UPDATE Combatanti pro-regim au intrat in enclava kurda Afrin / Tiruri de artilerie ale armatei turce

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 februarie 2018, 16:32 Actualitate | Internaţional


Forte pro-regim au intrat marti in enclava Afrin, regiune din nord-vestul Siriei unde armata turca deruleaza de o luna o ofensiva pentru a alunga o militie kurda, a declarat pentru AFP o sursa locala.

UPDATE 18:00 Armata turca a recurs la tiruri de artilerie impotriva fortelor pro-regim, potrivit agentiei oficiale Sana.

"Fortele turcesti au luat in vizor pozitiile Fortelor populare imediat dupa sosirea lor in regiunea Afrin", a afirmat Sana.

---------------------

"Fortele populare au intrat in districtul Afrin", a afirmat Rojhad Rojava, un responsabil al Apararii kurde in cadrul administratiei locale.

Potrivit kurzilor, aceste forte vor fi amplasate la granita turca.

"Sute de combatanti au fost amplasati in aceasta dupa-amiaza" in zona, a afirmat si Rami Abdel Rahmane, directorul ONG-ului Observatorul sirian pentru drepturile omului.

Agentia oficiala siriana SANA a anuntat luni ca fortele pro-regim "se alatura rezistentei impotriva agresiunii turce".

In 2012, dupa retragerea fortelor pro-regim, Afrin a devenit prima zona kurda din Siria care a scapat de sub controlul puterii centrale.

Seful diplomatiei turce, Mevlut Cavusoglu, a lansat un semnal de alarma fata de orice interventie ale fortelor pro-guvernamentale siriene alaturi de militiile kurde in Afrin, afirmand ca acest lucru nu va impiedica Ankara sa-si continue ofensiva.


















1802 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    In sfarsit! Yalla! (Marţi, 20 februarie 2018, 17:16)

    Namaste [utilizator]

    inevitabil, faina veste!
    • -3 (5 voturi)    
      !?! (Marţi, 20 februarie 2018, 19:24)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      In Orientul Mijlociu toata lumea spune ca Dv: 'Yalla'!

      Credeti ca se va juca 'tenis' la DUBLU?

      1 - Siria + Iran [pe o parte a 'terenului']

      2 - Turcia + Israel [de cealalta parte]

      Arbitrii, desigur, USA si Rusia.

      Sa vedem si acest joc, sau Yalla, asa cum ati spus....!
      • +1 (1 vot)    
        Preferabil e sahul! (Miercuri, 21 februarie 2018, 1:15)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        La sah Rusii sunt maestri! Idem, Iranul!

        Come on, yalla!
        • 0 (0 voturi)    
          Yalla-2! (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:49)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

          Desigur ca este de preferat Sahul!

          Insa. dupa cum putem constata, ASTAZI toata lumea cumpara rachete, tancuri, avioane, centuri explozive pe scurt - fiecare ce poate, in raport cu posibilitatile sale 'intelectual-financiare'.

          La afirmatia Dv ca rusii sunt maestri va ofer o adresa unde am gasit clasamente in acest sens [in ultima parte a paginii respective]:

          https://en.wikipedia.org/wiki/World_Chess_Championship#FIDE_world_champions_(1993%E2%80%932006)

          In ce priveste originea jocului de shah, se pare ca este in India dupa cum se poate vedea aici:

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_șahului

          Si totusi, nori negri se intrevad la 'orizont'...NU numai in Orientul Mijlociu!
          • 0 (0 voturi)    
            Ce...padishah!? (Joi, 22 februarie 2018, 1:25)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            Ala cu temutul Savak?! !
            Dar, in caz de ceva "nori negri", sa preferam intoarcerea la simplitatea vietii de la tara, OK?!
          • 0 (0 voturi)    
            Ce...padishah!? (Joi, 22 februarie 2018, 1:25)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            Ala cu temutul Savak?! !
            Dar, in caz de ceva "nori negri", sa preferam intoarcerea la simplitatea vietii de la tara, OK?!
  • +1 (5 voturi)    
    Hai Assad! (Marţi, 20 februarie 2018, 18:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Mult mai bine cu Assad decât cu Erdogan!
  • +2 (4 voturi)    
    The enemy of my enemy is my friend. (Marţi, 20 februarie 2018, 20:24)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Ca sa scape de persecutia turceasca, kurzii se imprietenesc cu Assad. Logic! The enemy of my enemy is my friend.
  • -3 (5 voturi)    
    Sunt cam 30 de camionete si autoturisme (Marţi, 20 februarie 2018, 22:19)

    Rahan5 [utilizator]

    de teren papuc cu tunuri de 23 mm. O mare parte din cei aflati in camionete sunt in civil . Nu par sigur ca a fi din Armata lui Asad. De fapt, pot sa fie tot din YPG, desi afiseaza din abundenta steaguri a lui Asad. Ca numar ar fi vreo 30 x 5 = 150 - hai 200 de luptatori. Dupa cum arata, par a fi ,,luptatori de desert", nepotriviti echipati pentru luptele din munti.
    Vin din aceiasi directie, si pe acelasi drum de unde acum o saptamana un mai mare numar de vehicole cu YPG au venit ca intaririri. Diferenta ar putea sa fie doar steagurile.
    Ca sa facem o comparatie: YPG, contra arabii suniti FSA + Turcia, au desfasurati in jurul Afrin mai multe mii de luptatori angajati in lupte.
    • +2 (4 voturi)    
      Sunt militiile (Miercuri, 21 februarie 2018, 9:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      coordonate de Iran si Assad. Sunt de partea regimului Assad si au fost in prima linie in fata trupelor siriene. Siria nu vrea ca Turcia sa ocupe nordul (~ 25% din teritoriul Siriei + resurse de petrol) si astfel cu acordul Rusiei a trimis semi-oficial mesaj Turciei