Marea Britanie: Peste 200 de martori identificati de politie in cazul fostului spion rus gasit otravit Serghei Skripal

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 martie 2018, 22:03 Actualitate | Internaţional


Serghei Skripal
Foto: Captura YouTube
Peste 200 de martori au fost identificati de politie in cazul otravirii fostului spion rus Serghei Skripal, a transmis ministrul britanic de Interne, Amber Rudd, informeaza News.ro citand BBC.

Amber Rudd a laudat profesionalismul de care a dat dovada politia, care cerceteaza peste 240 de probe.

Intre timp, sergentul Nick Bailey, care se afla sub tratament medical dupa ce s-a ocupat de Skripal si de fiica lui, Iulia, a transmis un comunicat in care neaga ca ar fi fost "un erou".

Bailey se afla in stare grava, insa este constient.

Rudd a mai declarat ca atat Skripal, in varsta de 66 de ani, cat si fiica lui in varsta de 33 de ani sunt tratati la Salisbury District Hospital si se afla "in stare critica, dar stabila".

Peste 250 de politisti sunt implicati in rezolvarea a ceea ce ministrul britanic a numit "o investigatie de proportii".



















818 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    E doar o misiune (Duminică, 11 martie 2018, 0:58)

    Kosmos [utilizator]

    Posibil sa nu fi fost otravit si sa faca doar un joc impotriva Rusiei?
    • +1 (1 vot)    
      Avantajul (Duminică, 11 martie 2018, 15:34)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Cand lucrezi ca agent dublu este ca poti fi lichidat de ambele tabere cu un motiv bine intemeiat: inalta tradare.
  • +4 (4 voturi)    
    Exact asta au vrut! (Duminică, 11 martie 2018, 8:16)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Si in lichidarile practicate in interiorul Mujicistanului, oamnii lui Putin au procedat la fel: liderii Opozitiei sau ziarsitii incomozi sunt impuscati in plina strada, sau otraviti cu poloniu. Nu se incearca deghizarea asasinatului, nu se prefac ca ar fi sinucider, tilharie, accident, vor sa se STIE ce patesc toti cei care il supara pe tzarul de la Kremlin!
    • 0 (4 voturi)    
      Nu prea intelegi (Duminică, 11 martie 2018, 8:35)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      Domnul SS a fost agent rus dar a actionat ca agent dublu pt UK. Noroc ca e vorba de servicii secrete. Daca era in armata se numea dezertor. Cum ce inseamna asta? Tradator. Si acum nu conteaza decat de care parte esti: pt UK e erou, pt rusi tradator. Evident, EXACT acelasi lucru se spune si despre agentii UK care au plecat la rusi. Si te intreb atunci: Snowden ce e? Maica precista? Intoarcerea armelor la 23 august ce e? DA: fireste, a grabit sfarsitul razboiului si a crutat vieti omenesti. Asa este, dar moral este tot un act de tradare.

      Si ca sa mergem pana la capat, daca acceptam astfel de metode neortodoxe, atunci sa le acceptam pana la capat. Unii ii pedepsesc pe agentii dubli si altii nu. Unii mai mult si altii mai putin.

      PS: Nu am vorbit aici de ziaristi sau opozitie. Am vorbit strict de agenti.
      • +2 (2 voturi)    
        agenti, ai dreptate (Duminică, 11 martie 2018, 9:09)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

        Referitor strict la agenti , ai dreptate. Da, se aplica notiunile de dezertor, tradator.
        Snowden nu este Maica Precista, dar a dezvaluit niste ADEVARURI (foarte incomode pentu unii). Si dupa cum stii, Lumea Libera nu a incercat sa il asasizneze, cu neurotoxine, cu taliu sau cu poloniu!

        "Am vrobit strict de agenti"

        de acord, STRICT despre agenti ai dreptate, numai ca imi este imposibil sa separ cazul acesta, sa "uit" de indelungata istorie a URSS-ului si al actualului imperiu putinist referioare la modul cum ii lichideza ei pe disidenti, ep opozanti, pe jurnalisti ...
        • 0 (2 voturi)    
          Snowden (Duminică, 11 martie 2018, 12:55)

          liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

          A dezvaluit niste adevaruri care trebuiau stiute despre Vest si apoi a fugit intr-un stat cunoscut pentru faptul ca ii apara pe cei pun libertatea cuvantului mai presus de toate - Rusia. Hai sa fim seriosi - scenariu de film prost. Bine ca nu a mers in China.

          Daca erau adevaruri si trebuie stiute, atunci pentru ce sa fie nevoie sa fuga? Simplu: pentru ca da - nu il lichidau cu Poloniu, dar il pastea inchisoarea pe viata. Adica cam acelasi lucru: leguma dupa gratii. Cu alte cuvinte il eliminau din circuit, ce-i drept mai civilizat dar sigur nu mai rapid.

          Este simplu: cand devii agent lucrezi dupa regulile agentilor.
          • 0 (0 voturi)    
            incontestabil, adevarat!!! (Marţi, 13 martie 2018, 12:36)

            complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

            "cand devii agent lucrezi dupa regulile agentilor"

            aici mi-ar fi imposibil sa obiectez ceva!

            Referitor la Snowden, sa stii ca ca nu este de loc de invidiat: la fel ca tradatorii din anii '50 din UK, care erau kriptocomunisti si au fugit in URSS cu secrete de stat, viata lor dupa Cortina de Fier nu a fost de loc vesela. Sigur, au scapat de riscul extradarii, sau al lichidarii discrete, dar viata in URSS nu era de loc nostima. Mai ales DUPA ce au spus tot ce aveau de spus, valoarea lor pentru sovietici nu mai era prea mare ...