Turcia cere SUA sa se retraga "imediat" din orasul sirian Manbij

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:29 Actualitate | Internaţional


Manbij, Siria
Foto: Wikipedia
Seful diplomatiei turce a cerut sambata Statelor Unite sa isi retraga "imediat" fortele militare desfasurate la Manbij, oras din nordul Siriei controlat de o militie kurda impotriva careia Ankara a lansat o ofensiva, scrie AFP.

"Trebuie sa se retraga imediat din Manbij", a declarat Mevlut Cavusoglu, in conditiile in care presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a amenintat vineri ca va extinde si in acest oras ofensiva pe care Ankara o desfasoara in prezent in nord-vestul Siriei impotriva militiei kurde YPG.

Divergentele dintre SUA si Turcia in privinta acestei ofensive a armatei turce in Siria impotriva unei militii kurde sustinute de americani s-au evidentiat saptamana aceasta la lumina zilei, cele doua parti oferind versiuni diferite dupa o discutie intre presedintii turc si american.

De la inceputul ofensivei, in 20 ianuarie, Washingtonul s-a ferit sa condamne Ankara, multumindu-se sa faca apel la retinere. Dar convorbirea telefonica de miercuri seara intre presedintii Donald Trump si Recep Tayyip Erdogan a marcat inasprirea tonului.

Potrivit versiunii Casei Albe, Trump a "indemnat Turcia sa isi reduca si limiteze actiunile militare" si a cerut omologului sau sa evite "orice actiune care risca sa provoace o ciocnire intre fortele turcesti si cele americane".

Trump a insistat de asemenea, tot potrivit Casei Albe, asupra faptului ca "cele doua tari trebuie sa isi concentreze eforturile (...) asupra infrangerii ISIS".

Dar Ankara a oferit o versiune total diferita, afirmand ca cea americana nu reflecta realitatea convorbirii.

"Presedintele Trump nu a exprimat ingrijorari (legate de) o escaladare a violentei", dar a evocat "necesitatea limitarii ca durata a operatiunii turcesti", potrivit surselor oficiale turcesti.

Aceasta disputa publica reflecta prapastia care separa cele doua tari in ceea ce priveste Unitatile de protectie a poporului (YPG), militia kurda vizata de ofensiva turca.

YPG sunt considerate de Turcia unitati "teroriste", astfel incat Ankara vrea sa le alunge din toate teritoriile pe care le controleaza in nordul Siriei, de-a lungul granitei cu Turcia.

YPG au profitat de alianta cu Washingtonul pentru a-si extinde controlul pe vaste teritorii in nordul Siriei, de unde a alungat jihadistii.

Ankara se sprijina in ofensiva sa pe mai multe grupari rebele siriene, provenite in cea mai mare parte din miscarea islamista, care acuza militiile kurde ca incearca sa divizeze Siria, stabilind propria lor entitate in nordul tarii.

Turcia a declansat aceasta operatiune dupa ce coalitia internationala condusa de SUA a anuntat crearea unei forte frontaliere de 30.000 de oameni in nordul Siriei, bazata in special pe combatantii YPG.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2879 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    "trebuie" (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:41)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Trebuie- o constanta nu doar in "diplomatia" turca dar si in specificul poporului.Credeam ca este urmarea politicii vestice fata da ei ( da domnu' cum spuneti dumneavoastra) dar nu am vazut ansamblul .
    Turcia merita in UE macar sa vad reactia oficialilor la 'trebuie' .
    Oricum e semn de 1. Inteligenta suprema sa spui 'trebuie' unei tari mici ca US sau 2. Se intampla in background lucruri pe care nu le stim sau 3. Bazele americane din Turcia .Care trebuie intr-adevar no matter what.
    • +5 (5 voturi)    
      4. Cracanel i-a :suflat" sultanului, ca Bozo (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 23:42)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      e omul sau deocamdata, (pana cand Bob va ajunge la vizuina) si ca poate sa latre linistit la el pentru ca botnita e rupta franjuri...

      5. Maritul sultan a fost muscat de o vulpe turbata iar acu' cauta leacul, care zice-se, se gaseste pitulat intr-o grota din apropierea orasului sirian populat, culmea, de kurzi... O fi vrerea lui Allah, slavit fie-i numele...!

      6. Afland ca Daddy, ghiaurul din Carpati, soarbe din ochi fiecare episod din Suleyman Magnificul , Erdogan nu vrea sa se lase mai prejos si ataca disperat pe toata lumea din jur. Nu e putin lucru sa fii admirat de marea capetenie valaha, posesoare de hamster dragalas ...!

      Nu-i asa, Big Chief?
    • +4 (6 voturi)    
      Turcia s a promovat in Lume prin (Duminică, 28 ianuarie 2018, 1:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Veceul turcesc asezonat cu Anihilarea Spiritului Attaturk, in rest raman relicve dechihlimbar ale Imperiului Otoman (niste barbari)
  • +9 (23 voturi)    
    Lichidarea Cracanatului (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:42)

    un domn [utilizator]

    Este cheia Stingerii Conflictului.Sultanu lErdogan este Un Cal Troian
  • +17 (21 voturi)    
    ca, (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:49)

    nash pandelica [utilizator]

    daca nu ...ce ?! :-)
    sultan erdogan se crede otoman.
    si vazand a lor multime, cata frunza, cata iarba...
  • -8 (26 voturi)    
    Interesant... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 16:05)

    Nyk1 [utilizator]

    ...un stat invadator cere unui alt stat invadator să se retragă din Siria!

