Ungaria a lansat un program de ajutorare a maghiarilor defavorizati din Bazinul Carpatic

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 martie 2018, 10:29 Actualitate | Internaţional


Fondul de Adminstrare a Subvenţiilor pentru Resursele Umane (Emet) şi Serviciul de Ajutor Maltez din Ungaria (MMSZ) au demarat un program de ajutorare a maghiarilor defavorizati din Bazinul Carpatic, în valoare de 900 de milioane de forinţi proveniţi din fonduri europene, au anunţat vineri la Budapesta instituţiile implicate, relateaza agentia nationala de presa din Ungaria, MTI.

Potrivit proiectului, vor fi ajutaţi 13.000 de maghiari defavorizaţi care locuiesc în Ungaria şi în afara graniţelor, a aunţat secretarul de stat care a formulat astfel: “avem încredere, că pentru mulţi oameni este şansa de scăpa din ghearele sărăciei”.

Conform spuselor acestuia, este totodată un scop social şi al politicilor naţionale să acordăm fiecărui maghiar de peste hotare “posibilitatea de a trăi omeneşte”.

Norbert Lőrincz, coordonatorul tehnic al proiectului a spus că proiectul va avea o durată de trei ani.

Potrivit materialelor de presă prezentate proiectul coordonatorului consorţiului, MMSZ, şi al partenerului de consorţiu Emet va fi realizat din suma de 911 milioane de forinţi proveniţi din fonduri europene, în cardul programului Széchenyi 2020. Proiectul contribuie prin comunicarea de bune practici, consolidarea colaborării, precum şi prin ameliorarea problemelor sociale concrete la eliminarea discrepanţelor din Bazinul Carpatic.




















1850 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Ne Apropiem de 15 Martie-decret Zi De Doliu (Sâmbătă, 3 martie 2018, 10:50)

    un domn [utilizator]

    National pentru Comemorarea Genocidului de la Ip si Treznea
    • -7 (9 voturi)    
      lol (Sâmbătă, 3 martie 2018, 14:14)

      drbesz [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pacat ca nu ai fost tu acolo !!!
      • -3 (3 voturi)    
        Bunicutza ta a fost (Sâmbătă, 3 martie 2018, 15:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui drbesz

        La drive test cu honvezii dupa carnagiu, asa s a creat nefasta oportunitate sa respiri
  • +9 (15 voturi)    
    mai buna -i asta.... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 10:53)

    sareta [utilizator]

    Romania a lansat un program de ajutorare pentru alimentarea cu gaz a celor din pusta maghiara !Traiasca prietenia intre popoarele defavorizate .
    • -8 (12 voturi)    
      DACA! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 11:19)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Daca am fi avut si noi rezerve imense de gaze naturaqle, asa cum are Mujicistanul, atunci DA, puteam foarte bine sa-i ajutam pe vecinii nostrii defavorizati ...
      • +1 (5 voturi)    
        Vecinii Defavorizati s ar fi (Sâmbătă, 3 martie 2018, 12:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

        Prostituat pentru acele gaze naturale (inaugurau cate un consulat romanesc cu Steag alRomaniei la poarta pe cheltuiala Lor)
        • +1 (3 voturi)    
          exact! asta era si ideea! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:09)

          un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          I-am fi facut sa fie DEPENDENTI de bunavointa noastra!
  • +5 (5 voturi)    
    Alegeri in Ungaria (Sâmbătă, 3 martie 2018, 11:24)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Cat ziceati ca mai este pana la alegeri in Ungaria?
  • +1 (9 voturi)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 3 martie 2018, 11:28)

    ber [utilizator]

    Eu nu stiu sa existe muntii Carpati in Ungaria. Bazinul Carpatic este o notiune inventata si manevrata numai
    de ei. Chiar in Romania, exceptandu-i pe secui care locuiesc in zone montane, maghiarii locuiesc mai mult pe vaile apelor, decat in munti.
    • +4 (6 voturi)    
      Ia da-i o cautare pe Google... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 13:45)

      nyivus [utilizator] i-a raspuns lui ber

      "Munții Carpați se întind pe teritoriul a șapte state: Cehia (3%), Slovacia (17%), Polonia (10%), Ungaria (4%), Ucraina (11%), România (51%) și Serbia (4%)." (Wikipedia)

      https://en.wikipedia.org/wiki/Carpathian_Mountains#/media/File:Carpathians_dem.jpg
      • +3 (5 voturi)    
        Am si fost (Sâmbătă, 3 martie 2018, 16:02)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

        Am si fost la Eger si pe dealurile din imprejurimi.
        Sunt niste dealuri subcarpatice. Asta nu inseamna ca Ungaria are ceva de-aface cu asa zisul bazin Carpatic.
      • +2 (4 voturi)    
        Dacia Felix (Sâmbătă, 3 martie 2018, 16:33)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

        Includea si “fractia”de patrulasuta, dar dinGenerozitate Dacii au cedat o unor calareti mongoli
  • +1 (7 voturi)    
    Abureala ! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 11:45)

    Azra [utilizator]

    Fondurile alea sunt tot din banii fostei Fundatii Gojdu, facuta cadou acum cativa ani Ungariei! Ca doar nu erau sa-si strice banii lor pentru romanii-unguri din Transilvania.
  • +2 (10 voturi)    
    pai cum vine asta (Sâmbătă, 3 martie 2018, 12:14)

    nash pandelica [utilizator]

    ue da fonduri ungariei sa ajute cetatenii romani ?!
    adica, ue sprijina propaganda iredentista a ungurilor ?!
    cum a sprijinit si politrucienii romani cu faina si malaiul elektoral ?
  • +3 (7 voturi)    
    unguri defavorizati?! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 13:59)

    pardalian [utilizator]

    In ce sens defavorizati?! Voi ati vazut sau cunoasteti vreun ungur sarac?!
    • +3 (5 voturi)    
      in sensul lor! (Sâmbătă, 3 martie 2018, 19:19)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      "ati vazut sau cunoasteti vreun ungur sarac?" - nu, nu asa!
      In comparatie cu romanii, o duc mai bine, nu-s de loc defavorizati.
      Dar standardul lor de comparatie este altul.

      Ei sunt defavorizati comparativ cu ipoteticii cetateni ai unie Ungarii Mari, ce nu mai exista de o suta de ani!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo lor! (Duminică, 4 martie 2018, 9:22)

    Nonidem [utilizator]

    Bravo lor!O lectie data noua cum se trateaza conationalii din afara granitelor Romaniei!Ati auzit de vre-o reactie privind romanii din Timoc?Va satisface reactia fata de situatia invatamantului romanesc din Ucraina?A propos, la aceasta tema, Ungaria va subventiona toate scolile maghiare din Transcarpatia, din partea romana, nici vorba!A propos,ati aauuzit de vreauzit de vre-o masura practica-de intrajutorare a primariilor care simbolic au votat unirea cu Patria mama?Ma mir cum in astfel de conditii-lipsa quasitotala a atentiei Patriei mama-mai supravietuiesc acesti romani abandonati