Netanyahu discuta cu SUA despre anexarea coloniilor din Cisiordania ocupata (purtator de cuvant)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 12 februarie 2018, 17:33 Actualitate | Internaţional


Benjamin Netanyahu
Foto: Agerpres/AP
Premierul israelian a declarat luni ca discuta "de ceva timp" cu administratia americana despre un proiect de anexare a coloniilor din Cisiordania ocupata, potrivit unuia dintre purtatorii sai de cuvant, citat de AFP.

"Legat de anexare, pot sa va spun ca este ceva timp de cand discut cu americanii", a spus Netanyahu, in fata deputatilor din partidul sau, Likud (dreapta), potrivit acestui purtator de cuvant.



















1491 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    are curaj sa se opuna cineva? (Luni, 12 februarie 2018, 17:58)

    kingdavid hotel [utilizator]

    ?
    • -2 (2 voturi)    
      !!! (Luni, 12 februarie 2018, 21:00)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      Desigur: Mahmoud Abbas si cativa prieteni apropiati!
  • -3 (13 voturi)    
    Netanyahu bate campii (Luni, 12 februarie 2018, 18:36)

    Rahan5 [utilizator]

    Cei din SUA doar asculta ce prostii spune Netanyahu.
    Asta nu inseamna discutie.
    La fel ca si un sofer care coboara geamul de la masina, pe sosea la o prostituata. Prostituata poate face multe propuneri soferului. Dar asta nu inseamna ca are loc propriuzis o ,,discutie". Soferul Trump, doar asculta sa auda cat tupeu are prostituata. Daca Trump vroia sa si deschida usa de la masina, si sa iasa sa ,,discute" cu Netanyahu, recunostea in mod explicit Ierusalimul de Est, ca teritoriu apartinand statului Israel. Dar n-a facut-o. Trump a recunoscut ,,Ierusalimul" ca ,,termen general" ca apartinand Israelului, fara sa denunte in mod explicit impartirea teritoriala facuta de ONU in 1948.
    Adica, ,,Ierusalimul" recunoscut de Trump ,,oficial", ca apartinand Isrelului, este un grup de terenuri locuite formand Ierusalimul de Vest, tacit considerate ca ,,partea israeliana", de la impartirea ONU din 1948.
    • -3 (5 voturi)    
      Zău? (Luni, 12 februarie 2018, 20:16)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      E limpede pentru orice om normal la cap ca americanii i-au sprijinit mereu pe evrei. Daca declaratia lui Trump e asa banala, de ce s-au aricit arabii? Aaaa, ca Trump nu sustine tot ceea ce spune Benny, este o alta discutie, dar asta nu inseamna ca evreii nu-si vad oricum de planurile lor. Ar fi aberant sa fie altfel. E tara lor. Dap, Iudeea si Samaria sunt tot parte a Israelului. Atata timp cat evreii pot guverna de facto acea zona, inseamna ca este cat se poate de evreiasca. Si da, arabii au comunitatile lor numeroase in Iudeea si Samaria, dar asta nu contrazice teza de mai sus. Benny trebuie sa para ca discuta problemele astea, insa in realitate omul stie foarte bine cine face legea acolo (i.e. Israelul). In chestiunile esentiale americanii ii sustin pe evrei. Americanii nu-s de capu lor ;). Merita reflectat asupra acestei chestiuni.
    • -1 (7 voturi)    
      Ura si Bill Clinton! (Luni, 12 februarie 2018, 20:58)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      1 - Ati primit APLAUZELE celor carora le-a placut comparatia Dv. dintre un 'sofer' si o 'prostituata'. Bravo!

      2 - Numai ca i-ati PACALIT pe admiratori dv. caci ACTUL aplicat de Trump este o LEGE aprobata de Congresul USA la data de 23 Oct. 1995, in timpul Presedintelui Democrat, Bill Cliton, si aveti mai jos dovada:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_Embassy_Act

      3 - Deci, in urma cu 23 de ani, Donald Trump avea varsta de 49 de ani si nu-l interesa POLITICA,...

