The Economist: Puterea nu este intotdeauna la cine te astepti in Europa. Oamenii din umbra care conduc Polonia, Romania si Cehia pe un drum gresit. Va urma Italia?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 martie 2018, 22:05 Actualitate | Internaţional


Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Jaroslaw Kaczynski, presedintele partidului de guvernamant din Polonia, si Liviu Dragnea, condamnat intr-un dosar care vizeaza fraude electorale si care se confrunta si cu acuzatii de coruptie, dar conduce partidul aflat la putere in Romania si numeste prim ministri stersi, sunt doi dintre politicienii europeni care isi conduc tarile "din spate", "pe un drum gresit", fara a detine niciunul functia de presedinte sau premier, potrivit unei analize The Economist, cu titlul "Puterea nu este intotdeauna la cine te astepti in Europa. Oamenii din umbra care conduc Polonia, România și Cehia pe un drum gresit. Va urma Italia?"

Jurnalistii straini se tem ca scenariul s-ar putea repeta si in Italia, unde sunt programate duminica alegeri parlamentare: coalitia de dreapta condusa de Silvio Berlusconi, formata din Forza Italia (partidul de dreapta al fostului premier Berlusconi) si doua formatiuni de extrema-dreapta - Liga Nordului si Fratii Italiei, este principala favorita in sondaje inaintea scrutinului de duminica, dar nu are garantia formarii unei majoritati - este cotata cu aproximativ 37% din intentiile de vot.

Alegerile din 4 martie marcheaza reintrarea in scena a lui Silvio Berlusconi, care, la 81 de ani, conduce o coalitie de dreapta, fara insa a putea candida la postul de premier, ca si Liviu Dragnea, el avand la activ o condamnare definitiva pentru frauda fiscala.

The Economist aminteste ca Liviu Dragnea a numit-o in ianuarie pe Viorica Dancila, un membru obscur al Parlamentului European, al cincilea premier al Romaniei din ultimii 2 ani, isi indeamna partidul sa lupte impotriva "statului paralel", inclusiv a Directiei Anticoruptie, si sa adopte legi care fac mai dificila combaterea infractiunilor.

Dar in ciuda faptului ca acesti oameni conduc din umbra, liderii Europei știu cine este cu adevărat responsabil.

"Cînd Rex Tillerson, secretarul de stat american, a mers acum cateva saptamani sa se intalneasca cu cel mai important politician din Polonia, avea asteptari mai mari. Dar puterea din Varșovia nu se află în palatul prezidențial, în cancelaria premierului sau în Parlament. Tillerson a trebuit să mearga la sediul partidului de guvernământ al Poloniei, Lege și justiție (PiS), care împarte o clădire cu un restaurant japonez, intr-un colt al Varsoviei, scrie The Economist.

"Acolo, Rex Tillerson a fost întâmpinat de Jaroslaw Kaczynski, care conduce partidul, dar nu deține nicio poziție constituțională dincolo de rolul său de deputat în Parlamentul Republicii constitutive din Varșovia", continua povestea jurnalistii de la The Economist.

Jurnalistii straini amintesc ca europenii s-au obisnuit cu aceasta "moda" a oamenilor din spate care detin puterea dupa ce Vladimir Putin a condus Rusia din functia de prim ministru, in perioada 2008-2012, in timp ce apropiatul sau, Dmitri Medvedev, "a menținut cald tronul prezidențial".

Despre Jaroslaw Kaczynski, jurnalistii The Economist scriu ca "Premierii polonezi ii indeplinesc dorintele. În decembrie, a expediat-o scurt Beata Szydlo pentru a face loc lui Mateusz Morawiecki, adjunctul ei. Această decizie a fost luată pentru a îmbunătăți relațiile Poloniei cu partenerii săi europeni. Domnul Morawiecki, vorbitor de limbă engleză, este văzut ca un exponent mai convingător al opiniilor șefului său. Dar liderii Europei știu cine este cu adevărat responsabil."

In Cehia, Andrej Babis, politician care s-a confruntat de asemenea cu acuzații de corupție, nu a reușit să formeze majoritatea, dupa ce partidul sau a castigat cele mai multe locuri in Parlament in octombrie anul trecut. In acest moment ocupa functia de prim ministru, dar nu se stie pentru cat timp. Ca si in PiS din Polonia si PSD din Romania, ANO, partidul lui Babis, este o trupa cu un singur om: si in cazul in care nu va mai fi prim ministru, tot el va directiona totul, din spate.


















12181 vizualizari

  • +60 (92 voturi)    
    da, se vede cine distruge tara, (Sâmbătă, 3 martie 2018, 22:12)

    2087 [utilizator]

    Dragnea, dar sa nu uitam ca nu ar fi ajuns nicaieri daca n-ar fi sustinut de milioane de ticalosi.
    • +36 (50 voturi)    
      Nu se vede (Sâmbătă, 3 martie 2018, 23:49)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Dragnea, Kaczynski, Berlusconi sunt oamenii din fata, fata din spate mai bine zis. Mai interesant ar fi de aflat care sunt ticalosii din spatele lor... cu probe adica, cum se intampla in US acum.
      Asta nu vad masele de paraziti care voteaza PSD... un stat slabit si corupt ne va impinge direct in bratele Rusiei, iar asta e finalul petrecerii.

