Disputa pe masa saracilor din Germania. Interdictie pentru straini si barbatii tineri 

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 4 martie 2018, 18:27 Actualitate | Internaţional


Tafel in Germania
Foto: dein-ennigerloh.de
In Germania, tara care anul trecut a inregistrat anul trecut un excedent bugetar de aproape 37 miliarde de euro, disputa publica se incinge, de o saptamana, pe "masa saracilor". Tafel denumeste sprijinul acordat nevoiasilor de ONG-uri care ofera gratuit alimente iesite din circuitul economic, insa corecte calitativ, care altfel ar fi distruse. Prezenta controversa a inceput de la Tafel Essen, care nu mai vrea sa serveasca decat cetateni cu buletin de identitate german. Iar exemplul sau, catalogat in parte ca fiind rasist, ar putea fi urmat si in alte orase, ca Berlin, Hamburg sau Hanovra, unde astfel de ONG-uri caritabile sunt active.

Oprirea la Tafel Essen, pentru moment, a accesului strainilor la alimentele gratuite, a fost luata saptamana trecuta. De atunci, ea este discutata intens in mass-media, adunand mii de comentarii online. La nivel politic, aceasta masura a adus masive critici fata de decizia conducerii acestui ONG. In mediul public german insa, s-au gasit destui simpatizanti si intelegere fata de actul discriminator. 

Seful consiliului de la Essen, Jorg Sator, a amenintat intre timp cu demisia. Micul partid Alianta Democratilor Germani (ADD), infiintat in 2016 si care apara interesele cetatenilor turci si musulmani, intentioneaza insa sa faca plangere penala impotriva asociatiei si a presedintelui acesteia. Desi aceasta n-a fost o decizie usoara, ea a fost luata de partid pantru ca "lipsa de curaj civil a cetatenilor din Essen ne-a dezamagit", a declarat vicepresedintele Recep Dadas, intr-un mesaj al ADD de pe site-ul partidului. 

In mod special, ADD doreste sa reclame Tafel-ul din Essen pentru evaziune fiscala, deoarece, prin excluderea strainilor, aceasta corporatie de drept public nu mai serveste publicului larg - in consecinta nu mai are dreptul la anumite facilitati fiscale. Dar si presedintele Sator este tinta unor plangeri. "Cine ia o decizie rasista trebuie sa ia in calcul ca va fi considerat rasist", a spus Mehmet Tunas, presedintele asociatiei locale Essen ADD, potrivit unui comunicat de presa. 

Tunas s-a referit la un interviu dat de Sator publicatiei Die Zeit, in care in care acesta din urma intreba retoric: "Daca mama ta coboara din tramvai, miercuri, si la coada sunt cincizeci de arabi, se aseaza la coada?" Sator se referea la coada de la alimentele distribuite de ONG, calificand apoi multimea de straini ca fiind "o haita". 

Consiliul de administratie al Tafel din Essen si-a justificat decizia, spunand ca intre clientii deserviti de asociatie in mod regulat, procentul de migranti a crescut la 75%. Datorita acestui fapt, persoanele in varsta si mamele singure, cu copii, se simt agresate. 

Insa nu doar strainii par a fi tinta noilor reglementari la alimentele in regim gratuit, sau cu pret derizoriu. La Marl, orasel din bazinul Ruhr, a fost anuntata joi o restrictie de servire care ii vizeaza pe toti tinerii barbati, indiferent de nationalitate. Restrictia se va aplica pentru o jumatate de an.  





















2301 vizualizari

  • -17 (77 voturi)    
    in sfirsit (Duminică, 4 martie 2018, 19:06)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nemtii, cel putin unii dintre ei, dau semne de trezire.
    • +16 (74 voturi)    
      Rugam xenofobi sa nu mai iasa in public! (Duminică, 4 martie 2018, 19:21)

      j_chinez [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Draga Xenofob Verde si Talpa Gliei Strabune,

      Ai mila de restul dintre noi care nu imparte specia umana in rase si care nu avem chef sa iti citim prostiile, si stai dracu acasa pana restul societatii poate sa te trimita la re-educare.
      • -26 (50 voturi)    
        Oare (Duminică, 4 martie 2018, 19:45)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui j_chinez

