Polonia: Senatul a aprobat controversatul proiect de lege privind Holocaustul

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 1 februarie 2018, 10:01 Actualitate | Internaţional


Senatul polonez a aprobat un proiect de lege controversat prin care va deveni ilegal ca polonezii sa fie acuzati de complicitate la Holocaust, noteaza BBC, citat de news.ro. Legea interzice, de asemenea, descrierea lagarelor de concentrare din Polonia ca fiind poloneze. Nerespectarea legii duce la amenzi sau chiar la pedepse cu inchisoarea de pana la trei ani. 

Israelul s-a aratat nemultumit de aceste actiuni ale Poloniei, spunand ca se doreste schimbarea istoriei. Legea trebuie sa fie promulgata de presedinte inainte sa intre in vigoare.

Proiectul de lege a trecut de camera superioara a Parlamentului cu 57 de voturi "pentru", 23 "impotriva" si doua abtineri.

Duminica, premierul Israelului Benjamin Netanyahu a cerut ca proiectul de lege sa nu fie aprobat: "Sunt impotriva acestei initiative. Nu putem schimba istoria si Holocaustul nu poate fi negat".

Presedintele polonez Andrzej Duda a declarat intr-un interviu pentru o televiziune ca Polonia nu mai poate da inapoi si a sustinut ca tara sa are dreptul sa apere "adevarul istoric".

Miercuri, 31 ianuarie, purtatoarea de cuvant a Departamentului de Stat al SUA a facut apel catre statul polonez sa se razgandeasca, adaugand ca SUA este ingrijorata ca legislatia ar restrictiona dreptul la libera exprimare si ar cauza alte divizari diplomatice.

Polonia este de mult timp nemultumita de folosirea unor fraze precum "lagare de concentrare poloneze", care ar putea sugera ca statul polonez este responsabil pentru aceste lagare care au fost construite si operate de nazisti dupa ce au invadat Polonia in 1939.

Guvernul polonez sustine ca proiectul de lege nu limiteaza in niciun fel cercetarea si discutarea Holocaustului, dar protejeaza renumele tarii la nivel international.




















1430 vizualizari

  • -16 (16 voturi)    
    intrebarea este ... (Joi, 1 februarie 2018, 10:04)

    rochiri [utilizator]

    ...unde au fost construite...? Pe luna?
    • +14 (14 voturi)    
      Nu ai inteles (Joi, 1 februarie 2018, 11:47)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Eu daca vin si iti sparg un calorifer la tine in casa, cine este de vina pentru inundarea vecinilor? Tu sau eu?
    • +7 (7 voturi)    
      intrebarea este... (Joi, 1 februarie 2018, 14:33)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      ...cine le-a construit si cine conducea (ocupa) tara cand au fost construite.Altfel si la Ip,Traznea sau Moisei ar trebui spus ca romanii i-au omorat pe sateni,n'asa?
    • -5 (7 voturi)    
      au fost construite (Joi, 1 februarie 2018, 15:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      unde vor sponsorii tai, evreul antisemit soros si baba redegista. Realitatea da-o dracu', ce ne intereseaza.
  • +6 (12 voturi)    
    sincer sa fiu... (Joi, 1 februarie 2018, 10:05)

    liviu_ [utilizator]

    nu e neaaparat un lucru rau...
    la dracu au trecut 70+ de ani...
    poate a venit vremea sa trecem mai departe!
  • +11 (19 voturi)    
    Mi se pare corect (Joi, 1 februarie 2018, 10:22)

    UpNext [utilizator]

    ca responsabilitatea Holocaustului sa fie exclusiv limitata la Germania nazista si colaboratorii sai reali, identificati, documentati si confirmati de instantele internationale. Istoria este clara: Germania a fost ocupata in sept 1939 de Germnia nazista la vest (si sovietici la est), iar autoritatile naziste de ocupatie au construit lagarele in localitatile poloneze germanizate (Oswiecim >Auschwitz). Deci germanii nazisti au fost direct si exclusiv implicati in Holocaust. Daca au fost implicati si polonezi pronazisti, acestia sunt deja probabil cunoscuti si pedepsiti.

