UPDATE Xi Jinping a devenit presedinte pe viata. Congresul a votat duminica abolirea limitelor mandatului prezidential 

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 11 martie 2018, 9:43 Actualitate | Internaţional


Xi Jinping
Foto: Captura YouTube
Congresul chinez a votat duminica inlaturarea limitelor mandatului prezidential, astfel ca Xi Jinping va ramane presedinte pe viata, scrie BBC, citat de news.ro. Schimbarea este parte dintr-o serie de modificari ale Constitutiei, asteptate sa treaca de votul Congresului.

UPDATE 10.24 Amendamentul constitutional care inlatura limitele de mandat a trecut aproape in unanimitate, fiind doar doua voturi impotriva si trei abtineri in randul celor aproape 3.000 de delegati.

Partidul a propus eliminarea termenului limita a mandatului prezidential in luna februarie. Xi a devenit presedinte in 2012, iar cel de-al saptelea lider al Chinei ar fi urmat sa paraseasca functia in 2023.

Modificarile Constitutiei sunt asteptate sa treaca fara emotii de Congresul National al Poporului. Similar rolului parlamentului in alte tari, Congresul este organismul cu cea mai mare putere de decizie din China.

Nu a votat niciodata impotriva Partidului Comunist, insa potrivit mai multor surse, duminica, 2.980 de delegati s-ar putea abtine de la vot, ceea ce ar fi vazut ca un protest.

Cenzorii din China au blocat discutiile pe aceasta tema, inclusiv imagini cu Winnie the Pooh, pe care utilizatorii social media le foloseau pentru a-l reprezenta pe Xi.

Cel de-al treilea mandat al lui Xi nu este singura tema pe ordinea de zi a Congresului. Vor fi discutate noul guvern chinez pentru urmatorii cinci ani, ratificarea unei legi pentru infiintarea unui organism anti-coruptie si includerea filozofiei politice a presedintelui in Constitutie.




Citeste mai multe despre   


















2943 vizualizari

  • -40 (46 voturi)    
    MANDAT. (Duminică, 11 martie 2018, 9:56)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Este o solutie. O perioada indelungata de conducere a unui popor, este legata de cunoasterea aprofundata a problemelor vitale ale tarii, dar si un sacrificiu al vietii personale. Totul depinde si de colaboratorii apropiati si fideli.
    • +29 (33 voturi)    
      oare ? (Duminică, 11 martie 2018, 10:22)

      strelka [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Toti comunistii care au facut "sacrificiul" asta au fost niste criminali care au sfarsit prin a isi abuza proprii cetateni. Poate "Winnie the pooh" va fi exceptie, dar istoria ne avertizeaza ca se va sfarsi prost.
    • +24 (24 voturi)    
      cred ca (Duminică, 11 martie 2018, 10:46)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      si dragnea ar vrea sa se sacrifice asa pentru binele (era sa zic) poporului ...
    • +23 (23 voturi)    
      lol (Duminică, 11 martie 2018, 11:24)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Singura chestie de care romanii erau cu adevarat speriati era acapararea puterii de catre un singur om. In Republica romana au fost executati sute de oameni pentru acuzatia de a incerca sa acapareze puterea.
      Oare de ce ? Eh daca ai minte si citesti istoria te prinzi :)
    • -30 (32 voturi)    
      Noo nu ne trebe, alegem raul (Duminică, 11 martie 2018, 11:35)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Cel mai mic antotdeauna! Domnu Basescu cum erea?
      • +2 (2 voturi)    
        Mesaj pentru seful lui asistat (Duminică, 11 martie 2018, 17:19)

        Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        Subiectului scris cu rosu,ii corespunde hartiuta scrisa cu rosu...si tot asa cu restul culorilor...va rezulta mai putina transpiratie si mai putine banane pentru babuin.
    • -20 (26 voturi)    
      Ahaa! (Duminică, 11 martie 2018, 12:09)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      @scridon radu-lucian

      Acest sistem de 'Presedinte pe Viata' s-ar putea sa se dovedeasca un exemplu de urmat si de presedintii Trump, Putin, Macron, etc care daca vor imbatrani IMPREUNA foarte multi ani[!] se vor cunoaste mai bine si vor reusi ASTFEL sa asigure PACEA in lume...

