UPDATE Alegeri Rusia 2018 Putin castiga cu peste 75% dintre voturi. Profilul liderului de la Kremlin ales pentru al patrulea mandat de presedinte

de N.O., G.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 martie 2018, 20:28 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
(UPDATE Luni 08.12) Presedintele rus Vladimir Putin a fost reales cu un scor zdrobitor la scrutinul de duminica, el urmand sa stea la carma celei mai intinse tari din lume inca sase ani intr-o epoca in care relatiile Moscovei cu Occidentul sunt marcate de o ostilitate tot mai mare, scrie Reuters. 

Victoria lui Putin va intinde dominatia sa politica asupra Rusiei pe aproape un sfert de secol, pana in 2024, cand el va avea 71 de ani. Doar dictatorul Josef Stalin a condus tara mai mult. 

Comisia Electorala Centrala a anuntat, dupa numararea a putin peste 70% dintre optiuni, ca Putin a castigat 75,9% dintre voturi. 

Intr-un discurs tinut langa Piata Rosie, Putin a spus audientei entuziaste ca interpreteaza victoria sa drept un vot de incredere fata de ceea ce a realizat in conditii vitrege. “Este foarte important sa pastram aceasta unitate. Ne vom gandi la viitorul maretei noastre tari-mama”, a declarat Putin. 

Cel mai important competitor al sau, Pavel Grudinin, candidatul Partidului Comunist, a obtinut circa 13 procente, potrivit numaratorii poartiale. Nationalistul Vladimir Jirinovsky a primit aproximativ 6% dintre voturi.

Alegerea sa era sigura in contextul in care majoritatea rusilor nu au vazut nicio alternativa, iar procentul nu vine decat sa confirme puterea liderului de la Kremlin.

Rezultatul, in schimb, vine intr-un moment de crestere a tensiunilor dintre Rusia si Occident, in contextul otravirii fostului spion rus Serghei Skripal in Marea Britanie si a sustinerii lui Putin pentru Bashar al-Assad in Siria.

Putin, in varsta de 65 de ani, a castigat  cel de-al patrulea mandat de presedinte, care il va mentine pentru inca 6 ani la Kremlin, pana in 2024.

Majoritatea alegatorilor nu vad nicio alternativa viabila lui Putin: domina total scena politica si a televiziunea de stat, de unde majoritatea oamenilor isi iau stirile. Televiziunea de stat ofera timp de emisie generos lui Putin si putin timp de emisie pentru rivalii sai.

Multi rusi cred ca a restabilit stabilitatea dupa haosul care a urmat dupa ce Uniunea Sovietica s-a prabusit.

Putin este acuzat ca a ordonat otravirea fostului agent Serghei Skripal in Marea Britanie si de sustinerea regimului Bashar al-Assad in Siria.

De asemenea, Rusia este in centrul atentiei si dupa acuzatiile potrivit carora s-a amestecat in rezultatul alegerilor prezidentiale din SUA din 2016, chestiune anchetata in acest moment.

Cateva date punctuale despre Putin

Vladimir Putin a absolvit sectia de drept international a Facultatii de drept a Universitatii de Stat din Leningrad in 1975,  cu o teza despre politica SUA pe continentul african. In timpul anilor de studentie, el a devenit membru al Partidului Comunist si a ramas membru pana la dizolvarea acestuia in decembrie 1991.

Dupa absolvirea universitatii, Putin a fost recrutat de KGB, in serviciul de contraspionaj.
Putin a demisionat formal de la serviciile de securitate a statului la 20 august 1991 in gradul de locotenent-colonel la 20 august 1991, a doua zi dupa anihilarea loviturii de Stat impotriva lui Mihail Gorbaciov.

In august 1999 Vladimir Putin a fost numit de catre Boris Eltin in functia de prim-ministru. 

A devenit presedinte interimar al Rusiei la data de 31 decembrie 1999, dupa ce presedintele Boris Eltin si-a dat demisia, iar apoi a castigat alegerile prezidentiale din anul 2000. 

In 2004, el a fost reales pentru un al doilea mandat, care a durat pana in 7 mai 2008.

Din cauza limitei prevazute in Constitutie, Putin nu a mai putut candida pentru un al treilea mandat prezidential consecutiv in 2008, dar dupa victoria succesorului sprijinit de el, Dmitri Medvedev in alegerile prezidentiale, Putin a fost numit de acesta prim-ministru al Rusiei. Putin a ocupat aceasta functie in intervalul 8 mai 2008 - 4 martie 2012.

