UPDATE Siria: Un avion rusesc s-a prabusit in apropiere de baza din Hmeimim, 32 de morti

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2018, 15:55 Actualitate | Internaţional


An-26
Foto: Wikipedia
Un avion rusesc s-a prabusit in apropiere de baza ruseasca din Hmeimim, 32 de persoane au murit, anunta agentiile rusesti de presa, citate de AFP.

"In 6 martie in jurul orei 15,00 (12,00 GMT), un avion de transport An-26 s-a prabusit pe aerodromul din Hmeimin. Potrivit datelor preliminare, la bord se aflau 26 de pasageri si sase membri ai echipajului", a anuntat ministerul Apararii, intr-un comunicat.

"Catastrofa, potrivit informatiilor preliminare, este aparent datorata unei probleme tehnice", potrivit sursei citate.

Ministerul Apararii a precizat ca aparatul s-a prabusit la 500 de metri de pista de aterizare din baza ruseasca si nu a fost vizat de tiruri inamice.

Nu este prima drama in care este implicat un avion militar de transport al Rusiei care se indrepta spre Hmeimim. In decembrie 2016, un Tupolev Tu-154 care transporta membri ai Corului Armatei Rosii s-a prabusit in Marea Neagra, la putin timp dupa ce a decolat din Adler (sud), provocand moartea a 92 de persoane.

In octombrie 2017, un bombardier Su-24 s-a prabusit la decolare in Hmeimim, ucigand cei doi piloti.

De la inceputul interventiei militare in Siria, in septembrie 2015, armata rusa a trimis zeci de avioane de atac si bombardiere in aceasta tara, operand din baza aeriana din Hmeimim, situata in fieful alaouite al presedintelui sirian Bashar al-Assad, in apropiere de Latakia.

Fara a lua in calcul acest ultim incident, 45 de soldati rusi si-au pierdut oficial viata in timpul interventiei militare din Siria. Ministerul Apararii nu a precizat daca pasagerii avionului Antonov prabusit marti erau militari.

Antonov 26, un bimotor pentru curse scurte si medii, poate transporta pana la 40 de persoane la altitudini de 6.000 de metri. A fost lansat in 1969 si cele mai recente modele au fost construite in 1986.



Citeste mai multe despre   

















9424 vizualizari

  • +25 (41 voturi)    
    Aoloo (Marţi, 6 martie 2018, 16:19)

    Tomy007 [utilizator]

    Vai mama lor saracii si cica au inventat nu stiu ce racheta...
  • +18 (32 voturi)    
    enigma (Marţi, 6 martie 2018, 16:28)

    Ingwar [utilizator]

    cum poate sa se prabuseasca daca putin nu demult a afirmat a treia oara ca in Syria nu mai sunt soldati rusi si ca se retrag ?
    • +21 (29 voturi)    
      Nu înțelegeți ? (Marţi, 6 martie 2018, 17:43)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      TOCMAI pentru că nu există niciun soldat rus în Siria, acel avion s-a prăbușit ! Pentru că AN-26 nu e proiectat să zboare fără pilot !
    • +11 (19 voturi)    
      precizare (Marţi, 6 martie 2018, 17:54)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      eu nu zic ca nu s-a prabusit ci din contra, numai ca putin a spus pe 29 decembrie 2017 ca isi retrage toti soldatii din Syria. deci se presupunea ca acolo nu mai sunt rusi si iaca ca deja sunt, adica au fost pina la prabusire
  • +26 (36 voturi)    
    AN 26 (Marţi, 6 martie 2018, 16:31)

    Martinezu [utilizator]