      Dar pana la urma poate asta se doreste, intoarcerea la turma, e mai simplu cand ti se spune ce sa faci, nu-i asa? Daca ar durea prostia...
    • +9 (15 voturi)    
      vavedem (Duminică, 4 martie 2018, 10:08)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Hoardele bolshevice profita de naivii din psd pentru a controla tara !
    • +20 (24 voturi)    
      da, (Duminică, 4 martie 2018, 10:46)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      dar daca esti prin partile estice ale Europei intelegi mult mai bine ce vrea sa spuna Economistul, care le zice delicat.

      Astia care rasar acum ( la noi si pe linga) aplica un capitalism salbatic fara reguli ( a se citi fura si se cred neprihaniti) si au metehne comuniste bine inradacinate ( de care nu se pot dezbara nici dupa 30 de ani de vesnice schimbari).
      Neoburghezie comunista, asta e definitia lor.

      Au inceput sa isi rafineze metodele ( stau in spate ,nu mai ies in bataia reflectoarelor), mentin puterea cu scheme elaborate si cu sprijinul haitei pe care si-o creeaza.Da, haita.
      Regulile in haita sunt stricte si sunt facute in asa fel incat sa se aiba la mina unii pe altii (citeste control), sa nu comenteze in front si sa se tina impreuna uniti.
      Ceva asemanator cu grupuri infractionale organizate.

      Cu astea lupta doar DNA la noi, la bulgari,la unguri,la cehi si la polonezi justitia e "separata" bine de tot, cu roatele in sus.
      Asta e motivul pentru care DNA trebuie sustinut.

      Nici la noi nu urmeaza altceva,daca nu se trezesc "suparatii" care ar fi trebuit sa iasa la vot ,tristi care nu inteleg ca democratia este participativa si trebuie sa lupti pentru ea, nu e un dat.

      Cred ca cei care sunt prinsi si condamnati ( sau care ajuta la furt) pentru infractiuni economice serioase( nu cei care fura gaini) ar trebui sa primeasca , indiferent de condamnare,si privarea de drepturi pe tot restul vietii.

      Sa nu mai poata fi alesi si sa nu mai aleaga.
      Politic si administrativ, sa ajunga "morti vii".
      • -3 (11 voturi)    
        Polonezilor nu le plac maimutele ? (Duminică, 4 martie 2018, 12:22)

        ganz [utilizator] i-a raspuns lui federal

        In cazul asta n-o sa vezi Polonia prea curand.
      • +2 (4 voturi)    
        Scuze (Duminică, 4 martie 2018, 18:42)

        ganz [utilizator] i-a raspuns lui federal

        comentariul era pentru baronul deranjat la mansarda, nu pentru tine.
    • -8 (8 voturi)    
      Poate (Duminică, 4 martie 2018, 22:44)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      ca in viitor , sa ii convingeti pe cei care dvs. ii considerati buni cetateni sa se prezinte la vot , iar "ticalosii" sa fie in minoritate .
      Eu nu imi permit sa catalogez romanii in functie de optiunile politice , dar asta este optiunea dvs .
      • +6 (6 voturi)    
        :// (Luni, 5 martie 2018, 8:23)

        federal [utilizator] i-a raspuns lui A310

        E treaba politicienilor sa faca asta, a formatorilor de opinie,etc.
        Ei sunt cei care sunt platiti si sunt chemati sa convinga cetatenii.
        Unii dintre ei cu bani din bugetul tarii.

        In 10 ani subventiile acordate partidelor politice au crescut de la 8 mil la 32 de mil.

        sursa: https://www.profit.ro/stiri/politic/document-finantarea-de-la-buget-a-partidelor-a-crescut-de-patru-ori-fata-de-acum-10-ani-in-ultimii-doi-ani-dublandu-se-constant-si-ajungand-la-circa-0-03-din-veniturile-bugetare-17183827

        Au reusit la ultimele alegeri sa convinga pe cineva?
        Inafara de atacuri furibunde la persoana ati vazut discutii pe teme ce ne privesc pe toti?

        Nu consider nimic, asta pentru ca nu exista cetateni buni sau mai putini buni. Maniheismul mi-e strain.

        Nu vorbeam despre optiuni politice, ci despre faptul ca romanii nu vin la vot, ca nu au interes sa vina si sa si-i legitimeze pe cei pe care ii considera potriviti.
        • 0 (0 voturi)    
          Practicile (Luni, 5 martie 2018, 14:22)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui federal

          maniheiste originale au dispărut astăzi ,în prezent o formă renăscută a acestuia, cunoscută sub denumirea de „Neomaniheism .
          In cei 28 de ani de la rasturanrea regimului ceausist , absolut toti care au ocupat functii publice sau de conducere nu au fost capabili sa intocmeasca si respectiv sa aprobe un proiect de tara , care sa fie indeplinit indiferent de ce partid sau coalitie de partide s-ar afla la putere .
          Eu am fost surprins cand am aflat ca Japonia are planuri septenale , care decurg dintr-un plan general .
          Eu consider ca Romania ar trebui sa fie o republica parlamentara , cu vot obligatoriu , un sistem de justitie precum in SUA .
      • +1 (1 vot)    
        a fura (Luni, 5 martie 2018, 10:01)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui A310

