Emmanuel Macron: Marea Britanie si-a luat un risc imens lasandu-i pe cetateni sa decida iesirea din UE. Referendumul a fost o greseala

de Ioana Birsan     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:34 Actualitate | Internaţional


Emmanuel Macron
Foto: Wikimedia Commons - Aron Urb
Presedintele Frantei, Emmanuel Macron, este de parere ca Marea Britanie si-a luat un risc imens prin faptul ca le-a permis alegatorilor sa decida in privinta unui "subiect foarte complicat". Si cetatenii francezi probabil ca ar fi ales sa iasa din UE, daca ar fi avut ocazia sa aleaga in cadrul unui referendum, a adaugat acesta, potrivit The Guardian.

Macron a fost intervievat in timpul vizitei sale in Marea Britanie, care a avut loc saptamana aceasta, si in cadrul careia a purtat discutii cu Theresa May. In cadrul interviului, Macron si-a exprimat indoielile cu privire la modalitatea in care Marea Britanie a ales Brexit-ul.  

Intrebat daca francezii ar vota sa iasa din UE in aceeasi maniera, acesta a spus ca "Da.Probabil, intr-un context similar. Dar contextul nostru este foarte diferit, asa ca nu as face niciun pariu. Cu siguranta as fi luptat pentru a castiga". 

Macron este de parere ca referendumul nu este o idee buna, mai ales cand vine vorba despre un subiect atat de delicat, si cand nu le oferi posibilitatea cetatenilor sa vine cu idei de imbunatatire a situatiei sau cand nu le explici cum ar putea face acest lucru, a mai spus acesta.  

Orice relatii viitoare care s-ar fi inchegat intre Marea Britanie si Bruxelles "vor fi prin definitie mai putin stabile", caci "Cea mai temeinica relatie este sa fii membru al Uniunii Europene. Asa ca trebuie sa fii realist si corect cu cetatenii- daca ai decis sa pleci, nu vei avea acces la piata unica. Aceasta este o functie a naturii negocierii".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2654 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    Daca asa ar fi fost (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:41)

    mitg [utilizator]

    "Si cetatenii francezi probabil ca ar fi ales sa iasa din UE"

    Atunci Marine ar fi fost demult presedinta republicii ...
  • -7 (43 voturi)    
    ce zici tu ,Francois? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:44)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ..adica a fost un risc sa se consulte onor cetatenii cu privire la o problema ce-i preocupa? Mai mult ,o greseala?
    Ce bine ca cetatenii francezi nu au fost consultati ( ayyyy lmao!!!!!! )
    Aceasta etalare majestuoasa de democratie si valori ne da crampe..
    • +18 (34 voturi)    
      Din pacate are dreptate (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:04)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Nu va luati pe dvs. ca masura tuturor lucrurilor. Intrebati-va, de pilda, ce-ar vota romanii intr-un referendum pe subiectul asta - dupa ce PSD isi pune masinaria de vot in functiune, cu primarii de la sate spunandu-le tuturor babelor si betivilor locali ca UiE vrea sa le taie ajutoarele/pensiile si ca doar pesedeul se lupta ca sa li le mentina.
      Sper ca nu va imaginati ca jumatatea de jos (dpdv intelectual) a votantilor din Franta sau Uk e mult mai breaza decat consatenii mei din Vaslui, sau cei de prin Teleorman etc.
      • -7 (19 voturi)    
        . (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:40)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Ati ilustrat detsul de coerent doctrina liberala actuala,cu accent pe noua democratie in care "noi" suntem mai egali decat ceilalti . Intr-o maniera groteasca aceasta strutocamila este net inferioara pana si democratiei turcesti ,unde presedintele a fost nu doar ales democratic dar se si bucura de sustinere atat din partea majoritatii cat si a diasporei.

        Nu exista scuza pentru ignorarea vointei majoritatii .Se aplica inclusiv in cazul citat de dvs,cel cu pesedeul .Nimeni nu poate avea autoritatea pentru a spune "eu sunt mai presus de ei" ,indiferent daca are dreptate sau nu - asta este esenta democratiei indiferent ce clameaza intelectualitatea in 2017-2018 ( aceeasi adunatura care a tacut malc ultimii 10 ani , ) .
        ....inca sper ca am inteles gresit ideea "referendumul nu se pune pentru ca pesedeul prosteste oamenii si voteaza altfel decat imi convine mie" .
        Ruralul vestic mai e cum mai e , urbanii imi dau mie fiori...
        ( ca sa inlatur banuielile , iubesc pesedeul fix la fel de mult cat feseneul a carui malformatie cu pretentie de foetus este)
        • +7 (7 voturi)    
          si da si nu (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:41)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          "Nu exista scuza pentru ignorarea vointei majoritatii" - adevarat. Insa la fel de adevarat ca ignorantii care au votat pentru brexit nu au nicio scuza pentru votul lor (multi au zis dupa rezultatul votului ca ar vota altfel daca ar avea ocazia si asta dupa ce s-au informat ce inseamnea brexit si UE dupa ce au votat!). Ignoranta practicata in masa si la un nivel atat de ridicat va duce la ceva bun doar accidental...
        • +2 (2 voturi)    
          Treaba asta... (Luni, 22 ianuarie 2018, 22:12)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          ... cu vointa majoritatii, care chipurile e sacrosancta, sa o spuneti dvs. milioanelor alora de evrei gazati si celorlalte zeci de milioane de oameni care au murit in WWII dupa ce nemtii l-au ales perfect democratic pe Hitler.
  • +10 (24 voturi)    
    Ar merita tradus... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:52)

    Prostu' satului [utilizator]

