Mahmoud Abbas: Israel a pus capat acordurilor de la Oslo. Proiectul lui Trump pentru pace in Orientul Mijlociu este "palma secolului"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 14 ianuarie 2018, 23:10 Actualitate | Internaţional


Presedintele palestinian Mahmoud Abbas a declarat, duminica, la Ramallah, ca eforturile lui Donald Trump pentru pace in Orientul Mijlociu sunt "palma secolului". Abbas a adaugat ca Israelul a pus capat prin actiunile sale acordurilor de pace de la Oslo, potrivit News.ro.

Mahmoud Abbas a mai afirmat ca ambasadorii SUA la ONU si in Israel, Nikki Haley si David Friedman, sunt "o rusine".

"I-am spus 'Nu' lui Trump. Nu iti vom accepta proiectul", a spus Abbas la o reuniune a liderilor palestinieni, citat de AFP. "Intelegerea secolului este 'palma' secolului si nu o vom accepta", a adaugat Mahmoud Abbas, facand referire la promisiunea lui Trump de a realiza "intelegerea suprema" p pacea israeliano-palestiniana.

Abbas a facut aceste comentarii in deschiderea unei reuniuni de doua zile la Ramallah. Reuniunea a fost convocata in contextul in care presedintele american, Donald Trump, a recunoscut luna trecuta Ierusalimul drept capitala a Israelului.

Mahmoud Abbas a afirmat, inaintea reuniunii, ca Statele Unite nu mai pot juca un rol in procesul de pace din Orientul Mijlociu, dupa decizia lui Trump.

Duminica, el a precizat ca palestinienii vor un proces in care SUA sa nu fie mediator. "Nu mai exista Oslo. Israel a pus capat acordurilor de la Oslo", a mai spus Abbas.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















910 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Cel care a pus capat... (Luni, 15 ianuarie 2018, 7:01)

    A.Corneliu [utilizator]

    Cel care a pus capat acordurilor de la Oslo este insusi Abbas.
    Pretentiile asazisilor "palestinieni" (etnie inventata abia in anii '60) constau de fapt in lichidarea Israelului pe orice cale posibila, inclusiv chiar si prin prevederile fanteziste dorite de ei ale unui eventual acord.
    Aceasta este ideologia principalelor doua organizatii "palestiniene", OEP si Hamas, continuta in statutele lor. Si in acest spirit isi educa permanent prostimea.
    Cine citeste discursul lui Abbas poate vedea limpede cum isi da arama pe fata.
    • +1 (3 voturi)    
      arama, sau ura? (Luni, 15 ianuarie 2018, 11:54)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      In ultima fotografie de la Ramallah eu NU am vazut "arama pe fata" lui Abbas, ci disperare si ura:

      https://www.yahoo.com/news/abbas-calls-trumps-peace-efforts-slap-century-205737051.html

      Insa, eu cred ca-l pot intelege, si iata de ce:

      De ani de zile, nici un Presedinte al USA, precum si nici un Premier Israelian, nimeni, dar chiar NIMENI nu vrea sa accepte ceea ce el, PRESEDINTELE ABBAS, vrea sa IMPUNA - ca singura conditie - pentru Pace in zona respectiva!

      Iar acum, - dupa atatea ani de 'discutii' soldate cu sute de victime de ambele parti - iata ce ne anunta CNN: "Abu Dis offered as Palestinian capital"

      http://edition.cnn.com/2018/01/14/middleeast/abbas-jerusalem-plo-meeting-intl/index.html

      Oraselul 'Abu Dis' in loc de Ierusalim? Oh, Allah!