    Probabil ca era ultimul avion vechi din flota ruseasca.
    Restul, sunt numai hipersonice cu raza nelimitata de actiune.
    • +16 (24 voturi)    
      restul sunt hipersonice cu o elice (Marţi, 6 martie 2018, 17:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Asta avea doua si au intrat in rezonanta.
      Vai de mama lor.
      • 0 (0 voturi)    
        Mi am adus aminte de Jean Michel Jarre (Miercuri, 7 martie 2018, 16:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Albumul Rendez Vous la comentariul tau...apologia rezonantei
  • +22 (32 voturi)    
    Si multi alti rusi trimisi de Putin (Marţi, 6 martie 2018, 16:46)

    JustinHS [utilizator]

    si-au pierdut neoficial viata in Siria.
    • +15 (25 voturi)    
      formula facila (Marţi, 6 martie 2018, 17:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      sa nu le plateasca salariile..trimite cate o zburatoare ruginita cu oameni..cinic si demon este Vladimir Putin
  • +12 (26 voturi)    
    nu-i frumos sa de bucuri de moartea cuiva (Marţi, 6 martie 2018, 16:55)

    sadestwank [utilizator]

    dar astia erau mercenari plecati sa ucida.Nu au ce cauta rusi in siria!
    • -7 (13 voturi)    
      dar romanii in afganistan au ce cauta? (Marţi, 6 martie 2018, 18:02)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      sau nu e acelasi lucru?
      • +1 (1 vot)    
        NU, NU este acelasi lucru... (Miercuri, 7 martie 2018, 15:48)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Una este o interventie militara declarata si alta este cand pe la spate iti agati vecinul...
    • -2 (8 voturi)    
      Dar cine are dreptul? (Marţi, 6 martie 2018, 19:41)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      Nu zic ca rusii ar avea ce sa caute in vreo tara, insa cine are dreptul?
    • -5 (11 voturi)    
      Rusii, nu. (Marţi, 6 martie 2018, 21:53)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      Da' americanii si israelienii, DA!!!
    • -5 (11 voturi)    
      Israelul bombardeaza Syria. (Marţi, 6 martie 2018, 22:35)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      A cerut voie cuiva?!
      • +4 (10 voturi)    
        Au cerut (Miercuri, 7 martie 2018, 0:21)

        Frozen Star [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Doar la Hezbollah si Iran s-au interesat. In rest "stealth mode".
        • -2 (8 voturi)    
          Just! :-) ;-) (Miercuri, 7 martie 2018, 2:48)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Frozen Star

          Multumesc ca mi-ati amintit, uitasem cat de politicoase si grijulii sunt raidurile aviatiei sioniste! Vor sa-l viziteze pe Bashar direct la Damasc, intrebandu-l de sanatate! ;-)
          • +2 (2 voturi)    
            bre omule (Miercuri, 7 martie 2018, 15:50)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

            Unii se mai apara - altii navalesc cand vor ei - oarece diferente cred ca avem...

            Nu am auzit ca evreii sa intre peste arabi ca asa vor ei - intotdeauna au fost provocati.
      • 0 (0 voturi)    
        Siria bombardeaza cel mai mult Siria (Miercuri, 7 martie 2018, 15:55)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        dar ei au voie nu? Ca-i mosia lu Basar lasata de tacsu.
    • -7 (9 voturi)    
      Si occidentalii ce cauta? (Miercuri, 7 martie 2018, 11:28)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      Si occidentalii ce cauta in orientul mijlociu?
      Si asta de sute de ani?
      Din cauza lor, a occidentalilor, sunt toate aceste conflicte.
      Romania a avut sute de contracte cu statele din orientul mijlociu (Libia, Siria, Irak).
      Mai are Romania vreun contract cu aceste state?
      Romania mai are de recuperat cateva miliarde de dolari si o sa-i vada la calendele grecesti.

