Un membru important al partidului de extrema-dreapta Alternativa pentru Germania s-a convertit la Islam din cauza "declinului moral" al Bisericii Protestante

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:43 Actualitate | Internaţional


Un membru al Alternativei pentru Germania, un partid de extrema-dreapta si anti-musulmani, care s-a convertit recent la Islam, a declarat ca gestul sau vine in urma "declinului moral al Bisericii Protestante". Arthur Wagner, in varsta de 48 de ani, care pana recent era un membru important al partidului in landul Brandenburg, a declarat pentru Bild ca decizia sa a venit partial in urma deciziei bisericii de a accepta casatoriile intre persoane de acelasi sex si prezenta preotilor la paradele gay, potrivit news.ro.

"Unul dintre motivele convertirii mele are legatura cu schimbarile care au avut loc in biserica, o institutie care nu mai reflecta valorile mele", a spus Wagner.

Pentru a-si explica decizia, Wagner a facut referire la pozitia bisericii privind Alternativa pentru Germaniai si "participarea preotilor la parada gay de la Berlin, unde sunt si copii. Este inacceptabil!".

Convertirea lui Wagner este cu atat mai surprinzatoare cu cat in trecut a ocupat o pozitie oficiala in cadrul Bisericii Protestante. Wagner s-a convertit in octombrie 2017 dar a facut anuntul public abia saptamana trecuta, atunci cand si-a si dat demisia dintr-o functie de conducere a partidului. A ramas, totusi, membru de partid.

Decizia lui Wagner nu a picat deloc bine in partid, care are o pozitie anti-Islam. Unul dintre colegii sai, Kai Berger, a declarat ca este "foarte ingrijorat". "Multi membri se asteapta ca el sa-si dea demisia din partid. Din pacate, nu putem sa il dam afara", a adaugat Berger.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1103 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    are dreptate (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:50)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Convertirea este solutia lui personala la o problema reala.
    • 0 (0 voturi)    
      Rino... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:13)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Este posibil sa fie un 'proces' intuit de Eugen Ionesco in piesa sa "Rinocerii"...

      La inceput, numai UNUL, iar la sfarsit va accepta si ULTIMUL...!

      Si totusi, ce se va intampla peste inca catva ani in lumea Crestina ASALTATA de Islam chiar in Europa?
      • +1 (1 vot)    
        cam asa ceva (Joi, 1 februarie 2018, 14:47)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        dar lipsit de finalitate ...
        Fenomenul se intampla cu toate variatiile posibile , teama de islamism a dat un boost bisericilor , oameni cu care faceam misto de popi si biserici acum poarta cruci la gat si merg la biserica.
        Cum spunea un amic ( traditionalist pana in panzele albe , inclusiv post si sex conform cu nu stiu ce calendar ) " merg cu nevasta in baruri de homosexuali pentru ca acolo e in siguranta si muzica e buna si oamenii amabili".
        Chiar daca inteleg perfect politicianul respectiv solutia e mindblowing...atat l-a dus pe el..
  • +11 (15 voturi)    
    HA>HA>HA>HA>HA (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 13:28)

    nginx [utilizator]

    Ironia situatiei este ucigatoare :)))))))))
    • -2 (4 voturi)    
      dA (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 19:47)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui nginx

      Ironie-ironie, dar daca citesti relativ recentul roman "Soumission" [Supunere] a lui Huellebecq o sa vezi ca asta e directia preconizata de el....
    • 0 (0 voturi)    
      In mod evident (Joi, 1 februarie 2018, 23:33)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui nginx

      ... lumea luat-o razna.
      "Tovarasi, ramaneti pa locurilii voastre".
  • +5 (5 voturi)    
    Curat-murdar! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:37)

    accidutzu13 [utilizator]

    Crestinul care vroia sa scape de homosexuali trece in tabara celor care decapiteaza crestini.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa lase prostiile (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:43)

    mitg [utilizator]

    Ori ne pune poze cu instrumentul mutilat si circumcis, ori e doar varsta care-si spune cuvantul.