Emmanuel Macron: Marea Britanie si-a luat un risc imens lasandu-i pe cetateni sa decida iesirea din UE. Referendumul a fost o greseala

de Ioana Birsan     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:34 Actualitate | Internaţional

Emmanuel Macron
Foto: Wikimedia Commons - Aron Urb
Presedintele Frantei, Emmanuel Macron, este de parere ca Marea Britanie si-a luat un risc imens prin faptul ca le-a permis alegatorilor sa decida in privinta unui "subiect foarte complicat". Si cetatenii francezi probabil ca ar fi ales sa iasa din UE, daca ar fi avut ocazia sa aleaga in cadrul unui referendum, a adaugat acesta, potrivit The Guardian.

Macron a fost intervievat in timpul vizitei sale in Marea Britanie, care a avut loc saptamana aceasta, si in cadrul careia a purtat discutii cu Theresa May. In cadrul interviului, Macron si-a exprimat indoielile cu privire la modalitatea in care Marea Britanie a ales Brexit-ul.  

Intrebat daca francezii ar vota sa iasa din UE in aceeasi maniera, acesta a spus ca "Da.Probabil, intr-un context similar. Dar contextul nostru este foarte diferit, asa ca nu as face niciun pariu. Cu siguranta as fi luptat pentru a castiga". 

Macron este de parere ca referendumul nu este o idee buna, mai ales cand vine vorba despre un subiect atat de delicat, si cand nu le oferi posibilitatea cetatenilor sa vine cu idei de imbunatatire a situatiei sau cand nu le explici cum ar putea face acest lucru, a mai spus acesta.  

Orice relatii viitoare care s-ar fi inchegat intre Marea Britanie si Bruxelles "vor fi prin definitie mai putin stabile", caci "Cea mai temeinica relatie este sa fii membru al Uniunii Europene. Asa ca trebuie sa fii realist si corect cu cetatenii- daca ai decis sa pleci, nu vei avea acces la piata unica. Aceasta este o functie a naturii negocierii".


Citeste mai multe despre   



















2481 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    Daca asa ar fi fost (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:41)

    mitg [utilizator]

    "Si cetatenii francezi probabil ca ar fi ales sa iasa din UE"

    Atunci Marine ar fi fost demult presedinta republicii ...
  • -7 (43 voturi)    
    ce zici tu ,Francois? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:44)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ..adica a fost un risc sa se consulte onor cetatenii cu privire la o problema ce-i preocupa? Mai mult ,o greseala?
    Ce bine ca cetatenii francezi nu au fost consultati ( ayyyy lmao!!!!!! )
    Aceasta etalare majestuoasa de democratie si valori ne da crampe..
    • +18 (34 voturi)    
      Din pacate are dreptate (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:04)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Nu va luati pe dvs. ca masura tuturor lucrurilor. Intrebati-va, de pilda, ce-ar vota romanii intr-un referendum pe subiectul asta - dupa ce PSD isi pune masinaria de vot in functiune, cu primarii de la sate spunandu-le tuturor babelor si betivilor locali ca UiE vrea sa le taie ajutoarele/pensiile si ca doar pesedeul se lupta ca sa li le mentina.
      Sper ca nu va imaginati ca jumatatea de jos (dpdv intelectual) a votantilor din Franta sau Uk e mult mai breaza decat consatenii mei din Vaslui, sau cei de prin Teleorman etc.
      • -7 (19 voturi)    
        . (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:40)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Ati ilustrat detsul de coerent doctrina liberala actuala,cu accent pe noua democratie in care "noi" suntem mai egali decat ceilalti . Intr-o maniera groteasca aceasta strutocamila este net inferioara pana si democratiei turcesti ,unde presedintele a fost nu doar ales democratic dar se si bucura de sustinere atat din partea majoritatii cat si a diasporei.

