Italia se pregateste de blocaj politic, nimeni nu a castigat decisiv alegerile. Alianta lui Berlusconi a obtinut cele mai multe voturi, dar Miscarea 5 Stele a devenit cel mai mare partid

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2018, 8:33 Actualitate | Internaţional


Silvio Berlusconi
Foto: Captura YouTube
Italia se pregateste pentru o perioada prelungita de instabilitate politica dupa ce alegatorii au votat pentru un parlament divizat in alegerile de duminica, respingand partidele traditionale si optand in numar record pentru formatiuni anti-sistem si de extrema dreapta, noteaza Reuters. 

Dupa numararea a jumatate dintre voturi, este aproape sigur ca niciunul dintre partidele principale nu va putea guverna singur si sunt putine sanse pentru ca la putere sa se intoarca un guvern de centru, ceea ce va crea noi batai de cap Uniunii Europene.  

Printre scenariile posibile sunt si crearea unei coalitii mai euro-sceptice sau noi alegeri pentru iesirea din blocaj. 

Alianta de dreapta in care este si Forza Italia a lui Berlusconi are cele mai mute voturi, urmata de partidul anti-sistem Miscarea 5 Stele, a carui sprijin popular a crescut constant pana la statutul de cea mai mare formatiune politica. 

In ciuda revenirii economice - modesta, de altfel - coalitia de centru-stanga este departe, pe locul trei, afectata de nemultumirile privind persistenta saraciei, somajul mare si cei peste 600.000 de migranti care au venit in ultimii patru ani. 

Un blocaj politica prelungit ar putea face ca profund indatorata Italie sa devina centrul ingrijorarilor de pe pietele financiare europene, in conditiile in care posibilitatea unei instabilitati politice in Germania s-a diminuat in acest weekend. 

Moneda euro a scazut usor luni pe pietele asiatice si ramane predispusa la volatilitate in conditiile in care investitorii asteapta rezultatele finale ale alegerilor din Italia. 

Potrivit datelor de la acest moment, alianta lui Berlusconi a obtinut circa 37% dintre voturi, Miscarea 5 Stele o treime dintre optiuni, iar blocul de la guvernare aproximativ 22 de procente.  

In cele doua luni de campanie electorala, liderii de partid au spus de mai multe ori ca nu vor forma aliante post-electorale cu formatiunile rivale.





















5603 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    "nimeni au a castigat decisiv alegerile" (Luni, 5 martie 2018, 9:34)

    ac [utilizator]

    Nimeni nu "a" castigat.
    N.R.: Multumim. Am corectat.
  • -5 (23 voturi)    
    lol (Luni, 5 martie 2018, 10:05)

    Adrian_1234 [utilizator]

    De ieri incerc sa gasesc cifrele pe diverse site-uri si ioc frate. Peste tot, "au iesit cam egal", o sa intre in problema politica, nimeni nu poate face guvern etc.
    In sfarsit ma uit si pe Wikipedia si finally vad si eu niste rezultate: M5S 31%, alianta de dreapta: 37%, comunistii lui renzi 23 %
    Pai mai oameni buni, cu 68% voi aveti impresia ca e egal ?!?!? Va mananca invidia bag seama. Peste tot bagati ca Berlusconi a scos 17% da dragilor dar liga de centru dreapata contine 4 paryide si astea impreuna au 37% ceea ce e mult dragilor.
    Va e frica ca nu v-a iesit si acum Berlsuconi va va rezolva ca Berlusconi nu e Trump sa stea ca fraierul ... Dap, deacord, de-abia astept
    • -4 (10 voturi)    
      hahaha (Luni, 5 martie 2018, 12:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      in cel mai bun si traditional stil italian, ceilalti sefi de partide vor trece pe la nash berluscoiu, sa'i pupe prea cinsitita dreapta.
      ietea'l naibii penal !
      poate pun astia si de un itexit. arrivederci unione, eee!
      'napoi la lirete can' toti macaronarii erau milionari ! :-))
    • +3 (3 voturi)    
      Corectie (Luni, 5 martie 2018, 21:49)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      "alianta de dreapta: 37%, comunistii lui renzi 23 %"
      Vrei sa zici alianta dreapta-extrema dreapta si social-democratii lui Renzi.
    • +3 (3 voturi)    
      Va rezolva Berlusconi (Luni, 5 martie 2018, 21:55)

      vorbis [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      cum rezolva si Dragnea.
  • -8 (20 voturi)    
    mamma mia (Luni, 5 martie 2018, 10:29)

    Mazeta [utilizator]

    A câștigat penalul?
    • +11 (15 voturi)    
      nu te mira (Luni, 5 martie 2018, 11:50)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Intr-o tara in care Mafia poate nu mai taie si spanzura ca acum 30 de ani dar inca corupe tot si cere taxe de protectie, te miri ca unul ca Berlusconi este pe val ?
      • -8 (16 voturi)    
        hahaha (Luni, 5 martie 2018, 12:13)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        acum 30 de ani mafia tinea la onoare, era zonala.
        acum toata italia e mafiotizata.
        si ue tot asa. :-)
        godmother angela !
        • +2 (2 voturi)    
          lol (Luni, 5 martie 2018, 20:11)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Habar n-ai ce-i aia mafie italiana daca vorbesti asa !
    • +8 (10 voturi)    
      ..... da ..... (Luni, 5 martie 2018, 11:52)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu suntem singurii prosti pe lume.
    • +8 (10 voturi)    
      Ce, in Romania nu? (Luni, 5 martie 2018, 11:56)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce-i drept, Berlusconi e mic copil pe langa Dragnea et co. Si cu toate astea si unii, si altii gasesc destui pe care sa-i duca de nas si sa puna stampila pe ei. "Prosti, dar multi", vorba lui Lapusneanu...
    • +2 (8 voturi)    
      sa vezi si sa nu crezi (Luni, 5 martie 2018, 12:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      geanta latina nu dezminte !