        E xenofob in sine sa respingi oamenii "xenofobi" si sa-i trimiti la "re-educare"?
        • +17 (33 voturi)    
          Oare cand ti-e foame (Duminică, 4 martie 2018, 20:12)

          un4given [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          esti xenofob ?
      • -27 (51 voturi)    
        pina (Duminică, 4 martie 2018, 19:48)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui j_chinez

        la reeducare, asa cum au facut-o bunicii tai tortionari comunisti ca altceva oricum nu stiau, mai e ceva timp. Poti sa te culci si sa te scoli, nu trezesti, ci scoli, cind se va intimpla faza asta cu reeducarea, care iti provoaca atita euforie. Si poate iti plateste open sosaieti si vreo doua lectii de limba. Romana, nu ce credeai tu.
        • +15 (39 voturi)    
          Pari un individ foarte frustrat (Duminică, 4 martie 2018, 20:43)

          carbid [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          mai iesi prin oras la un film, da-ti intalnire cu o fata, plimba cainele. Daca stai in casa si inhalezi aburii toxici ai indoctrinarii extremiste ajungi sa debitezi tampenii sinistre.
          • -17 (21 voturi)    
            da, (Duminică, 4 martie 2018, 21:17)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui carbid

            cea mai mare grija a mea cum iti par tie, mai draga tovarase. Nici nu mai dorm la noapte din cauza panseurilor tale de semidoct frustrat, ca tot adusesi vorba.
      • -15 (33 voturi)    
        Tocmai ti-ai dat in vileag ideile comunistoide (Duminică, 4 martie 2018, 19:58)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui j_chinez

        Vrei sa trimiti la reeducare un om care gandeste altfel decat tine. Cam ce fel de reeducare ai in minte? versiunea romaneasca cu Pitesti - Sighet - Gherla sau Gulagul sovietic sau Revolutia culturala chineza sau orezariile cambodgiene?
        Il prefer oricand pe Baron cu asa-zisa lui xenofobie, care e incomparabil mai putin nociv decat militantii de stanga asa cum esti matale.
      • -9 (27 voturi)    
        Dar aici (Duminică, 4 martie 2018, 21:31)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui j_chinez

        nu este vorba de rase !! Este vorba de cetateni germani si straini.Poti sa fii american, englez sau mongol, daca nu ai cetatenie germana nu primest pachet cu hrana . E greu de priceput ?
        • +8 (18 voturi)    
          Si de ce e asta un lucru bun ? (Duminică, 4 martie 2018, 23:42)

          canavaro [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Un om care rabda de foame crezi ca se va multumi cu explicatia asta ? Ca n-a fost refuzat din cauza rasei ci din cauza cetateniei ? Ii trece foamea cu explicatia asta ? Ce conteaza ca discriminezi pe baza de culoarea pielii, religie sau cetatenie ? Nu e tot discriminare ? Omul ala trebuie hranit fara discriminare, asa e corect si umanitar. Cum naiba sa faci un bine pe baza de buletin ?
          • +3 (3 voturi)    
            pentru canavaro (Luni, 5 martie 2018, 9:19)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

            Ai dreptate.Dar eu nu am spus ca e buna sau rea acesta discriminate. Am vrut sa nu mai provim realitatea prin lentile ce deformeaza. Am spus ca nu e vorba de discriminare pe baza de rasa. E vorba de discriminare pe baza de cetatenie, nu de rasa, religie, sex sau orientare sexuala.
            In general observ ca lumea una vede si alta intelege. Si asta ma nelinisteste si ma doare. Deci: nu sunt de acord cu acesta discriminare , dar , ca sa fie clar, e o discriminare pe baza de cetatenie. Atat !
            • +2 (4 voturi)    
              Irelevant (Luni, 5 martie 2018, 12:36)

              canavaro [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              important e ca vorbim de discriminare. Insa daca citesti cu atentie o sa vezi ca parerea sefului acelui ONG e cam rasista. El i-a numit "haita" pe strainii care asteptau distribuirea ajutoarelor.
              • +2 (4 voturi)    
                Pentru canavaro (Luni, 5 martie 2018, 20:33)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