        Nu exista scuza pentru ignorarea vointei majoritatii .Se aplica inclusiv in cazul citat de dvs,cel cu pesedeul .Nimeni nu poate avea autoritatea pentru a spune "eu sunt mai presus de ei" ,indiferent daca are dreptate sau nu - asta este esenta democratiei indiferent ce clameaza intelectualitatea in 2017-2018 ( aceeasi adunatura care a tacut malc ultimii 10 ani , ) .
        ....inca sper ca am inteles gresit ideea "referendumul nu se pune pentru ca pesedeul prosteste oamenii si voteaza altfel decat imi convine mie" .
        Ruralul vestic mai e cum mai e , urbanii imi dau mie fiori...
        ( ca sa inlatur banuielile , iubesc pesedeul fix la fel de mult cat feseneul a carui malformatie cu pretentie de foetus este)
        • +7 (7 voturi)    
          si da si nu (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:41)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          "Nu exista scuza pentru ignorarea vointei majoritatii" - adevarat. Insa la fel de adevarat ca ignorantii care au votat pentru brexit nu au nicio scuza pentru votul lor (multi au zis dupa rezultatul votului ca ar vota altfel daca ar avea ocazia si asta dupa ce s-au informat ce inseamnea brexit si UE dupa ce au votat!). Ignoranta practicata in masa si la un nivel atat de ridicat va duce la ceva bun doar accidental...
        • +2 (2 voturi)    
          Treaba asta... (Luni, 22 ianuarie 2018, 22:12)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          ... cu vointa majoritatii, care chipurile e sacrosancta, sa o spuneti dvs. milioanelor alora de evrei gazati si celorlalte zeci de milioane de oameni care au murit in WWII dupa ce nemtii l-au ales perfect democratic pe Hitler.
  • +10 (24 voturi)    
    Ar merita tradus... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:52)

    Prostu' satului [utilizator]

    .. si ce-a spus Macron despre relatia lui cu Trump.
    Frantuzul are o atitudine inteleapta.
    • -9 (23 voturi)    
      Frantuzul tau (Luni, 22 ianuarie 2018, 1:13)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      e un birocrat public scos din palaria predecesorului bun de gura,prezentabil si demagog. Veti vedea UK mergand mai bine pe drumul ei fara birocratii dela Bruxelles. Sa nu va mirati daca intr-o zi alte tari vor iesi din Uniunea birocratica si ineficienta posibil si Franta.
      • +8 (8 voturi)    
        Mai cititi o data... (Luni, 22 ianuarie 2018, 8:46)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui minup

        ...comentariul meu, e foarte scurt.
        Daca si-a doua oara tot vi se pare ca se refera la UK, Brexit etc., renunt la discutie si va dau dreptate.
        • -5 (5 voturi)    
          A fost 'sincer'! (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:39)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Macron s-a exprimat precum un copil, ceea ce il va costa foarte MULT din punct de vedere politic.

          Iar aceasta 'greseala de exprimare' va fi platita NU numai de el, ci si de Franta, caci, sa NU uita ca populatia franceza a atacat Bastilia la 14 Iulie 1789 [nefiind chemata la un 'referendum']:

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Bastilia

          Istoria domnilor, nu uitati Istoria...!
  • -4 (22 voturi)    
    Regele Macron (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:39)

    Geza48 [utilizator]

    Domnule Macron, nu conteaza ce credeti Dvs. conteaza ce a votat poporul. Bine rau asa-i in democratie. Am trecut de faza monarchiilor acum suntem in democratie.
  • -4 (24 voturi)    
    L'Empereur (Luni, 22 ianuarie 2018, 0:14)

    xan [utilizator]

    Ce tupeu pe cetateni, auzi tu cica vor sa decida. Mai bine se proclama imparat ca sa inteleaga toti cine decide. Si apoi sa emigreze in America, il asteapta Iulica la o discutie ca intre imparati.
  • -5 (19 voturi)    
    De ce este o greseala? (Luni, 22 ianuarie 2018, 2:10)

    quietguy58 [utilizator]

    De ce este o greseala?

    Britishi au votat pentru "Brexit" pentru ca nu mai voiau sa faca parte din UE. Ce este rau in asta?

