Americanii nu vor ca Oprah Winfrey sa candideze la prezidentialele din 2020 (sondaj)

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 ianuarie 2018, 17:43 Actualitate | Internaţional


Oprah Winfrey
Foto: oprah.com
Vor americanii ca Oprah Winfrey sa le fie presedinte, o idee intens dezbatuta dupa Golden Globes? Daca cei mai multi o apreciaza si cred ca l-ar putea invinge pe Donald Trump, americanii nu doresc insa ca aceasta sa candideze la Casa Alba, arata un sondaj citat de AFP.

Potrivit acestui sondaj realizat intre luni si miercuri pe un esantion de 1.350 de persoane de catre institutul Marist Poll la comanda postului public de radio NPR, 64% dintre americani au o parere pozitiva despre vedeta televiziunii americane.

Un american din doi (50%) se declarat chiar pregatiti sa o voteze pe Oprah daca alegerile prezidentiale ar avea loc acum, fata de doar 39% pentru Donald Trump.

Dar, in ciuda popularitatii acestei actrite si femei de afaceri de 63 de ani, doar 35% dintre americani vor ca ea sa candideze in 2020.

Chiar si in randul democratilor, doar 47% vor ca miliardara sa candideze in 2020, fata de 15% dintre republicani.

Surse apropiate din anturajul vedetei au afirmat ca aceasta "se gandeste serios" la o candidatura.



















1264 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Dupa Oprah urmeaza Mickey Mouse (Vineri, 12 ianuarie 2018, 17:54)

    Constantin454 [utilizator]

    Trump, Oprah, Mickey Mouse, asta e ordinea actuala si viitoare a presedintilor SUA.
    • +2 (8 voturi)    
      Mickey Mouse a fost deja, inaintea lui Trump (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 0:09)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Constantin454

      Era usor deghizat, dar l-am recunoscut dupa urechile lui clapauge - Kenya Mouse.
    • +3 (3 voturi)    
      dar cu snoop dogg ce aveti? (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 1:21)

      Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui Constantin454

      el de ce sa nu fie presedinte?
  • +8 (16 voturi)    
    epice (Vineri, 12 ianuarie 2018, 19:04)

    mmmircea [utilizator]

    pozele cu oprah si harvey weinstein. Femeia e dispusa la orice in dorinta ei nemarginita de parvenire.
  • +2 (12 voturi)    
    tare confuze explicatii! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 19:49)

    victor L [utilizator]

    - "Daca cei mai multi o apreciaza si cred ca l-ar putea invinge pe Donald Trump, americanii nu doresc insa ca aceasta sa candideze la Casa Alba".
    Mai sa fie! adica o apreciaza, dar nu doresc binele oferit de Oprah?
    - "Un american din doi (50%) se declarat chiar pregatiti sa o voteze pe Oprah".
    Pai daca se declara pregastiti sa o voteze, cum de nu doresc sa-i fericeasca la Casa Alba?
    Rivalizati cu "fostii preteni de la rasarit" la fake news
    • +4 (4 voturi)    
      pacat (Vineri, 12 ianuarie 2018, 21:20)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      dar poate incerca in zimbabwe, in loc de mugabe, isi ia un nume african, de exemplu indumba bafale si gata.
  • -5 (7 voturi)    
    Ar fi umilinta suprema (Vineri, 12 ianuarie 2018, 20:40)

    terex [utilizator]

    ca Trump sa fie invins de o femeie, de culoare si vedeta media ca si el. Daca acum la un an pierde detasat in sondaje, peste 3 ani va fi spulberat.
  • +3 (3 voturi)    
    V-o dam pe Dana Grecu sau cum o mai striga (Vineri, 12 ianuarie 2018, 20:54)

    Grandgousier [utilizator]

    Sau pe Hara,sa va faca pasente...