VIDEO SUA: 17 morti in urma unui atac armat la un liceu din Florida. Atacatorul are 19 ani si este un fost elev, exmatriculat din scoala

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 februarie 2018, 22:27 Actualitate | Internaţional

Atac armat la un liceu din Florida
Foto: Captura YouTube
Un individ inarmat a deschis focul, miercuri, intr-un liceu din statul american Florida, ucigand mai multe persoane si ranind alte zeci, transmite Reuters. Atacatorul a fost arestat de politie dupa zeci de minute de cautari, timp in care sute de elevi au evacuat panicati cladirea scolii, in timp ce altii au ramas ascunsi in salile de clasa.

UPDATE 01.40:
Suspectul arestat a fost identificat ca fiind un fost elev al liceului, a anuntat Seriful intr-o declaratie de presa. Potrivit Serifului, 17 oameni au fost ucisi in atac.

Atacatorul a fost identificat drept Nikolas Cruz, in varsta de 19 ani. El este un fost elev al liceului, care a fost exmatriculat din unitatea de invatamant din motive disciplinare, a precizat seriful Scott Israel.
______

"Sunt numerosi morti. Este o situatie ingrozitoare", a declarat reporterilor directorul Inspectoratului scolar din comitatul Broward, Robert Runcie. Acesta a mai precizat ca nu sunt indicii privind exista a mai mult de un atacator.

"Avem cel putin 14 victime", a anuntat si biroul Serifului din comitatul Broward.

UPDATE 23.20:
Suspectul a fost arestat de politie, a anuntat biroul Serifului din comitatul Broward.



UPDATE 23.15:
Senatorul democrat de Florida Bill Nelson a declarat la NBC News ca exista un "numar de persoane decedate" in atac, preluand informatiile de la un oficial al scolii.
______

UPDATE:
Fortele de ordine din statul american Florida interveneau miercuri pentru prinderea unui individ care a deschis focul intr-un liceu, ucigand cel putin o persoana, potrivit presei locale, care arata de asemenea imagini cu zeci de studenti fugind din scoala inconjurata de politie, relateaza Reuters.

Liceul Marjory Stoneman Douglas din orasul Parkland (la circa 72 de kilometri nord de Miami) a fost plasat in "cod rosu" de alerta, insa nu sunt informatii cu privire la cati oameni au fost raniti, a precizat o purtatoare de cuvant din cadrul biroului Serifului comitatului.

Biroul Serifului a mai informat pe Twitter ca atacatorul este in continuare cautat.

Ziarul The Miami Herald citeaza un oficial din cadrul departamentului local de pompieri, care a declarat ca cel putin o persoana a fost ucisa in atac.

De asemenea, postul WSVN-TV din Florida a anuntat ca cel putin 20 de persoane ar fi fost ranite.

Imaginile difuzate de televiziuni aratau zeci de elevi fugind si indepartandu-se de scoala, facandu-si loc printre fortele de ordine puternic inarmate si cu echipament de protectie, precum si numersoase vehicule de interventie, inclusiv masini de politie, ambulante si masini de pompieri.

Postul local de televiziune FOX-10 TV a relatat la randul sau ca cinci persoane au fost vazute primind ingrijiri la fata locului din partea paramedicilor.

Guvernatorul statului Florida, Rick Scott, a anuntat pe Twitter ca este in contact cu oficialii locali in legatura cu acest incident.



Politistii din comitatul Broward, statul Florida (sud-estul SUA), intervin la un liceu din orasul Parkland, dupa ce a fost raportata prezenta unui atacator inarmat in scoala, a informat o purtatoare de cuvant din cadrul biroului Serifului, potrivit Reuters.



Citeste mai multe despre   



















5792 vizualizari

  • +14 (34 voturi)    
    Ce tragedie (Joi, 15 februarie 2018, 3:11)

    mitg [utilizator]

    Inca o consecinta directa a regimului armelor si munitiilor deosebit de lax (ca sa nu spunem inconstient) din SUA.
    Trist.
    • +6 (28 voturi)    
      Din nenorocire... (Joi, 15 februarie 2018, 8:53)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...oficialii americani nu vor sa inteleaga ca perioada vestului salbatic,cand oricine avea nevoie de o arma ,a trecut.Al 2-lea amendament nu vorbeste de arme automate si nici de dreptul bolnavilor psihic de a le detine.
    • -9 (15 voturi)    
      Ca sa intre in scoala, fostul (Joi, 15 februarie 2018, 10:02)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      elev ar fi trebuit sa treaca de un scaner de metale la intrare.
      Ca sa omori 17 oameni si sa ranesti alte zeci, iti trebuie mult fier la tine.
      Povestea cu armele nu are neaparat legatura cu ,,al 2 -le amendament". Pentru ca, statul Florida isi poate face o Lege proprie prin care se interzice detinerea de arme pan la 30 de ani s.a.m.d. Sau le poate pune o taxa de vanzare mare .
      Sa zicem ca un pistol este 300 $ + o taxa de vanzare in Florida de 100.000 $, face ca elevul care a impuscat colegii din scola sa trebuiasaca sa-si convinga parintii sa-i dea 100.000 $ sa-si cumpere pistol ca sa-si impuste colegii.
    • -1 (1 vot)    
      in alte tari (Joi, 15 februarie 2018, 18:50)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      cum ar fi Canada, Norvegia si chiar Cehia e destul de usor sa detii o arma de foc si nu se intampla astfel de cazuri. In plus la noi, in perioada interbelica erau arme la discretie. S-a intamplat ceva de genul? Nu cred. Doar guvernele tiranice au interzis ca populatia sa aibe arme pentru a se proteja pe ele. Oare ar mai da dracnea ordonante impotriva justitie stiind ca cetatenii au arme? Ar mai cere unii angajati din sistemul public spaga? Ca poate cine stie o cer unui nebun, nu de alta...
  • +7 (23 voturi)    
    cati o sa mai moara... (Joi, 15 februarie 2018, 8:46)