      In incheiere, vreau sa reamintesc ca in timpul Mandatului Obama, liderul Abbas a fost SINCER, deoarece, In data de Dec 14, 2015, el a afirmat
      “All of Israel is a ‎‎“occupation”

      https://www.youtube.com/watch?v=CspkE4Tfh4s

      Si uite asa trec anii, Abbas a implinit 82 de ani, si poate va urma in functie cineva care va dori - totusi - sa inceapa un DIALOG ADEVARAT!
      • 0 (4 voturi)    
        Absolut... (Luni, 15 ianuarie 2018, 13:09)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Absolut exact, Joseph.
        Faptele nu le poate contrazice nimeni.
        Cu toate acestea, sunt unii care nu se lasa derutati de fapte...
        Ei ii dau inainte netulburati cu lozincile lor dragi.
  • 0 (4 voturi)    
    Abbas e naiv (Luni, 15 ianuarie 2018, 20:25)

    Popescul [utilizator]

    Abbas e naiv. Nu va fi semnat niciun tratat de pace. Arabii au ratat un tren care venise odata cu premierul evreu Yehud Barak. De atunci incoace niciunul nu a mai fost atat de ingaduitor cu arabii de acolo. Cel de acum mi se pare de departe cel mai intransigent. In conditiile in care vor arabii pacea, evreii nu-si trimit nici macar portarul sa discute cu ei. Pur si simplu arabii sub Mahmud Abbas nu sunt de luat in serios. O pace in care sa nu fie implicata decisiv SUA? Alta gluma năstrușnică a lui Abbas. Pai, SUA este singurul stat care ii poate convinge pe evrei sa-i asculte macar pe arabi, sa se aseze cu ei la aceeasi masa. Israelul nu da o ceapa degerata pe ONU sau pe UE in materia asta, pentru ca stie cat sunt cele doua de fățarnice. In rest nu mai este nimeni. Chinei nu-i pasa prea mult de conflictul lor. Au treburi mai importante din punctul lor de vedere. Auzi, SUA nu mai are vreun cuvant de spus ca negociator. Gluma zilei. Pai, atunci arabii au toate sansele sa ramana fara vreun stat multe decenii de acum incolo.
    • 0 (2 voturi)    
      23 ! (Luni, 15 ianuarie 2018, 22:36)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      @Popescul
      Ceea ce ati afirmat in interventia Dv este CLAR si ADEVARAT!.

      Totusi, cred ca trebuie facuta o CLARIFICARE a ceea ce ati scris pe ULTIMUL rand, si anume:
      "atunci arabii au toate sansele sa ramana fara vreun stat multe decenii de acum incolo"

      Se cunoaste faptul ca exista la ora actuala 23 de tari arabe si un singur stat evreiesc: Israelul.
      Aveti mai jos lista tarilor arabe:

      https://www.thoughtco.com/list-of-arab-states-1435128

      In context, merita remarcata o declaratie recenta a lui Abbas unde afirma ca palestinienii si iordanienii SUNT UN SINGUR POPOR, care traieste IN DOUA TARI! Iata cele declaratia sa:

      "Mahmoud Abbas admits Palestinians and Jordanians are the SAME people":

      http://www.petra.gov.jo/Public News/Nws_NewsDetails.aspx…

      In ce priveste tarile cu majoritate MUSULMANA ele depasesc numarul de 50,[ de vazut pe harta]:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Islam_by_country

      Desigur, fiecare poate sa inteleaga ce doreste, caci, oricum, Israelul NU SE VEDE PE HARTA

      PS
      Dl Popescu, va salut cu respect
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 1:42)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      Viva... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 8:50)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui

      Viva Palestina eliberata de teroristii arabi care se autodenumesc "palestinieni".
      Apropo, Palestina este tara evreilor.
      Punct.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 17:47)

        [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        • -1 (1 vot)    
          Raspunsul (Joi, 18 ianuarie 2018, 19:52)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui

          @arno
          Dl. Mahmoud Abbas a clarificat situatia 'de fapt' prin declaratia pe care a facut-o in anul 2015, data la care NU era presedinte Trump, ci Obama.

          “All of Israel is a ‎‎“occupation”

          https://www.youtube.com/watch?v=CspkE4Tfh4s

          Din cele ce afirma mai sus, nu cred ca Abbas poate fi declarat sionist...