        nu e o optiune politica. Poate doar pentru pesedaci.
  • -56 (106 voturi)    
    da, da, (Sâmbătă, 3 martie 2018, 22:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    fake news tipic presei neocomuniste, ce legatura o fi iintre o polonie visceral anticomunista, o ungarie la fel si unde coruptia nu e nici o treime cit cea din romania, numai leprele comunistoide stiu. A, nici polonia, nici ungaria nu vor maimute sil lbgtisme, aici e big problem. Le amestecam cu ceausistii cleptocrati din romania si ne-am scos, imbecilii utili sigur cad in plasa.
    • +32 (78 voturi)    
      Eterna enigmă (Sâmbătă, 3 martie 2018, 22:35)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Cum se face că moderatorii Hotnews continuă să permită asemenea postări mizerabile, isterice și lipsite de conținut care nu fac decît să polueze atmosfera?
      • -40 (52 voturi)    
        cum (Sâmbătă, 3 martie 2018, 23:54)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        se face ca leftarzii care la fel ca idolii lor, marx, lenin, stalin, pol pot, mao, ceausila, kim ir sen, etc, vor sa interzica orice nu le convine lor si ideologiei criminale pe care o slujesc si moderatorii hn permit asemenea postari imbecile si criminale care nu fac decit sa ingroase rindurile celor care vor vota altceva la urmatoarele alegeri, eu nu stiu.
        • +7 (17 voturi)    
          Galeria Odioasa Inventariata de Tine (Duminică, 4 martie 2018, 10:17)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Arata Sufletul Pashnic ce il “nutresti” la adresa Romaniei, NUMAI mentiunea Tartorului Kimerilor Roshii te califica direct la @scaraotchi....
          • +5 (7 voturi)    
            Prezent...! M-am prezentat, putin (Duminică, 4 martie 2018, 18:42)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            cam tarziu, e adevarat, dar acum sunt aici...!

            Doresti sa-l "salt" sau de data asta sa se lase doar cu avertisment...?!
            • +6 (6 voturi)    
              Se poate meniul “kristallnacht”? (Duminică, 4 martie 2018, 20:41)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

              Dar cu flacarile tale sa fie condimentat well done?
        • +10 (20 voturi)    
          Iar ai uitat sa-ti iei pastilele ? (Duminică, 4 martie 2018, 10:35)

          vorbis [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Mareste doza si baga-te la somn.
      • -39 (51 voturi)    
        tu (Sâmbătă, 3 martie 2018, 23:55)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        ai cazut de mult in plasa, nici macar banii evreului antisemit nu te mai pot ajuta.
      • +28 (42 voturi)    
        Pe siteul Sluju Varan sau Latrina 3 (Duminică, 4 martie 2018, 0:03)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Sau pagina DUamnei Gabi Doar ceea ce vrea mushkiilor se comenteaza..Hotnews este Aerul Curat al Democratiei!
      • -33 (53 voturi)    
        adiica (Duminică, 4 martie 2018, 8:29)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        dupa parerea celor ca tine, cei care ne ounem piliticii progresiste promovate de Bruxelles nu ar trebui sa avem voie sa ne exprimam punctul de vedere...curat democratie ce promovati voi, adevaratii extremisti din politica, care ati vrea sa linterziceti votul celor care nu va agreeaza, sa introduceti cenzura pentru a nu mai fi deranjati de adevar, sa institutiti o politie a gandirii mult mai dura decat exista deja, totul pentru a va impune in mod "democratic" viziunea distructiva pe care o aveti asupra popoarelor europene, pe care le vreti disparute si inlocuite cu o masa amorfa de populatie....da aia de voreti sa ni-i bagati pa gat sunt niste animale, cum a dovedit si idividul care acum cateva zile a incercat sa agreseze o oopila la Radauti, dar astfel de cazuri in care europenii sunt victime nu prea va intereseaza pe voi
        • +12 (20 voturi)    
          Paranoia si nazismele (Duminică, 4 martie 2018, 10:37)

          vorbis [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          nu tin de libertatea de exprimare. Tratati-va la cap in loc sa stati sa comentati aiurea pe net.
        • +10 (16 voturi)    
          Matol von @martel55 (Duminică, 4 martie 2018, 11:07)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          Cred ca esti reincarnarea lu @gustav555, aplecare Clara catre Mediocra Nota 5...sa revenim...P$D a Incurajat Migratia Oamenilor din Radautzi spre Occident, cei Ramasi sunt sub Obladuirea P$D, se vede in "votul majoritar " , Democratia ca Forma de exprimare este Vizibil Conturata in Spatiul Audio-video Latrina 3...acolo este Corner Speech pentru Tine!
        • +5 (7 voturi)    
          Sa interzicem votul? Nu, nici gand, (Duminică, 4 martie 2018, 18:56)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          ba dinpotriva noi cu de-a sila la vot am vrea sa se mearga, adica votul sa fie obligatoriu, dar nu putem in acelasi timp sa facem in asa fel incat sa nu le "puta"...!

