George Soros: Nu ma voi da la o parte in ceea ce priveste Brexitul

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 februarie 2018, 15:38 Actualitate | Internaţional


George Soros
Foto: Wikimedia Commons - Niccolò Caranti
Omul de afaceri George Soros a declarat ca "nu se va opri" din a sustine o campanie pentru ca Marea Britanie sa ramana in Uniunea Europeana, pentru ca Brexitul reprezinta "o greseala tragica", scrie publicatia Politico, citata de News.ro.

Campania Best for Britain a fost criticata in ziarele The Telegraph si Daily Mail pentru ca a fost finantata cu 400.000 de lire sterline de la fundatia Open Society a lui Soros. Omul de afaceri a raspuns la aceste acuzatii printr-un articol de opinie in Mail on Sunday, editia de duminica a Daily Mail, in care face referire la trecutul sau de imigrant si la felul in care organizatia sa promoveaza democratia.

"Sunt mandru sa sustin Best for Britain, o organizatie care doreste ca Marea Britanie sa ramana in UE. Consider ca Brexitul este o greseala tragica", a scris Soros.

"Inainte de Brexit, Marea Britanie avea o situatie ideala: era membra a Uniunii Europene fara sa adopte moneda euro", a adaugat el.

Soros considera ca decizia de a organiza un referendum pe tema apartenentei la UE a fost o greseala: "Incurajati de niste agitatori fara scrupule, oamenii s-au folosit de acest referendum pentru a-si arata nemultumirile fata de situatia actuala fara sa se gandeasca la consecinte. Doar pentru ca erau nemultumiti de conditiile din prezent, nu inseamna ca ele nu pot deveni mai rele. Exact asta s-a intamplat in Marea Britanie", a scris el.

De asemenea, omul de afaceri a adaugat si ca din cauza Brexitului, influenta Regatului Unit la nivel global se va diminua. Totusi, Soros este increzator ca se poate reveni asupra deciziei: "Tendinta este sa se mearga in directia buna. Intrebarea este cum poate fi accelerat acest elan pentru a se ajunge in punctul culminant in urmatoarele sase-noua luni", se arata in textul lui Soros.



















4506 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Aha (Duminică, 11 februarie 2018, 17:03)

    ipolitic [utilizator]

    Deci recunoaste ca sprijina peste tot statele paralele care vor sa ramana in UE, in ciuda lui Dragnea si Tariceanu.
  • -12 (14 voturi)    
    Soros vs Putin (Duminică, 11 februarie 2018, 17:29)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    De fapt asta este conflictul. Nu mai ramine decat sa vedem cine este in tbara lui Putin si cine incea alui Soros.
    • -6 (10 voturi)    
      putina si sorosica (Duminică, 11 februarie 2018, 23:40)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      sunt in aceiasi ga$$ca. internationalisti.
  • +1 (9 voturi)    
    De ce n-a actionat impotriva lui Boris si-a lui (Duminică, 11 februarie 2018, 17:48)

    Maniu [utilizator]

    Faras? I-a lasat sa-i minta pe prosti si acum... Bineinteles ca e o greseala cumplita care-i bucura pe dusmanii civilizatiei de pretutindeni, de la Moskva la Phenian si ce-o mai fi de denumit prin Africa.
  • -10 (34 voturi)    
    auzi la el! (Duminică, 11 februarie 2018, 18:06)

    miculescu-rucar [utilizator]

