VIDEO Armata israeliana prezinta imagini cu loviturile aeriene efectuate sambata in Siria

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 februarie 2018, 20:14 Actualitate | Internaţional


Israel a lovit pozitii iraniene din Siria
Foto: Captura YouTube
Armata israeliana a difuzat sambata imagini surprinse din cockpit cu interceptarea si distrugerea unei drone care zbura in ceea ce Israel a spus este ca spatiul sau aerian, precum si cu o lovitura aeriana efectuata asupra unei instalatii de drone iraniene din Siria, transmite Reuters.

Israelul a anuntat sambata ca si-a trimis avioanele de lupta in Siria, unde acestea au lovit cel putin 12 tinte iraniene si siriene, dupa ce anterior in cursul diminetii a doborat o drona iraniana care zbura deasupra teritoriului sau. Israelul a mai precizat ca unul din avioanele sale F-16 a fost surprins de tiruri ale apararii antiaeriene din Siria si s-a prabusit pe un camp din apropiere de localitatea israeliana Harduf, in nordul tarii, potrivit imaginilor difuzate de televiziuni.

Ulterior, mass-media de stat din Siria au anuntat ca apararea antiaeriana siriana a raspuns unei noi agresiuni din partea Israelului si ca a contracarat mai multe atacuri asupra pozitiilor militare din sudul tarii.

Doborarea avionului F-16 a declansat o escaladare serioasa a tensiunilor, Israelul lansand apoi de-a lungul zilei bombardamente de amploare in Siria.

Fortele aeriene israeliene au vizat aproape regulat tinte militare siriene sau pozitii ale Hezbollah in Siria, insa atacurile lor de sambata par sa fie cele mai intense de pana acum.







Citeste mai multe despre   




















8420 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    nu stiu de ce imi aduc aminte de (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 21:26)

    ..13 [utilizator]

    razboiul de 7 zile ...

    Mi-am socat tatal ca retineam amanunte surprinzatoare legate de acel razboi iar cand am bagat si frfazele cu dinte pentru dinte...
    • +11 (17 voturi)    
      Războiul de 6 (șase) zile (Duminică, 11 februarie 2018, 9:29)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Hai să te șochez și eu: războiul acela e cunoscut sub numele de "războiul de 6(șase) zile". Nu știu de ce românii îl numesc de 7 zile. Mereu dau peste interpretarea asta strict românească.

      Google: "7-day war" - și nu găsești nimic despre "The Six-Day War, also known as the June War, 1967 Arab–Israeli War, or Third Arab–Israeli War, was fought between June 5 and 10, 1967 by Israel and the neighboring states of Egypt, Jordan, and Syria."

      Google: "6-day war" și găsești mii de pagini web.
  • -1 (63 voturi)    
    se poarta (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 23:10)

    gopo2016 [utilizator]

    de parca siria e spatiul lor de joaca, se pare ca nu le ajunge ca au luat palestina, everi vor sa se extinda, nu le mai ajung ca iau bani de la toti ca tribut, ca zici ca ei 'au fost primi pe pamint'
    • 0 (54 voturi)    
      Esti (Duminică, 11 februarie 2018, 0:56)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      necitit amice
    • +11 (27 voturi)    
      "Everi" astia (Duminică, 11 februarie 2018, 3:04)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Oare cine le da bani gratis si cum reusim sa facem si noi ca si ei?
      • +2 (26 voturi)    
        Raspunsuri la cele 2 intrebari (Duminică, 11 februarie 2018, 9:52)

        Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        1. USA
        https://www.jewishvirtuallibrary.org/total-u-s-foreign-aid-to-israel-1949-present

        (Vezi ca valorile sint in milioane de dolari, asa ca inmulteste sumele alea fabuloase cu cite 1.000.000, ca sa ai imaginea intreaga!)

        Totalul general:
        $129.808,527 mii de milioane, adica:
        $129.808.527.000

        2. Studiaza cu atentie eseul asta exceptional, care iti arata cum se procedeaza:

        http://www.vdare.com/articles/strong-tribe-vs-weak-nation-rotherham-rape-scandal-shows-the-true-face-of-political-correctness

        Bafta!
    • +7 (31 voturi)    
      Așa s-au creat toate statele, regatele și... (Duminică, 11 februarie 2018, 9:36)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      ... imperiile: luînd cu forța teritorii de la vecini.

