Polonia interzice cumparaturile in zilele de duminica

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Joi, 1 februarie 2018, 23:17 Actualitate | Internaţional


cumparaturi
Foto: Pixabay
Cumparaturile vor fi interzise duminica in Polonia, considerata zi de odihna, scrie CBN News. Parlamentarii doresc ca aceasta masura sa fie pusa in aplicare pana in anul 2020. 

Proiectul de lege, care a fost sustinut de sindicate, va fi semnat de catre presedintele tarii. 

Avortul (cu exceptia unor cazuri reglementate) si casatoria dintre homosexuali sunt interzise in tara cu 38 de milioane de locuitori, predominant catolici. 

Conform noii legi, intre 1 martie 2018 si 31 decembrie 2018 magazinele vor fi deschise in prima si ultima duminica a lunii. In 2019 acestea vor fi deschise numai in ultima duminica a lunii. 

In 2020, insa, cele mai multe unitati de comert vor fi inchise in fiecare duminica.



















7555 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    lool (Joi, 1 februarie 2018, 23:36)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    lool
    • +16 (24 voturi)    
      De tot râsul (Vineri, 2 februarie 2018, 9:50)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Dar poți să faci shopping on line. Cred... Sper... Vai de capul lor de polonezi.
      • -2 (8 voturi)    
        poti (Vineri, 2 februarie 2018, 17:21)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

        sa faci, da. Dar nu-ti livreaza nimeni Duminica...
  • +23 (43 voturi)    
    secolul 21 (Joi, 1 februarie 2018, 23:37)

    Adrian1 [utilizator]

    In secolul 21 e cam sinistru si stupid sa obligi oamenii sa-si traiasca viata dupa precepte fantasmagorice de acum doua milenii.
    • -9 (33 voturi)    
      Germania asa functioneaza (Vineri, 2 februarie 2018, 8:49)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Cu greu gasesti un magazinas deschis in Germania Duminica.... Si crede-ma ca Germania e in secolul 21, Romania este in urma cu doua milenii.
      • +12 (18 voturi)    
        diferenta (Vineri, 2 februarie 2018, 11:10)

        zibusor [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        Una e sa fie la latitudinea fiecaruia, si cu totul altceva sa fie impus prin lege de stat.
        • -5 (13 voturi)    
          Complet gresit (Vineri, 2 februarie 2018, 12:47)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui zibusor

          Interdictia in Germania este in legislatie, ba chiar in constitutie.

          http://abcnews.go.com/Travel/court-rules-shopping-sunday-germany/story?id=9236076
        • -8 (10 voturi)    
          e reglementat si in Germania (Vineri, 2 februarie 2018, 13:26)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui zibusor

          Extras din Legea "LadSchlG" (valabila la nivel federal), care reglementeaza orele de functionare (mai precis a orelor cand acestea trebuie sa ramana inchise) a magazinelor de tot felul.

          § 3 Allgemeine Ladenschlusszeiten

          Verkaufsstellen müssen zu folgenden Zeiten für den geschäftlichen Verkehr mit Kunden geschlossen sein:
          1. an Sonn- und Feiertagen,
          2. montags bis samstags bis 6 Uhr und ab 20 Uhr,
          3. am 24. Dezember, wenn dieser Tag auf einen Werktag fällt, bis 6 Uhr und ab 14 Uhr.

          Exista si unele exceptii, cum ar fi vanzarea de articole de calatorie, flori, fructe proaspete, etc.

          vezi aicea:
          https://www.gesetze-im-internet.de/ladschlg/BJNR008750956.html

          Deci e cam obligatoriu si in Germania ca magazinele sa fie inchise Duminica, asa ca mai usor cu cumparaturile pe scari :-)
          • +7 (9 voturi)    
            Wirklich? (Vineri, 2 februarie 2018, 16:29)

            J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            https://en.wikipedia.org/wiki/Ladenschlussgesetz

            On 30 June 2006, as part of the Föderalismusreform ("Federalism Reform"), the regulatory responsibility for this area was devolved to the German states. The net effect, although the Federal law technically remains in force, the states are free to determine the opening hours of retail stores in their areas. Meanwhile, all states - with the exception of the more conservative Bavaria - made use of that option.
            • -7 (7 voturi)    
              ja, wirklich (Vineri, 2 februarie 2018, 17:20)

              Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui J.C.Denton

              Legea asta la nivelul Land-urilor este pur si simplu copiata din legea federala. Nu prea te-ai uitat in legile fiecarui Land, nu-i asa?
  • +23 (35 voturi)    
    Manual de instructiuni? (Vineri, 2 februarie 2018, 0:16)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci sa inteleg ca daca sunt unii silamisti care duc "credinta" la extrem, de ce sa nu o faca si crestinii?

