Discursul anual al lui Vladimir Putin privind starea natiunii, criticat de presa independenta din Rusia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 4 martie 2018, 15:05 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Presa rusa a comentat cu grade diferite de entuziasm discursul anual privind starea natiunii rostit joi de Vladimir Putin. Presa apropiata de Kremlin, precum Russia Today, a ales titluri precum "Ascultati-ne acum!" si a insistat pe dezvalurile lui Putin privind noul arsenal nuclear rus. In schimb, presa independenta a ales sa se concentreze asupra cazurilor cand publicul din Rusia a fost inselat prin acest discurs, scrie euvsdisinfo.eu.

Spre exemplu, portalul independent rus Insider a publicat o analiza a noua puncte in care jurnalistii au corectat unele afirmatii ale presedintelui. Cele noua puncte vizeaza, printre altele, previziunile demografice, problemele legate de pensii si costurile asistentei medicale,

Partile discursului care au atras cea mai mare atentie a presei sunt insa cele legate de tehnologia militara rusa.

Vorbind despre arme specifice, Putin a inceput prin a raporta inceputul fazei active de testare a sistemului de rachete avansate "Sarmat". Acesta va inlocui complexul P-36M2 "Voevoda", creat in Uniunea Sovietica. Potrivit presedintelui, "toata lumea a recunoscut intotdeauna puterea mare de lupta a acestgor rachete, colegii nostri straini le-au atribuit o denumire chiar mai amenintatoare, dar potentialul rachetelor Sarmat este "semnificativ mai mare".

Putin a prezentat o caseta video, care ofera o idee despre principalele caracteristici ale rachetei Sarmat, care, in special, nu are nicio limitare a intervalului de zbor. "Voevoda" are o raza de actiune de 11.000 de kilometri.

Cu o greutate de peste 200 de tone, racheta Sarmat are o faza activa scurta a zborului, ceea ce face dificila interceptarea din partea apararii anti-racheta; distanta de zbor a acestei noi rachete grele, numarul si puterea blocurilor de lupta sunt mai mari, decat ale rachetei "Voevoda". "Sarmat" va fi echipata cu o gama larga de arme nucleare de mare putere, inclusiv hipersonice, si cu cele mai avansate sisteme de depasire a apararii anti-racheta, a spus Vladimir Putin.

El a precizat ca noul complex "este capabil sa atace tinte atat din nord, cat si de la Polul Nord, cat si de la Polul Sud". "Sarmat" este o arma formidabila, datorita caracteristicilor sale, nu interfereaza cu niciun sistem promitator de aparare anti-racheta ", considera Putin.

Arma cea noua a Rusiei, drespre care a povestit Vladimir Putin, poate face "gauri" in apararea anti-racheta a Statelor Unite ale Americii, a afirmat Serghei Soigu, ministrul rus al Apararii. El spune ca in Rusia s-au creat cele mai moderne si mai avansate arme timp de multi ani, iar in unele locuri, s-a lucrat timp de decenii. "Este o arma capabila sa depaseasca sistemul de aparare anti-racheta, existent si viitor. Ceea ce se face astazi in Polonia si in Romania, ceea ce se creeaza in Alaska si care este de asteptat sa se construiasca in Coreea de Sud si in Japonia este "o umbrela" de aparare anti-racheta, care se pare ca este "gaurita". Si eu nu stiu de ce sa dea bani ca sa-si procure o asemenea "umbrela" gaurita", a spus ministrul, potrivit Nezviasimaia Gazeta, citata de Rador.

In timpul discursului, Putin a reamintit, de asemenea, ca detinerea de arme hipersonice "ofera avantaje serioase in domeniul luptei armate". Presedintele a anuntat, de asemenea, dezvoltarea unor arme strategice non-balistice (care nu folosesc traiectorii de zbor balistice atunci cand se deplaseaza catre tinta), impotriva carora sistemul de aparare anti-racheta devine inutil.



















2675 vizualizari

  • -12 (28 voturi)    
    normal (Duminică, 4 martie 2018, 15:29)

    srpc [utilizator]

    e vorba de presa independenta de Putin si dependenta de Occident
    • +4 (8 voturi)    
      srpc? (Duminică, 4 martie 2018, 16:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      SRPC = sovietic retardat post-comunist?
      sau altceva?
      Sau Sorin Rosca (prostanac) Stanescu?
  • +17 (27 voturi)    
    un cretin..... (Duminică, 4 martie 2018, 15:48)

    viziru [utilizator]

    un cretin Putin sta sa te lauzi cu asa ceva !!! daca scapa una din aia si face booom nu castiga nici rusii nici americanii disparem ca specie ......un cretin, auzi sa se laude ca daca vrea da foc la glob .....
    • +3 (9 voturi)    
      Lantul si pedalele (Duminică, 4 martie 2018, 16:49)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Putin a uitat sa povesteasca faptul ca fiecare raketa are o pereche de pedale si un lant de bicicleta care invarte motorul. Farul si soneria de avertizare sunt de cea mai buna calitate.
    • +4 (6 voturi)    
      eee... (Duminică, 4 martie 2018, 17:30)

      Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      cainele stirb care nu poate sa muste, incearca sa latre cat poate el de tare...
  • -24 (30 voturi)    
    Starea Federației Ruse este deosebit de bună... (Duminică, 4 martie 2018, 15:57)

    Nyk1 [utilizator]

    ...sub conducerea lui Vladimir Putin. Dovadă în acest sens sunt toate articolele din presa occidentală, în care Putin apare ca un dușman al Occidentului ce câștigă victorie după victorie.
    • +12 (20 voturi)    
      Serios??? (Duminică, 4 martie 2018, 16:37)

      tommygun [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Serios? Deci situatia nu e mai buna, buna sau foarte buna, e deosebit de buna? Cand ai vizitat ultima oara Rusia? Habar nu ai ce vorbesti. Fa o vizitia din curiozitate, dar sa nu te limitezi la Moscova si St. Petersburg. Mergi in provincie. O sa-ti povesteasca oamenii de acolo cum se traieste pe salarii de 100-150 euro. Acolo gasesti chintesenta coruptiei.
      Eu is chiar multumit ca Putin ramane presedinte. Asta e omul care intr-un final va distruge Rusia. Asa cum vechii comunisti au distrus URSS-ul.
    • +14 (18 voturi)    
      e chiar minunata (Duminică, 4 martie 2018, 16:41)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      in discursul despre starea natiei, putin vorbeste despre ce bombe minunate a mai facut.. lasand la o parte ca sunt doar niste poze, asta e preocuparea lui cea mai importanta.. a lui si a natiei: sa faca bombe.
      minunata natie rusa.. toata scarba din partea mea.
    • +2 (6 voturi)    
      Really? Tu te auzi cand vorbesti? (Duminică, 4 martie 2018, 17:19)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Crezi ce spui, chiar?
    • +2 (6 voturi)    
      ,,, (Duminică, 4 martie 2018, 17:41)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...si cozile sunt la ambasadele Rusiei nu la cele ale Germaniei.
    • +2 (4 voturi)    
      Starea federatiei (Duminică, 4 martie 2018, 17:43)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Fara indoiala ca este buna - nu e nici o gluma aici. Eu unul insa sunt mai interesat de starea oamenilor, de nivelul lor de educatie, de eficienta lor economica si de dezvoltarea durabila.

      Sa nu imi spui acum ca oamenii sunt Federatia sau invers, ca nu e adevarat.
    • +1 (5 voturi)    
      faci parte (Duminică, 4 martie 2018, 18:05)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      din comunitatea LGBT 120%.Doar recunoaste si te vei simti mai bine,mai liber
  • +14 (18 voturi)    
    Presa independenta din Rusia? (Duminică, 4 martie 2018, 16:00)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Asta este un plenonasm. Sa nu uitam de jurnalistii rusi care aveau lipsa de fier si puterea i-a ajutat in acest sens...
    • +4 (6 voturi)    
      da da... (Duminică, 4 martie 2018, 17:31)

      Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      I-a gaurit ziua in amiaza mare in Piata Rosie... dusmani ai poporului, iar de ancheta nu s-a mai auzit nimic.
  • +11 (19 voturi)    
    Mareata Rusie. (Duminică, 4 martie 2018, 16:32)

    hmc [utilizator]

    Privim de ani buni cum se transforma o tara intr-o carpa.
    Un om care incearca sa-si castige respectul celorlalti prin amenintari si pumni se numeste simplu: un golan. Asta este de fapt Mareata Rusie proclamata de mafia de la Kremlin: un golan frustrat care urla, ameninta, si-si arata pumnii, in timp ce in rest scuipa seminte, nefacand nimic semnificativ. Asta este de fapt bilantul curvei kaghebiste..
    Prieteniile nu se leaga prin amenintari, iar de unul singur in lumea stralucitoare de astazi mi se pare foarte deprimant sa traiesti. E insa cazul acestei tarisoare amarata si trista, Rusia.
  • +9 (13 voturi)    
    plumbuita cronica (Duminică, 4 martie 2018, 16:37)

    iulics [utilizator]

    Se pare că va urma un val de intoxicații cu plumb. Hmm.
  • +6 (10 voturi)    
    Salariul mediu in Rusia mai mic decat in Romania (Duminică, 4 martie 2018, 16:52)

    ciprian_ [utilizator]

    Salariul lunar net:

    Romania - 565 Euro
    Rusia - 466 Euro
    USA - 2661 Euro

    Rusii din generatia asta nu au nicicum sa prinda beneficii din politica lui Putin in nici un scenariu.

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage
    • +4 (6 voturi)    
      nu vor prinde nici aia din generatiile viitoare (Duminică, 4 martie 2018, 21:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

      .
      Fiindca nu exista beneficii