invete, precum Microsoft Word.  

Pentru inceput, Richard a desenat pe tabla elementele care alcatuiesc un computer (mouse, tastatura, monitor si unitate), explicandu-le elevilor la ce este folosit fiecare in parte. 

"Este o provocare. Desenezi si te astepti ca si elevii sa faca acelasi lucru, insa plimbandu-te printre ei realizezi ca fac cu totul altceva, pentru ca nu sunt obisnuiti cu aceste caracteristici", a declarat Richard. 

Profesorul este, insa, hotarat sa ii invete pe copii informatica, astfel incat sa fie pregatiti pentru lumea reala. 

"Traim intr-o era a computerelor si imi doresc ca elevii mei sa detina toate deprinderile necesare pentru a concura cu alti elevi din mediile urbane", a spus profesorul. 

Dupa ce a aflat povestea lui Richard si a elevilor sai din Ghana, Microsoft a promis sa le trimita un computer, pentru ca predarea si invatarea sa fie mai usoare si mai interactive.



















2974 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Si la noi cum se preda la tara sau la munte? (Joi, 22 martie 2018, 8:04)

    2087 [utilizator]

    Nu tot asa? De unde bani de calculatoare, daca i-a furat PSD-ul?

    Aia din munti, saracii, n-au bani nici de consolidat cladirea care sta sa cada.

    Ati votat PSD, PSD aveti, spalati-va cu ei pe cap.
    • +4 (4 voturi)    
      asa am invatat si eu informatica, (Joi, 22 martie 2018, 9:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      tot cu creta la tabla...aveam niste calculatoare HC85 in timpul liceului si scolii generale, in clasa de informatica, dar nu aveam profesori care sa stie sa le foloseasca, si oricum nu ne lasau pe noi elevii sa intram la ele, pe motiv ca sunt prea valoroase.
      Cat despre ASE, acelasi lucru: se facea informatica cu creta la tabla.
      Nu inteleg de ce radem de Ghana, cand suntem tot ca ei...ba nu m-ar mira sa aiba mai multe autostrazi.
    • -3 (3 voturi)    
      placa stricata (Joi, 22 martie 2018, 10:08)

      robot_critic [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      obosit si sarac cu duhul dar stie una si buna! :)
      • +3 (3 voturi)    
        In 1995 (Joi, 22 martie 2018, 12:30)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui robot_critic

        Cand predam astronomie si nu aveam calculator, cum crezi ca explicam ciclurile de viata ale stelelor? Aduceam o pitica alba la curs?
  • -2 (2 voturi)    
    Pff.. (Joi, 22 martie 2018, 8:57)

    xht20 [utilizator]

    Vai de curu' lor, in loc sa se duca sa vaneze maimute... cred ca rezolva ceva daca stau pe facebook.
  • +3 (3 voturi)    
    Respect Profesorului (Joi, 22 martie 2018, 9:21)

    un domn [utilizator]

    Mi s au umezit ochii dupa lectura articolului si ma gandesc sa nu ajungem asa
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Joi, 22 martie 2018, 10:04)

    Analfabet [utilizator]

    Foarte frumos. Am gasit detalii mai multe aici:
    https://edition.cnn.com/2018/03/15/africa/ghanaian-ict-teacher-donations-intl/index.html

    Efortul lui nu a ramas nerasplatit:
    People and organizations are donating desktop computers and laptops to his school. And, as part of Microsoft's promise to offer him free training, Akoto was flown to Singapore to attend the annual Microsoft Educators Exchange.
  • +2 (2 voturi)    
    Calculatorul e pentru distractie (Joi, 22 martie 2018, 11:22)

    Setalcott [utilizator]

    Programare in pseudocod, analiza algoritmilor, limbaje formale, teoria calculelor, toate materii de facultate pe care le-am invatat fara calculator.