    Democratia a functionat, britishii au votat in cunostiinta de cauza pentru Brexit, drum bun, calatorie sprancenata si sa reveniti in UE la pastele cailor.

    Sa lea Domnu / Satana la UK sa se umple pana le refuz de afgani, pakis, arabi, negri, nu de alta dar britishii cand aud pe est europeni li se face rau, asa ca fck off UK.
  • -4 (12 voturi)    
    Asa deci (Luni, 22 ianuarie 2018, 7:55)

    tontu [utilizator]

    Cu alte cuvinte Emmanuel ne spune ca democratia e o prostie, rolul prostimii find doar acela e a face ce hotarasc alesii...
  • -4 (12 voturi)    
    impresionant (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:03)

    Razvan_M [utilizator]

    Din ce observ, democratia este considerat ceva perimat de catre multi utilizatori Hotnews. Nici nu ma mira, tinand cont de faptul ca referendumul pt. parlament unicameral de la noi, desi a trecut cu 90% voturi pentru, inca nu a fost implementat de asa-zisii "reprezentanti ai poporului".
    Voi astia care va considerati mai buni decat pesedistii, puteti explica cu cuvintele voastre cam care este forma de conducere a unei tari care v-ar satisface? Un vot pe baza IQ? Sau IQ emotional? Sau pe baza de avere? Pe cat se platesc taxe si impozite? Pe baza inaltimii? Sa se faca niste teste de cultura generala? Niste examinari psihologice?

    Deci Macron zice ca poporului nu trebuie sa i se ceara parerea decat atunci cand conducatorii luminati au un interes. Asta este de aprobat?

    PS. nu-s pesedist. Si nu-mi plac rusii....
    • +6 (14 voturi)    
      oare (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:00)

      Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      un conducator, mai ales un presedinte vede lucrurile din alta perspectiva si are o imagine de ansamblu mult mai bine conturata decat unul care se uita doar la antena3 si romania tv, de aceea ca pare democratic sau nu uneori trebuie sa lasam profesionistii sa o decizie, de exemplu intr-o companie care e mult mai profitabila si productiva decat un stat deciziile le iau cativa oameni, nu se voteaza, ne place sau nu asta e realitatea, democratia nu e ceva cazut din cer, trebuie sa o meriti iar daca esti prost mai bine nu votezi.
      • -4 (10 voturi)    
        nu toata lumea se uita la Latrine TV (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:43)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Dumi_D

        Cunosc multi oameni care au votat cu PSD si nu le pot reprosa rea-vointa. Este pagubos sa nu facem diferenta intre un Partid si oamenii care-l voteaza.

        Sa nu discutam emotional. Daca restrangem dreptul de vot sau restrangem deciziile unor oameni pe baza unor criterii elitiste, atunci cine stabileste care-s criteriile alea? Si de ce acele criterii nu s-ar inmulti?

        Sa zicem ca introducem o regula ca votul sa se faca doar dupa plata unei taxe de 2 RON. Cine ne garanteaza ca aceasta taxa nu devine 10.000 RON. Introducem o regula prin care o comisie de oameni super-inteligenti decid cine are capacitatea de a vota "informat". Dar cum ii alegem pe oamenii aia super-inteligenti? Si daca acei oameni iau niste decizii proaste?

        Eu cred ca trebuie sa privim lucrurile cu maturitate si seriozitate pt. ca oricand putem noi insine sa fim considerati "veriga slaba" si eliminati. Uneori definitiv. Asa incepe orice genocid.
        • +5 (7 voturi)    
          frantuzul are dreptate (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:12)

          Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          nu trebuie sa introduci o taxa, trebuie sa ii obligi sa se informeze bine, sa faca un efort pentru asta, de exemplu poti introduce votul obligatoriu ca sa te asiguri ca toata lumea o face sau sa introduci o procedura de inscriere, sa il responsabilizezi pe om, sa duca si ala care taie frunze si ala care munceste non stop si zice ca nu are timp, nu trebuie sa o vezi doar intr-o directie, cum a zis Macron sa il faci intai sa inteleaga situatia, sa o faca in cat mai cunostina de cauza
          • -2 (4 voturi)    
            cum codificam prin lege cele enuntate? (Luni, 22 ianuarie 2018, 15:17)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Dumi_D

            Legea trebuie sa codifice intr-un mod cat mai general lucruri. Iar o lege care incepe sa introduca restrictii creeaza un precedent pentru alte legi care vor introduce si mai multe restrictii.
            In primul rand ca o astfel de lege ar fi neconstitutionala...