In 2012 a devenit pentru alti 6 ani presedinte al Federatiei Ruse (in urma modificarii Constitutiei).

In 2014 anexeaza Peninsula Crimeii, care la acea data apartinea Ucrainei, dupa ocuparea sa de catre trupele rusesti. Procesul de anexare este considerat ilegal de catre comunitatea internationala.

In 2015, incepe sa ofere sprijin militar regimului presedintelui sirian Bashar al-Assad.

Cine a candidat impotriva lui Putin, pe cine reprezinta si ce sanse au avut ei



Citeste mai multe despre   


















6862 vizualizari

  • +10 (28 voturi)    
    Dar Dracnea? (Duminică, 18 martie 2018, 21:28)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Dracnea va fi in curand Putinul Romaniei.
    E vremea Putinilor.
    • +12 (18 voturi)    
      Putzinul Romaniei (Duminică, 18 martie 2018, 21:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Ai vrut sa tastezi; putzinii Oameni de Bine il vor taxidermia pe draqnea
      • -14 (18 voturi)    
        la tastatura? (Luni, 19 martie 2018, 8:24)

        kingdavidhotel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        toti sunt viteji.
        • +8 (14 voturi)    
          Teama ti o ascunzi repetand onomatopee (Luni, 19 martie 2018, 10:15)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel

          Cata vreme? De ce iti este teama nu scapi, e vorba veche verificata
          • -9 (13 voturi)    
            care onomatopee? (Luni, 19 martie 2018, 11:15)

            kingdavidhotel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            nu esti prea cunoscator al limbii romane. Zic si eu...
      • +6 (6 voturi)    
        Cand e programata operatiunea, (Luni, 19 martie 2018, 13:37)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        pentru ca tin mortis sa particip...! Si nu e necesar sa fie prapadit formolul, la intensitatea furiei acumulate e suficienta o privire si conservarea e asigurata....!
    • +15 (19 voturi)    
      Oglinda (Duminică, 18 martie 2018, 23:44)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Ma astept si la ei, dar si la noi sa se vorbeasca despre Rusia si cum "democratia" a ales ca Putin sa castige din nou. Aceeasi "democratie" care ne-a dat mustaciosul din TL sa ne scufunde tara.
      • +7 (11 voturi)    
        . (Luni, 19 martie 2018, 10:20)

        Raid [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        TL e Tulcea
        • +6 (10 voturi)    
          In acceptiunea (Luni, 19 martie 2018, 10:40)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Raid

          Generala Teleormanizarea poate fi abreviata si TL, da abrevierea rutiera este TR
          • +5 (7 voturi)    
            Sa speram (Luni, 19 martie 2018, 11:11)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Sa speram ca inseamna TERMEN REDUS
          • +1 (1 vot)    
            Mii de scuze (Luni, 19 martie 2018, 20:41)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            A fost act ratat :)
            De ce sa nu recunosc greseala? :)
    • +4 (4 voturi)    
      Se stie, Dracnea are o mai mare (Luni, 19 martie 2018, 13:28)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      ''aplecare'' catre tot ce se petrece pe Bosfor...!
      Acu' ce-oti vrea sa urmareasca dimineata Suleyman Magnificul iar pe seara sa treaca la Ivan cel Groaznic....?!

      Nu ii cerem cam mult dintr-odată...!
  • +16 (20 voturi)    
    s-a tot discutat de alegerile din Rusia (Duminică, 18 martie 2018, 21:40)

    Andrei453530 [utilizator]

    dar eu nu stiu nici pana acum care sunt contracandidatii. Putin a fost singur pe lista? Puteai sa il alegi pe el sau alternativa sa se desfiinteze functia de presedinte? :)
    • +20 (30 voturi)    
      :)) (Duminică, 18 martie 2018, 23:27)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      contracandidatii trebuie cautati pe la puscarie, pe la cimitir.
    • +13 (19 voturi)    
      Aleksei Navalnîi ar fi fost un contracandidat (Duminică, 18 martie 2018, 23:48)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      Da i se pun mereu bete in roate...
      --------------------------------------------------------------------
      In varsta de 65 de ani, Putin urmeaza sa obtina duminica cel de-al patrulea mandat, care il va mentine pentru inca 6 ani la Kremlin, pana in 2024, cand se va implini aproape un sfert de secol dupa ce a fost desemnat succesorul lui Boris Eltin.