      In final, va dau un sfat:
      'Este de preferat sa verificati DATELE pe care le afirmati pentru a nu fi pus in situatii jenante...'
      [asta numai in cazul in care va afecteaza!]
      • +1 (5 voturi)    
        Gresit (Luni, 12 februarie 2018, 23:40)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        La prima vedere este cum zici :
        ,,ACTUL aplicat de Trump este o LEGE aprobata de Congresul USA la data de 23 Oct. 1995, in timpul Presedintelui Democrat, Bill Cliton".
        Dar nu e acelasi text, la care a fost adugata doar semnatura lui Trump.
        In versiunea semnata de Trump, acum 2 luni, categoric nu se specifica punctele geografice care desemneaza intreg Ierusalimul. Adica, de la km-numarul cutare, pe drumul cutare, la km-numarul cutare pe alt drum. s.a.m.d.
        Sau prin coordonate geografice absolute prin GPS raportate la meridianul Greenwich.
        Si nu se foloseste sintagma ,,Ierusalimul istoric" , sau ,,intreg Ierusalimul" etc.
        Deci, se putea face foarte usor o desemnarea clara a teritoriului Ierusalimului israelian.
        Deci, practic li se face favoarea isrelienilor, ca se recunoaste o
        aglomerare urbana, cu numele de ,,Ierusalim" drept capitala. Asta, din punct de vedere oficial, poate sa insemne foarte bine, doar Ierusalimul de Vest.
        • -1 (3 voturi)    
          "Aglomerare Urbana"?! (Marţi, 13 februarie 2018, 1:43)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Ierusalimul este miezul unui conflict sangeros, agravat la cote maxime, incredibile, de afirmatiile iresponsabile ale lui Trump ramas inca in campania electorala, se vede!...
    • -1 (5 voturi)    
      Fals! (Luni, 12 februarie 2018, 21:08)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Revolta palestinienilor exact pe urma deciziei lui Trump, in West Bank si in Jerusalem, sa nu insemne nimic?!
      Atatea recente arestari, inclusiv a unor adolescente ca Palestiniana Ahed Tamimi, de 17 ani, operate de armata de ocupatie IOF, sa fie nimica?!
      Credeti ca Mahmoud Abbas n-a inteles ce spune Donald Trump, poate nici Adunarea Generala a ONU care a cerut votul contra deciziei lui Trump sa fi fost dezinformata?!
      Cum, credeti ca in Palestina nu sunt stiutori de limba Engleza?!
  • +7 (9 voturi)    
    Risca sanctiuni (Luni, 12 februarie 2018, 19:44)

    echidistantul_ [utilizator]

    Rusia a anexat Crimeea si este supusa sanctiunilor economice.
    SUA nu foloseste masuri diferite, asa ca daca Israelul va anexa Cisiordania ocupata, va fi supus sanctiunilor.

    Sau nu?
    • +2 (4 voturi)    
      cu siguranta!! (Luni, 12 februarie 2018, 20:57)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      altfel ar fi dublu standard iar America n-ar face asa ceva!
    • -3 (5 voturi)    
      Diferenta (Luni, 12 februarie 2018, 21:05)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Rusia are o suprafata de circa 17.000.000 Km2

      Israelul are acum o suprafata de 22.000 Km2.

      Desigur, este o mica diferenta...!
    • +1 (7 voturi)    
      Anexarea Palestinei, fapt implinit! (Luni, 12 februarie 2018, 21:35)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Anexarea a inceput in 1967, astazi Palestina este practic bantustanizata!
      • -3 (9 voturi)    
        Palestina ? (Luni, 12 februarie 2018, 23:14)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Ce e Palestina ? Unde este Palestina ?
        • -1 (3 voturi)    
          acolo unde locuia Golda Meir.... (Marţi, 13 februarie 2018, 0:22)

          kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          http://natedsanders.com/golda-meir-autograph-note-signed-upon-a-postcard-t-lot25390.aspx
          • -1 (1 vot)    
            Am folosit (Marţi, 13 februarie 2018, 21:55)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