    Polonezii constituie o natiune mandra, care mentin si sustin valorile nationale, etice, culturale, stiintifice etc, frecvent cu riscuri asumate, spre deosebire de o alta natiune...nu mai continui...
    • -1 (5 voturi)    
      Corect, dar gresit (Joi, 1 februarie 2018, 14:11)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Da, e corect ca germanii au fost cei cu lagarele, dar e gresit sa bagi pe cineva in puscarie pentru o afirmatie. Libertatea de exprimare e drept fundamental, nu de sters la fund.
      • +2 (6 voturi)    
        Daca... (Joi, 1 februarie 2018, 14:35)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        .... eu spun ca dumneata esti un bandit corupt,nu ma dai in judecata ? Si nu astepti sa fiu pedepsit pentru calomnie ?
  • +11 (13 voturi)    
    Si de ce ar trebui sa fie controversata? (Joi, 1 februarie 2018, 10:22)

    Nickson [utilizator]

    Ce vina au polonezii, carora le-a fost ocupat teritoriu si desfiintata statalitatea, pentru crimele comise de catre ocupanti pe acest teritoriu?
  • +7 (11 voturi)    
    senatul polonez, lege pentru Polonia (Joi, 1 februarie 2018, 10:31)

    kingdavid hotel [utilizator]

    deci, care-i treaba lui Benjamin?
  • +13 (17 voturi)    
    Polonia (Joi, 1 februarie 2018, 10:32)

    Soljenitin [utilizator]

    Polonia a fost victima in septembrie 1939, nu agresor, asadar este indreptatita sa isi apere imaginea!

    Agresori au fost Germania, care a invadat militar la 1 septembrie 1939 dinspre vest invocand incidentul Gleiwitz, si fosta URSS, actualmente Rusia, care a invadat militar la 17 septembrie 1939 dinspre est si care acum pozeaza in marele salvator si eliberator uitand cu nonsalanta de infamul pact Ribbentrop-Molotov.

    Asadar, Polonia nu are nici o vina in Holocaust. Acesta a avut loc (si) pe teritoriul polonez, indiscutabil, insa s-a intamplat in perioada in care insasi existenta poporului polonez a fost pusa la grea incercare!

    Vinovat pentru moartea cuiva este glontul sau cel care apasa tragaciul?
  • +7 (9 voturi)    
    Un model de urmat (Joi, 1 februarie 2018, 10:43)

    CezarN [utilizator]

    Care-i schema? Facem o comisie de istorici in care numim pe cine trebuie, ca doar le stim opiniile de dinainte, si demonstram "istoric" orice.
    Apoi ridicam opinia subiectiva, contestabila dpdv istoric, a respectivei comisii la rang de lege si prevedem pedepse pentru cei care indraznesc sa spuna altceva (de exemplu ca Ion Antonescu a fost un mare roman si patriot. Daca afirmi asta poti primi amenda sau face inchisoare).
  • -10 (14 voturi)    
    ciudat (Joi, 1 februarie 2018, 11:03)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Ce preocupari si prioritati au si astia...
  • +6 (6 voturi)    
    manipularea etichetelor (Joi, 1 februarie 2018, 13:45)

    1A [utilizator]

    Exprimarea corecta si care nu lasa loc de interpretari prin asociere este lagarele naziste de pe teritoriul Poloniei.
    Din pacate astfel de manipulari prin cuvinte le intalnim des si la comercianti, am vazut la Carrefour un '' iaurt de Capra'' dar citind la ingrediente corect era sa fie denumit iaurt din lapte de vaca si capra, dar bineinteles nu se vinde la fel de bine adevarul si realitatea, ele trebuie cosmetizate dupa cum bate vantul intereselor.
    Si pentru a nu lasa loc de interpretari, toti cei care s-au facut vinovati de orori rasiale, direct sau prin complicitate trebuie sa fie expusi cu onestitate publicului si instantelor pentru crimele facute dar cu mare atentie pentru ca a extinde culpabilitaea asupra celor nevinovati este o marsavie.