                Ai vazut la intrarea unor localuri ( baruri, restaurante, sali de joc, etc ) afisul:
                " Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientela " ?
                Daca da, ce fel de discriminare crezi tu ca fac acei patroni ?
              • +1 (3 voturi)    
                Acea informatie nu este (Luni, 5 martie 2018, 20:35)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

                crediubila. Nu stiu cand , unde si mai ales CUI a spus acel sef acea fraza. Poate fi o informatie rauvoitoare.
          • -3 (11 voturi)    
            Nu e discriminare! E dreptul de a alege. (Luni, 5 martie 2018, 9:24)

            YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

            „Omul ala trebuie hranit fara discriminare, asa e corect si umanitar.” HA! Cum adica „trebuie”?
            Verbul asta n-are ce cauta aici.
            Daca vreau sa sa dau cuiva de mancare, n-am voie sa aleg persoana? Intre vecinul meu nevoias si un necunoscut nu am voie sa aleg?
            Cazanul cu mancare de la asociatia de caritate are o dimensiune finita, iar cel care imparte mancarea are dreptul sa faca alegeri. Exista organizatii de caritate care se ocupa numai de batrani, altele se ocupa numai de copii, altele se ocupa numai de femei. Fiecare are un public tinta. E chiar atat de greu de inteles?
            Poate ca pe strada mea traieste un om sarac, iar eu vreau si pot sa-l ajut. Daca maine la coltul strazii se instaleaza 2 homeless-i care spun ca vor mancare, nu e obligatoriu sa-i hranesc si pe ei.
            • +1 (7 voturi)    
              Dreptul de a alege (Luni, 5 martie 2018, 12:45)

              canavaro [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

              trebuie sa tina cont de niste criterii rationale. Ce rationalitate este cand imparti alimente pe baza de cetatenie ? Evident ca in felul asta excluzi orice strain si-ti dezvalui adevaratele intentii.

              Criteriile nu pot fi legate decat de situatia concreta a beneficiarilor, care nu are legatura cu cetatenia. Aici nu vorbim de candidatura la presedintie, ci de un ajutor umanitar care se acorda celor care au nevoie de el indiferent de sex, nationalitate, religie, cetatenie.

              De fapt seful ONG-ului are o antipatie fata de straini si a inventat o procedura birocratica prin care sa-si justifice refuzul de a ajuta strainii.
              • +3 (3 voturi)    
                Chiar nu pricepi ca oala nu e infinita? (Marţi, 6 martie 2018, 11:30)

                YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

                Iti mai explic odata:
                Un ONG are o tona de mancare si vrea sa hraneasca saracii din orasul X.
                Zis si facut, este mancare suficienta si toata lumea e multumita.
                Luna viitoare prind de veste si calicii de prin localitatile vecine ca e rost de mancare. OK, micsoram putin portiile, ca nu organizam un banchet, este doar o cantina pentru saraci.
                Peste doua luni incep sa apara la coada niste persoane care nici macar nu vorbesc limba tarii. Mai micsoram portiile si le dam sa manance.
                Peste trei luni in fata ta se bulucesc numai straini. Nici urma de babutele simpatice cu care glumeai in prima luna. Nu mai vin pentru ca nu pot sa-si dea coate cu toti haidamacii nou-veniti.
                Uite asa cantina saracilor din orasul X devine sursa de hrana pentru milogii din toata lumea, dar oala de mancare este tot aia. Hmm... ai nevoie de o minune urgenta, ca sa-i poti hrani pe toti sau te intorci la scopul initial: hranirea saracilor din orasul X, iar pentru triere este necesar un act de identitate.
                Tot ce ti-am explicat mai sus este logic si absolut rational.
                Din pacate unii cu inalte principii morale si zero ratiune striga in gura mare „Discriminare! Toti trebuie hraniti”. Intrebarile tehnice despre marimea portiei sau cata mancare mai este in cazan, nu fac obiectul proceselor lor mentale. Cand navighezi prin lumea ideilor pure nu poti fi deranjat cu fleacuri tehnice.
                ONG-ul respectiv poate hrani doar cetatenii din orasul X, pe toti ceilalti milogi poti sa-i hranesti matale, daca reusesti sa iesi din lumea principiilor generalizatoare de tipul „toti oamenii...”
    • +10 (32 voturi)    
      Trezire la ce ? (Duminică, 4 martie 2018, 20:11)

      un4given [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      La ce-a fost in sec. trecut ? Ca si pe atunci unul mic cu mustata zicea ca poporul german s-a trezit.
  • -18 (54 voturi)    
    Vaaai, dar cum (Duminică, 4 martie 2018, 19:44)

    mitg [utilizator]

