Papa Francisc, pledoarie pentru familie, uniunea sfanta intre "un barbat si o femeie": Traim o adevarata iarna demografica

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 8 ianuarie 2018, 15:27 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc
Foto: Wikimedia Commons
Papa Francisc si-a exprimat regretul ca familia a ajuns sa fie considerata in Occident drept o "institutie depasita" si a pledat pentru uniunea sfanta intre "un barbat si o femeie", cu ocazia discursului anual in fata diplomatilor acreditati la Sfantul Scaun, scrie AFP.

"Din nefericire, stim cum, in special in Occident, familia este considerata drept o institutie depasita. Stabilitatii unui proiect definitiv, preferam in zilele noastre legaturi fugare", a spus suveranul pontif.

"O casa construita pe nisipul relatiile fragile si instabile nu rezista. Iar stanca este exact aceasta comuniune de iubire, credinta si indisolubil care uneste barbatul si femeia", a subliniat Francisc.

Este vorba de o "comuniune care are care are o frumusete austera si simpla, un caracter sacru si inviolabil si o functie naturala in ordinea sociala", a spus acesta, facand referire la un discurs pronuntat in 1964 de papa Paul al VI-lea.

Acesta nu a facut nicio referire directa la adoptarea legilor care permit casatoriile homosexuale in numeroase tari, inclusiv Italia.

Papa a pledat pentru adoptarea de "politici reale de sustinere a familiei", avertizand asupra reducerii "dramatice" a natalitatii.

"Traim o adevarata iarna demografica! Este semnul societatilor care au dificultati in infruntarea provocarilor prezentului si care devin deci tot mai tematoare in fata viitorului, sfarsind prin a se inchide in ele insele", considera papa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1257 vizualizari

  • -4 (30 voturi)    
    Si la asta...hmm (Luni, 8 ianuarie 2018, 15:43)

    corneladrian [utilizator]

    Cata discriminare...fata de...
    Hai, bagati...
    • -5 (11 voturi)    
      Uliuuu...te papa acu".. (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:01)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui corneladrian

      Curcubeii si curcubelele...
      Ia sa auzi....s-a luat dupa prof.dr. Danaila,alta personalitate...
  • +2 (18 voturi)    
    Dupa ce i-ai aparat ani de zile pe idi oo ti.... (Luni, 8 ianuarie 2018, 15:46)

    Armadilo [utilizator]

    Sa vezi si sa nu crezi, acum ii de aparat familia, dar cand o fost vorba de a lua masuri impotriva celor cu surubul pe stanga nu o mai fost asa de aprig. Mai les impotriva celor care au abuzat ani de zile de copii.
  • -10 (28 voturi)    
    Problema e că... (Luni, 8 ianuarie 2018, 15:48)

    Tescovin [utilizator]

    ...dincolo de frumosul discurs în apărarea familiei, Sf. Părinte pare să fie prieten la cataramă fix cu cei care consideră familia o „instituție depășită”.
  • -8 (26 voturi)    
    Sfanta abureala (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:11)

    CezarN [utilizator]

    Spune dom'ne clar cu subiect si predicat ce anume a cauzat "iarna demografica" ! Nu o mai ocoli ca nu intelege baba de la tara cevrei sa spui.
    De exemplu: in Germania se simtea nevoia de forta
    de munca suplimentara. Erau doua posibilitati:

    1. scoatem femeile germane la munca si aducem straini sa creasca natalitatea, straini pe care munca femeilor germane ii intretin

    2. aducem straini sa munceasca si femeile germane nasc si cresc copii germani.

    S-a preferat prima varianta. Feminismul extrem ne-a adus aici.

    Poti sune si altceva, desigur, insa spune-o clar si raspicat, nu o aburi!
    • +6 (26 voturi)    
      deci feminismul ar fi de vina?! (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:58)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      nu zau, ar trebui probabil ca femeile sa fie tinute in lanturi acasa, in bucatarie, cu unicul rol de a face plozi si sa fie la discretia si dispozitia barbatilor, nu?

      Daca se poate, sa fie si sclave, oficial,....de ce nu?chiar obiecte, asa ca pin Arabia Saudita...

      Unde e localizata pestera in care traiesti?
    • +7 (13 voturi)    
      Natalitatea in Romania e in picaj (Luni, 8 ianuarie 2018, 21:49)

      seby19 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Romania este o tara in care familia traditionala este la mare pret, conservatorismul domina, patura rurala ocupa o pondere semnificativa, mentalitatile patriarhale conduc viata de familie, nu vezi picior de feminism in satul romanesc si nici pe la orase.

      Deci cum poate feminismul extrem sa fie vinovat de scaderea natalitatii ? Si ce intelegi tu prin feminism extrem ? Daca o femeie are un loc de munca si contribuie la intretinerea familiei, asta inseamna feminism extrem ? Asta e o normalitate in majoritatea tarilor. Sau tu vrei sa ne intoarcem in timp cateva secole ?
    • +3 (3 voturi)    
      Tu ai dreptate in felul tau (Luni, 8 ianuarie 2018, 23:29)

      canavaro [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      singura problema e ca ai gresit epoca. In Evul Mediu faceai furori.
  • -4 (18 voturi)    
    da da (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:31)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ..tentativa patetica de dregere a busuiocului .
    Ai comis-o,maestre .
  • +8 (18 voturi)    
    exemplu (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:36)

    scharke [utilizator]

    de ce nu dau preotii catolici un exemplu? sa se insoare si ei, nu inteleg la ce le foloseste sa fie celibatari... e usor sa dai sfaturi cand nu stii cum e sa ai copii si sa intretii o familie...
  • -2 (14 voturi)    
    Consecventa (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:03)

    Setalcott [utilizator]

    Da' aia ca catolicii se inmultesc ca iepurii, cum era?