      Eu sunt PENTRU!
      * Cine se abtine?
      * Cine este contra?
      • +12 (16 voturi)    
        singurul (Duminică, 11 martie 2018, 13:02)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        pentru care Xi Jinping este un viu exemplu, e dragnea.
      • +4 (4 voturi)    
        Intrebare (Duminică, 11 martie 2018, 17:13)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Tu esti “pentru” in unanimitate sau nu?
    • +21 (23 voturi)    
      Iti (Duminică, 11 martie 2018, 12:14)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      placea sa fie Iliescu presedinte pe viata?Sau Constantinescu?Sau Basescu?

      Americanii spun ca un presedinte poate sa faca ceva bun pentru tara in 4ani,max.in 8.
      Nu ti se pare ca e logic si de bun simt asa?

      Nu se poate ca in timp ce un rus sau chinez sta pe viata presedinte,in popoarele lor sa nu se mai nasca niste indivizi mai destepti.
    • +15 (17 voturi)    
      Puterea corupe (Duminică, 11 martie 2018, 12:16)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Ia ce exemplu vrei tu din istorie și vei vedea că e un fapt real.
      • -15 (21 voturi)    
        de exemplu (Duminică, 11 martie 2018, 13:19)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Laura Codruta Kovesi.
        • +9 (17 voturi)    
          alt exemplu de corupt (Duminică, 11 martie 2018, 14:05)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Livache la pomana porcului din curtea "statului paralel": ii oferea Codrutei cea mai frageda parte din urechea si coada suinului, dupa ce-i pupa mana pana la cot(din spusele tovarasilor sai de partid, martori la eveniment).
          • +1 (1 vot)    
            Serviciul secret al lui Holinesdeniel (Duminică, 11 martie 2018, 16:55)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            S a Impacat cu ideea ca Romania a mai avut Conducatori Straini asta declara Holinesdeniel in ziua alegerilor prezidentiale...mult inainte de inchiderea urnelor
        • +3 (3 voturi)    
          dar (Duminică, 11 martie 2018, 17:40)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          pe Putin al tau de ce-l ignori.
          O sa te exileze in Siberia, pe cercul polar, pentru omisiunea asta.
        • +3 (3 voturi)    
          Spune-mi și mie te rog ce putere are LCK (Duminică, 11 martie 2018, 20:37)

          mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Mie nu îmi e foarte clar.
          Fiecare manager are responsabilități și o oarecare putere; fără ea nu poate conduce.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu corupe (Duminică, 11 martie 2018, 17:13)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Innebuneste!
    • +10 (12 voturi)    
      Tu gândești? (Duminică, 11 martie 2018, 13:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Președinte pe viață!Viața lui?Un nebun îl omoară și sa terminat mandatul.Poate un nebun care îi vrea locul.Și de ce ar trebui un om să se„sacrifice” pe viață?Nu-i omenește.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu pe viata lui (Duminică, 11 martie 2018, 17:15)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ci pe cea a chinezului de rand
      • 0 (0 voturi)    
        daca ne revoltam la numirile pe viata atunci (Luni, 12 martie 2018, 13:06)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        de ce acceptam monarhiile?

        Mi se pare ca amandoua au sanse reale de a aduce nebunii la putere - unii asa se nasc si altii devin nebuni dupa ce primesc puterea...

        Mie mi se pare ca nici monarhiile si nici numirile pe viata nu pot sa aduca multumire - prosperitate, siguranta cetatenilor.

        Atat monarhiile cat si dictaturile favorizeaza retele corupte care cresc si se dezvolta la umbra celor mari si puternici alesi pe viata.

        Monarhiile si numirile astea pe viata merg in societatile unde nu sunt alternative - poate in China si in Rusia nu prea exista alternative tocmai datorita regimurilor extrem de autoritare daca nu dictatoriale - dar in alte tari de ce se accepta monarhia??? Doar pentru ca exista o traditie si schimbarile aduc incertitudini???

