​SUA acuza Rusia de o operatiune majora de penetrare a intregii sale retele energetice

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2018, 17:32 Actualitate | Internaţional


Administratia Trump a acuzat joi Rusia ca duce o operatiune in curs de penetrare si spionaj privind reteua energetica americana si si alte infrastructuri critice, potrivit New York Times, care citeaza Associated Press. Oficiali americani arata ca FBI si alte institutii din domeniul securitatii au determinat faptul ca spioni rusi se afla in spatele atacului la infrastructura de energie.

Oficialii citati arata ca spionii rusi au ales intentionat tinte din industria energetica americana, obtinand acces la sistemele informatice. Guvernul american a ajutat companiile afectate sa scape de penetrarea rusa din toate sistemele informatice cu brese de securitate.

Guvernul SUA a emis o alerta de securitate pentru intreaga industrie energetica,






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2747 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    ... astia nu se potolesc ! (Joi, 15 martie 2018, 17:39)

    Matusalem [utilizator]

    ...serios ... cineva tre sa-i puna pe rusnaci cu botu' pe labe sa se invete minte. Eu le-as pune toata reteaua de date in "cap" numai vreo doua zile .. cand e frigu' mai mare .... si apoi avem liniste !
    • -1 (3 voturi)    
      pa si (Joi, 15 martie 2018, 20:53)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

      ce te tine ... spor la treaba !!!
  • -11 (25 voturi)    
    Electronu' bate neuronu' (Joi, 15 martie 2018, 17:40)

    tahomir [utilizator]

    Da, e plin de electroni otraviti.
    Bine ca FBI i-a ajutat sa scape de penetrare, cred ca a iesit doar un oral si nici ala cu cine stie ce finalizare.
    Prin oral ma refer la povesti, evident.
  • +8 (24 voturi)    
    Salbaticii siloviki ai lui Putler (Joi, 15 martie 2018, 17:44)

    Rescator [utilizator]

    au depasit orice masura,ucid,ataca cibernetic,se pregatesc sa atace fizic infrastructurile critice din mai
    multe tari ale lumii.Trebuie expulzati urgent,de la
    Ambasadori pana la ultimul spion.
  • +14 (26 voturi)    
    Vedeti ce se intampla atunci cand ii poftiti (Joi, 15 martie 2018, 17:46)

    scaraotchi [utilizator]

    in casa, ii asezati la masa si le mai turnati si-n pahare...?!
    • +1 (1 vot)    
      Ca'i primești... (Joi, 15 martie 2018, 18:06)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      și omenșesti este în regula, da' sa le și dai de băut, asta este o mare greșeală!
      • +1 (1 vot)    
        Pai ce poti face, daca nu le dai de baut (Vineri, 16 martie 2018, 9:43)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        rastoarna casa cu fundu-n sus....!
        Bunicul povestea cum procedau atunci cand soldatii Marii Armate Eliberatoare ajungeau la vreo pivnita, unde erau depozitate butoaie cu vin sau tuica. Nici nu aveau rabdare sa scoata cepul de la butoi, pur si simplu trageau cu automatul si se apucau de baut. De multe ori locul era asa de inghesuit si cantitatea de bautura depozitata era asa de mare incat "licoarea" scursa pe langa gurile lacome se acumula si ajungea pana peste genunchi. Beti morti fiind, multi se inecau la propriu in bautura . Cei care veneau din spate, trageau cadavrele din drum si se apucau, fireste si ei de baut....!
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 15 martie 2018, 18:52)

      un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui scaraotchi

  • -2 (4 voturi)    
    ce rusine!!! (Joi, 15 martie 2018, 18:08)

    ww [utilizator]

    Deci cowboy-ii astia penetrati sunt jandarmul mondial, cel care ne apara si pe noi se rusi? Dupa ce le-au pus rusii presedinte, acuma le-au taiat si curentul? Chiar si fara a crede o iota din tot ce cuvanta noua propaganda (aia care acuza Rusia pt toate matrapazlacurile si schimbarile de macaz ale vestului), din pacate pt aceasta lume, secolelele de indobitocire a occidentului isi arata incet-incet coltii.
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 15 martie 2018, 18:25)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Alo, administratia. (Joi, 15 martie 2018, 18:29)

    Mielusel [utilizator]

    Cand am crezut si eu ca i-au crescu oo lui Trump, ce sa vezi, am citit mai cu atentie si in titlu spune "Administratia Trump a acuzat joi Rusia" nu "Trump a acuzat joi Rusia"
    Era si culmea, Trump se porcareste cu toti aliatii traditionali si cu "lider supremo" pentru imagine, cu rusii in schimb a ramas mielusel.
  • -2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 15 martie 2018, 18:51)

    un_deget_de_secaturi [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    Ma mir ca n-a iesit Trump sa zica ca e fake news (Joi, 15 martie 2018, 20:55)

    zanax [utilizator]

    probabil e prea groasa treaba. Rusii au depasit masura, e timpul sa li se dea o lectie.
  • +3 (3 voturi)    
    Incercand marea cu degetul (Joi, 15 martie 2018, 22:03)

    justin puscasu [utilizator]

    Incidentul mi se pare foarte grav, mult mai grav decat - sa zicem - un pilot rus "smecher" care ar intra in spatiul aerian al USA.
    Iata cum descrie Yuval Harari efectele unui atac cibernetic de amploare:
    "Cyber-wars, however, may last just a few minutes. When a lieutenant on shift at cyber-command notices something odd is going on, she picks up the phone to call her superior, who immediately alerts the White House. Alas, by the time the president reaches for the red handset, the war has already been lost. Within seconds, a sufficiently sophisticated cyber strike might shut down the US power grid, wreck US flight control centres, cause numerous industrial accidents in nuclear plants and chemical installations, disrupt the police, army and intelligence communication networks – and wipe out financial records so that trillions of dollars simply vanish without trace and nobody knows who owns what. The only thing curbing public hysteria is that with the Internet, television and radio down, people will not be aware of the full magnitude of the disaster."