    Willkommenskultur risca sa se prabuseasca sub greutatea milioanelor de oropsiti veniti la pomeni (da, da, si cetateni de-ai nostri inclusiv)?
    • +12 (34 voturi)    
      Cu milioane de imigranti (Duminică, 4 martie 2018, 20:25)

      kent8 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de care Germania s-a ocupat singura, tot a avut un excedent bugetar de zeci de miliarde de euro. Deci nu se prabuseste nimic. Alea sunt alimente care oricum trebuiau distruse, nu se cheltuieste nici un ban in plus.

      Dai alimente persoanelor care au nevoie, e absurd sa introduci criterii de cetatenie, e ca in cazul ajutorului medical.
      • -13 (23 voturi)    
        Pai si tu (Duminică, 4 martie 2018, 21:35)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kent8

        crezi ca ajutorul medical este egal pentru cei asigurati si cei neasigurati ?
        • +5 (13 voturi)    
          Evident ca nu (Luni, 5 martie 2018, 0:29)

          kent8 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          pe cei neasigurati ii lasam sa moara.
          • 0 (8 voturi)    
            Nu chiar (Luni, 5 martie 2018, 9:21)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kent8

            Cei neasigurati , ori platesc , ori sunt tratati pana ies din starea de urgenta.Atat.
  • +18 (58 voturi)    
    Urmatorul pas (Duminică, 4 martie 2018, 19:46)

    MoemBius [utilizator]

    dupa buletinul de identitate German
    E cumva ala sa aiba neaparat ochi albastri si parul blond?
    A mai fost unu acu ~ 75 de ani .....il chema Dolfi si facea cam acelasi lucru .
    Daca nu erai blond cu ochi albastri erai invitat la oarece sedinte in forma continuata ......
    Avea si niste adjutanti cu ceva sigle pe oarece epoleti cu doua litere specifice S+S ....nea Dolfi asta
    De la ce o veni asta nu mi mai aduc aminte.
    Omenia e .....in concediu si scopul mesei aleia e sa dea o mancare calda pentu oameni aflati in nevoie.
    Nu stiu cat de mult conteaza omenia daca se stabilesc criterii de eligibilitate.
    Astia au pe acolo pe la ei in demoratia lor avansata si Departamente Statale care se ocupa de tratamente discriminatorii?
    Poate ar trebui anuntati (poate nu stiu)
    • -8 (40 voturi)    
      mananci urzici bulica (Duminică, 4 martie 2018, 20:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Confunzi grav niste chestii
      Adolf ala de care zici avea ce avea cu toata lumea nu cu emigrantii.
      De altfel, a inceput sa ii bage in lagare intai pe opozantii politici, gay, aia cu probleme mintale, etc. Cam ca Putin daca vrei o comparatie actuala.
      Dar dupa mintea ta frageda ONG -urile alea sunt obligate sa hraneasca toata populatia planetei ca altfel sunt nazisti.
      Nu vrei tu sa hranesti macar vreo 2 refugiati, asa vreo 10 ani, cat le ia sa invete limba si sa se apuce de munca.
      • -9 (27 voturi)    
        Corect (Duminică, 4 martie 2018, 22:11)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ar trebui să-și publice adresa , acest mbius, să-i trimitem vreo doi arabi , cărora să le dea adăpost și hrană, dar din buzunarul propriu...Numai gura e de el ...
  • -14 (28 voturi)    
    ma intreb (Duminică, 4 martie 2018, 20:00)

    pb80tm [utilizator]

