Serghei Lavrov acuza Occidentul ca tensioneaza situatia din Balcani

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 februarie 2018, 14:13 Actualitate | Internaţional


Serghei Lavrov
Foto: Captura YouTube
Rusia a incercat intotdeauna "sa evite confruntarea" in Balcani, dar comportamentul occidentalilor este de natura sa tensioneze situatia, sustine ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, citat de AFP.

Intr-un interviu pentru agentia sarba de presa Beta difuzat luni, Serghei Lavrov a acuzat o metoda care consta in fortarea tarilor din Balcani sa "aleaga: fie sunteti cu Occidentul, fie sunteti cu Rusia".

Candidata la aderarea la UE, Serbia are o alianta istorica cu Rusia, care o sustine in dosare precum independenta Kosovo, proclamata in urma cu zece ani. "Sa se discute acum despre locul Kosovo la ONU nu are niciun sens", a spus Lavrov.

Acesta a precizat ca rezolutia 1244 adoptata in 1999 de Consiliul de Securitate la sfarsitul conflictului intre fortele sarbe si rebeliunea kosovarilor albanezi "ramane in vigoare si recunoaste teritoriul autonom Kosovo drept o parte a Serbiei".

Pentru a spera la integrarea in UE, Bruxellesul a avertizat Belgradul sa isi normalizeze relatiile cu Pristina.

Pentru Serghei Lavrov, "ca UE sa ceara fiecarei tari candidate sa isi alinieze politicile externe si de aparare" cu Bruxellesul "decurge dintr-o filosofie, dintr-o mentalitate care participa la cresterea tensiunii in Europa".

"In intreaga istorie a Balcanilor, Rusia a incercat intotdeauna sa evite orice confruntare si sa ajute popoarele din regiune sa apere interesele statelor lor, ale stramasilor lor, precum si radacinile spirituale, religioase si culturale", a sustinut Serghei Lavrov.

El acuzat din nou "politica de incercuire a Rusiei de infrastructura militara a Aliantei" atlantice, apreciind ca "nu trebuie intarita securitatea sa in detrimentul securitatii altuia". "Extinderea NATO este o eroare", a reafirmat el. Muntenegru s-a alaturat Aliantei in 2017 iar Macedonia este candidat la aderare.

"Nicio actiune intreprinsa in prezent de NATO nu va intari securitatea nimanui, inclusiv securitatea tarilor din Balcani", a spus acesta.

Ministrul a aparat si rolul jucat de mass media pro-rusa in Balcani: "Pentru a proteja pluralismul de opinii pe care Occidentul il pledeaza fara incetare, a avea un punct de vedere diferit nu poate fi decat benefic pentru ascultatorii de radio, telespectatori si utilizatorii retelelor sociale".

















1835 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ce treaba are Javrov cu Balcanii ? (Luni, 19 februarie 2018, 14:16)

    un domn [utilizator]

    de ce nu isi vede de canibalii lui din Krasnodar ?
  • +9 (9 voturi)    
    hehe (Luni, 19 februarie 2018, 14:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Chiar asa, cum indrazneste cineva sa se opuna bolsevismului rus? Ntz ntz ntz...
  • +9 (9 voturi)    
    Istoria pe viu (Luni, 19 februarie 2018, 14:30)

    ruskimushki [utilizator]

    Rusia acuza occidentul ca pistoalele Mauser livrate s-au blocat dupa lichidarea a 11 000 ofiteri si soldati polonezi.

    "Semn clar de sabotaj"

    Doar gazati/atomizati astia se potolesc.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce sa incercuiasca? (Luni, 19 februarie 2018, 14:33)

    BEDE [utilizator]

    Cum anume sa incercuiasca NATO Rusia? Spre Urali nu exista nici un membru NATO. Nici Afganistanul, nici Uzbekistanul, nici Mongolia, nici China nu sunt in NATO. Sau, poate Oceanul de Nord este in NATO?
  • +10 (10 voturi)    
    Sa radem cu Lavrov (Luni, 19 februarie 2018, 14:51)

    seby19 [utilizator]

    "Extinderea NATO este o eroare"
    Unii ar zice ca existenta Rusiei este o eroare.
    • +6 (6 voturi)    
      existenta kremlinului condus de KGB (Luni, 19 februarie 2018, 16:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui seby19

      asta e O Mare Realitate ! inclusive editoriala !http://www.humanitas.ro/humanitas/kgb-ul-la-putere-sistemul-putin

      sa mai spuna gurile rele ca URSS (Statul Paralel !!!) nu exista !
  • +6 (6 voturi)    
    Lavrov (Luni, 19 februarie 2018, 15:09)

    europeanul2 [utilizator]