          Duhoarea pestilentiala de partide aflate in putrefactie nu o putem inlatura, dar putem sa le explicam semenilor nostri ca e mai bine sa se tina de nas si sa mearga la vot, decat sa asiste ulterior la "cocotarea scroafei in copac''...! In definitiv porcul e un animal murdar, pute indiferent de cat de mult l-ai spala, mai ales cand soseste "echipat " cu sosete 3/4...!
      • +3 (7 voturi)    
        Ba este FOARTE BINE (Duminică, 4 martie 2018, 11:54)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Este foarte, foarte bine ca HN nu cenzureaza aceste comentarii si ca acestea atrag raspunsuri si alte comentarii. Din doua motive.

        1. Libertatea de exprimare a unor idei - chiar daca nu iti convin.

        2. Mult mai pragmatic: cat timp acesti oameni sunt in fata tastaturii si scriu nu pot fi pe strada si impusca oameni. Eu cred ca merita ca refularea sa se faca online. Pe multi dintre ei eu ii suspectez drept psihopati si, in absenta acestei refulari, ar comite lucruri abominabile. Asadar lasati-i sa scrie! Cat mai mult!
        • +3 (7 voturi)    
          Perspectiva ca acesti indivizi (Duminică, 4 martie 2018, 12:33)

          kent8 [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

          in lipsa refularilor in scris, s-ar apuca sa comita crime e infricosatoare. Cum au ajuns in halul asta de radicalizare ? Si nu cumva societatea greseste ca le permite sa-si cominice ideile extremiste care-i pot influenta negativ si pe altii ?
          • +2 (4 voturi)    
            Orice tine de tine (Duminică, 4 martie 2018, 16:22)

            liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui kent8

            Esti dispus sa faci daca ai inclinatia si motivul. Asa cum au supravietuit oamenii lagarului impotriva vointei gardienilor, prin puterea mintii, asa radicalizarea te poate pune de-a curmezisul tuturor tot prin puterea mintii.

            Diferenta de sens bine - rau este creata de sistemul de valori individual insa 90% din el e creat de parinti in primii 7 ani de viata.

            Ca in orice lucru inficosator cauzele sunt multiple si efectul devastator.
    • +24 (40 voturi)    
      bai (Sâmbătă, 3 martie 2018, 23:38)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      tristule, sa numesti TE presa neocomunista denota ca nu esti chiar asa de intelingent precum pretinzi cu comentariile tale aparent sofisticate.
      Mai iesi si tu din pestera si pune mana pe cate un numar din periodicul lor; s-ar putea sa ramai surprins.
    • +26 (40 voturi)    
      nu, nu (Duminică, 4 martie 2018, 1:37)

      decretelu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Sa o luam pe rand:
      fake news tipic presei neocomuniste - vorbiti de the economist sau de hotnews?
      sa vedem acum argumentele dvs.:
      polonia visceral anticomunista, ungaria la fel, coruptie la o treime fata de romania (de unde? ceva date? ceva care nu e parere?) nu vor maimute (cred ca e vorba de mahomedani, nu?) si lgbtisme (serios acum, 4% din populatie deranjeaza profund 96% dintre curatii crestini, aparatori vajnici ai coitului natural). acum amestecam cu... alooo, ori sunteti confuz, ori sunteti de extrema dreapta. adica fascist in italia, nazist in germania, legionar in romania. Ori inadaptat in 2018.
      Este doar un articol de opinie, nu trebuie sa va enervati, sedeti acolo bland si suferiti in tacere, stim ca nimic nu va ajuta, ca sunteti o victima a filmelor cu homosexuali, ati fost agresat intim de lucruri care se petrec intre altii, ca maimutele incetisor va depasesc la asocierea de litere "ai-chiu", stim, e greu!
      Altfel, toti oamenii sunt egali, nu?
      • +3 (5 voturi)    
        cc (Duminică, 4 martie 2018, 10:05)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

        “Curatii crestini”... Ce tare e asta ca argument.
        • +3 (3 voturi)    
          corect (Duminică, 4 martie 2018, 11:24)

          decretelu [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

          va multumesc pentru sarcasm, o merit. reformulez: 96% dintre aparatorii vajnici...
      • +3 (7 voturi)    
        Nici eu nu doresc schimbarea majoritatii (Duminică, 4 martie 2018, 11:53)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

        crestine in Europa. Macar pentru motivul ca aici razboaiele religioase s-au cam incheiat (mai putin intinarea facuta de sarbi care au iesit curati din WWII si s-au manjit cu sange si genocid in anii'90). Trebuie sa fii fraier sa vezi ce vine, ce ar insemna mase de africani si musulmani (cu catre patru neveste a cinci zece copii fiecare) in Europa. Pur si simplu civilizatia noastra nu ar mai exista. O majoritate musulmana poate vota sharia. Si gata.
        • +2 (6 voturi)    
          ok (Duminică, 4 martie 2018, 12:09)