      Așa a fost mereu și așa va fi în veci: cei mai tari le vor lua din teritorii celor mai slabi și, dacă vor putea, îi vor extermina, alunga, asimila sau transforma în sclavi.

      Deocamdată, Israelul e puternic militar, în expansiune și se va extinde atît cît va putea.
      • +1 (25 voturi)    
        Attila tata, ai citit prea multa pre-istorie (Duminică, 11 februarie 2018, 10:37)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        Israelul, dupa razboiul de 6 zile,pe langa West Bank si Inaltimile Golan,ocupase Sinaiul, zona cam de vreo 3 ori mai mare decat teritoriul lor si cu ceva petrol. Logica ta ar spune ca gata, s-au extins si fac "imperiu". E, uite ca intre timp, Israelul a dat Sinaiul inapoi Egiptului, s-a retras din Fasia Gaza si a lasat cretinii din Hamas sa isi faca de cap, a dat West Bank-ul in administrarea palestinienilor. Doar Golan-ul l-a pastrat si nu fiindca sunt mari bogatii pe acolo ci datorita importantei strategice.
        Deci logica ta scartaie.
        • +9 (15 voturi)    
          Mai încet cu pianul pe scări (Duminică, 11 februarie 2018, 13:10)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          În zona aia nu există sfinți nici de o parte nici de alta.

          Sinaiul nu l-au dat înapoi din mărinimie ci în urma războiului de Yom Kipur.

          "A dat "West Bank" în administrația palestinienilor". Atunci de ce naiba strigă toată comunitatea internațională (cu excepția administrației actuale a SUA) împotriva înființărilor continue de așezări evreiești în teritoriile ocupate.

          Surpriză sau nu Hamasul e creația Israelului. Pe vremea înființării lui era Fatah la putere în fâșia Gaza care deși condusă de controversatul Yasser Arafat spre sfârșit recunoscuse Israelul, negocia pacea si printre altele era seculară.

          Musulmanii sunt departe de a fi mielușei prin zonă dar nu încerca să-mi spui că israelienii sunt sfinți pe acolo.
          • +3 (7 voturi)    
            Fă-te tu sfânt intre musulmani și zi-ne (Duminică, 11 februarie 2018, 17:39)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

            și nouă cum e.
            • +2 (8 voturi)    
              De ce întorci problema? (Duminică, 11 februarie 2018, 22:22)

              trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              Am spus adevăruri acceptate de ambele părți (inclusiv preblema Hamas).

              Cert este că destabilizarea zonei nu ajută pe nimeni pe termen lung. Inclusiv israelienii.

              Din punctul meu de vediere de la uciderea lui Yitzhak Rabin de către evreii extremiști nu a mai existat proces de pace în zonă.

              Nota bene: Israelul nu reprezintă toți evreii.

              Pe moment Europa duce greul luptelor Israel, SUA, Arabia Saudita, Iran, Siria, Rusia și mai nou Turcia prin incercarea umanitară de a salva refugiații (și emigranții economici aferenți).

              Culmea culmilor UK, cel care în istorie e autorul moral al majorității conflictelor interetnice din zonă o taie din UE din cauza imigranților.
      • -1 (27 voturi)    
        Ce ocupa cele peste 20 milioane muslimi in UE? (Duminică, 11 februarie 2018, 11:30)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        ocupa pamantul european sau nu? Daca nu-l ocupa inseamna ca nu ocupa niciun loc in spatiu deci nu sunt in Europa desi sunt. De ce noi toleram si chiar acceptam musulmani in Europa dar musulmanii nu accepta nimic intre ei (in zona lor) si nu se accepta nici macar ei intre ei? Pro Siria pro Putin pro islamizarea Europei. Asa scapa Putin de Europa.
        • 0 (22 voturi)    
          Ce te/le mai contorsionezi, Itzik! (Duminică, 11 februarie 2018, 12:07)

          Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          "De ce noi toleram si chiar acceptam musulmani in Europa"???

          Voi, da, Itzik. Fiindca va convine de minune. Noi europenii, insa, nu! Islamizarea Europei se face impotriva, nu cu acordul, popoarelor europene. Doar ungurii au fost intrebati prin referendum daca doresc imigratie musulmana si ai vazut cum a iesit.

