Bannon se scuza si dezminte declaratiile sale din cartea "Foc si Furie": Donald Trump Jr. este un patriot

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 8 ianuarie 2018, 7:47 Actualitate | Internaţional


Steve Bannon
Foto: Captura Twitter
Steve Bannon, fostul consilier al lui Donald Trump, si-a exprimat duminica "regretele" pentru declaratiile sale dintr-o carte controversata in care il critica pe fiul cel mai mare al presedintelui american, Donald Trump Jr., transmit AFP si EFE, citate de Agerpres.

Bannon, fost confident al presedintelui si sustinator al "trumpismului" in ciuda inlaturarii sale in vara lui 2017, a declansat reactii aprinse odata cu difuzarea, in urma cu cateva zile, a unor extrase dintr-o carte a jurnalistului Michael Wolff in care el aprecia ca Donald Trump Jr. a comis o "tradare" si un act "antipatriotic" intalnindu-se cu o avocata rusa in campania electorala din 2016.

Aceasta intalnire este una din piesele-cheie ale procurorului special Robert Mueller, care ancheteaza o eventuala intelegere intre echipa Trump si Rusia pentru influentarea scrutinului din noiembrie 2016, noteaza AFP.

"Regret ca intarzierea raspunsului meu la informatia incorecta referitoare la Don Jr. a deturnat atentia de la reusitele istorice ale presedintelui in primul sau an de mandat", a declarat Bannon, intr-un comunicat transmis site-ului de stiri Axios.

"Donald Trump Jr. este un patriot si un barbat bun", a asigurat Steve Bannon. "El l-a sustinut fara incetare pe tatal sau si programul care a ajutat la transformarea tarii noastre", a adaugat Bannon.

"Comentariile mele erau indreptate spre Paul Manafort (care a participat de asemenea la acea intalnire), un profesionist veteran al campaniilor, cu experienta si cunostinte despre cum opereaza rusii. El ar fi trebuit sa stie ca sunt falsi, perfizi, si nu sunt prietenii nostri. Reiterez, acele comentarii nu erau indreptate spre Don Jr.", a explicat duminica Bannon, citat de EFE.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2487 vizualizari

  • +8 (30 voturi)    
    Trump Jr. e un tradator (Luni, 8 ianuarie 2018, 8:02)

    emil bobu [utilizator]

    Nu conteaza ca e prea prost ca sa inteleaga ce-a facut.
    • -8 (16 voturi)    
      bine Bob (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:56)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Noroc cu tine ca esti destept. SI in general doar romanii sunt destepti.
      Daca ai fi tu fiul presedintelui miliardar... ce minuni ai face...
    • -7 (15 voturi)    
      Trump Jr. tradator ? (Luni, 8 ianuarie 2018, 12:59)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Probabil pentru tine este tradator ca nu voteaza cu Partidul Democrat.
      Arata ce a tradat, daca e un tradator.
      Ca s-a intalnit cu un strain care a promis ca-i da informatii compromitatoare despre alt cetatea al SUA (Hillary). Asta nu e tradare. Este o obligatie morala a oricarui cetatean al SUA de a ajuta Justita din SUA sa decopere pe infractorii din politica. Mai ales, daca cel care obtine astfel de informatii este si el implicat in politica.
      • +9 (13 voturi)    
        era vorba un guvern strain (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:29)

        Vercix [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Nu s-a intalnit cu un cetatean strain oarecare, ci cu unul care urma sa prezinte informatii venite din partea unui guvern strain, informatii despre care i se pune ca sunt parte a efortului acelui guvern strain de a ajuta campania lui Trump. Pe scurt, era vorba de amesetecul unui guvern strain in procesul electoral american.

        Ca acest guvern strain era chiar Rusia, principalul "dusman" al SUA, agraveaza si mai mult faradelegea.

        Iar Don Jr e foarte fericit, "I love it" dupa cum chiar el se exprima.
      • +10 (14 voturi)    
        Conform legislatiei SUA (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:46)

        gheara [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        cetatenii americani care conspira cu cetateni straini pentru a folosi informatii compromitoare obtinute ilegal pentru a influenta alegerile, comit o infractiune. Exact asta a facut Trump Jr., a obtinut mail-uri de la agentii guvernului rus obtinute ilegal prin atacuri cibernetice si le-a folosit pentru a influenta alegerile din SUA.

        Ca sa nu intre sub incidenta legii trebuia sa anunte autoritatile si sa predea imediat acele informatii obtinute ilegal, insa el nu a facut asta, ci le-a folosit in scopuri politice.
        • -2 (4 voturi)    
          Bati campii si vorbesti demagogic. (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:11)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui gheara