          decretelu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Aveti dreptate, trebuie sa ne aparam cultura. Nu stiu cum si ce ar trebui facut, altii s-ar putea pricepe mai bine decat noi, cei care discutam. Insa este ceva ce nu vreau sa faca parte din cultura europeana: intoleranta. Cum vom reusi sa gestionam aceasta situatie, depinde de noi. Dar, repet, nu violenta e raspunsul. Dvs ati dat un raspuns conform credintelor proprii intr-un mod decent si se poate dezbate pe aceasta tema. Baronul... nu are astfel de subtilitati. E mai usor sa ne punem in postura de victime ale unor interese din afara. Asta seamana putin cu ideologia de tip mein kampf. Ma rog, e parerea mea...
    • +29 (43 voturi)    
      Lgtb nu vor mai multe drepturi decat ai tu (Duminică, 4 martie 2018, 2:52)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Asa ca nu vad de ce te caini ca o baba senila!!!!
    • +18 (32 voturi)    
      pentru strangatori, verzi, din buci ca tine (Duminică, 4 martie 2018, 4:04)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      e mai important ca politicienilor sa nu le placa maimutele si homosexualii decat sa nu iti fure pensia, spitalul, educatia, autostrazile, viitorul.
      dar na, tie iti place sa strangi tare...
      • -2 (12 voturi)    
        frumos scris (Duminică, 4 martie 2018, 10:11)

        jabba [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        UIte, vezi?! Te-ai dat olecutza mai inteligent si tovarasii matale postaci nu te-au mai recunoscut ca fiind de-al lor! N-au inteles ce vroiai sa spui si ti-au dat doar minusuri - hihihi! Ai un minus si de la mine, doar asa... nu-mi place ca sunteti agresivi si indaratnici :(
      • +4 (4 voturi)    
        Problema e ca musulmanilor nu le plac LGBT (Duminică, 4 martie 2018, 11:55)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        deloc. Ba chiar ii asasineaza in Iran. Asa ca nu inteleg simpatia LGBT pentru ei.
    • +10 (16 voturi)    
      dupa virulenta (Duminică, 4 martie 2018, 10:17)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ta impotriva lgbt sunt 120% convins ca te arzi acolo un de stim noi, dar ai fost crescut de vreun parinte militian si ti-e rusine cumplit cu ce faci.E trista viata de acuns,nu?
  • -44 (72 voturi)    
    Care umbra? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 22:51)

    holinessdani [utilizator]

    Pai Dragnea conduce pe fata si nici nu se ascunde si nici nu are de ce.
    Este seful partidului care a castigat alegerile si ca in TOATE democratiile din lume acesta conduce.
    La cate probleme au americanii cu Trumpila e normal sa incerce sa mai deturneze atentia si spre alte tari.
    Pacat ca prin minciuna si interpretari fanteziste.
    • +22 (30 voturi)    
      Conduce cu volanul pe Stanga (Duminică, 4 martie 2018, 0:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Spre Prapastie, in Rest...nici o Problema
    • +22 (30 voturi)    
      Sau? (Duminică, 4 martie 2018, 2:50)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Americanii se descurca, stai tu linistit, vede ti va de mocirla politica si economics in care suntei impreuna cu scumpul si iubitul votat psd ist Dracnea...
      Mocirla miroase pana aici peste Atlantic..

      Good luck !
    • -10 (28 voturi)    
      Ce probleme au americanii cu Trump? (Duminică, 4 martie 2018, 2:53)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Ca a scazut taxele? Ca pune America insintea tuturor???
      • +7 (11 voturi)    
        Pai nu a scazut taxele (Duminică, 4 martie 2018, 11:57)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Le-a marit pe cele pt importuri. Ce inseamna taxe de import? Simplu: cand nu mai poti face ceva eficient (prin inovatie) inventezi o taxa.

        Adica Gigel e capabil sa faca un mixer la fel de bun dar mai ieftin si atunci tu ii umfli pretul ca sa iasa per total mai scump ca al tau. In sport ar fi cam asa: cand JO de vara s-ar desfasura in SUA, atletii americani pleaca cu 20 m avans. Ti se pare normal?
        • -5 (5 voturi)    
          Ba a scazut taxele pt americani (Duminică, 4 martie 2018, 21:23)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

          Si le mareste pt straini, pt ca America first. Si btw, inovatia e la ea acasa in America. Pana una alta uita-te in ograda ta, unde strainii si mai ales baboonii is mai iubiti decat tine. Esti null si fara valoare in Europa ta iubita.
          • +2 (2 voturi)    
            A scazut taxele pentru bogati (Luni, 5 martie 2018, 0:25)

            kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            si se baga aiurea in afacerile privatilor. Cu ce drept statul impoziteaza materia prima ? Privatul trebuie sa cumpere de pe o piata libera, nu reglementata dupa muschiul statului. In final va creste pretul produselor care contin materiile prime suprataxate de catre stat, adica tot cetatenii vor fi taxati.
      • +8 (10 voturi)    
        Trump a promis mai putine reglementari (Duminică, 4 martie 2018, 12:28)

        kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        acum baga guvernul unde nu-i fierbe oala, in libertatea comertului intre privati.
    • +26 (34 voturi)    
      Da' (Duminică, 4 martie 2018, 9:02)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      de Darius Valcov,ce zici?Asta conduce ceva?
      A,stai ca asta are dosar politic...
      In SUA,"statul paralel" nu-i lasa nici sa doarma...
      La noi,"statul paralel" ii chinuie pe Dragnea,pe Valcov.pe Tariceanu ...
      Hai,ma,sa iesim din UE,sa-i dam afara din tara pe astia de la Dacia,de la Ford,din Galati..
      Doamne,ce masini faceam noi la Mioveni,da' au venit francezii si ne-au nenorocit!
    • +8 (12 voturi)    
      Iohannis votat de 6 mil de oameni (Duminică, 4 martie 2018, 10:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      psd votat de 3 mil si ceva...