      Candidatul Partidului Comunist, Pavel Grudinin, este creditat in sondaje cu 7-8% din intentiile de vot, iar al treilea clasat, ultranationalistul Vladimir Jirinovski, cu 5-6%, acesta fiind urmat de jurnalista Ksenia Sociak, creditata cu 1-2% din intentiile de vot. Ceilalti patru candidati sunt creditati cu scoruri neglijabile.
      • -19 (41 voturi)    
        totuși (Luni, 19 martie 2018, 0:02)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Navalnîi este un politician penal, condamnat de justiție prin sentință definitivă. Mi se pare normal să nu poată candida la alegeri.

        Nu putem cere una în România și alta în Rusia.
        • +11 (25 voturi)    
          Exact, ceri ca-n Mujicia (Luni, 19 martie 2018, 1:24)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Si asta se si intampla, tabarasci Ivanzeta.
          • +7 (19 voturi)    
            Acest gardian al postarilor (Luni, 19 martie 2018, 10:17)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Pro URSS vegheaza neincetat la defaimarea oponentilor numitului Vlady The Chemical, cu acelasi final de la Tripoli, Bagdad...locuri unde Niste Chimici se credeau Titani
        • +14 (24 voturi)    
          Dragnea este un politician penal (Luni, 19 martie 2018, 2:11)

          Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Condamnat de justitie prin sentinta definitiva.Mi se pare normal sa nu poata candida la alegeri.Nu putem cere una in Romania si alta in rusia. ps.Te-am prins a-n prost...totusi...
          • -17 (23 voturi)    
            Anveți repede! (Luni, 19 martie 2018, 5:55)

            asistat [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

            A-mi plake!
            • +9 (13 voturi)    
              ma intreb (Luni, 19 martie 2018, 8:14)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

              cum de un analfabet clasic, cum te dovedesti a fi, poate face rost de bani sa-si cumpere calculator si, mai ales, cum de e in stare sa citeasca si sa inteleaga ce trebuie sa faca pentru a se conecta pe diverse site-uri.
              Chiar atat de jos sa fi decazut psd incat sa apeleze la serviciile de postac platit ale unuia ca tine???
            • +8 (12 voturi)    
              In schimb tu (Luni, 19 martie 2018, 8:26)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

              nu esti in stare sa inveti nici macar lucruri elementare (cum ar fi scrierea corecta in limba Romana)
            • +8 (14 voturi)    
              hehe (Luni, 19 martie 2018, 9:23)

              transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui asistat

              Are profesor bun, pufoiculke, ante+legi? Da tu ce krezi kiar bun, angalatule :-)
        • +7 (13 voturi)    
          Presedinte pe viata. (Luni, 19 martie 2018, 7:20)

          kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Condamnat penal de o justitie aservita lui Putin.Oricum nu inteleg de ce nu economisesc rusii astia niste bani si sa-l declare pe geniul Putin presedinte pe viata.
          • +8 (10 voturi)    
            nu se poate! (Luni, 19 martie 2018, 9:01)

            un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui kiko123

            Evident ca Putin ar putea extrem de usor sa se numeasca presedinte pe viata, sau sa se proclame tzar.
            Dar nu i-ar face asa de multa placere precum confirmarea peridica a faptului ca Poporul il iubeste si are incredere in el!
            Ar putea chiar sa reduca durata mandatului Presdintelui / premierului, ca sa poata sarbatori mai des realegerea ...
        • +4 (8 voturi)    
          totuși (Luni, 19 martie 2018, 9:58)

          Keiiil [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Nu putem cere una în Rusia și alta în România.
  • +13 (25 voturi)    
    ! (Duminică, 18 martie 2018, 23:56)

    tudorr [utilizator]

    Iata cum a cheltuit mancarea rusilor, tov putin, seful suprem al mafiei din urss!
  • +11 (11 voturi)    
    In other News... (Luni, 19 martie 2018, 1:39)

    John.Doe [utilizator]

    Apa este umeda.
    • +5 (7 voturi)    
      Evident! (Luni, 19 martie 2018, 8:59)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      Desigru ca nu-i nimic surprinzator in faptul ca a fost re-reales tzarul de la Kremlin.
      Sa vedem la noi cum va fi, cu Daddy dracnea ...
  • +8 (12 voturi)    
    slab, slab!!! (Luni, 19 martie 2018, 9:04)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Ce scor este acesta, "peste 75%"??

