Rusia a terminat fondul de rezerva si va acoperi deficitul bugetar cu bani din fondul de pensii

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 9:57 Actualitate | Internaţional


Rubla ruseasca
Foto: Captura YouTube
Fondul de rezerva pentru vremuri grele al Rusiei a incetat sa mai existe la 1 ianuarie anul acesta, a anuntat ministerul de finante, citat de Moscow Times. Infiintat in 2008, Fondul de Rezerva a fost un instrument menit sa ajute bugetul in vremuri de criza, mai ales cand petrolul are un pret mic.  

Ministerul de Finante a folosit aceasta facilitate in ultimii ani, cand Rusia a avut un deficit bugetar mare.  Dar Fondul este acum aproape gol si avea doar 17 milioane de dolari la sfarsitul anului 2017.  

Banii ramasi in Fond au fost transferati, prin fuziune, in Fondul National pentru Beneficii Sociale (NWF), un alt fond de rezerva, care ar fi trebuit sa acopere plata pensiilor pe termen mediu.  

Guvernul a hotarat insa sa schimbe destinatia NWF in aceea de fond de rezerva, care sa poata fi folosit si el la acoperirea deficitelor bugetare. 

Pana acum NWF era practic neatins si avea 67 miliarde de dolari la inceputul lunii decembrie a anului trecut. 

Odata cu inchiderea Fondului de Rezerva, toate veniturile suplimentare din petrol si gaze castigate de guvern vor fi virate la NWF ca parte a “regulii bugetare” reintroduse recent, o regula ce spune ca veniturile in plus din exportul de materii prime sunt sterilizate in fond pentru a nu forta o apreciere a monedei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6341 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 10:04)

    [anonim]

    • +21 (25 voturi)    
      Siberia este ca si cedata Firesc Chinei (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 10:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      Recunoasterea istorica a Dinastiei Ming Suverana peste Siberia
      Baiu este ca un sport cu transmisie HD va aparea Hunger Games cu flacara olimpica initiata la Krasnodar
    • +10 (16 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 10:33)

      Un Nene [anonim] i-a raspuns lui

      • +14 (14 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 12:25)

        [anonim] i-a raspuns lui Un Nene

        • +6 (6 voturi)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 16:51)

          Un Nene [anonim] i-a raspuns lui

    • +5 (5 voturi)    
      Pana acum oricum rusii se hraneau cu radacini (Duminică, 14 ianuarie 2018, 9:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui

      De acum o sa-si impuste si batranii. Bravo lor !!! Au aratat lumii cum e cu societatea comunista, sa se mai sature si altii de asemenea experimente. Pacat ca ne-au lasat si noua o gramada de comunisti vopsiti de care n-am putut scapa in 27 de ani.
  • +27 (29 voturi)    
    mujicii (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 10:52)

    DSS [utilizator]

    cheltuie mult peste ce produc, dar ei investesc in continuare in arme si razboaie pe care nu si le permit.

    Bravo baieti, falimentul e aproape
    • +5 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 21:07)

      Un Nene [anonim] i-a raspuns lui DSS

  • +17 (17 voturi)    
    “Aha, la pensii care vasazica” (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 11:19)

    Parzivall [utilizator]

    Unii papa hriska, altii pensii si nu ma refer la pensionari. Si ce ne mai explicau niste postaci pe aici despre cat de bine e in Mujicia.
  • +14 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 11:45)

    [anonim]

  • +14 (16 voturi)    
    Ajungem si noi acolo, dar nu din imperialism (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 11:54)

    emil bobu [utilizator]

    ci din cauza exodului oamenilor muncitori.
  • +24 (24 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 12:20)

    un_deget_de_secaturi [anonim]

  • +15 (15 voturi)    
    nu pot sa nu observ (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:33)

    robertto_ [utilizator]

    ca nu a aparut nici un postac rusnac aka mazeta pe acest articol sa comenteze! oare s-au terminat si banii de salarii si au fost trasi pe dreapta?
  • +6 (6 voturi)    
    BUNA OBSERVATIE ! (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 16:23)

    arheopterix [utilizator]

    E asa de simplu ... stam sprijiniti in bota ... ne scarpinam in... ceafa , si cu ochii pa * plai dupa turma de famelici ( maze...niuluca , HaPlea echilimbistu , samd ... vai mama lor ... nu de alta da* le-am zis-o si uite ca am trait s-o vad ... !CEA MAI MARE SATISFACTIE PE LUMEA ASTA E SA ZICI ,,V-AM ZIS EU !,,)
  • +10 (10 voturi)    
    Atunci e explicabila absenta "baietilor" (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 19:47)

    scaraotchi [utilizator]

    de pe "front" ...
    Haideti sa tragem tare zilele astea pana nu fac astia rost de bani. Sau poate, Domne fereste sa nu accepte sa lucreze pe caraiala...
  • +8 (8 voturi)    
    Fake (Duminică, 14 ianuarie 2018, 0:03)

    europeanul2 [utilizator]

    Nu pot sa cred! Sigur e o stire falsa!
    Sub conducerea celui mai iubit fiu al poporului rus e imposibil asa ceva!
    Imperialistii sunt de vina!
  • +1 (1 vot)    
    Este o stire falsa!!! (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:00)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Avem dovada chiar aici pe HN: a aparut un nou troll kaghebist, care semneaza "imi_pasa_de_Romania"!!
    Este clar ca sunt inca destui bani in Mujicistan pentru a finanta pe postaci ...
  • +2 (2 voturi)    
    vai de mama lor... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:43)

    ..13 [utilizator]

    Stiti ca ei canta mama Rusia - na ca acum au cam legat de gard pana si ultima speranta - pe mama lor...

    Pace lor!

    Vesnicul Tzar sa fie cu ei???
  • +1 (1 vot)    
    Reuters said that... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:46)

    ..13 [utilizator]

    "The finance ministry said it converted foreign currency it had in its reserve fund into rubles and channeled more than 1 trillion rubles ($17.53 billion) to cover budget deficit in December"

    mai, mai - cu multa rezerva se tine Russia...