        Intreb si io - poate imi raspunde cineva.
        Multumesc
    • +4 (6 voturi)    
      O perioada indelungata consolideaza puterea (Duminică, 11 martie 2018, 18:06)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Or power corrupts and supreme power corrupts absolutely.
    • +5 (5 voturi)    
      In limba romana (Duminică, 11 martie 2018, 18:22)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      ceea ce vrei sa ne spui este ca Dragnea ar trebui sa fie presedinte pe viata. Cred ca moare acum de ciuda ca n-a cerut asta la ieri la congres ori regres cum vrei sa-i spui.
    • +2 (2 voturi)    
      e o gluma (Duminică, 11 martie 2018, 19:15)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      au sarit toti cu explicatii. tipu e la modul postsenectute si a terminat de consumat pensia si iquu. i-a ramas inepuizabila sursa de umor. sa fim putin intelegatori cu umoristi de la balaceanca.
    • -2 (2 voturi)    
      Da intr-adevar da mai sunt si legi si constitutie (Duminică, 11 martie 2018, 23:59)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Constitutia Atlantiei nu ma lasa pe mine marele zeu Apollo sa conduc Atlantia si Ramania timp de mai bine de 8000 de zile plus inca 33 de zile de inter regnum dios cand tre sa-mi aleg succesoarea
      un barbat o muiere
      asa e mandatul divin al Zeilor Atlantiei
      la dragoni e pe viata
  • +16 (20 voturi)    
    Dragnea viseaza si el la asa ceva (Duminică, 11 martie 2018, 10:55)

    ganz [utilizator]

    macar in fruntea PSD, insa odata aruncat in puscarie de catre justitie toti pupincuristii actuali il vor abandona ca pe o masea stricata.
  • +20 (22 voturi)    
    trist pentru China (Duminică, 11 martie 2018, 11:11)

    anonim3 [utilizator]

    Limitarea numarului de mandate a fost una dintre masurile cele mai intelepte ale lui Deng Xiaoping, si garanta un anume ritm al innoirii si modernizarii Chinei. Asa, sansele incrustarii si blocajului vor creste. Poate si ale unor rasturnari violente de putere.
  • +18 (18 voturi)    
    Bine ca nu am avut.... (Duminică, 11 martie 2018, 11:32)

    gigiN [utilizator]

    ...si noi "norocul"asta cu iliescu.Sper sa nu il avem nici cu.....vreun urmas de-al lui !!!*(ptiu,drace!).
  • +16 (18 voturi)    
    Clasicul paradox al comunistului (Duminică, 11 martie 2018, 12:50)

    Altiro [utilizator]

    Sa detesti monarhia dar sa-ti doresti presedintia pe viata, tie si urmasilor tai.
    • +3 (3 voturi)    
      Ceausescu (Duminică, 11 martie 2018, 17:16)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      A introdus chiar si sceptrul prezidential.
    • 0 (0 voturi)    
      daca i-a placut asa de mult in caleasca regala (Luni, 12 martie 2018, 14:02)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Atunci s-a gandit cum ar putea sa imbine presedentia - inca nu inventase presedentia pe viata - cu atributiile pe care le are un monarh...


      este ca si hitlerismul si comunismul - desi se uresc se aseamama asa de tare...

      doamne! mortii cu mortii si vii si vii!
      Asta din China pare sa fie mai tare ca Putin...
  • -8 (16 voturi)    
    Trăiască PCC! (Duminică, 11 martie 2018, 14:48)

    Nyk1 [utilizator]

    https://youtu.be/IeMFXiEq_ow?t=11

    Cu un sistem autocratic, China e pe cale să depășească Occidentul ca putere economică. Ne place sau nu, democrația de tip occidental nu este universal cel mai potrivit sistem politic care să conducă spre prosperitate. Dovadă țări precum România care-și trag picioarele în așa-zisa democrație.

    Cu o dictatură militară precum cea a Mareșalului Antonescu ne-ar fi mult mai bine, cu toate că probabil ca popor l-am urî pe Conducător, indiferent cât de iluminat ar fi, chiar mai mult decât îl urăsc chinezii pe Xi. Ne-ar ajuta chiar și un regim autoritar mai blând, precum monarhia de pe vremea lui Carol I, Ferdinand, sau chiar Carol al II-lea (într-un context internațional mai favorabil).
    • +2 (2 voturi)    
      Hmm (Duminică, 11 martie 2018, 16:41)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Dar rusia dragul meu de ce nu prospera sub cizma calda a lui Putin?