    Ion ilici al nostru a obtinut 85,07% in 1990, si tot se plinega ca liberalii si tzaranistii au furat voturi ...

    Un adevarat TZAR ar trebui sa obtina peste 90%!!!
    • +4 (6 voturi)    
      scuze, nu te-am plagiat voit! (Luni, 19 martie 2018, 10:05)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

      Dar se vede treaba ca asa-i
      • +2 (4 voturi)    
        nu-i niciun plagiat! (Luni, 19 martie 2018, 13:31)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Atunci cand spui un adevar evident, precum "afar ninge", "contatata pi a re valoarea 3,14 ...." sau "daddy dracnea este corupt", nu se poate vorbi de plagiat cand mai multi oameni sustin acelasi lucru!
  • +3 (7 voturi)    
    intrebarea e ... (Luni, 19 martie 2018, 9:22)

    liviu_ [utilizator]

    chiar l-au votat 75% din cei prezenti la vot?!
  • +6 (10 voturi)    
    75,9% e Zdrobitor? Glumiti! (Luni, 19 martie 2018, 9:25)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Pai Ilici-Iliescu a luat mai mult chiar permitand, cu zambetul pe buze, sa fie huiduit copios si chiar fara sa-si bage adversarii in puscarie.
    Si nici nu a indesat butletine de vot in urna, cu lopata, cum se vede pe la rusi.
    Mai ai de invatat, tinere Putin! Treci pe la toa'rsu "cu voia dumneavoastra ultimul pe lista" sa-ti mai dea niste lectii, cat mai e cald!
  • -9 (13 voturi)    
    ALEGERI . (Luni, 19 martie 2018, 10:52)

    Radu-Lucian [utilizator]

    Absolut toata lumea se astepta la un asemenea rezultat .In situatia actuala, este necesara o reluare a relatiilor economice normale cu Rusia, in avantajul ambelor tari.
    • +9 (13 voturi)    
      Suna Promitator (Luni, 19 martie 2018, 11:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Lucian

      Iar Adevarul Istoric arata ca URSS a veni pentru propriul Profit in Romania, fie ca vorbim de intervalul intre SOVROM si Mechel , ultima isprava URSS s a soldat cu expedierea in URSS a liniei tehnologice ce statea la baza industriei militare romanesti. Epopeea petroliero-benzineasca o vedem la anumite colturi de strada, are logo ul roshu iar conducatorii auto care si au completat necesarul de combustibil au vizitat imediat si atelierele auto unde implacabil au aruncat motoarele datorita “calitatii”combustibilului
      Cat de profitabil este sa faci afaceri cu URSS? Pana acum, dupa aproape 100 deani ( Includ si implementarea Comunismului in Romania ca afacere profitabila pentru URSS) nici o statistica NU este in Beneficiul Romaniei in “ tratatele comerciale” cu URSS
    • +6 (10 voturi)    
      tu de sub ce piatra ai iesit broscoiule (Luni, 19 martie 2018, 12:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Lucian

      Auzi la el,
      "In situatia actuala, este necesara o reluare a relatiilor economice normale cu Rusia"
      Bai da de Crimeea ai auzit? de Donbass? de Osetia? de Transnistria?
      Sau daca Putin e din nou presedinte, cum era de altfel si ieri, gata, stergem cu buretele si ne apucam de bussines cu KGB-ul?
      PS - asa au zis si de Hitler, pai lasa-l ca doar ce a facut, doar a militarizat Renania, doar desfiintat si Cehoslovacia, doar a anexat Austria, doar a inceput razboiul..
    • +4 (6 voturi)    
      Ce intelegeti prin "relatii normale'', (Luni, 19 martie 2018, 13:13)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Lucian

      in contextul, posibilei definiri a "familiei traditionale"...?
  • -3 (15 voturi)    
    Nori negri (Luni, 19 martie 2018, 11:31)

    Razvan_M [utilizator]

    Romania se afla iarasi la rascruce de vanturi.