    "Incurajati de niste agitatori fara scrupule,...."
    ce tupeu are asta!
    • +4 (8 voturi)    
      ca orice negustor (Duminică, 11 februarie 2018, 19:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      care'si cunoaste marfa, nu ?! :-))
    • 0 (10 voturi)    
      Asta... (Duminică, 11 februarie 2018, 19:30)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Poate nu stii cati bani ia bagat in buzunar fiecare cetatean britanic astuia, tot dintr-o prostie a guvernului britanic de atunci.
      Asta s-a imbogatit pe prostia guvernelor si acum a ajuns sa poata controla global guvernele.
      Astuia, datorita inteligentei lui, o multime de oameni si de tari baga bani in buzunarul lui.
    • +4 (14 voturi)    
      Exact asa a fost. (Duminică, 11 februarie 2018, 20:16)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Cei care au facut campania in favoarea Brexit au mintit cu nerusinare. Intre altele, agitatorii ca Farage si Boris Johnson au afirmat in repetate randuri ca prin Brexit se poate scapa de dezavantaje si pastra majoritatea avantajelor, alegand modelul Norvegiei, ceea ce era complet fals. Era o pacaleala, fiindca Norvegia accepta libera circulatie a fortei de munca, ceea ce alde Farage si Johnson resping categoric. Deci ei stiau ca nu merge cu modelul Norvegiei si totusi nu s-au sfiit sa-l invoce. De asemenea agitatorii au mintit exagerand sumele platite de Marea Britanie si ignorand ajutoarele de toate felurile primite: pentru agricultura, pentru regiunile mai sarace, pentru cercetare etc. Au mintit si exagerand posibilitatile de incheiere a unor acorduri comerciale avantajoase cu alte state (din afara UE), etc etc. Soros are dreptate si cand spune ca multi au votat Brexit doar ca sa-si arate nemultumirea fata de guvern, fara ca motivele nemultumirii lor sa fie legate de apartenenta tarii la UE. In nordul tarii (mai sarac) cei care voteaza de obicei cu laburistii au votat masiv Brexit, fiindca liderul conservator Cameron sustinea apartenenta la UE. Acum studiile cerute chiar de guvern arata ca tocmai regiunile care au votat majoritar Brexit (in Londra s-a votat 70% anti-brexit) vor avea cel mai mult de suferit. In fine, |Soros are dreptate cand soune ca Marea Britanie era intr-o pozitie ideala (ca influenta si avantaje economice), fiind in UE si totodata pastrand ca moneda lira sterlina.
      • -1 (11 voturi)    
        Democratie sau nu? (Duminică, 11 februarie 2018, 22:44)

        Tulth [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Mihai, a fost vot democratic sau nu? Oamenii au votat pro brexit, nu mai conteaza motivele. In plus, cand vii si sustii toate teoriile, mai lasa si niste linkuri, sa vedem si noi, cam cat a primit GB de la Uniune, cat au platit ei. Sunt curios. Si apropo, majoritatea nu au votat din cauza ca sunt supti de bani de UE, ci de faptul ca UE le baga emigranti pe gat la greu.
        • 0 (4 voturi)    
          Mincinosi (Luni, 12 februarie 2018, 10:57)

          Tigertiki [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

          Nu a fost democratic fiindca a fost influentat voit cu minciuni !
        • 0 (2 voturi)    
          Votul obtinut prin dol e anulabil expertule (Luni, 12 februarie 2018, 20:38)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

          iti place mult democratia de acest tip, nu?
  • -10 (20 voturi)    
    ei da.. (Duminică, 11 februarie 2018, 18:50)

    bancheru83 [utilizator]

    eu abia astept sa iasa!!.)
  • +1 (15 voturi)    
    si (Duminică, 11 februarie 2018, 18:51)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de ce e asta o stire, de ce ar conta parerea acestui infractor international, care intre timp poate crapa si se alege praful de el?
    • 0 (4 voturi)    
      Minciuna (Luni, 12 februarie 2018, 10:58)

      Tigertiki [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      De ce este infractor ? A fost judecat undeva ??
      • -1 (3 voturi)    
        e (Luni, 12 februarie 2018, 12:08)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Tigertiki

        infractor, la fel ca multi membri GIO de la noi, la fel cum tu esti platit de open sosaieti.
        Infractorul plateste slugi la fel ca el.
        • 0 (2 voturi)    
          Si tu de cine esti platit? (Luni, 12 februarie 2018, 20:39)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          daca toti care posteaza sunt platiti, tu de cine esti?
    • -1 (1 vot)    
      Infractor?!?? (Luni, 12 februarie 2018, 12:34)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Hahaha... de el depinde viata ta si a noastra... daca asta maine decide ca noi sa nu mai fim, nu mai suntem.
      Noroc ca are minte.
      La Orban acum 2 ani i-a facut demonstratie forintul a cazut cu 30% in 5 zile. I-a fost mila de ungurii de rand.
      • 0 (2 voturi)    
        asa (Luni, 12 februarie 2018, 18:29)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        si, orban e in continuare prim ministru si are popularitate de peste 60%, asta cu demonstratia evreului antisemit infractor international face parte din miturile voastre, din mahalaua voastra de i....i utili. Si, da sorosica numai la ungurii de rind se gindeste zi si noapte, saracu'.
  • +3 (13 voturi)    
    Brexit (Duminică, 11 februarie 2018, 18:51)

    Tulth [utilizator]

    Parca se votase ca Marea Britanie sa iasa din Uniune, nu inteleg de ce sa te lupti ca Marea Britanie sa ramana in Uniune cand oamenii ( 52% daca tin minte bine ) au votat ca Regatul Unit sa iasa.
  • +5 (19 voturi)    
    Democratie doar cand ne convine? (Duminică, 11 februarie 2018, 18:51)

    NasoalaTreaba [utilizator]

    Pai stai, bre, nea Soros, dar n-au votat oamenii aia democratic sa iasa din UE la referendum? Cine l-a mandatat pe domnul Soros sa influenteze procese democratice?

