Netanyahu discuta cu SUA despre anexarea coloniilor din Cisiordania ocupata (purtator de cuvant)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 12 februarie 2018, 17:33 Actualitate | Internaţional


Benjamin Netanyahu
Foto: Agerpres/AP
Premierul israelian a declarat luni ca discuta "de ceva timp" cu administratia americana despre un proiect de anexare a coloniilor din Cisiordania ocupata, potrivit unuia dintre purtatorii sai de cuvant, citat de AFP.

"Legat de anexare, pot sa va spun ca este ceva timp de cand discut cu americanii", a spus Netanyahu, in fata deputatilor din partidul sau, Likud (dreapta), potrivit acestui purtator de cuvant.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1564 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    are curaj sa se opuna cineva? (Luni, 12 februarie 2018, 17:58)

    kingdavid hotel [utilizator]

    ?
    • -2 (2 voturi)    
      !!! (Luni, 12 februarie 2018, 21:00)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      Desigur: Mahmoud Abbas si cativa prieteni apropiati!
  • -3 (13 voturi)    
    Netanyahu bate campii (Luni, 12 februarie 2018, 18:36)

    Rahan5 [utilizator]

    Cei din SUA doar asculta ce prostii spune Netanyahu.
    Asta nu inseamna discutie.
    La fel ca si un sofer care coboara geamul de la masina, pe sosea la o prostituata. Prostituata poate face multe propuneri soferului. Dar asta nu inseamna ca are loc propriuzis o ,,discutie". Soferul Trump, doar asculta sa auda cat tupeu are prostituata. Daca Trump vroia sa si deschida usa de la masina, si sa iasa sa ,,discute" cu Netanyahu, recunostea in mod explicit Ierusalimul de Est, ca teritoriu apartinand statului Israel. Dar n-a facut-o. Trump a recunoscut ,,Ierusalimul" ca ,,termen general" ca apartinand Israelului, fara sa denunte in mod explicit impartirea teritoriala facuta de ONU in 1948.
    Adica, ,,Ierusalimul" recunoscut de Trump ,,oficial", ca apartinand Isrelului, este un grup de terenuri locuite formand Ierusalimul de Vest, tacit considerate ca ,,partea israeliana", de la impartirea ONU din 1948.
    • -3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 februarie 2018, 20:16)

      [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

    • -1 (7 voturi)    
      Ura si Bill Clinton! (Luni, 12 februarie 2018, 20:58)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      1 - Ati primit APLAUZELE celor carora le-a placut comparatia Dv. dintre un 'sofer' si o 'prostituata'. Bravo!

      2 - Numai ca i-ati PACALIT pe admiratori dv. caci ACTUL aplicat de Trump este o LEGE aprobata de Congresul USA la data de 23 Oct. 1995, in timpul Presedintelui Democrat, Bill Cliton, si aveti mai jos dovada:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_Embassy_Act

      3 - Deci, in urma cu 23 de ani, Donald Trump avea varsta de 49 de ani si nu-l interesa POLITICA,...

      In final, va dau un sfat:
      'Este de preferat sa verificati DATELE pe care le afirmati pentru a nu fi pus in situatii jenante...'
      [asta numai in cazul in care va afecteaza!]
      • +1 (5 voturi)    
        Gresit (Luni, 12 februarie 2018, 23:40)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        La prima vedere este cum zici :
        ,,ACTUL aplicat de Trump este o LEGE aprobata de Congresul USA la data de 23 Oct. 1995, in timpul Presedintelui Democrat, Bill Cliton".
        Dar nu e acelasi text, la care a fost adugata doar semnatura lui Trump.
        In versiunea semnata de Trump, acum 2 luni, categoric nu se specifica punctele geografice care desemneaza intreg Ierusalimul. Adica, de la km-numarul cutare, pe drumul cutare, la km-numarul cutare pe alt drum. s.a.m.d.
        Sau prin coordonate geografice absolute prin GPS raportate la meridianul Greenwich.
        Si nu se foloseste sintagma ,,Ierusalimul istoric" , sau ,,intreg Ierusalimul" etc.
        Deci, se putea face foarte usor o desemnarea clara a teritoriului Ierusalimului israelian.
        Deci, practic li se face favoarea isrelienilor, ca se recunoaste o
        aglomerare urbana, cu numele de ,,Ierusalim" drept capitala. Asta, din punct de vedere oficial, poate sa insemne foarte bine, doar Ierusalimul de Vest.
        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 februarie 2018, 1:43)

          [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

    • -1 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 februarie 2018, 21:08)

      [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

  • +7 (9 voturi)    
    Risca sanctiuni (Luni, 12 februarie 2018, 19:44)

    echidistantul_ [utilizator]

    Rusia a anexat Crimeea si este supusa sanctiunilor economice.
    SUA nu foloseste masuri diferite, asa ca daca Israelul va anexa Cisiordania ocupata, va fi supus sanctiunilor.

    Sau nu?
    • +2 (4 voturi)    
      cu siguranta!! (Luni, 12 februarie 2018, 20:57)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      altfel ar fi dublu standard iar America n-ar face asa ceva!
    • -3 (5 voturi)    
      Diferenta (Luni, 12 februarie 2018, 21:05)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Rusia are o suprafata de circa 17.000.000 Km2

      Israelul are acum o suprafata de 22.000 Km2.