    Lavrov bate campii ca intodeauna. Cand a facut Rusia un bine altei natiuni?
    Ne-au umplut de comunism si ne-au secatuit de resurse, asta au facut.
    Mergi in lumea ta Lavroave ca nu te asculta nimeni!
  • +5 (7 voturi)    
    Sa facem o scurta recapitulare (Luni, 19 februarie 2018, 17:15)

    Rescator [utilizator]

    din istoria recenta."Draga "Lavrov,iata ce ati comis,
    prin "pacifismul"si "umanismul" vostru:
    -ati distrus ,pana la ultima caramida, Cecenia;
    -ati invadat si omorat in Georgia;
    -ati invadat si anexat Crimeia;
    -duceti un razboi fratricid in Estul Ucrainei;
    -ati doborat avioane cu civili nevinovati;
    -l-ati ajutat pe piticul din Coreea de Nord sa devina
    putere nucleara;
    -Sponsorizati Iranul cu arme pentru ca acesta sa
    exporte terrorism si instabilitate in toata lumea.
    -Sprijiniti regimul criminal din Siria ca sa-si gazeze
    si ucida proprii cetateni;
    -ati atacat cibenetic mai multe state ale lumii
    (SUA,Marea Britanie,Germania ,Franta si multe
    altele);
    -ati infestat toate statele lumii cu agenti de influenta
    si spioni.
    Aceasta este doar o lista scurta,de fapt,comiteti zilnic
    mii de ticalosii.Ciocu' mic agresivilor!
    • -4 (6 voturi)    
      Doamne (Luni, 19 februarie 2018, 19:29)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Citind ce se scrie pe aici ma intreb daca nu cumva sa ma bag si eu pe lista de postaci ... fie ei pro Rusia sau fie ei pro NATO ...serios acum ... am mai intrebat: CAT MAI COSTA O POSTARE??? si rog ambele tabere sa zica pretul ... ca ma bag la cine da mai mult ...
      Si acum sa revin la postarea ta:
      Tot ce ai zis despre Rusia este adevarat .... 100% ... eu merg mai departe ... cred ca nu mi-ar pasa deloc daca ma trezesc maine si aflu ca i-a inghitit pamantul cu tot cu tara lor frumoasa, iubitoare si plina de compasiune (am uitat sa pun ghilimelele). Si acum partea mai nasoala pt tine mai postacule .... vad ca ai enumerat o serie de orori ... lasa-ma sa iti enumar si o serie de orori de partea cealalta:
      Hiroshima+Nagasaki: 555478 (384743 au murit instantaneu ... restul ulterior sub diferite forme de cancer sau arsuri)
      Iraq: dezastru ... macel ... haos ... Dupa asa zisa interventie NATO pt a opri dezvoltarea armelor de distrugere in masa ... (ulterior s-a recunoscut ca alergau dupa cai morti sa le ia potcoavele caci raportul CIA era o facatura crasa ... aceiasi care fac rapoartele din Siria cu armele chimice)
      Libia: dezastru ... macel ... haos ... dupa "primavara araba" (ce nume idiot) ...
      Siria: idem cu Libia
      Egipt: dintr-o tara in care voiai sa mergi cu orice pret a ajuns o destinatie de evitat ... atentate si alte balarii dupa ce dictatura a fost inlocuita cu "democratia"
      Israel: aceasta tara care a fost scornita de SUA si care de la inceput si pana acum si-a triplat suprafata si inca nu s-a oprit
      Afganistan: idem Libia si Siria ....
      Sa mai continui??? Eu zic ca e de ajuns ...
      Si atunci te intreb pe tine mai postacule cine iti da dreptul sa judeci cand si TU faci la fel??
      Am eu raspunsul ... banuiesc ca astia platesc mai bine ...
      Va rog eu sa nu ma uitati cu ce v-am cerut: cat mai e scorul ?? rog insistent ambele tabere sa imi raspunda .... ca pana mea, la ce talent am la scris pun pariu ca o sa castig binisor din asta .
      • +1 (1 vot)    
        2 bani (Luni, 19 februarie 2018, 20:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Ti-as fi dat 3 bani dar ai inceput cu Hiroshima.URSS, bastionul pacii e!
  • +1 (3 voturi)    
    De-ale geopoliticii (Marţi, 20 februarie 2018, 1:14)

    zizin [utilizator]

    Să explorăm ramificațiile geopolitice ceva mai profund, ok?

    Modelul imperial al diplomației americane s-a prăbușit și se află neajutorat în fața diplomației ruse care oferă un fair deal. În loc să-și reevalueze modelul, imperiul a decis o politică de aruncare în haos a oricărui stat care nu-și pleacă capul. Siria, Libia și Irak sunt victime ale acestui model. Dacă sunt state care tind să se ralieze sub banner-ul rusesc, este pentru că rușii oferă stabilitate, iar partenerii lor chinezi, prosperitate.

    Ce are imperiul de oferit? Amenințări, război, opresiune, datorii și lideri-marionetă, corupți și trădători.

    Deci, cine va câștiga această cursă?