Bulgaria a primit anul trecut aproape 9 milioane de turisti, numarul lor creste de la an la an / Cei mai multi vizitatori sunt din Grecia si Romania

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 februarie 2018, 9:32 Actualitate | Internaţional


Numar record de turisti in Bulgaria
Foto: pixabay.com
Popularitatea Bulgariei ca destinatie turistica sporeste constant iar numarul turistilor straini care viziteaza tara creste in fiecare an, statisticile pe 2017 indicand ca 8,882 milioane de vizitatori straini au venit in Bulgaria, in crestere cu 7,6% fata de 2016, a anuntat vineri ministrul Turismului, Nikolina Angelkova, transmite Novinite, citat de Agerpres.

De asemenea, veniturile obtinute de pe urma turistilor straini au urcat cu 9,3% anul trecut, la 6,895 miliarde de leva, conform datelor Bancii Centrale a Bulgariei. In ultimii doi ani, cresterea anuala medie a turistilor straini a fost de 12%, in timp ce la nivelul UE a fost de aproximativ 7%, a subliniat Angelkova.

Conform unor statistici publice recent de Ministerul Turismului, cei mai multi vizitatori straini in Bulgaria au provenit din Grecia (1,16 milioane) si Romania (1,14 milioane). Pe locurile urmatoare sunt turistii din Germania, Turcia, Rusia, Macedonia, Serbia, Polonia si Marea Britanie.

Autoritatile de la Sofia vor sa atraga zece milioane de turisti straini, un obiectiv pe deplin realizabil, a afirmat recent ministrul Turismului, Nikolina Angelkova. 


Citeste mai multe despre   
















1142 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    normal (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 10:03)

    bogdan1477 [utilizator]

    Au un litoral administrat decent, low end, e adevarat, dar functional. Spre deosebire de al nostru dat in concesiune la tot felul de golanasi care au ca singur scop sa te jupoaie de bani pentru niste servicii execrabile.
  • +14 (14 voturi)    
    Bulgarii (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 10:11)

    Ord [utilizator]

    au infrastructura si sunt mai bine pregatiti in turism. La noi dupa ce stai 5 ore in trafic la un drum de 150km te mai asteapta si un chelener plictisit si iritat ca-l deranjezi. Suntem la pamant cu turismul.
  • +8 (8 voturi)    
    Eu am contribuit la turismul Bulgariei (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 10:38)

    Frankie [utilizator]

    Am contribuit cu mii de euro in ultimii ani si o s-o fac cu placere pe viitor. Din pacate in Romania nu am alternative ...
  • +10 (10 voturi)    
    Bulgarii ne bat cu armele noastre pentru ca ei au (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:04)

    deval [utilizator]

    vandut nemtilor (unor investitori adevarati) iar noi am al dat in locatie de gestiune (!!!) apoi am vandut , unor smecheri de cartier care nu aveau ce si cum sa genereze (gen competitie, management, etc) in sistem !! E logic ce se intampla si e rezultatul politicii guvernamentale ! Chiar nu inteleg de ce mai avem minister al turismului, ce naiba mai administreaza astia ?!
  • +5 (5 voturi)    
    In curand Bulgaria... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:33)

    justin puscasu [utilizator]

    va ramane una din putinele optiuni de vacanta decenta la un buget redus, pentru ca voucherele de vacanta ale Olgutei & Co vor duce imediat la cresteri de preturi si la servicii ca-n Epoca de Aur cam peste tot in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Am fost la ei 3 ani la rand (Duminică, 25 februarie 2018, 6:09)

    John M. [utilizator]

    cu 520 de euro pentru 2 persoane, bilete cumparate in Ianuarie, hotel 4 *, all inclusive pe o saptamana. A fost incredibil de bine.
    • +1 (1 vot)    
      Eu am gasit cu 600 euro pentru 4 persoane (Duminică, 25 februarie 2018, 9:54)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Hotel apartamente 4 stele, all inclusive, o saptamana. In complex ai de toate: sali de mese, baruri, spa-uri, piscine, aqua park, magazine, concerte, distractii etc. Aproape ca nici nu ai motiv sa iesi din complex pe perioada sederii. Nu mai zic ca mancarea, curatenia si conditiile de cazare erau de 5 stele, nu de 4.