          P.S.
          Las-o cu Putin! Las-o...
          • -1 (5 voturi)    
            Hassan tu esti? (Duminică, 11 februarie 2018, 17:33)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

            cine e musulman in familia ta? Patern?
            • -1 (5 voturi)    
              el ii ungur (Duminică, 11 februarie 2018, 23:37)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              prunc de-al lui Viktoras Orban.
              Nu ii plac musulmanii dar il uraste mai tare pe Soros! ;-)
      • +2 (4 voturi)    
        cum au facut si arabii secole intregi (Duminică, 11 februarie 2018, 23:33)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        ca doar nu erau arabi in afara Arabiei pana sa binecuvanteze ei lumea cu prezenta lor peste tot.
  • +6 (52 voturi)    
    Asa incepe WW3.... (Duminică, 11 februarie 2018, 0:47)

    Klaus_ [utilizator]

    De la harjoneli din astea stupide poate incepe al treilea razboi mondial. Nici nu conteaza daca e vorba de o drona, de la un F16, de un ambasador asasinat sau orice altceva. Important e contextul si tensiunile acumulate. Contextul e ca America e slabita din cauza ca e condusa de un maimutoi, Europa are o lipsa mare de leadership, China are toate sansele sa ajunga cea mai mare putere economica a lumii si asta enerveaza pe toata lumea, Turcia e condusa de un isteric frustrat pe care Putin il face cum vrea el, Rusia vrea sa recupereze teritoriile si suprematia militara in Europa si Asia, pierdute de Gorbaciov acum 30 de ani. Asta e contextul. Tensiunile tin si de problemele astea dar si de situatii poate mai putin importante insa spectaculoase fpv mediatic: ISIS si terorismul, clovnul cu rachete din Coreea de nord, loviturile primite din interior de serviciile americane, accidentul ala numit Brexit, frustrarea musulmanilor (inclusiv a Turciei) datorata recunoasterii capitalei Israelului la Ierusalim, nerezolvarea problemei invadarii Crimeei... toate astea genereaza tensiuni. Iar astea pot sa bubuie de la o drona sau de la orice alta petarda.
  • +10 (40 voturi)    
    Einstein (Duminică, 11 februarie 2018, 1:08)

    Coco_papagal [utilizator]

    daca traia, era generalul lor. Sa il darame odata pe nenorocitul care a gazat oameni nevinovati. GO Israel!!
    • +15 (39 voturi)    
      La aia din Gaza si West Bank cine le da gaz? (Duminică, 11 februarie 2018, 1:42)

      themihai [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Nici Israelul nu e prea breaz.... uita-te ce fac cu aia prin Gaza si West Bank...ii jigaresc ca pe caini.
      • -3 (19 voturi)    
        Uita-te tu cu impartialitate, dar n-ai de unde (Duminică, 11 februarie 2018, 11:24)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui themihai

        vezi cate victime a facut razboiul arabo arab si compara.
        • -3 (15 voturi)    
          Conteaza cite? (Duminică, 11 februarie 2018, 12:09)

          Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Nu era vorba ca singurele victime care conteaza sint ale voastre?
      • +2 (6 voturi)    
        ?? (Duminică, 11 februarie 2018, 12:56)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui themihai

        Daca aveti ceva doveti este bine sa le faceti publice, sa vedem si noi cum sta problema cu:
        "La aia din Gaza si West Bank cine le da gaz?"

        Faptul ca Israelul le da curent electric, iar Egiptul gaz si motorina, asta NU confirma TEORIA dv.

        Incercati o ALTA explicatie a faptului ca 'fratii' din Hamas sapa MINUNATELE TUNELURI spre vecinii lor israelieni si egipteni.

        Succes!
    • -2 (28 voturi)    
      N-a gazat pe nimeni. (Duminică, 11 februarie 2018, 9:59)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Asta a fost pretextul pentru atacarea, distrugerea si dezmembrarea Siriei. Asa cum imaginarele WMD au fost pretextul pentru demolarea si balkanizarea Irakului.