    - dupa razboaiele din Moldova, din Cecenia, din Georgia, din Ukraina, Rusia si-a stabilizat granitele imperiului sau si-a intarit prezenta militara.
    - continuitatea lui Putin la putere arata ca fostul KGB este tot mai puternic in Imperiul Rus.
    - colaborarea Rusiei lui Putin cu Turcia, Iran si Siria completeaza incercuirea strategica a Europei dpv al resurselor de energie (gaz si petrol).
    - implicarea Europei in Siria a facut ca tarile europene sa nu castige niciun avantaj strategic acolo (europenii se afla de partea perdanta a acelui conflict), ba chiar importam conflictele musulmane odata cu "inginerii", "doctorii" si "profesorii" a caror ocupatie preferata sunt ajutoarele sociale, facutul de copii si violul in grup.
    - cateva tari importante din Europa si-au creat populatii de musulmani ostili civilizatiei noastre ce garanteaza confruntari civile extrem de sangeroase intr-un viitor nu foarte indepartat (10-20 de ani).
    - Romania se confrunta cu un semiprieten la Nord-Est (Ukraina), cu un semialiat la Vest (Ungaria) si cu o Turcie care-si arata din nou coltii imperialisti.
    - la Sud, in zonele de granita dintre Grecia si Turcia in care exista rezerve serioase de gaz natural exista riscul tot mai mare al unei noi confruntari militare intre 2 tari NATO (Turcia vs Grecia).
    - Romania in acest timp isi bate joc de ferestrele de oportunitate economica, batand pasul pe loc cu coruptia generalizata si cu tampenii provinciale.
    - alternativele la PSD sunt extrem de imature, bazandu-se pe cartea curentului globalist politically correct, dar care le limiteaza populatia de votanti la aprox. 1 milion (numar absolut insuficient pentru a constitui o alternativa reala la PSD).
    • +6 (12 voturi)    
      nu e nici-o rascruce musiu (Luni, 19 martie 2018, 12:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      O rascruce presupune ca ai una sa mai multe directii din care poti sa alegi.
      Romania, cu sau fara Putin, nu are de ales decat sa mearga pe drumul euro-atlantic. Nu exista alternativa de nici un fel la chestia asta oricat s-ar da cu kurul de pamant agentii rusi si nationalistii anti-UE.
      Cat despre alternativele la PSD, hai sa vedem peste doi ani cat de matura e opozitia. Nu admir deloc curentul PC dar fata de furtocratia PSD-ului e o chestie net superioara.
      • -2 (6 voturi)    
        musiu :) (Luni, 19 martie 2018, 14:23)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Rascruce de vanturi este cand esti inconjurat de inamici sau pseudo prieteni.
        • +5 (7 voturi)    
          si am fost vreodata altfel? (Luni, 19 martie 2018, 15:21)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Numai ca singurii care conteaza cu adevarat sunt rusii. Iar daca americanii resusesc sa mai tina jos pretul petrolului vreo 10 ani tot imperiul lui Putin se va narui ca fostul URSS.
        • +4 (6 voturi)    
          nici vorba de vanaturi (Luni, 19 martie 2018, 15:38)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          astea sunt doar ale tale ))))
      • -6 (6 voturi)    
        Se dau de pamantul (Luni, 19 martie 2018, 15:56)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Deveselului!
  • +7 (11 voturi)    
    Victorie zdrobitoare (Luni, 19 martie 2018, 11:45)

    mihaitha [utilizator]

    A castigat cu 140% din voturi.
    • +7 (11 voturi)    
      Pai Draqnea la referendum (Luni, 19 martie 2018, 12:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mihaitha

      Parca a avut 240%...nu il vad bine pe Vlady The Chemical
  • -5 (7 voturi)    
    #rezistenta mioritica! (Luni, 19 martie 2018, 14:17)

    Namaste [utilizator]

    Oftica mare pe bravii Rumani...
    Endemic tuberculosis, "mioritick"!
    • +4 (6 voturi)    
      endemic de pufoiaka (Luni, 19 martie 2018, 15:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      ficatzii vostrii cedeaza primii ))))
      • -2 (4 voturi)    
        82%! (Luni, 19 martie 2018, 17:09)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Transversal in gatlejul tau!
        • -1 (3 voturi)    
          Rectificare: (Luni, 19 martie 2018, 20:46)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

          "doar" 76,6%! :-)
      • -2 (4 voturi)    
        Victorie la 82%, (Luni, 19 martie 2018, 17:27)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sta la stomac ori la inghititoare?!
        • -1 (3 voturi)    
          Errata: (Luni, 19 martie 2018, 20:50)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

          "numai" 76,6% , 82% era procentul de voturi numarate aseara.
      • -2 (4 voturi)    
        Lacryma Christi?! (Luni, 19 martie 2018, 18:18)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        nu servesc, nici ai mei nu!