    la porc au ratie sau ai discriminam si le facem rost de potol cuser la reducere? astia mai catolici ca papa vor prabusi iremediabil germanica. add va reusi in demersul sau ideologic insa tehnic se vor retrage din lantul de caritate cei care nu agreaza aceste politicaluri correct atit de agresive. iar fara cei dedicati caritatii ma indoiesc ca add o sa puna osu la treaba. la gargara toata lumea e primar la facut o sa angajam pe altii pe banii altora. de ce comunitatea muslim din germania nu face gesturi de caritate concurente? pt ca exista add care are licenta pe discriminare. hai sa nu ne mintim singuri, lucrurile astea au fost prezise de mult dar azi e mai convenabil sa ne facem ca nu vedem.
  • +16 (30 voturi)    
    Dupa acest ONG (Duminică, 4 martie 2018, 20:04)

    marius67 [utilizator]

    foamea tine cont de buletin ?
  • +13 (15 voturi)    
    limba romana (Duminică, 4 martie 2018, 20:15)

    Soorriin [utilizator]

    Lasand deoparte subiectul , ma vad obligat iar sa penalizez autorii articolelor publicate : repetitii de text , fraze neterminate etc etc " tara care anul trecut a inregistrat anul trecut "

    Tafel denumeste sprijinul acordat nevoiasilor de ONG-uri care ofera gratuit alimente iesite din circuitul economic, insa corecte calitativ, care altfel ar fi distruse. ?? cUM LE DENUMESTE ??

    Chiar nu ii controleaza nimeni ?? Sau , pur si simplu , nu va pasa ?? Rusinica
    • +7 (7 voturi)    
      ma mir ca tie ti au publicat comentariul (Duminică, 4 martie 2018, 21:36)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Soorriin

      ale mele nu se mai obosesc sa le publice.
      un jurnalist care nu stie scrie corect nu poate sa se numeasca jurnalist (decat poate la noi)...

      probabil si de data asta ma cenzureaza
  • +17 (33 voturi)    
    Multi cantau prohodul Germaniei (Duminică, 4 martie 2018, 20:27)

    kent8 [utilizator]

    Iata insa ca in ciuda suportarii costului masiv cu milioane de imigranti Germania a avut excedent bugetar si are una dintre cele mai dinamice economii, cu crestere economica si scadere a somajului.
  • +5 (27 voturi)    
    Dar de ce i-ati adus daca nu le dati de mancare? (Duminică, 4 martie 2018, 20:46)

    Maniu [utilizator]

    Nu era mai simplu sa va bagati in Siria, sa-l scoateti pe Assad si sa si aiba fiecare trib/religie/factiune teritoriul ei? De ce ati adus milioanele alea daca ii lasati sa moara de foame? De ce permiteti sutelor de mii de africani sa vina in Europa in loc sa-i opriti la ei in tara, sa-i civlizati si sa stopati explozia demografica care impreuna cu saracia sporesc inmiit suferintele si pericolele? De ce ar avea nevoie o familie, de orice rasa, de mai mult de doi copii? Se pastreaza constant numarul de oameni pe o planeta cu resurse limitate.
    • +12 (24 voturi)    
      Chestia e ca nimeni (Duminică, 4 martie 2018, 22:15)

      barny [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      n-a adus milioanele alea. Au venit singuri ca asa se intampla cand ajungi sa dormi sub cerul liber din cauza bombelor lui Assad.
    • +13 (15 voturi)    
      Nu humanity (Duminică, 4 martie 2018, 22:42)

      Ragnar [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Dar despre romanii care pleaca in fiecare zi din tara din cauza saracie cauzate de niste infractorii pe care ii tot votati de 29 ani,ce mai zici?Sau astia sunt ok daca pleaca prin toata europa ?Omul dintodeauna a cautat sa lupte pentru supravietuire sau pentru un trai mai bun indiferent ca avea pielea neagra,galbena sau orice alta culoare.Nu fiti ipoctiri ca sunteti toti oameni.Problema e in alta parte nu la niste amarati care fug de foame.Stiu,e greu sa vezi saraci pe strada cand tu te ai obisnuit sa duci un anume stil de viata dar asta nu va rezolva problema lor.
      • 0 (0 voturi)    
        Romanii au fost saraciti de Europa care ne-a (Luni, 5 martie 2018, 22:34)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ragnar