      ce zicea de o eventuala democratie?!

      si vezi ca o democratie in care nu exista reguli nu se numeste democratie, ci dictatura...
      de asemenea daca 1 (UN) om conduce o tara, e dictatura, nu democratie, chiar daca o conduce printr-un partid...

      da in fine... chestii prea complicate pt voi poscatii pesedei...

      repetati ca o moara stricata ca ati castigat alegerile... BAAAAAA castigatu alegerilor nu e un cec in alb, nu iti permite (teoretic) sa incalca legea etc.... dar voi care aveti vise erotice cu ceausessu si stalin nu aveti asemenea probleme
    • -2 (8 voturi)    
      Daca esti votat de 2 oameni din 8 milioane (Duminică, 4 martie 2018, 11:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      care nu se duc la vot, conduci legitim. Ca asa e "democratia". Are o singura parte: aia cu votul, nu si aia cu legitimitatea.
  • -14 (32 voturi)    
    Inca o analiza (Sâmbătă, 3 martie 2018, 23:21)

    Setalcott [utilizator]

    Primo: cand ai o agenda ideologica nu sufli o vorba de diferenta intre divergente ce tin de doctrine politice, cum e cu Polonia, si coruptie, cum e cu Romania.

    Secundo: daca ar fi sa mergem pe aceasta analiza, legea in tarile astea e facuta de partidul care a castigat alegerile, prin presedintele de partid. Legea in tari precum SUA e facuta de niste judecatori care n-au castigat nimic. Tump nu poate lua nici o masura, ca ii sunt anulate in instanta. Deci care tara e mai democratica?
  • -21 (41 voturi)    
    ce miselie de articol (Duminică, 4 martie 2018, 0:11)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Bai bula de economist ce esti, dragnea e de stanga, polonezul e de dreapta, la fel si italianul. Cehul e criptocomunist. Cum naibii sa ii bagi pe astia in aceeasi oala ? Au crescut generatii de prosti si acum servesc ce vor prin presa.
    Mai bulisor, polonia o duce din ce in ce mai bine, de ce ? Pt ca in primul rand nu se mai fura, da va deranjeaza ca nu face ce vreti voi dar deh daca voi vreti sclavi nu se intampla tot timpul. Romania e un caz aparte in care coruptia e in floare, e fix opusul Poloniei bibi de economist ce esti.
    Italia, pai Italia a dus-o din ce in ce mai prost dupa berlusconi, de ce crezi tale ca il voteaza din nou ? Nu-s chiar asa destepti italienii dar s-au prins ca asta e mai bun si altu nu au ... asa ca ciocu mic si joc de glezne bibi sau du-te la biblioteca si mai documenteaza-te.
    • +5 (9 voturi)    
      Dragnea, in calitate de ciocoi, nu e de stinga (Duminică, 4 martie 2018, 11:58)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      si nici restul analfabetilor ghiftuiti din banii tarii nu sunt!
  • -11 (35 voturi)    
    nu e chiar asa (Duminică, 4 martie 2018, 0:39)

    sorinnc [utilizator]

    din pacate din cauza unui asemenea discurs vor ajunge mai toate tarile din Europa cu guverne anti-UE.
    Problema e ca unor tari din Europa li s-a impus sa primeasca migranti ILEGALI cand e clar ca marea majoritate nu doreste asta.
    In loc sa isi recunoasca Merkel greseala, li se baga pumnul in gura mai rau acelor tari si cand populatia voteaza contra lor sunt facuti xenofobi, extremisti, etc.
  • -17 (37 voturi)    
    Votezi ciuma sau holera (Duminică, 4 martie 2018, 0:50)

    Vlad-I [utilizator]

    Nu prea mai avem ce sa votam, unii sunt Sorosist care militeaza chipurile pentru modernitate, dar, care in practica se rezuma in distrugera rasei albe prin tot felul de inginerii sociale. Nu mi se pare prea curat , ca cei mai mari bancheri din lume, spuma capitalimsului sa finanteze generos mii de organizatii feministe si ONG-uri de stanga radicala care ajuta islamicii sa vina in europa. Hai, sa fim seriosi, no o fac din umanitate, tomai bancherul care confisca apartamentul unei familli harnice care a dat necazul peste ea si nu poate plati un scurt timp, acum i se face mila de uscaturile de prin africa.Cautati pe net Feminism rockefeller.
  • -13 (27 voturi)    
    Postacilor (Duminică, 4 martie 2018, 2:19)

    europeanul2 [utilizator]

    Postaci comunisti, voi habar n-aveti ce inseamna democratia dar comentati.
    Ciocul mic, da?
  • -16 (32 voturi)    
    Conducere din umbra?! Toti sunt la vedere! (Duminică, 4 martie 2018, 3:57)

    andipetre [utilizator]

    Probabil pentru un autor de fituica propagandista, retorica poate fi dusa pana departe de adevar, pentru a impresiona un public necunoscator. Dar toti liderii enumerati in articol sunt la vedere, cei in functie au fost alesi prin alegeri democratice, ca ne place sau nu.