            timpul prezent ! Nu am intrebat ce a fost sau unde a fost Palestina ! Raspunde-mi te rog, daca poti , ce este ACUM Palestina si unde este ACUM Palestina !
            • 0 (0 voturi)    
              Bun raspuns ! (Miercuri, 14 februarie 2018, 9:53)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Un minus . Mai mult nu poti ?
        • +1 (5 voturi)    
          Levant, Ha'shamy, spatiul Semitic! (Marţi, 13 februarie 2018, 1:31)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Palestina, Syria, Lebanon, Jordania impreuna vorbesc acelasi dialect arab palestinian Semitic: acesta este Levantul, arealul "Shamy", numele Damascului fiind "ha'Sham", al Iordaniei( Urduniyeh) regatul ha'shemyit !
      • 0 (2 voturi)    
        Anexari (oficial), se fac (Luni, 12 februarie 2018, 23:46)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        la sfarsitul razboaielor. Iar razboaiele se termina prin tratate de pace. Dar razboiul dintre arabi si israelieni nu s-a terminat.
    • +2 (4 voturi)    
      NU (Marţi, 13 februarie 2018, 10:25)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Nu va fi supus sanctiunilor. Esti copil??? Sanctiunile sunt pt cei care nu canta cu SUA/NATO/Israel ... deci NU ... tarile vestice vor gasi o formulare "IPOCRITA" a ocupatiei evreiesti si vor gasi de cuviinta ca acestia au dreptate ... atat timp cat Arabii sunt divizati, Israel va fi mereu pe val ... strategia isareliano-americana in Orient da roade fantastice ... arabii sunt dezbinati, se bat ca chiorii intre ei ... intre timp petrolul lor este numai bun de cumparat pe bani de nimic ... Israelul cucereste teritorii dupa teritorii (e un habarnist care mai sus sustinea ca Israelul are dreptul sa ocupe pt ca e teritoriul lor, nu pot sa zic ca om mai dezinformat ca el nu am vazut de ceva vreme) ... usor usor se face drum gazului din Arabia Saudita catre Europa ... Rusia iese din schema si uite asa toata lumea e fericita ... mai putin "macelul" generat de asa zisa "primavara araba" ... sute de mii de oameni, poate peste un milion de oameni ucisi ... asta pt ca "democratizarea cu forta nu se poate" ... daca am invatat ceva din asta ??? NU ... pt ca nici nu era cazul sa invatam ... in acea zona se aplica cu brio invatatura veche de cand lumea "DIVIDE SI CUCERESTE" ... ori asta se intampla acolo .... daca exista vreun "spalat pe creier" care crede ca SUA/NATO/EUROPA a vrut sa ii ajute pe saracii aia, ii recomand sa se gandeasca un pic mai mult .... cat despre Rusi .... mai bine tac ... ca si astora le e foame de "glorie" de zici ca numa numa ...
  • +3 (5 voturi)    
    Iar apoi (Luni, 12 februarie 2018, 20:30)

    CezarN [utilizator]

    Cand cei ai caror pamanturi vor fi fost furate se vor opune acestui rapt teritorial, ghici cine va iesi sa strige "TERORISTIIII !!' in gura mare?
  • 0 (4 voturi)    
    Ce fierbinti sunt discutiile despre Israel (Marţi, 13 februarie 2018, 9:19)

    vudejea [utilizator]

    La toate articolele ce privesc Israelul, posteaza foarte multe persoane :))...Ce aveti domne" cu ei ca e si ei oameni...Asa se vede cand te uiti de aici, de la 1500 km...Nu numai ca e oameni dar e si poporul lui D.zeu...Trebuie sa-i veneram si noi ca uite ce patesti daca nu asculti de bunuL D.zeu...A cerut evreilor la fuga din Egipt sa ucida toate popoarele din locul in care urmau sa se stabileasca, adica din Israel...Nu L-au ascultat si uite ce patesc si acum, dupa mii de ani...Cand devii arogant si incepi pe o panta agresiva, acaparatoare, nu te mai poti opri...Dupa anexarea coloniilor ce anexari mai urmeaza? E adevarat ca au nevoie de spatiu intrucat poporu" creste dar sa incerce pe verticala, in jos (e o gluma, nicidecum o urare)...Pe de alta parte nu le statea bine evreilor nici cand se purtau umili si supusi, cand primeau picioare-n burta de la toti doar pt ca sunt evrei...Ca sa intelegi acest popor trebuie sa te pui in pielea lor, adica au numai dusmani cat vezi cu ochii, in toate zarile...Si daca tot te pui in pielea lor, taie-ti si putulica ca sa fim siguri ca esti ultimul din neam
    • +1 (1 vot)    
      Judaism is not Zionism! (Miercuri, 14 februarie 2018, 1:34)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

      confunzi intentionat religia cu politica?!
      Zionismul nu e religios, Israelienii nu sunt "evreii" din Biblie, ci o armata care dispune de un parlament si un guvern!
      Israelul nu e de acum "mii de ani" ci foarte recent, din 1948, pe urma unei decizii ONU...
      Sionismul este ateu, e contra religiei si e 100% politic, militarist si ultra-liberal in plan economic.
      Critica politicii sioniste colonialiste si apartheidiste e orice dar nu antisemitism, Palestinienii sunt perfect semiti, nu si evreii "ashkenazim", fondatori ai sionismului!
      Tel-Aviv se mandreste ca este capitala miscarii gay, organizand grandioase parazi ale LGBTQ; chiar si Ierusalimul israelian gazduieste aceste Gay-pride parades, in ciuda obiectiunilor ultra-religiosilor!
      Atat Tel-Aviv cat si Ierusalimul de vest, Israelian, afiseaza steagul gay si l-ar aduce si pe Biserica Sf. Mormant si pe Moscheea Al Aqsa, fara jena! Ti se pare ca asta e "poporul sfant"?!