    Poate ar fi cazul ca amândoi să înceapă să-l asculte pe conducătorul legitim al Siriei, Bashar al-Assad!
  • +9 (15 voturi)    
    Siria (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 18:16)

    Kepler [utilizator]

    trebuie impartita cit mai repede.

    Turcii au intrat in Siria nu cind s-a pus problema eliminarii ISIS ci acum pt a elimina pe unii care au luptat impotriva ISIS numai pt ca sint curzi. Prin urmare, Turcia este in pozitie de adevarata putere invadatoare in zona. De fapt, si mai inainte,
    au intrat din acelasi motiv, practic nu impotriva ISIS, ceea ce este rusinos si cu totul condamnabil.
  • -6 (8 voturi)    
    Mesajul este un mesaj de avertizare oficial (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 19:51)

    Rahan5 [utilizator]

    asupra iminentei operatiuni militare din Mambij.
    Foarte uzual in ,,diplomatia militara".
    Ca sa nu existe scuze la SUA, care se vor trezii cu obuze de artilerie in cap si nu au stiut ,,oficial si diplomatic" ca turcii vor fi in ofensiva in zona Mambij. Ramanerea in zona a soldatilor SUA, se va face pe propria responsabilitate a guvernului SUA.
    Au mai ai fost cazuri similare in istorie, cu soarta ambasadelor atunci cand o capitala inamica este cucerita etc. La Berlin in 1945, ambasadele a mai multor tari care aveau ambasadori acolo, au fost ,,facute varza" de artileria sovietica, dar si de bombardierele SUA, inca dinainte.
  • +4 (6 voturi)    
    ,,, (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 22:03)

    erevan [utilizator]

    te mananca?
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 ianuarie 2018, 0:01)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    Ce obraznic... (Duminică, 28 ianuarie 2018, 7:41)

    Nonidem [utilizator]

    Ce obraznic s-a facut sultanul Erdogan!Se crede-ca tot nu i-a placut serialul-Soliman Magnificul de astazi!Si ce o sa faca?Va ataca fortele americane?Daca si de data aceasta, SUA nu=i vor sprijini pe Kurzi, se va concluziona ca nu poti sa te bazezi pe alianta cu America!Ar fi groaznic!
  • +4 (6 voturi)    
    erdogan e noul hitler (Duminică, 28 ianuarie 2018, 9:44)

    viziru [utilizator]

    Turcia impreuna cu Arabia Saudita si Qatar au creat ISIS, Tineti minte cand ISIS au atacat orasul de granita Kobane si turcii aveau tancurile aliniate la cateva sute de metri de oras iar soldatii turci isi trimiteau bezele cu islamistii stateau de vorba unii cu altii ca la picnic ... iar mii de oameni nevinovati erau ucisi la cateva sute metri ..... nu mai zic de muntele Sinjar unde populatia yazidi a suferit un masacru mii de barbati copii si femei ucise iar fetele duse in bordelurile ISIS..... turciii nu au intervenit deloc ,,,, in plus politia din sudul Turciei au gasit coloane de camioane cu armament ce se deplasau spre ISIS .... ce s-a intamplat apoi ??? politistii au fost destituiti iar procurorii care instrumentau cazul detasati in alte zone ....sunt 20 milioane de kurzi in Turcia, Iran, Siria Erdogan nu ii poate ucide pe toti ..... oamenii astia merita un stat al lor .....
    • 0 (2 voturi)    
      Spui numai minciuni acolo. (Duminică, 28 ianuarie 2018, 12:40)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      La Kobane, dintr-un gest umanitar, turcii au lasat intariri de kurzi / PKK sa vina prin interiorul Turciei dinspre est si sa apere orasul de ISIS, si s-a putut salva orasul de ISIS. Alfel ISIS ii ,,toca marunt" pe luptatorii kurzi de acolo.
      Nu Turcia este responsabila pentru ura pe care arabii suniti din ISIS (basza miscarii) o au pentru kurzi.
      Tancurile turcesti erau prezente ca masura de precautie in situatia ca luptele se vor extinde si peste granita.
      Cam ciudat vorbesti de masacre / violuri ale ISIS asupra kurzilor.
      Tocmai dupa ce kurzii le-au dat drumul sa fuga la cei din ISIS-ul incercuit din Raqa, pentru a se duce sa lupte in sud-estul Siriei contra lui Asad.
  • +2 (4 voturi)    
    Fondatorul Stratfor George Friedman (Duminică, 28 ianuarie 2018, 10:11)

    Rescator [utilizator]

    In lucrarea sa "Urmatorii 100 de ani" a prezentat cu argumente istorice si geopolitice ca nu mai este mult
    pana se va incinge tarata in turcaleti,care vor sa invie
    Imperiul Otoman.Cititi cartea(a aparut si in romana
    in urma cu vreo zece ani,cand Erdogan era abia la
    incalzire).Amenintata direct este si Romania si toate statele balcanice.Mare atentie la osmalai si la moscheia
    lui Ponta!
    • +2 (4 voturi)    
      Mascariciul ala de muftiu (Duminică, 28 ianuarie 2018, 10:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      A pledat pentru retragerea proiectului moscheii...culmea unde se mai tin si concerte rock,proximitatea locului mai exact