        dat pe mana rusilor! Italienii au luptat si ei alaturi de nemti dar de....ei au avut parte de Marshall noi de Ceausescu, intaiul retardat al tarii. Romanii sunt crestini, educati, au cultura milenara si o cultura laica europeana bicentenara. Suntem membri UE. Ne comparam cu Africa?
  • +10 (36 voturi)    
    Sa ajutam saracii (Duminică, 4 martie 2018, 20:55)

    jugul [utilizator]

    dar numai pe aia blonzi :)
    • -17 (19 voturi)    
      pai (Duminică, 4 martie 2018, 21:20)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jugul

      roaga-ti in genunchi stapinul, adica evreul antisemit si apatrid, sa se ocupe el de saracii fara cetatenie din germania. Sa dea si el cite ceva, ca are de unde, mai ales daca va reduce voua simbria, ca oricum sinteti perfect inutili.
  • -10 (22 voturi)    
    Mda (Duminică, 4 martie 2018, 21:21)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Dai unor venetici un deget si ei vor sfarsi prin a-ti lua toata mana :)) In Europa orice cazut din luna are mai multe drepturi ca dispretuitul platitor de taxe local care sustine cu munca lui pe toata lumea!
  • -9 (27 voturi)    
    "Discriminarea " (Duminică, 4 martie 2018, 21:29)

    adrian88000 [utilizator]

    se face pe baza de cetatenie. Nu pe baza de culoarea pielii sau nationalitate. Deci nu este vorba de rasism.
    Orice rasa ai avea , daca esti cetatean german, primesti pachetul cu hrana. Ce este asa de greu de priceput ?
  • -10 (24 voturi)    
    Au iesit (Duminică, 4 martie 2018, 21:33)

    KostasP [utilizator]

    Ignorantii si babatiile la atac. Bai bajeti cu creieru’ pe moatze, aia n-au spus ca nu mai dau de mancare la arabetii vostri iubiti, au spus ca nu mai dau de mancare la barbatii tineri. Cititi textul integral bai pafaristilor si dupa aceea sariti ca javrele turbate sa criticati “xenofobii”. Si pentru educatia voastra, arabii aia emigranti sau refugiati sunt asistati sociali, adica primesc ajutor in bani de la stat. Creiere cocoshate ce sunteti!!!
  • -8 (28 voturi)    
    1.5 miliarde (Duminică, 4 martie 2018, 21:49)

    Razvan_M [utilizator]

    Germania are o populatie de 82 de milioane. Africa are o populatie de 1.5 miliarde.

    Deoarece se spune ca aducerea de "refugiati" din Africa este un lucru bun pentru Germania, insemna ca aducerea de si mai multi refugiati este un lucru si mai bun. Ar merita facut un experiment unde macar o parte din cei 1.5 miliarde de africani sunt rugati sa se mute in Germania, primind aceleasi drepturi ca nemtii si, mai ales drept de vot.

    Nu vad de ce n-ar primi drept de vot... si ajutoare de saracie.

    Sunt sigur ca in felul asta va fi eradicata saracia in Africa. Eu am incredere in liderii nemti ca stiu ce fac si ca vor binele universal.
  • +8 (18 voturi)    
    Si cainii impart (Duminică, 4 martie 2018, 22:36)

    Ragnar [utilizator]

    Doar pentru simplu fapt ca nu are un carton pe care scrie ca e neamt,lasam oamenii sa moara de foame?Cu ce ne ajuta chestia asta in evolutia speciei umane?
  • +6 (22 voturi)    
    In curand vor putea merge cu autobuzul (Duminică, 4 martie 2018, 22:43)

    george33 [utilizator]

    doar arienii, la film nu vor avea voie persoanele de culoare, strainii vor fi obligati sa poarte o stea in piept...am mai vazut filmul asta.
    • -1 (9 voturi)    
      Curand ? (Luni, 5 martie 2018, 9:27)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui george33

      Cat de curand ?
  • +7 (21 voturi)    
    Sa ne reamintim (Duminică, 4 martie 2018, 23:02)

    vorbis [utilizator]

    punctul 4 din programul nazistilor

    Only a member of the race can be a citizen. A member of the race can only be one who is of German blood, without consideration of creed. Consequently, no Jew can be a member of the race.

