Declaratia zilei, premierul bulgar Boiko Borisov: Tocmai ajungem la o intelegere cu oficialii romani, iar ei cateva luni mai tarziu ajung la arest, unul cate unul

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 1 februarie 2018, 14:06 Actualitate | Internaţional


Premierul bulgar Boiko Borisov
Foto: Facebook
Premierul bulgar Boiko Borisov a ironizat "modelul romanesc" care, in opinia sa, "ar trebui in sfarsit sa inceapa sa functioneze", afirmand ca, atunci cand se ajunge la o intelegere cu oficialii romani, acestia ajung in "catava luni la arest, unul cate unul".

"Mi-as dori mult sa inceapa sa mearga al treilea pod peste Dunare, dar trebuie in sfarsit  sa inceapa sa functioneze modelul  romanesc", a glumit Borisov, in legatura cu schimbarea deasa a guvernelor din Romania, scrie publicatia bulgara capital.bg.

"In stilul lui tipic el a spus: 'Tocmai ajungem la o intelegere, iar ei cateva luni mai tarziu ajung la arest, unul cate unul, unul cate unul'", arata sursa citata.

Borisov a reamintit ca deja a avut loc o intilnire pe tema respectiva in octombrie 2017, la  Varna, dar acum "din nou trebuie se organizam intalniri pentru discutii".



















13284 vizualizari

  • +73 (73 voturi)    
    :-) (Joi, 1 februarie 2018, 14:12)

    msk [utilizator]

    la bulgari e mai simplu: nu intra nimeni, indifferent cat fura !
    • +38 (42 voturi)    
      In curand (Joi, 1 februarie 2018, 15:00)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui msk

      ... nici la noi, ca spre asta ne indreptam.

      Oricum, stii ca situatia e dezastruasa cand si bulgarii rad de tine.
      • +5 (5 voturi)    
        Azis, premierul Bulgariei (Vineri, 2 februarie 2018, 13:42)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Tara in care politicienii nu intra la puscarie, dar gloantele intra in politisti si procurorii anticoruptie, iar acestia intra in mormant.
      • +5 (5 voturi)    
        Ete na.. (Vineri, 2 februarie 2018, 13:53)

        Do-Rel [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Degeaba rad castravetii, ca la ei e jale si prapad.. nu intra nimeni la parnaie.
  • +27 (31 voturi)    
    Partidul-stat (Joi, 1 februarie 2018, 14:12)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta inseamna sa avem un Partid-stat: bajetii isi identifica interesul personal cu al statului si pun inainte de orice interesul personal. Prin urmare, cand bajetii se rotesc - pe ruta Guvern-parnaie - noi ramanem si f... si cu banii luati.
  • +30 (30 voturi)    
    Diferenta intre intelegeri si spaga este ca... (Joi, 1 februarie 2018, 14:22)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Intelegerile se fac intre institutii (reprezentate temporar de niste oameni) iar spagile se dau la oameni (care temporar sunt in fruntea unor institutii).

    De aceea institutiile nu iau spaga dar oamenii pot lua spaga (caz in car ajung la arest).

    Dar ce diferenta sa faca bulgarul intre oameni si institutii????
  • +24 (24 voturi)    
    asddd (Joi, 1 februarie 2018, 14:24)

    asddd [utilizator]

    brand de premier raket 100% :D
    • +1 (1 vot)    
      da.. (Vineri, 2 februarie 2018, 13:54)

      Do-Rel [utilizator] i-a raspuns lui asddd

      Se scarpina pe ceafa aia lata...
  • +39 (39 voturi)    
    Va rog frumos,ajungeti lai o ......... (Joi, 1 februarie 2018, 14:30)

    gigiN [utilizator]

    ...intelegere si cu dragnea,chiar si la mai multe !!! Vad ca aveti....mana buna !!!
  • +6 (10 voturi)    
    e groasa (Joi, 1 februarie 2018, 14:31)

    rochiri [utilizator]

    strada singura opozitie...daca Germania,Franta, Spania.....
  • +24 (24 voturi)    
    dl dragnea (Joi, 1 februarie 2018, 14:37)

    zigot [utilizator]

    ce a vrut sa zica bulgarul boiko, ca noi, psd istii, nu
    intelegem nici acum?
  • +19 (19 voturi)    
    naiguleamata okazia (Joi, 1 februarie 2018, 14:53)

    zicsio [utilizator]

    da vecinu, exact problema asta incearca si dragnea sa o rezolve. putina rabdare, ramaneti pe fir.
  • +10 (10 voturi)    
    rock (Joi, 1 februarie 2018, 15:04)