    A, faptul ca vointa populara ii incurca pe cei care vor puterea nedemocratic e clar, dar asa e in politica democratiei: ca sa conduci trebuie sa ii convingi pe bune pe alegatori si sa le aperi interesele.
    • +5 (7 voturi)    
      Cat de populara e vointa? 18% ce legitimitate (Duminică, 4 martie 2018, 12:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      iti da neica?
  • +6 (10 voturi)    
    ai dracu americanii astia... (Duminică, 4 martie 2018, 4:02)

    loveparade [utilizator]

    The Economist is an English-language weekly magazine-format newspaper owned by the Economist Group and edited at offices in London
  • -17 (31 voturi)    
    Iar si iar (Duminică, 4 martie 2018, 4:03)

    lider [utilizator]

    Fake news, ca de obicei...!
  • +16 (24 voturi)    
    Italia e capo di tutti capi (Duminică, 4 martie 2018, 7:03)

    tontu [utilizator]

    SUA au si ele destule probleme cu Donald si asta spune mult despre limitele democratiei. In fostele tari comuniste aceste derapaje sunt oarecum normale, cand ele apar la "democratiile consolidate" lucrurile devin mul mai grave.
  • -15 (31 voturi)    
    in spatele usilor inchise (Duminică, 4 martie 2018, 8:02)

    gpavel [utilizator]

    parca in us puterea este doar "la vedere",marile partide nu influienteaza decat la vedere?,grupurile de influienta (majoritatea hotararilor parlamentului sunt determinate de acestea)lucreaza doar "pe fata",serviciile de informatii si paza sunt chiar atat de inofensive,chiar in presa nu apar articole cu "directie"?(cei de la the economist sunt chiar atat de "nevinovati"?!)
  • -16 (38 voturi)    
    si (Duminică, 4 martie 2018, 8:24)

    martel55 [utilizator]

    cine stabileste care este drumul corect? extremistii progresisti care au confiscat UE si mare parte din presa pretinsa main stream si respectabila, cum este si revista aia care isi exprima ingrijorari? curios totusic a ingrijjorarile a zeci de milioane de oameni cu privire la directia gresita in care vrea s ane duca Bruxellul, prin impunerea de cote de migranti musulmani in tari care se opun acestui lucru, nu starneste ingrijorarea niciunui ziarist din asta pretins serios.....
    • +7 (17 voturi)    
      Consulta un medic (Duminică, 4 martie 2018, 10:48)

      vorbis [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      pentru ca esti complet rupt de realitate. Traiesti intr-o fantezie alimentata de ura si obsesii bolnavicioase care iti afecteaza serios luciditatea.
  • -19 (33 voturi)    
    un lider national... (Duminică, 4 martie 2018, 8:51)

    demaGOGU [utilizator]

    ...care lupta ptr interesele populatiilor locale, autochtone in dauna alogenilor va fi intotdeauna un "risk" si va alege un "drum gresit" pentru interesele marelui capital trans-national (reprezentate de the economist)

    o stire care da dreptate liderilor de tip Kaczynski, Orban, Berlusconi si, cu voia dvs., Dragnea.
    • +10 (16 voturi)    
      interese aotohtone? (Duminică, 4 martie 2018, 10:18)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Tovarasu'. vrei mata sa explici care e interesul populatiei locale in a avea un premier ca tanti Dancila a noastra:stearsa, natanga, ignoranta si supusa celor care au pus-o pe acest post?
      Sau un ministru al educatiei ca Popa, pentru care plagiatul nu e ceva care merita multa atentie iar calitatea.... sa nu mai vorbim: omul habar nu are de intelesul acestui cuvant.
    • +6 (10 voturi)    
      Dragnea (Duminică, 4 martie 2018, 12:00)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Tot cu voia dvs, e lider la porcaria sa.
    • +7 (11 voturi)    
      Cantecul lui Dragnea "de ce ma tii la cotet..." (Duminică, 4 martie 2018, 12:02)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      din cantecul lui Luican, "Capitane de giudet". Dragnea liderilor nasoilor din Romania.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ai "voia noastra", stimabile...! (Duminică, 4 martie 2018, 19:09)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daddy nu poate fi pus in aceeasi linie cu Kaczynski, Orban, Berlusconi, din mai multe motive, cel mai clar fiind acesta: "pentru ca a ...furat"...! Mai sunt si altele, spre exemplu cel legat de cultura generala, dar nu are rost sa detaliem aici si acum...
  • +11 (15 voturi)    
    Al nostru-i mai smecher (Duminică, 4 martie 2018, 10:04)

    hamangiu [utilizator]

    Conduce Romania spre teleormanizare totala..venit din judetul pastorit atata vreme,incearca o extrapolare la nivelul tarii a performantelor obtinute ...
  • +9 (15 voturi)    
    S-au reactivat postacii rusofiiili :) (Duminică, 4 martie 2018, 10:12)

    stirilibere [utilizator]

    Ia uite cate "dictari" avem aiiiiici :) Cum e frig afara cum stau in clasa la o Vodca si o tastatura :)
    • -6 (6 voturi)    
      Si cum mai vremea la Moscova? (Duminică, 4 martie 2018, 13:23)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui stirilibere