    Versiunea actuala, daca esti cetatean german mananci, daca nu, poti sa crapi, nu ne intereseaza.
  • -6 (14 voturi)    
    Rasism (Duminică, 4 martie 2018, 23:41)

    Setalcott [utilizator]

    Pus in fata acuzatiei de rasist ai o singura optiune: te declari un cosmopolit desavarsit, care imparti de bunavoie avutia tarii cu lumea a treia si desfiintezi frontierele. Nationalismul etnic e nativist, ca Hitler, nici mai mult, nici mai putin. Nationalismul civic nu convinge pe nimeni. Vrei sa dai ajutoare doar la cetateni? Discriminare. Vrei sa nu mai dai la barbati tineri, sa poti ajuta femeile si batranii? Pai majoritatea barbatilor tineri sunt arabi, deci clar esti rasist.
    Asadar, sunt acele ONGuri rasiste? Poate ar trebui sa o luam pe scurtatura si sa intrebam daca sunt etice.
    • +2 (14 voturi)    
      Etica si ceva in plus (Luni, 5 martie 2018, 0:58)

      cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Era vorba doar de etica daca nu erau si afirmatiile astea
      "Daca mama ta coboara din tramvai, miercuri, si la coada sunt cincizeci de arabi, se aseaza la coada?" Sator se referea la coada de la alimentele distribuite de ONG, calificand apoi multimea de straini ca fiind "o haita".

      Aceste afirmatii tradeaza afevaratele intentii si nu prea mai lasa loc de interpretari. Pacat ca si ajutoarele astea au devenit subiecte politice.
      • -1 (3 voturi)    
        Tot de etica e verba (Luni, 5 martie 2018, 18:29)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui cosmin.bratu

        Eu vad doua interpretari posible:
        -le-a sus haita pentru ca sunt arabi si el e rasist
        -le-a spus haita pentru ca i se pare ca se comporta ca o haita.
        Nu ma astept ca anti-rasistii sa stea préa mult sa analizeze
        • 0 (2 voturi)    
          Din context (Luni, 5 martie 2018, 22:26)

          cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          reiese altceva, deci pica varianta 2.
          • 0 (2 voturi)    
            Analiza pe text (Luni, 5 martie 2018, 23:04)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui cosmin.bratu

            Contextul este asta: soseste batranica la cantina si trebuie sa stea la coada dupa 50 de barbati tineri.
  • +10 (16 voturi)    
    Cine este aproapele ? (Duminică, 4 martie 2018, 23:59)

    anca.v [utilizator]

    25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând: Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
    26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?
    27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
    28. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta şi vei trăi.
    29. Dar el, voind să se îndrepteze pe sine, a zis către Iisus: Şi cine este aproapele meu?
    30. Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, şi a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat şi l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort.
    31. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea şi, văzându-l, a trecut pe alături.
    32. De asemenea şi un levit, ajungând în acel loc şi văzând, a trecut pe alături.
    33. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el şi, văzându-l, i s-a făcut milă,
    34. Şi, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn şi vin, şi, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeţi şi a purtat grijă de el.
    35. Iar a doua zi, scoţând doi dinari i-a dat gazdei şi i-a zis: Ai grijă de el şi, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îţi voi da.
    36. Care din aceşti trei ţi se pare că a fost aproapele celui căzut între tâlhari?
    37. Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Şi Iisus i-a zis: Mergi şi fă şi tu asemenea.
    • -4 (10 voturi)    
      Ma bucur (Luni, 5 martie 2018, 9:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui anca.v

      ca liberalii progresisti de pe acest forum adora Biblia si dau cu plus urgent.
    • -1 (5 voturi)    
      Mda (Luni, 5 martie 2018, 16:43)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui anca.v