      Pentru ca tabloul balkanizarii zonei din jurul Israelului sa fie mai complet, adauga si loviturile de stat cunoscute sub porecla "primavara araba".
      • -2 (18 voturi)    
        Siria a fost o "membrare" franco-britanica (Duminică, 11 februarie 2018, 11:26)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        arabii de confesiuni allawite nu se au bine cu musulmanii - ca de crestini ce sa mai vorbim! Asa ca i-au unit cu fortza, cam ca in Iugoslavia dar mai rau. Dar ce-ti explic eu tie, pseudo Atila...sau Attila, ma rog.
        • +1 (21 voturi)    
          Sigur ca da :-) (Duminică, 11 februarie 2018, 12:17)

          Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Si ati zis voi sa faceti putina ordine pe-acolo.

          In Siria se traia bine si era liniste si pace pina sa va bagati voi cozile. Iar crestinii nu aveau nici o problema cu ceilalti.

          Google: eric margolis syria.

          "Syria’s Christians, about 10% of the population, are backing the Assad government. They saw the destruction of Iraq’s ancient Christian communities, that had been formerly protected by President Saddam Hussein, after the US invasion of 2003 unleashed fanatical Salafists. " - DESTROYING SYRIA TO MAKE IT SAFE FOR AMERICAN VALUES
          • +3 (9 voturi)    
            clearing the way for the oil brigade (Duminică, 11 februarie 2018, 13:20)

            kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

            si pentru democratie, desigur!
          • +1 (5 voturi)    
            Cu cine tii tu? Cu arabii? Ca român? (Duminică, 11 februarie 2018, 17:36)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

            :). Atunci te rog sa-mi numești câțiva contributori la cultura română, arabi sau musulmani. Să știu și eu ce motive ai. Sau ura față de ceilalți? Li te simți inferior?
  • -2 (22 voturi)    
    unde s-a intamplat? (Duminică, 11 februarie 2018, 11:09)

    kingdavid hotel [utilizator]

    stirile nu spun nimic de locul unde s-a inamplat. Sa fie pentru ca e vorba de zona Golan, alt "teritoriu ocupat" de nevinovatul etern Israel?
    • -6 (14 voturi)    
      cind (Duminică, 11 februarie 2018, 12:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      s-o imprieteni putin cu bibi, si ziua aia nu e departe, sa vezi cum ramineti voi someri. Ziceti merci ca putin nu e stalin, ca luati douazeci de ani de gulag sau moartea.
      • -3 (9 voturi)    
        care e legatura cu locul? (Duminică, 11 februarie 2018, 13:19)

        kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        unde s-a intamplat chestiunea?
  • -1 (3 voturi)    
    Avion contra imagini (Duminică, 11 februarie 2018, 20:07)

    Delavale [utilizator]

    Face un avion cat niste imagini imposibil de autentificat? Izraelul a primit o lovitura grea. Probabil va renunta la atacurile aeriene.
    • +3 (5 voturi)    
      asta daca te rezumi doar la 2 imagini (Duminică, 11 februarie 2018, 22:26)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      Itic a dat cu bombardeaua toata dimineata; s-a oprit doar cand a considerat ca si-a scos parleala pe avionul doborat, adica a distrus de vreo 10 avioane - cam asa a facut de fiecare data; dar mai important e ca in situatiile astea ia la ochi tot ce e mai nou si mai periculos pentru ei adica distrug radare, centre de comanda si control etc. Deci le convine ca o manusa situatia asta, ba juri ca de fapt situatia e provocata, iar arabii se lasa dusi de nas de fiecare data; ( " Izraelul a primit o lovitura grea". Ha , ha ce prostie - un F 16 pentru evrei = 0). Altceva este un F 16 pentru Romania - reprezinta o multime ( salariile aplaudacilor lui dragnea pentru...).
    • +1 (1 vot)    
      vai de capul tau... (Luni, 12 februarie 2018, 8:31)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      bai omule... macar o minim-minima documentare sa fii facut inainte de a debita asemenea tampenii. Un google simplu, unde scrii 3 cuvinte. Ai idee cumva cum s-a format si consolidat statul Israel? stii macar unde este pe harta?
      Sa te mai intreb cumva daca stii ca fortele aeriene ale evreilor sunt in primele 5 din lume? inaintea unor uriasi precum India, Franta, Japonia.
      termina cu tampeniile astea, te mai citeste lumea pe aici... nici nu-ti inchipui cat a bubuit Israelul prin Siria dupa incident!
      sau crezi cumva ca un F16 este vreo pierdere masiva pentru evrei? pune mana pe carte si pe net si lasa-ne cu parerile astea de amator wanna-be