    liviu_ [utilizator]

    pana o sa faca si americanii ceva cu regimul de port arma?!
    • -1 (15 voturi)    
      Este deja prea tarziu (Joi, 15 februarie 2018, 10:00)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca in SUA acum incepi sa confisti armele, le vei lua de pe lista, adica de la cei care legal detin o astfel de arma. Raman insa probabil zeci sau sute de mii de alte arme care nu sunt inregistrate legal sau a caror urma s-a pierdut.

      Partea proasta este ca se spune ca in cazul unui bad guy with a gun raspunsul cel mai bun este un good guy with a gun, iata, ca si de aceasta data, ca de multe altele, the good guy lipseste. Probabil e in vacanta.

      Mama mea (cand era copil) a stat in casa mereu cu o arma (bunicul era vanator). Cu toate acestea nu a impuscat pe nimeni semn ca o arma nu este cu nimic mai letala decat cel care apasa pe tragaci.

      Rezulta ca modul cel mai eficient de a controla o arma este de a-l controla pe utilizatorul ei: educatie, morala, cultura. Dar heeeei, nici un regim politic nu vrea un popor educat. Un popor educat isi pune intai probleme si intrebari inainte de a da un vot si este un votant greu de multumit. Asa ca nu se va face nimic.

      PS: SUA nu este singura tara cu multe arme. 12% din finlandezi au o arma, cu toate astea nu vezi ce vezi in SUA. Oare de ce? Armele lor sunt mai putin letale?!?
    • +5 (5 voturi)    
      au ratat momentul (Joi, 15 februarie 2018, 13:14)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      odata cu Sandy Hook, SUA a hotarat raspicat ca nu-i nici o problema sa le fie ucisi copiii.
      Din pacate, trebuie sa spunem cu tristete ca lipsa dreptului de port arma nu garanteaza absenta masacrelor.
      A se vedea cazul esplanadei din Nice, in care atacatorul, avand pe mana un simplu camion, a facut de doua ori mai multe victime decat Sandy Hook si Parkland la un loc.
  • +11 (23 voturi)    
    Vieti curmate de o industrie criminala (Joi, 15 februarie 2018, 8:49)

    ganz [utilizator]

    care face lobby agresiv pentru pastrarea actualului regim al armelor in SUA. Bogatia unora este platita cu sange nevinovat.
  • +12 (18 voturi)    
    Déja vu... (Joi, 15 februarie 2018, 9:00)

    Anna O. [utilizator]

    ...It's Colombine High all over again!
  • -1 (13 voturi)    
    daca n-au facut zid cu Mexicul.... (Joi, 15 februarie 2018, 10:01)

    kingdavid hotel [utilizator]

    !
    • +3 (5 voturi)    
      gresit (Joi, 15 februarie 2018, 12:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      a fost platit de rusi. Daca se face o comisie de ancheta, se vor gasi dovezi
  • +8 (16 voturi)    
    Trist! (Joi, 15 februarie 2018, 10:34)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Asta e tara care ne refuza cu incapatanare viza de intrare! Pai criminalii nostri sunt mici copii pe langa dezaxatii astia! Ar trebui sa fie invers! Noi sa le refuzam vizele! Un lucru e sigurL Nici nu am fost si nici nu voi calca vreodata in aceasta cloaca de criminali sinistri! Iti trimiti copilul la scoala si vine un idiot cu mitraliera si ti-l omoara si asta in numele unui amendament vetust al unei Constitutii invechite! Sa le fie rusine tuturor presedintilor americani din ultma jumatate de secol in frunte cu inconstientul de Trump. Al catelea atac in scoala ar fi numai in anul acesta?
    • -6 (14 voturi)    
      Pai de ce mai vrei liber (Joi, 15 februarie 2018, 11:09)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Daca tot nu vrei sa calci prin USA? Stay home, be safe.
      • 0 (4 voturi)    
        Ca sa intrebe unul . . . (Joi, 15 februarie 2018, 13:55)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        . . . . care nu are ce intreba!
    • +1 (1 vot)    
      Ce bine e in Romania (Joi, 15 februarie 2018, 18:34)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      la noi dezaxatii, cei drept doar cleptomani inca, sunt la putere.
  • +1 (7 voturi)    
    Ritallin face victime? (Joi, 15 februarie 2018, 13:25)

    Lok [utilizator]

    Armele sunt legale in multe alte tari cu criminalitate mult sub Murik. Dar consumul de medicamente neuroleptice are un potential imens de creeare a unor deviatii comportamentale in cazul tinerilor si adolescentilor prin limitarea integrarii in societate. Acestea sunt medicamente prescrise pentru boli ce se diagnostica preominant in SUA. Ex. ADHD nu pare sa existe in alte tari.