    .. si ce-a spus Macron despre relatia lui cu Trump.
    Frantuzul are o atitudine inteleapta.
    • -9 (23 voturi)    
      Frantuzul tau (Luni, 22 ianuarie 2018, 1:13)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      e un birocrat public scos din palaria predecesorului bun de gura,prezentabil si demagog. Veti vedea UK mergand mai bine pe drumul ei fara birocratii dela Bruxelles. Sa nu va mirati daca intr-o zi alte tari vor iesi din Uniunea birocratica si ineficienta posibil si Franta.
      • +8 (8 voturi)    
        Mai cititi o data... (Luni, 22 ianuarie 2018, 8:46)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui minup

        ...comentariul meu, e foarte scurt.
        Daca si-a doua oara tot vi se pare ca se refera la UK, Brexit etc., renunt la discutie si va dau dreptate.
        • -5 (5 voturi)    
          A fost 'sincer'! (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:39)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Macron s-a exprimat precum un copil, ceea ce il va costa foarte MULT din punct de vedere politic.

          Iar aceasta 'greseala de exprimare' va fi platita NU numai de el, ci si de Franta, caci, sa NU uita ca populatia franceza a atacat Bastilia la 14 Iulie 1789 [nefiind chemata la un 'referendum']:

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Bastilia

          Istoria domnilor, nu uitati Istoria...!
  • -4 (22 voturi)    
    Regele Macron (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:39)

    Geza48 [utilizator]

    Domnule Macron, nu conteaza ce credeti Dvs. conteaza ce a votat poporul. Bine rau asa-i in democratie. Am trecut de faza monarchiilor acum suntem in democratie.
  • -4 (24 voturi)    
    L'Empereur (Luni, 22 ianuarie 2018, 0:14)

    xan [utilizator]

    Ce tupeu pe cetateni, auzi tu cica vor sa decida. Mai bine se proclama imparat ca sa inteleaga toti cine decide. Si apoi sa emigreze in America, il asteapta Iulica la o discutie ca intre imparati.
  • -5 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 ianuarie 2018, 2:10)

    [anonim]

  • -4 (12 voturi)    
    Asa deci (Luni, 22 ianuarie 2018, 7:55)

    tontu [utilizator]

    Cu alte cuvinte Emmanuel ne spune ca democratia e o prostie, rolul prostimii find doar acela e a face ce hotarasc alesii...
  • -4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:03)

    [anonim]

    • +6 (14 voturi)    
      oare (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:00)

      Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui

      un conducator, mai ales un presedinte vede lucrurile din alta perspectiva si are o imagine de ansamblu mult mai bine conturata decat unul care se uita doar la antena3 si romania tv, de aceea ca pare democratic sau nu uneori trebuie sa lasam profesionistii sa o decizie, de exemplu intr-o companie care e mult mai profitabila si productiva decat un stat deciziile le iau cativa oameni, nu se voteaza, ne place sau nu asta e realitatea, democratia nu e ceva cazut din cer, trebuie sa o meriti iar daca esti prost mai bine nu votezi.
      • -4 (10 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:43)

        [anonim] i-a raspuns lui Dumi_D

        • +5 (7 voturi)    
          frantuzul are dreptate (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:12)

          Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui

          nu trebuie sa introduci o taxa, trebuie sa ii obligi sa se informeze bine, sa faca un efort pentru asta, de exemplu poti introduce votul obligatoriu ca sa te asiguri ca toata lumea o face sau sa introduci o procedura de inscriere, sa il responsabilizezi pe om, sa duca si ala care taie frunze si ala care munceste non stop si zice ca nu are timp, nu trebuie sa o vezi doar intr-o directie, cum a zis Macron sa il faci intai sa inteleaga situatia, sa o faca in cat mai cunostina de cauza
          • -2 (4 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 ianuarie 2018, 15:17)

            [anonim] i-a raspuns lui Dumi_D

        • +7 (9 voturi)    
          oare? (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:41)

          nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui

          daca faci un referendum promitand triplarea pensiilor -prin imprumuturi externe- cam ce rezultat obtii?

          peste 5 mil pensionari acum plus cei ce vor iesi in urmtorii 5 ani [baby-boomers] cum vor vota?
  • +4 (12 voturi)    
    esti naiv ori te prefaci? (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:22)

    revo [utilizator]

    Serios, UK a lasat cetatenii sa hotarasca? Sau cetatenii au fost manipulati de elita politica, care a hotarat iesirea din UE? Incepand cu Regina, care, vezi Doamne, a cerut 3 motive pt. care UK sa ramana in Uniune. Sau mai bine zis, Regina a dat semnalul final, da, iesim!
  • +6 (14 voturi)    
    Traducere gresita (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:52)

    Vercix [utilizator]

    Macron a zis ca e o gresala sa se se intrebe da sau nu fara sa se intrebe oamenii cum vor sa imbunatateasca sau sa se explice cum sa se imbunatateasca.

    Macron a zis ca e riscant sa se intrebe da sau nu la o problema complexa.

    Macron NU aspus ca e o gresala sa "lasi" sau sa le "permiti" oamenilor sa decida prin referendum.
  • -3 (11 voturi)    
    ciudat (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:11)

    martel55 [utilizator]

    cum comentatorii de pe aici, care se considera pro europeni si democrati, nu dau doi bani pe dmeocratie si pe vointa electoratului, fiind in acord cu decalaraqtiile acestui birocrat francez care recunoaste fatis ca in UE dmeocratia adevarata reprezinta un pericol....concluzia oricarui om de buna credinta e ca a fi pro european inseamna in acelasi timp a fi antidemocrat, netinand seama de vointa electoratului ci doar de o agenda ascunsa
  • +1 (9 voturi)    
    Macron are dreptate (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:55)

    cabora [utilizator]

    E periculos sa amagesti lumea cu initiative populiste si mincinoase care duc la slabirea unei natiuni.