    Mi se pare ca manualul asta de instructiuni polonez il vor adopta si PSD. Parca ii vad pe Dracnev si Tradi zilele urmatoare "Ma intreb daca nu ar fi o idee buna sa ne odihnim duminica, ca tot se plang romanii ca muncesc mult, poate ar trebui sa urmam exemplul Poloniei". De la un timp preaslavesc absolut orice imbecilitate fac aia, deci nu m-ar surprinde.
  • -15 (23 voturi)    
    E clar (Vineri, 2 februarie 2018, 0:49)

    xolv [utilizator]

    Polonia e inamicul Internationalei a V-a.
  • +15 (33 voturi)    
    Wow (Vineri, 2 februarie 2018, 1:34)

    tudor74 [utilizator]

    Sharia crestina !
    Urmeaza:
    - pedeapsa cu inchisoare (pt inceput, omorarea cu pietre mai incolo) pt fetele care nu sunt virgine in noaptea nuntii
    - amenda daca porti haine din tipuri de tesaturi diferite
    - detentie juvenila pt copii care nu isi respecta parintii

    Suspect de Ferictul Danile saliveaza de cand a citit stirea asta!
  • +6 (10 voturi)    
    Erata (Vineri, 2 februarie 2018, 7:27)

    echidistantul_ [utilizator]

    Conform Vechiului Testament, ziua de odihna este ziua a saptea, adica sambata.
    Conform traditiei catolice, ziua de odihna este ziua intai a saptamanii, adica duminica.
  • +9 (19 voturi)    
    Un fel de "hai sa ne prostim, (Vineri, 2 februarie 2018, 7:57)

    2087 [utilizator]

    acum ca avem o economie puternica"
  • +8 (22 voturi)    
    Pff... (Vineri, 2 februarie 2018, 8:53)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Saracii polaci, ce-au ajuns.... mai rau ca ungurii...
  • -7 (19 voturi)    
    tare (Vineri, 2 februarie 2018, 9:00)

    Hans Metter [utilizator]

    eu as obliga magazinele sa fie deschise dar sa nu aiba voie sa vanda... :))))
  • -9 (19 voturi)    
    daca tot o ia Romania (Vineri, 2 februarie 2018, 9:02)

    Hans Metter [utilizator]

    pe urma Poloniei, tare as vrea sa vad avorturile interzise. Ar afecta 90% dintre votantele PSD banuiesc.

    PS: nu mi-as dori sa se interzica avortul. E doar un exercitiu de imaginatie
  • +7 (15 voturi)    
    Bravo, mai tata (Vineri, 2 februarie 2018, 10:42)

    JustinCase [utilizator]

    Tocmai ce-am scapat de ISIS si cladim un stat bazat pe "Sharia crestina". Allahu Akhbar pentru profetul nostru, Arsenie Boca!

    Duminica va fi zi de odihna si de rugaciune, ayatollahul Daniel ne va canta prohodu' la megafon din turla Catedralei Manuirii Neamului Prost.
  • +6 (18 voturi)    
    In curand popii vor face legea (Vineri, 2 februarie 2018, 10:48)

    marius67 [utilizator]

    in Polonia. Iranul jubileaza.
    • -2 (8 voturi)    
      Oare (Vineri, 2 februarie 2018, 12:41)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui marius67

      Eu zic sa te mai gandesti daca Iranul jubileaza mai tare cand mama Merkel primeste islamistii cu bratele deschise sau cand polonezii spun sus si tare "noi suntem catolici".
      • +3 (5 voturi)    
        Merkel (Vineri, 2 februarie 2018, 13:58)

        marius67 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        nu primeste islamisti cu bratele deschise, ci refugiati, iar polonezii cand se aduna striga: “Poland Catholic, not secular”, “Europe will be white or deserted”, “Refugees get out!”, “Pray for Islamic Holocaust”
        http://www.newsweek.com/poland-nationalist-rally-neo-nazi-slogans-calls-islamic-holocaust-draws-708984
        • -4 (6 voturi)    
          Ce dezbatem (Vineri, 2 februarie 2018, 15:17)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui marius67

          Si pentru asta Iranul jubileaza?
          Vezi ca ala cu islamic holocaust e fake news.
          • +2 (2 voturi)    
            Iranul jubileaza (Vineri, 2 februarie 2018, 22:40)

            marius67 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            cand vede ca o democratie occidentala renunta la modelul propriu si-l adopta pe cel al Iranului.
  • +5 (17 voturi)    
    Fundamentalismul crestin in actiune ! (Vineri, 2 februarie 2018, 11:09)

    sucar [utilizator]

    .........
    • -6 (10 voturi)    
      De acord (Vineri, 2 februarie 2018, 12:49)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui sucar

      Dar daca nu vezi diferenta dintre terorism si zile libere, tu esti extremistul.
      • +3 (3 voturi)    
        Tu nu stii sa citesti? (Vineri, 2 februarie 2018, 20:28)

        sucar [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Unde am vorbit eu de terorism?
  • -6 (10 voturi)    
    Uniformizare globalista (Vineri, 2 februarie 2018, 12:39)

    Setalcott [utilizator]

    Comentariile ilustreaza ce se intampla cand o tara, intr-o uniune cu mottoul "unitate in diversitate", vrea sa fie diversa: toti apologetii diversitatii vor sa fie cum le place lor.
  • +4 (4 voturi)    
    stupid... (Vineri, 2 februarie 2018, 15:11)

    ..13 [utilizator]

    dar livrari de pe internet se pot face???

    Intodeauna exista alternativa la orice deviatie de la normalitate.

    mare este gradina celor care vor sa reglementeze respirtia umana...

    pana mea - cine a scos chestia asta cu duminca???
  • -5 (7 voturi)    
    stirea s-a schimbat (Vineri, 2 februarie 2018, 17:28)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    E bine ca ati renuntat la partea cu Polonia este printre ultimele tari europene care respecta mostenirea crestina, pentru ca nu-i adevarat. Si Romania se tine puternic de crestinism, si se va tine intotdeauna.