      Desigur, este o mica diferenta...!
    • +1 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 februarie 2018, 21:35)

      [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

      • -3 (9 voturi)    
        Palestina ? (Luni, 12 februarie 2018, 23:14)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui

        Ce e Palestina ? Unde este Palestina ?
        • -1 (3 voturi)    
          acolo unde locuia Golda Meir.... (Marţi, 13 februarie 2018, 0:22)

          kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          http://natedsanders.com/golda-meir-autograph-note-signed-upon-a-postcard-t-lot25390.aspx
          • -1 (1 vot)    
            Am folosit (Marţi, 13 februarie 2018, 21:55)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

            timpul prezent ! Nu am intrebat ce a fost sau unde a fost Palestina ! Raspunde-mi te rog, daca poti , ce este ACUM Palestina si unde este ACUM Palestina !
            • 0 (0 voturi)    
              Bun raspuns ! (Miercuri, 14 februarie 2018, 9:53)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Un minus . Mai mult nu poti ?
        • +1 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 februarie 2018, 1:31)

          [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      • 0 (2 voturi)    
        Anexari (oficial), se fac (Luni, 12 februarie 2018, 23:46)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

        la sfarsitul razboaielor. Iar razboaiele se termina prin tratate de pace. Dar razboiul dintre arabi si israelieni nu s-a terminat.
    • +2 (4 voturi)    
      NU (Marţi, 13 februarie 2018, 10:25)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Nu va fi supus sanctiunilor. Esti copil??? Sanctiunile sunt pt cei care nu canta cu SUA/NATO/Israel ... deci NU ... tarile vestice vor gasi o formulare "IPOCRITA" a ocupatiei evreiesti si vor gasi de cuviinta ca acestia au dreptate ... atat timp cat Arabii sunt divizati, Israel va fi mereu pe val ... strategia isareliano-americana in Orient da roade fantastice ... arabii sunt dezbinati, se bat ca chiorii intre ei ... intre timp petrolul lor este numai bun de cumparat pe bani de nimic ... Israelul cucereste teritorii dupa teritorii (e un habarnist care mai sus sustinea ca Israelul are dreptul sa ocupe pt ca e teritoriul lor, nu pot sa zic ca om mai dezinformat ca el nu am vazut de ceva vreme) ... usor usor se face drum gazului din Arabia Saudita catre Europa ... Rusia iese din schema si uite asa toata lumea e fericita ... mai putin "macelul" generat de asa zisa "primavara araba" ... sute de mii de oameni, poate peste un milion de oameni ucisi ... asta pt ca "democratizarea cu forta nu se poate" ... daca am invatat ceva din asta ??? NU ... pt ca nici nu era cazul sa invatam ... in acea zona se aplica cu brio invatatura veche de cand lumea "DIVIDE SI CUCERESTE" ... ori asta se intampla acolo .... daca exista vreun "spalat pe creier" care crede ca SUA/NATO/EUROPA a vrut sa ii ajute pe saracii aia, ii recomand sa se gandeasca un pic mai mult .... cat despre Rusi .... mai bine tac ... ca si astora le e foame de "glorie" de zici ca numa numa ...
  • +3 (5 voturi)    
    Iar apoi (Luni, 12 februarie 2018, 20:30)

    CezarN [utilizator]

    Cand cei ai caror pamanturi vor fi fost furate se vor opune acestui rapt teritorial, ghici cine va iesi sa strige "TERORISTIIII !!' in gura mare?
  • 0 (4 voturi)    
    Ce fierbinti sunt discutiile despre Israel (Marţi, 13 februarie 2018, 9:19)

    vudejea [utilizator]

    La toate articolele ce privesc Israelul, posteaza foarte multe persoane :))...Ce aveti domne" cu ei ca e si ei oameni...Asa se vede cand te uiti de aici, de la 1500 km...Nu numai ca e oameni dar e si poporul lui D.zeu...Trebuie sa-i veneram si noi ca uite ce patesti daca nu asculti de bunuL D.zeu...A cerut evreilor la fuga din Egipt sa ucida toate popoarele din locul in care urmau sa se stabileasca, adica din Israel...Nu L-au ascultat si uite ce patesc si acum, dupa mii de ani...Cand devii arogant si incepi pe o panta agresiva, acaparatoare, nu te mai poti opri...Dupa anexarea coloniilor ce anexari mai urmeaza? E adevarat ca au nevoie de spatiu intrucat poporu" creste dar sa incerce pe verticala, in jos (e o gluma, nicidecum o urare)...Pe de alta parte nu le statea bine evreilor nici cand se purtau umili si supusi, cand primeau picioare-n burta de la toti doar pt ca sunt evrei...Ca sa intelegi acest popor trebuie sa te pui in pielea lor, adica au numai dusmani cat vezi cu ochii, in toate zarile...Si daca tot te pui in pielea lor, taie-ti si putulica ca sa fim siguri ca esti ultimul din neam
    • +1 (1 vot)