    Sa nu cadem in capcana de a ne imagina ca, doar pentru ca il invoca PSD-u ca fiind dracul gol, acest nene este de fapt un sfant. Pentru ca nu este.
    • -1 (9 voturi)    
      ba da (Duminică, 11 februarie 2018, 23:01)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui NasoalaTreaba

      la adapostul GIO, adica pdsr, legiuni de idioti utili cred in gogosile acestui criminal.
    • 0 (4 voturi)    
      Democratic? (Luni, 12 februarie 2018, 9:31)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui NasoalaTreaba

      Mai greu dupa ce s-a demonstrat influenta Rusiei asupra referendumului. Cand prostii voteaza dupa ce spun inamicii lor pentru ca nu sunt in stare sa gandeasca pentru mai mult de cateva secunde, ai nevoie de cineva ca Soros sa le spuna sa stea la loc, ca altfel ajungi sa vezi cum Marea Britanie isi dinamiteaza propria economie.
      • +2 (2 voturi)    
        s-a demonstrat? (Luni, 12 februarie 2018, 20:55)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        as in "cercetatatorii britanici au demonstrat" ?
    • +1 (3 voturi)    
      Marea Britania (Luni, 12 februarie 2018, 11:04)

      Tigertiki [utilizator] i-a raspuns lui NasoalaTreaba

      E cetatean al Marii Britanii...
  • +1 (15 voturi)    
    Cine are mai mare credibilitate? (Duminică, 11 februarie 2018, 19:02)

    Lovercraft [utilizator]

    Poporul britanic care și-a exprimat voința sau un individ care a trăit toată viața lui din speculă?
    • 0 (4 voturi)    
      Specula ? (Luni, 12 februarie 2018, 10:59)

      Tigertiki [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      A facut ceva ilegal ??
    • 0 (2 voturi)    
      49 % din popor si'au exprimat alta vointa (Luni, 12 februarie 2018, 20:41)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      aia nu sunt popor? Fraze sforaitoare, fraze, fraze
  • +6 (10 voturi)    
    Ce mai inseamna suvernitatea (Duminică, 11 februarie 2018, 19:03)

    xolv [utilizator]

    in societatea deschisa a lui K. Popper ? NImic.
    • 0 (2 voturi)    
      Suveranitatea Ucrainei Crimeei ce mai inseamna in (Luni, 12 februarie 2018, 20:41)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      viziunea stapanului vostru de sclavi?
  • +3 (9 voturi)    
    Mesaj (Duminică, 11 februarie 2018, 19:13)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Stimate D-le Soros,
    Conform surselor locale (din Romania) prioritatile dumneavoastra ar trebui sa fie: desfiintarea PSD, eliminarea fizica a lui dragnea si tariceanu, finantarea statului paralel, etc. As ca ochii si banii pe prioritati va rog!
  • +5 (13 voturi)    
    este increzator ca se va reveni (Duminică, 11 februarie 2018, 19:16)

    major_ballsack [utilizator]

    Nu conteaza democratia pentru "elitele" gen Soros...
  • 0 (12 voturi)    
    un idiot... (Duminică, 11 februarie 2018, 19:46)

    dan.c [utilizator]

    ... care nu face decat sa alimenteze teoria conspiratiei.
    Cand a speculat pe lira, niste oameni au pierdut banii aia pe care i-a castigat el. Poate ca asta a dus la saracirea unor familii engleze care au ajuns peste zeci de ani sa voteze pro Brexit.
    Pe scurt, nu are treaba el sa se bage. Chiar daca, poate, de data asta are dreptate. Da munitie unor ticalosi gen Dracnea.
    • 0 (10 voturi)    
      da (Duminică, 11 februarie 2018, 23:03)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      da munitie unor lepre ca dragnea. Si mult ii pasa lui. Repet, poate crapa dracului mai repede. Oricum, vad ca a cam intrat in panica, vintul schimbarii bate contra actiunilor lui criminale.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai mai, actiuni criminale, si nen'tu ala (Luni, 12 februarie 2018, 20:42)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        de rasarit, cu oligarhia lui de gangsteri ce mai e, daca asta face actiuni criminale?
    • -2 (2 voturi)    
      daca pierdeau englezii doar banii (Luni, 12 februarie 2018, 14:38)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      care i-au intrat in buzunare lui Soros erau ferciti !
      au pierdut mult mai multi - de fapt Soros&Co au "recoltat" o mica parte din pierderea engelzilor

      de acord cu Dvs: are dreptate in ce a spus, dar trebuia mai bine sa taca; asa e cand iti consumi credibilitatea - nu se poate si cu sufletul in rai si cu ...