      Sau tu lucrezi la ferma din Chisinau?
  • +13 (13 voturi)    
    Abu Dragneev nu are ideologie. (Duminică, 4 martie 2018, 10:36)

    Rescator [utilizator]

    Este capsat pentru furt si trai de boier cu secretarele si
    puberele sale,pe care,mai tarziu le face ministrese.
    Sa recunoastem ca noi romanii am avut "noroc" cu acest
    Daddy:ca etnie este cuman(neam cu ungurii),este fiu de
    militian,repetent,prieten cu mortii votaci,jupan mult timp
    in cel mai amarat judet din Romania,mincinos notoriu
    (el nu stie nimic,nu a facut nimic rau,iubeste Justitia,
    nu taie salarii si pensii ,etc.).Conduce Romania,cu
    veselie,alaturi de Tradiceanu,spre Est in bratele doritoare ale Marelui Urs.
    Asa ca iubitorii de Dragneev ar putea sa faca o pauza.
    Nu cred ca este nevoie sa ne spuna The Economist
    cu cine avem de-a face pentru ca stim si singuri.
    • +6 (6 voturi)    
      cum nu are ideologie? (Duminică, 4 martie 2018, 16:36)

      xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Ideologia sa este simpla, pe intelesul tuturor: "Jos mainile de pe Domnul Dragnea!"
  • -12 (14 voturi)    
    hai ca vine si berlusconi (Duminică, 4 martie 2018, 11:02)

    nash pandelica [utilizator]

    din spate, mareste numarul rebelilor. si el, tot penal, condamnat.
    iar la ue la comisie, sprijinita de frau merkel, cristina lagarde va deveni p.m. al uniunii.
    deci, se poate :-))
    daca'l mai punem si pe herru, cu proces pierdut pe fals si uz de fals...
    penalii conduc !
  • +7 (13 voturi)    
    Moment unic pe Hotnews ! (Duminică, 4 martie 2018, 12:05)

    seby19 [utilizator]

    cand extrema stanga si extrema dreapta isi dau mana in lupta lor comuna impotriva lui Soros, impotriva UE, a musulmanilor si LGBT :) Desi par ca se urasc de moarte, de fapt mai tare urasc democratia si societatea deschisa. De aici si dragostea netarmurita a trollilor fata de regimul putinist si a ideilor dughiniste.
    • -9 (13 voturi)    
      Limitele teoriei potcoavei (Duminică, 4 martie 2018, 14:05)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui seby19

      De fapt, daca lasi la o parte retorica vitriolica cu nazisti si analizezi politicile, vezi ca asa-zisii centristi sunt extremistii. Ei vor de fapt anularea ordinii geopolitice de dupa primul razboi mondial si principiul autotdeterminarii pe care se intemeiaza, de teama a ceea ce numesc ei nativism. Liberalul Krastev scrie: "Va vine sau nu a crede, revolutia nativista pe care o cer ei aduce cu revoltele de stanga din anul 1968. La fel ca protestatarii de atunci, acesti intelectuali nu vor doar sa castige alegeri, ci sa schimbe modul in care gandesc si traiesc oamenii. Concomitent insa, ceea ce doresc ei este fix anularea mostenirii lasate in urma de '68 in Europa"

      Mai pe sleau. cand toata lumea iti spune ca esti beat, du-te si te culca.

      Iata un troll putinist de la care nu te-ai fi asteptat: un homosexual simpatic.

      https://www.youtube.com/watch?v=hKV-DUZKOlo
      • +6 (10 voturi)    
        Soros din nou (Duminică, 4 martie 2018, 17:52)

        seby19 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        imi dau seama ca n-am cu cine. Ce naiba sa-ti explic ca iliberalismul face praf Europa ? Tu ii dai inainte cu Soros. Asta e nivelul, manipulari idioate dupa care se topesc unii. Ramai cu Soros...
        • -6 (6 voturi)    
          Soros e un simbol (Duminică, 4 martie 2018, 22:40)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui seby19

          I. Tu ai adus vorba de Soros, nu eu.
          II. Am trimis un raspuns in care nici macar nu apare numele lui Soros.
          III. Am pus un link cu parerea unui homosexual caruia poate ii e frica de musulmani, adica are, poate, motive sa fie islamofob. Ce sa-i faci, liberalii si LGBTistii isi dau mana cu musulmanii pentru a distruge Europa in numele europenismului. Dar ce naiba sa iti explic, tu ii dai inainte cu Soros.
        • -4 (4 voturi)    
          Minoritati (Luni, 5 martie 2018, 0:05)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui seby19

          Nu numai homosexualii sunt cam speriati de alianta liberalo-musulmana, ci si evreii:

          https://www.youtube.com/watch?v=Kgo_HmZY9x4
          • +1 (3 voturi)    
            Evreii si musulmanii (Luni, 5 martie 2018, 13:44)

            seby19 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            sunt ingrijorati de propaganda extremista islamofoba care doreste divizarea societatii

            http://dailybruin.com/2011/10/26/letter_to_the_editor__david_horowitz_ad_unites_jewish_muslim_communities_/
            • 0 (0 voturi)    
              (B)ruin (Luni, 5 martie 2018, 20:39)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui seby19

              Aia nu sunt evrei si musulmani, desi isi spun asa. Aia sunt fascistii care populeaza mai nou universitatile.