          A te intalnii cu un strain nu e conspiratie.
          Daca strainul iti prezinta dovezi a incalcarii Legilor din SUA, cu atat mai bine.
          Chiar ca vorbesti aiurea. Cum sa anunti autoritatile?, cand inca habar n-ai ce o sa spuna strainul ? .Ce ar fi, daca toata lumae ar sta la coada la politie, cu pretentia ca o sa vorbeasca in viitor cu un strain care POATE o sa aiba informatii utile serviciilor de securitate? Plateste Statul efortul cetateanului ca inregistreaza Reclamatia la Politie ?
          Categoric nu! La Politie se merge cand ai dovezi, sau e posibil sa ai dovezi a incalcarii Legii. Fara aceste conditii nu ai nici o obligatie morala sau legala sa faci reclamatie la Politie in nici o tara din lume.
          Deci nu trebuie sa mergi la Politie daca strainul poate sa nu reprezinta altceva decat o diversiune a KGB-ului, si nu aduce nici un fel de dovezi contra lui Hillary.
          Chair si daca strainul nu era o diversiune a KGB-ului, si Trump Jr. se ducea intai la Politie, strainul putea sa-si dadea seama ca e urmarit si nu ar mai fi spus nimic despre Hillary, acoperindu-i infractiunile. Un lucru care se pare ca este exact ce iti doresti,
          • +2 (4 voturi)    
            Dovada e in e-mailurile lui Don Jr (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:37)

            Vercix [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Legal - unii zic ca a incalcat legea, altii ca nu, ca trebuia musai sa primeasca ceva, desi dupa raspunsul lui "If it's what you say I love it" arata cel putin intentia de a comite faradelegea. Orin in alte cazuri, de ex daca cineva vrea ca comita un omor, nu e musai sa-si duca fapta la indeplinire pt a fi acuzat, e de ajuns sa fie dovedita intentia.

            Moral nici nu incape indoiala ca e un escroc, rezulta din raspusnul lui ca era foarte fericit sa primeasca ajutorul Rusiei pt a-si bate adversarii politici. Omul s-a facut frate cu dracu pt a-si atinge obiectivele.
            • -2 (4 voturi)    
              N-am citit mail-urile cu pricina a lui Trump Jr (Luni, 8 ianuarie 2018, 19:46)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Vercix

              a lui Trump Jr., dar imi inchipui ca nu e acolo nici o dovada ca Trump Jr. se duce la intalnire convins ca strainul este agent secret din strainatate.
              "If it's what you say I love it" , zice dupa ce ?
              Zice celalalt inainte (femeia) ?: ,,Sunt agent strain! Vino sa te intalnesti cu mine ! " Nu cred !
              Trump Jr. isi arata doar dorinta de a dobandii niste informatii, si nu de a colabora cu agenti straini.
  • -10 (32 voturi)    
    . (Luni, 8 ianuarie 2018, 8:15)

    theo667 [utilizator]

    Si uite asa se dovedeste ca Trump are dreptate cand spune ca massmedia se ocupa doar cu fakenews
    • +11 (23 voturi)    
      Foarte interesantăideia ta, dar... (Luni, 8 ianuarie 2018, 10:19)

      Geirge [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Unde vezi tu massmedia? E scris clar că Steve Bannon e un fost consilier al lui Donald Trump, deci dacă a mințit cineva a fost fostul consilier a lui Donald Trump și nu massmedia.
      • -8 (14 voturi)    
        pai (Luni, 8 ianuarie 2018, 11:16)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

        cine a inceput circul fara sa verifice ce e delarat ?
        • +5 (11 voturi)    
          pai ce? (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:30)

          Vercix [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          cine contrazice ce a declarat!?!? Bannon nu o face :)
          • -2 (4 voturi)    
            Stai nene ! Ce nu contrazice Banon ? (Luni, 8 ianuarie 2018, 20:00)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Vercix

            Banon la nevoie putea sa si declare lui Wolf
            ca stia ca Trump Jr se duce la intalnire cu rusoaica pe care el de la inceput banuia ca este agent KGB.
            Dar ce-i cu asta? Faptul ca Banon credea ca POATE rusoaica este agent KGB, nu insemana ca Trump Jr. credea asta. Deci Trump Jr. nu e responsabil de afirmatiile si presupunerile lui Banon.
            Wolff trebuie sa dovedesca ca Trump Jr. a declarat lui Banon:
            ,,Sunt sigur ca rusoaica este agent KGB, dar insist sa ma duc sa ma intalnesc cu ea pentru a-mi da informatii." Nu cred ca Trump Jr. a declarat asa ceva.
  • +2 (14 voturi)    
    Pare santajat (Luni, 8 ianuarie 2018, 10:02)

    Captain Obvious [utilizator]

    Zic si eu
    • +10 (14 voturi)    
      sau un mare ipocrit (Luni, 8 ianuarie 2018, 10:38)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      un ipocrit care isi schinba declaratiile in functie de context/interese
  • +12 (18 voturi)    
    Nu e dezmintire, e lamurire (Luni, 8 ianuarie 2018, 11:27)

    Vercix [utilizator]

    din ce vad nu contrazice textul din carte, ci aduce lamuriri legate de persoana la care se referea. E cam greu sa nege din moment ce Wolff are inregistrari cu toate citatele (dupa cum se lauda Wolff).

    Dar pt cine are cat de cat simtul ratiunii, se vede clar ca si Don Jr, alaturi de Paul Manafort, este tinta acelorasi critici. Iar Bannon n-a mai zis nimic de faptul ca Don Jr a alergat la taticul lui imediat dupa intalnire pt a-i transmite cele intamplate.
  • +7 (11 voturi)    
    Fiind amestecat si el (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:50)

    gheara [utilizator]

    Bannon se teme de ce poate dezvalui Trump despre el, asa ca a aruncat pisica moarta in curtea acarului paun Manafort, care deja e pus sun acuzare de FBI. Numai ca nici ala nu e prost sa mearga de unul singur la puscarie si va incepe sa ciripeasca.