      Frumos. Acum sa-ti explic pe-ntelesul tau, draga anca. Acesti refugiati nu au venit cu scopul sa munceasca, au venit dupa asigurari sociale. Sunt job-uri in germania dar ei nu vor aplica niciodata pt ele pt ca, prin cultura lor, nu se pot injosi in fata crestinilor cu munci necalificate. Stiu, e greu de crezut. Dar asa este. Eu zic sa te uiti mai bine cine este “aproapele” si sa ajuti pe cei care incearca sa faca ceva cu viata lor in loc sa crezi ca poti ajuta pe toata lumea egal. Mai stai si cugeta la vorbele si invatatura lui Iisus.
      • +1 (3 voturi)    
        Tot in Biblie scrie: (Luni, 5 martie 2018, 20:41)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        " Cine nu munceste, nici sa nu manance!"
        Dar progresistii nu inteleg Biblia. Iau unele citate si le strang in brate de parca ar fi crestini habotnici , ei care nu ced in Dumnezeu. Niste fariosei !
  • +5 (17 voturi)    
    Hrana trebuie impartita in functie (Luni, 5 martie 2018, 0:14)

    cabora [utilizator]

    de nevoile oamenilor, nu de cetatenie.
    • -3 (13 voturi)    
      conform sloganului binecunoscut, nu? (Luni, 5 martie 2018, 7:31)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui cabora

      https://en.wikipedia.org/wiki/From_each_according_to_his_ability,_to_each_according_to_his_needs
      • +4 (10 voturi)    
        Bati campii (Luni, 5 martie 2018, 11:41)

        cabora [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Biserica cand imparte alimente da si la bogati si la saraci ? Sau da doar celor in nevoie ? La Urgenta doctorii trateaza in mod egal pacientii sau ii trateaza cu prioritate pe cei mai in nevoie de ajutor medical ?

        Vezi comunism unde nu este, insa nu vezi fascismul care colcaie prin Europa.
        • -1 (9 voturi)    
          de ce tovarase? (Luni, 5 martie 2018, 13:43)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui cabora

          Ultima data cand am auzit despre inginerii si doctorii care au venit din Africa, parca era vorba ca vor pune mana sa munceasca, nu sa stea la intins mana. Sau munca este rusinoasa?
          • +2 (8 voturi)    
            Da ce tovarase (Luni, 5 martie 2018, 14:13)

            cabora [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

            nemtii care stau la coada muncesc ? Si n-ai tu grija, imigantii sunt pusi la munca de Germania care are deficit de personal.
            • 0 (6 voturi)    
              ai ceva statistici care sa intareasca (Luni, 5 martie 2018, 15:51)

              Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui cabora

              ceea ce spui tu, Tovarase?
              • -1 (3 voturi)    
                Realitatea (Luni, 5 martie 2018, 20:44)

                cabora [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

                ......
                • +2 (2 voturi)    
                  minciunica nu-i realitate (Marţi, 6 martie 2018, 11:13)

                  Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui cabora

                  Realitatea este ca bajetii aia au fost adusi pt. prasila de catre lideri nealesi de nimeni. Vezi epidemia de violuri nepedepsite. Iar tu pui botul tau de votant la prostii d-astea.
    • -6 (12 voturi)    
      asa e (Luni, 5 martie 2018, 9:13)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cabora

      tovarase, fiecaruie dupa necesitati, de la fiecare dupa puteri, asa a zis marele vostru preot, genocidarul marx.
    • -2 (10 voturi)    
      pai de ce nu ne apucam sa hranim direct (Luni, 5 martie 2018, 10:58)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cabora

      Tot continentul african la el acasa?
      Asta e, am tras lozul necastigator si ne-am nascut in Europa si ca atare trebuie sa ii hranim pe toti.
      Ce imi place mie de stanga progresista, pentru ei intotdeauna e o problema de principii nu de bani si resurse. Mai ales cand sunt banii altora.
      • +1 (9 voturi)    
        hai sa va dau si o problema de aritmetica (Luni, 5 martie 2018, 15:27)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Aveti 120 de lei pentru "saraci"
        Varianta 1 - luati o pereche de pantofi unui copil dintr-un sat uitat de lume sa poata ajunge la scoala
        sau
        Varianta 2 - dati de mancare vreme de 3-4 zile unui emigrant de 25 de ani.
        • -2 (4 voturi)    
          Emigrantii nu vor fi hraniti (Luni, 5 martie 2018, 20:43)

          cabora [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          gratuit 25 de ani, vor fi integrati in piata muncii.
      • -2 (4 voturi)    
        Europa nu trebuie sa hraneasca (Luni, 5 martie 2018, 20:41)

        cabora [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        toata Africa. Dar nici nu poate inchide ochii cand e pe cale sa se produca o catastrofa umanitara.