      Si vezi ca faptul ca tu-ti primesti salariul de postac nu se traduce in prosperitate si bunastare nationala pe tot teritoriul federatiei ...
    • +3 (3 voturi)    
      Tu esti nebun? (Duminică, 11 martie 2018, 18:07)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Intreb serios?
      • -3 (3 voturi)    
        Sau eu, sau voi! (Luni, 12 martie 2018, 0:59)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Nu pot însă decât să observ că „sistemul democratic” a condus în final la victoria decisivă în alegeri a PSDului și a lui Liviu Dragnea, lucru care vouă am înțeles că nu vă convine. Așadar, mă întreb cum puteți să susțineți democrația în asemenea condiții.
        • +2 (2 voturi)    
          n-a inteles nimic Nykolai (Luni, 12 martie 2018, 9:23)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          De altfel un postac bolsevic post-sovietic nu prea intelege nimic din democratie si piata libera.
          Democratia e chestia aia cand daca nu iti place rezultatul alegerilor proprii te poti razgandi si ii poti schimba pe cei alesi la urmatoarele alegeri. Ceea ce se va intampla si cu PSD-ul( mai putin Dragnea care va fi deja la puscarie)
    • +1 (1 vot)    
      Esti disperat sa ajungi "la stapan" (Duminică, 11 martie 2018, 18:08)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu conteaza daca e destept sau prost...important este sa te conduca cineva.Democratia de tip occidental nu-ti place...e dificil sa iei singur decizii care sa te duca la prosperitate,vrei sa te impinga altcineva de la spate.Postezi pe un site de dreapta,unde sunt oameni care vor sa-si hotarasca singuri viata...cum ai tupeul sa "sfatuiesti" pe altii,cand tu te prezinti ca o frunza in vant?
    • 0 (0 voturi)    
      vezi matale... (Luni, 12 martie 2018, 14:07)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cred ca pana aici i-a fost.

      presedintele ala chinez nu se simte prea bine de cand Trump a spus STOP!

      Mai mult - trecerea asta catre infinit a functiunii este moarte sigura - acum stiu ca chinezii te fac mic, intr-un geamantan - oare se aplica si in cazul dansului???

      cat despre romanii sub dictatura de orice fel - raspunsul meu este ca ma simt mai bine asa decat cu maresalul sau cu impuscatul, chit ca avem hamsterul la putere dar mai are 1-2 luni pana intra la racoare si atunci sa vezi cum o sa zburde guzganii prin RO...
  • 0 (2 voturi)    
    urmeaza putin.. (Duminică, 11 martie 2018, 17:34)

    Coco Whistle [utilizator]

    care tot face rocade. iliescu a incalcat constitutia cind a avut al 3-lea mandat...CCR a spus ca e perfect legal. lol.aveti dimensiunea oribilitatilor din Romania cind minerii cu securistii erau criminali cu amnistie anticipata.
    • +2 (2 voturi)    
      mai gandeste-te (Luni, 12 martie 2018, 0:37)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Daca Iliescu ar fi putut candida in 2004, probabil ca ar fi castigat mai multe voturi decat Bombonel si l-ar fi invins pe Base. Asta ti-ai fi dorit?
  • +1 (1 vot)    
    OH . (Duminică, 11 martie 2018, 17:51)

    letsoc [utilizator]

    O foaie de hartie poate fi rupta , o carticica poate fi arsa , chiar si alea sfinte . Stiti la ce ma refer , nu ? Cu stima , NC .
    • +2 (2 voturi)    
      stiu (Duminică, 11 martie 2018, 21:07)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      ca e si'un cantec, viata, subtire ca o ata.
      ata can' se rupe'n doua, faci un nod si zici ca'i 9, dara viata can' se duce, salutare si'i pui + !
      la anul si la mutli ani !
  • +4 (4 voturi)    
    pfiii ! (Duminică, 11 martie 2018, 18:19)

    nash pandelica [utilizator]

    nu puteau sa aiba congresu' inaintea pesedelei ?!
    un exemplu bun de urmat....
    wow...ca tot ne spunea de apropierea de china.
    putea sa reformuleze: vreti sa va fiu presedinte pe viata ? aplauzele ar fi rasunat pana la bashing.
  • +4 (4 voturi)    
    presedinte pana la mumificare.. (Duminică, 11 martie 2018, 19:29)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    Acum sa vezi (Duminică, 11 martie 2018, 21:11)

    KostasP [utilizator]

    Imigratie in masa a chinezilor bogati in sua si canada.
    • +2 (2 voturi)    
      n-o sa emigreze imediat (Luni, 12 martie 2018, 9:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      intai trebuie sa-si mute afacerile.
      Dar oricum "miracolul" chinez tocmai ca a facut Fass.
      Nu se simtea el prea bine de cativa ani incoace dar chestia asta va sta la baza multor "succesuri " viitoare!