Justitia din ​Austria a decis ca protestatarii ii pot spune "fuck" vicecancelarului

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2018, 13:26 Actualitate | Internaţional


Heinz-Christian Strache
Foto: Facebook/ HC Strache
In Austria, ii poti arata degetul mijlociu vicecancelarului si sa ii spui "fuck", daca acest lucru este argumentat: aceasta este decizia Curtii de apel din Viena, care a invocat libertatea de expresie, scrie AFP.

Sesizata de liderul extremei drepte si vicecancelarul Heinz-Christian Strache, care a adus in fata justitiei o grupare de extrema stanga pentru "insulte publice" dupa ce a fost injurat in timpul unei manifestari, Curtea a confirmat decizia din prima instanta care i-a respins plangerea.

Intr-o decizie pronuntata miercuri, judecatorii au subliniat ca "respingerea unui lider politic" poate fi "exprimata de maniera provocatoare si socanta" daca acest lucru reprezinta "un element fundamental al libertatii de expresie".

Intr-o inregistrare video difuzata pe retelele sociale si realizata in timpul unei manifestari din octombrie, militantii organizatiei de extrema stanga "Linkswende jetzt" (La stanga imediat) ai detaliat motivele pentru care au spus "fuck Strache".



Gruparea a salutat joi "o victorie pentr libertatea de expresie si pentr libertatea presei", apreciind ca de acum orice discurs politic poate integra fraza "ii spun fuck lui Strache".





















4545 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Pai, eu spun asa: deoarece Austria e (Joi, 1 martie 2018, 13:38)

    scaraotchi [utilizator]

    in UE iar Romanica mai e si dansa inca in UE, pana cand se hotaraste Daddy s-o scoata definitiv, atunci concluzia logica e ca si noi putem sa spunem ''fuck'', argumentat, fireste...! Argumentele in episodul urmator...
  • -7 (25 voturi)    
    Numai austrieci nu sunt aia (Joi, 1 martie 2018, 13:38)

    2087 [utilizator]

    Hahahahaha
    • -6 (12 voturi)    
      mama zicea ca nu e bine sa injuri... (Joi, 1 martie 2018, 14:08)

      jabba [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Drept! E ceva foarte stramb in povestea acestei 'reusite'! E ok sa injuri, sa urli isteric, sa fii deranjat si nemultumit, cu cele mai violente manifestari!
      Inteleg partea de tiganie/scandal, o vad tot mai des si la 'progresistii' din Romania; astept cu mare nerabdare momentul solutiei: ce punem in loc? Va inteleg partea huliganica, iar acum si justitia spune ca e ok sa fii huligan, asta e tot? Cand apar inteligentii sa ma convinga cu filozofiile lor? Sau urmeaza, ca in '45, alte tancuri...
  • +6 (14 voturi)    
    Tragic ca in Austria (Joi, 1 martie 2018, 13:52)

    marius67 [utilizator]

    au ajuns extremele sa ocupe spatiul public. Oricum pare ca extrema dreapta nu prea iubeste libertatea de exprimare.
    • -6 (12 voturi)    
      zici? (Joi, 1 martie 2018, 14:12)

      jabba [utilizator] i-a raspuns lui marius67

      Pana unde se intinde libertatea de exprimare? Ne limitam la ideea de calomnie, care in Europa e inca in vigoare? Sau mergem pe ideea 'mai americana' conform careia sunt permise mai multe ...? Poate ar trebui sa intrebam opinia publica in sensul asta!
    • +2 (6 voturi)    
      Pe ce lume traiesti? (Joi, 1 martie 2018, 21:21)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui marius67

      Restrictiile la libertate de exprimare in occident vin de la stanga politica, nu de la dreapta. Hate speech, islamophobia, homophobia, fake news, etc, termeni consacrati pentru camuflaj.
  • -8 (12 voturi)    
    un pas inainte (Joi, 1 martie 2018, 15:14)

    nash pandelica [utilizator]

    data viitoare o sa aprobe si trecerea la fapte...
    societatea evolueaza...
  • +11 (13 voturi)    
    Politicienii vor mereu sa bage pumnul in gura (Joi, 1 martie 2018, 15:55)

    kent8 [utilizator]

    alegatorilor. Vor sa-si creeze superimunitati si sa fie imuni la critica. Din fericire justitia actioneaza de partea alegatorilor care au dreptul sa-si critice alesii.
  • -1 (1 vot)    
    ..... Strache .... (Joi, 1 martie 2018, 16:08)

    cbogdan [utilizator]

    Nu dorea Strache sa cumpere Clubul RAPID de la Copos cu mai multi ani in urma ?
  • +2 (4 voturi)    
    Bula (Joi, 1 martie 2018, 21:18)

    Setalcott [utilizator]

    E voie sa injuri, dar argumentat. Asta e buna de banc.
  • 0 (0 voturi)    
    "Noua Europa" vs "Vechea Europa" (Joi, 1 martie 2018, 23:33)

    quietguy58 [utilizator]

    "Noua Europa" vs "Vechea Europa".