      Astia care va bucurati de moartea rusilor in Siria de ce nu declarati mai bine ca sunteti simpatizantii ISIS si ai teroristilor islamisti? Macar stim o treaba, sa nu mai pierdem timpul.
      • +1 (1 vot)    
        i-auzi Gogule (Miercuri, 7 martie 2018, 16:01)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Va sa zica din cauza occidentului Orientul Mijlociu e acum o buda islamista? Pana sa ajunga Napoleon in Egipt zoan era cunoscuta ca un leagan al civilizatiilor si a culturii si nici vorba de vreun conflict in zona.
        Cat despre contractele Romaniei si banii din zona poate intrebi niste securisti mai batrani asa, cum ar fi Voiculescu, ce s-a intamplat cu ei.
        • -1 (1 vot)    
          Daca taceai filozof erai. Da' asa.... (Miercuri, 7 martie 2018, 17:02)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Alikimiku, ignoranta ta in istoria Orientului Mijlociu este monumentala. Ca si restul comentariului tau.

          "Sykes-Picot was a terrible idea, but I think it has to be included in the whole constellation of terrible ideas put into place at the end of WWI, notably alongside the Treaty of Versailles. What this whole mess of agreements between major powers did was to try to cement the relations the victorious powers wanted to have with the rest of the world. The most immediate consequence was that this did noting to defuse tensions in Europe. In a mere 20 years, the Second World War would begin. Millions would die in industrial murder factories, Europe would be laid waste, and the “war to end war” would prove to be a dress rehearsal.

          The later bad effect was the slow, painful decline of the colonial order. The current state of the Middle East, traceable to Sykes-Picot, is certainly a part of that, but Versailles had the chance to address other colonial conflicts but didn’t."

          "Unlike Europe, where the national movement idea was born during the 19th century, in the Middle East under the rule of the crumbling Ottoman Empire, the Arab national movement hardly existed. This invited and enabled Britain and France, the two Western powers with the greatest interest in the region at the end of WWI, to cynically sketch, with a pencil and a ruler, the new face of the Middle East as they saw fit with their various interests and the inconsistent promises they gave to each of its allies.

          So, in 1916, during the First World War, Britain and France (with Russia consent) signed the secret Sykes-Picot agreement, with the aim of dividing areas of influence (and resources) between them within the Ottoman’s Middle East after their victory, which they haven’t secured yet."
        • -1 (1 vot)    
          Ali Gogule, cine a fost Orientul Mijlociu? (Miercuri, 7 martie 2018, 18:38)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Cine a fost Orientul Mijlociu inainte de islam si pana in secolul 14?

          Orientul mijlociu este format din statele arabe, Israel, Turcia si Iran datorita legaturilor dintre ele.

          Inainte de Islam, Mesopotamia era considerata ca fiind leaganul civilizatiei umane (ma rog, alaturi de cele din India, Persia, China) si asta cu cateva mii de ani inainte ca indo europenii sa ajunga in viitoarea Europa.

          Intre secolul 9 si 14, lumea araba era "civilizatia" cea mai avansata din lume, Bagdad si Cordoba fiind doua din cele mai importante centre culturale din lume.

          Cine a inceput sa distruga aceasta civilizatie?
          Cruciadele si respectiv mongolii.
  • +1 (1 vot)    
    zic si io asa... (Miercuri, 7 martie 2018, 15:54)

    ..13 [utilizator]

    Mai draga HN,

    Bine ar fi ca pe subiecte din astea incinse rau de tot sa faceti o scurta trecere in revista - ori prin listarea unor articole deja scrise ori sa scrieti -prin copypaste - aceeasi scurta relatare ref. situatia generala din zona...

    Vaz ca sunt multi care au nevoie de lumina - si de aceea rog respectuos sa li se dea mura in gura - altfel pot sa ii incadrez in categoria troll si asta este...Totusi cred in inocenta unora si le-as da mai mutle sanse decat ar vrea ei sa aiba parte...

    sa fie primit!
    • 0 (0 voturi)    
      Ca să înțeleg: (Joi, 8 martie 2018, 14:53)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Dvs propuneți un compendiu de istorie orientală și levantină de fiecare dată când unui avion rusesc i se calează motorul și-i pică ralantiul în baia de ulei ?