Rusia ia in calcul denuntarea Conventiei Europene a Drepturilor Omului

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2018, 11:55 Actualitate | Internaţional


Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO)
Foto: CEDO
Rusia analizeaza posibilitatea denuntarii Conventiei Europene a Drepturilor Omului si incetarii cooperarii sale cu Curtea Europeana pentru Drepturile Omului (CEDO), in cazul in care linia antiruseasca a deciziilor judecatoresti nu va fi corectata, au declarat joi surse guvernamentale pentru RIA Novosti, citata de Agerpres.

"Autoritatile ruse studiaza posibilitatea denuntarii Conventiei pentru apararea Drepturilor Omului si a Libertatilor Fundamentale, si incetarea cooperarii cu Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) daca linia actuala a instantei (paneuropene) in urma careia apar hotarari CEDO indreptate impotriva intereselor Rusiei nu va fi corectata ", au reiterat interlocutorii agentiei.

"Cand sunt analizate plangerile impotriva Rusiei, politizarea pozitiei CEDO se amplifica", sustin ei, insistand ca " "argumentele si dovezile partii ruse nu sunt luate in considerare".

"Instanta refuza sa ia in considerare particularitatile sistemului juridic rus si normele dreptului international si adeseori recurge la practica 'standardelor duble'", mentioneaza aceleasi surse.



















3066 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    o idee buna pentru tov Dragnea (Joi, 1 martie 2018, 11:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    si banda lui de hoti
    • +1 (1 vot)    
      Particularitățile sistemului juridic rus (Joi, 1 martie 2018, 19:59)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Unul extrem de original, tot atât de original ca și democrația românească, în frunte cu toarșul secretar general, pardon, președintele Camerei Desculpaților, tovarășuuull Liviu Dragnea!
  • +7 (7 voturi)    
    pai (Joi, 1 martie 2018, 11:59)

    CRMS [utilizator]

    Faceti o conventie cu China ca doar aveti aceleasi principii ca si ei privind drepturile omului (care nu este membru al Comitetului Central)
  • +10 (10 voturi)    
    "particularitatile sistemului juridic rus" (Joi, 1 martie 2018, 12:01)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Pai da, sunt cunoscute de catre toata lumea particularitatile:
    - ce zice Putin, aia e
    - daca critici puterea, sa nu te miri ca te imbolnavesti subit si definitiv sau dispari pentru totdeauna
    - daca un politist scrie cu vopsea numele lui Putin pe un gard, Politia declara ca nu e adevarat si dimineata gardul a disparut.

    Eu nu stiu pe ce lume traieste CEDO, de nu cunoaste niste particularitati atat de simple.
  • +6 (8 voturi)    
    Un Motiv Temeinic pentru Turistii Romani (Joi, 1 martie 2018, 12:03)

    un domn [utilizator]

    care se duc sa caste gura la St Petersbug , si eventual se uita stramb la vreun Militzian de pe Strada !..URSS este egal cu Nord Coreea !
  • +6 (6 voturi)    
    nu pricep! (Joi, 1 martie 2018, 12:08)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Decizia lor este fireasca, dar nu pricep ce treaba avea Mujicistanul cu conventia EUROPEANA a drepturilor omului?!
    Ciolavecii sunt in stepele Asiei Centrale, nu au nicio legatura cu Europa!
  • +6 (8 voturi)    
    Maybe, just maybe, (Joi, 1 martie 2018, 12:09)

    eleVenereCtions [utilizator]

    cand te pozitionezi impotriva Conventiei Europene a DREPTURILOR OMULUI, atunci interesele tale sunt nu numai strict opuse, dar strict impotriva celor ale lumii civilizate.

    Cu cat ne inarmam impotriva lor mai repede prin intermediul americanilor, cu atat mai bine.
  • +7 (7 voturi)    
    Atitudine (Joi, 1 martie 2018, 12:13)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai, este aceeasi atitudine a mujicstanului de golan de cartier, nimic nou.
    Ia gata, afara cu ciolovecii din CEDO, ONU, SWIFT si restul de organizatii si tratate incheiate intre oamenii evoluati.
    Daca neanderthalii sovietici au balega in cap, este problema lor.
  • +5 (7 voturi)    
    Rusia isi completeaza intoarcerea in timp, (Joi, 1 martie 2018, 12:22)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    redevenind SSSR, o versiune mai mica, mai slaba, dar la fel de tiranica.
  • -11 (15 voturi)    
    o decizie (Joi, 1 martie 2018, 12:51)

    martel55 [utilizator]

    buna, care ar trebui urmata si de alte state, CEDO a devenit un isturment de implemenare a extremismului progresist in defavoarrea popoarelor europene....aceasta conventie trebuie inlocuita cu alte acorduri care sa se refere doar la drepturile cetatenilor tarilor respective, si care nu sunt ajunsi in conditii ilegale acolo, nu a oricui intra ilegal intr-o tara si apoi pretinde conform CEDO ca el are drepturi
    • +6 (6 voturi)    
      N-a durat mult (Joi, 1 martie 2018, 14:18)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      pana sa gasim un rus aici.
    • +4 (4 voturi)    
      Este ca cecenii (circa) ucigasii lui Nemtzov (Joi, 1 martie 2018, 16:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Au mai multe drepturi cetatenesti in comparatie cu Nemtzov?
      • +4 (4 voturi)    
        Nu-ti faci prea multi prieteni cu postarea asta ! (Joi, 1 martie 2018, 17:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Dar mie imi place si te sustin !

        PS. Ca doar n-or tăbărî pe capul nostru ceilalti 54 de matoli ! ;)
        • +2 (2 voturi)    
          Unu din gruparea pro URSS (Joi, 1 martie 2018, 20:24)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          M a amenintat acum doi ani . M am I obishnuit cu mujicii ce infesteaza Hotnews. mi a spus ca ma calific la un Podium realizat de Savushkina, asta are iz de Credibilitate!
  • +8 (8 voturi)    
    Știm aceste Particularități (Joi, 1 martie 2018, 12:51)

    Geirge [utilizator]

    Rusia este o țară democratică, dar democrația noastră are unele particularități- asta spun ei. În realitate particularitatea sistemului democrat construit acolo constă în faptul că este un sistem de tip stalinist: nici alegeri libere, nici respectarea drepturilor omului sau ale etniilor.
    După celebra frază a lui Stalin :„Omul în acest sistem este un simplu șurub...”, ce drepturi poate avea un șurub?
  • +8 (8 voturi)    
    CEDO (Joi, 1 martie 2018, 13:11)

    hamurabi [utilizator]

    Ce zici Taricene !
  • +7 (9 voturi)    
    Particularitatile sistemului juridic sovietic ! (Joi, 1 martie 2018, 13:14)

    Idealistu [utilizator]

    Baietii din Rusia ca si cei din Romania, au sisteme juridice cu diferite particularitati, cum ar fi:
    1. Hotii si spagarii de la putere nu pot fi condamnati si trebuie sa aiba functii cat mai mari;
    2. Cine critica sistemul merita puscarie de la 5 ani in sus;
    3. Cine se leaga de Putin sau Dragnea, il ia dracu'
  • +5 (5 voturi)    
    De mirare ca nu au facut-o pana acum ! (Joi, 1 martie 2018, 14:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Oricum Putin vrea sa arate ca a le lui sunt mai mari decat ale lui Erdogan care doar a suspendat aplicarea Conventiei !

    Culmea Putin cere pt Rusia "standarde duble" invocand tocmai standardele "duble" ce ar fi aplicate tarii sale !

    PS. Asta-i tupeu a la Dragnea !! :))))