    TLiviu [utilizator]

    intelegere in ce ...vor sa fure podul ?
  • +15 (17 voturi)    
    Bulgaria! (Joi, 1 februarie 2018, 16:31)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Exista in Uniunea Europeana cazul nefericit al tarilor care desi au facut pasi in domeniul statului de drept si al democratiei acum vor sa mearga pe panta autoritarismului.
    Bulgaria e cazul tragic si arata cum o tara se angajeaza sa aiba un stat de drept functional si la 11 ani de la intrarea in UE nu a facut mai nimic. In Bulgaria nici nu ai ce sa strici, nu ai unde sa regresezi.
    • +4 (16 voturi)    
      Si totusi... (Joi, 1 februarie 2018, 17:15)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Bulgaria are un numar dublu de km de autostrada raportat la suprafata si triplu raportat la populatie. In plus au un sector turistic cu 20 de ani inaintea a ce avem noi atat in zona de munte cat si pe litoral. Deci nu stiu, s-o fura si la ei dar parca mai si fac. La noi se si fura banii si nici autostrada nu se face. Asta cu tot cu DNA-ul nostru. Undeva gresim noi. Daca pana la urma rezultatul actiunii DNA nu se vede intr-o imbunatatire a vietii oamenilor , o imbunatatire a functionarii institutiilor si a unor rezultate mai bune in ce priveste investiilor statului, atunci clar problema e la noi si nu la bulgari.
      • +7 (7 voturi)    
        DNA nu a functionat cum trebuie (Joi, 1 februarie 2018, 20:21)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Pana la Basescu DNA nu a bagat pe nimeni improtant la zdup, chiar si in timpul lui, au fost vizati doar cativa adversari plus cativa acari pauni ca sa dea bine la EU(gen primarul Apostu de la Cluj sau Ridzi). Doar de la momentul Colectiv si dupa demisia lui Ponta, DNA a prins ceva libertate. rezultatele ar trebui sa se vada dupa un timp. Insa, razboiul anti-justitie poate sa stopeze evolutia si sa ne intoarcem la momentul guvernarii Nastase, cand PNA-ul nu reusea sa prinda nici macar un primar amarat de la vreo comuna.
      • +5 (7 voturi)    
        Autostrazile sunt facute sub "guvernerea" germana (Joi, 1 februarie 2018, 22:52)

        radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Pentru cine a uitat: Bulgaria a intrat in incapacitate de plata (noi nu). Atunci Bulgaria a fost introdusa sub o conducere economica a Germaniei. Este perioada in care turismul bulgar s-a dezvoltat (predominant cu bani din Germania si Rusia) si s-au facut autostrazi (mai ieftine ca in Romania).
  • +3 (3 voturi)    
    Călărași (Joi, 1 februarie 2018, 19:00)

    nick24 [utilizator]

    Pe acolo e necesar următorul pod.
    La Giurgiu trebuie deschise mai multe ghișee de control și la noi și la bulgari și reparat podul pt 20 de ani, nu pentru 6 luni.
  • +2 (10 voturi)    
    Ne rad deja si cei mai amarati decat noi. (Joi, 1 februarie 2018, 19:36)

    Plagarus [utilizator]

    Rumanski mandrii si crestini de 2.000 de ani
  • +7 (7 voturi)    
    declaratie lui Borisov este o fumigena (Joi, 1 februarie 2018, 20:16)

    minos [utilizator]

    care din omologii lui au intrat la puscarie la noi? Avem un singur prim ministru, Nastase, care a facut puscarie, dar asta dupa ce nu mai era in functie. Trebuie vazut contextul in care a facut aceasta declaratie, acesta fiind presiunea opiniei publice bulgare sa se infiinteze o institutie anti coruptie dupa modelul DNA. Clasa poltica bulgara refuza acest lucru, motivand ca in Romania lucrurile nu mai functioneaza din cauza luptei DNA-clasa politica. In alta ordine de idei, ma gandesc la faptul ca bulgarii trebuie sa se intalneasca cu ceva ciobani, mecanici, soferi teleormaneni, deoarece cred ca acestia sunt in esalonul doi ai ministerelor, daca in primul esalon sunt secretare, lucratoare de ghiseu, iar prim ministu o inginera-profesoara care a absolvit IPG.
  • +1 (5 voturi)    
    Râde ciob... (Joi, 1 februarie 2018, 21:08)

    Nyk1 [utilizator]

    ...de oală spartă!
  • 0 (2 voturi)    
    acum ar trebui citita cu atentie declaratia... (Vineri, 2 februarie 2018, 13:49)

    ..13 [utilizator]

    Ce inseamna in viziunea domniei sale - intelegere???

    Daca este un memorandul atunci actiunile vor fi continuate daca inseamna orice alt timp de intelegere atunci nu mai trece drumul prin Alexandria si podul in consecinta se poate muta...

    Oricum ar fi total neprofesionist PM al Bulgariei.

    Partea luminoasa din Bulgaria este caa totusi se pregatesc sa intre in EMU, fara frica, asa ca ...