            Putem discuta dpv academic despre asemenea lucruri, dar in practica sunt imposibil de implementat. Democratia asta cu care lucram acum a evoluat in permanenta. Intotdeauna au fost oameni care s-au gandit la introdus diverse restrictii la vot, dar au renuntat din cauza ca sunt imposibil de aplicat intr-un sistem legislativ coerent.

            La elvetieni, unde este un exemplu de democratie participativa, foarte multe legi se voteaza prin Referendum. Iar acum voi raspunde si lui @nelamurit: in Elvetia a fost respinsa prin referendum national in urma cu cativa ani o lege care stabilea salariul minim obligatoriu la cateva mii de franci elvetieni. Evident, nu toata lumea a votat pt. respingere. Dar oamenii au inteles ca prin stabilirea in mod arbitrar a unui salariu minim se pierd de fapt locuri de munca.

            Sunt lucruri care nu se pot legifera. Iar democratia are slabiciuni numeroase si cunoscute. De exemplu, desi este clar ca un anume personaj ciordeste, cf. regulilor democratiei acela nu poate fi dus la parnaie decat dupa urmarea unor proceduri si dupa un proces de judecata cu judecator impartial si avocat al apararii. Unii ciorditori scapa de parnaie folosind tot felul de tertipuri. Cu toate astea, societatea este mai castigata decat daca un stat atotputernic ar putea sa arunce oameni in parnaie fara o judecata corecta.
        • +7 (9 voturi)    
          oare? (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:41)

          nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          daca faci un referendum promitand triplarea pensiilor -prin imprumuturi externe- cam ce rezultat obtii?

          peste 5 mil pensionari acum plus cei ce vor iesi in urmtorii 5 ani [baby-boomers] cum vor vota?
  • +4 (12 voturi)    
    esti naiv ori te prefaci? (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:22)

    revo [utilizator]

    Serios, UK a lasat cetatenii sa hotarasca? Sau cetatenii au fost manipulati de elita politica, care a hotarat iesirea din UE? Incepand cu Regina, care, vezi Doamne, a cerut 3 motive pt. care UK sa ramana in Uniune. Sau mai bine zis, Regina a dat semnalul final, da, iesim!
  • +6 (14 voturi)    
    Traducere gresita (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:52)

    Vercix [utilizator]

    Macron a zis ca e o gresala sa se se intrebe da sau nu fara sa se intrebe oamenii cum vor sa imbunatateasca sau sa se explice cum sa se imbunatateasca.

    Macron a zis ca e riscant sa se intrebe da sau nu la o problema complexa.

    Macron NU aspus ca e o gresala sa "lasi" sau sa le "permiti" oamenilor sa decida prin referendum.
  • -3 (11 voturi)    
    ciudat (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:11)

    martel55 [utilizator]

    cum comentatorii de pe aici, care se considera pro europeni si democrati, nu dau doi bani pe dmeocratie si pe vointa electoratului, fiind in acord cu decalaraqtiile acestui birocrat francez care recunoaste fatis ca in UE dmeocratia adevarata reprezinta un pericol....concluzia oricarui om de buna credinta e ca a fi pro european inseamna in acelasi timp a fi antidemocrat, netinand seama de vointa electoratului ci doar de o agenda ascunsa
  • +1 (9 voturi)    
    Macron are dreptate (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:55)

    cabora [utilizator]

    E periculos sa amagesti lumea cu initiative populiste si mincinoase care duc la slabirea unei natiuni.