Iran: Limba engleza a fost interzisa in scolile primare, pentru ca deschide drumul pentru o "invazie culturala" vestica

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 7 ianuarie 2018, 18:24 Actualitate | Internaţional


Iranul a interzis predarea limbii engleze in scolile primare, dupa ce liderul suprem al tarii a spus ca invatarea acestei limbi a deschis drumul pentru o "invazie culturala" vestica, relateaza Reuters.

"Predarea limbii engleze in scolile primare de stat si private, in curriculumul oficial, este impotriva legilor si regulilor", a spus Mehdi Navid-Adham, seful Consiliului de Invatamant Superior.

"Acest lucru este cauzat de presupunerea ca in invatamantul primar se pun bazele culturii iraniene a studentilor", a declarat Navid-Adham, adaugand, de asemenea, ca clasele de limbi straine non-curriculare pot fi, de asemenea, blocate.

Predarea limbii engleze incepe, de obicei, in scoala gimnaziala in Iran, la varsta de 12-14 ani, dar unele scoli primare au si clase de engleza.

Unii copii se inscriu, de asemenea, la institutii private pentru invatarea limbilor straine, dupa ziua de scoala, iar altii, care provin din familii privilegiate, frecventeaza scoli private, unde fac cursuri de engleza de la gradinita pana la liceu.

Liderii islamici din Iran au avertizat de multe ori despre pericolele unei "invazii culturale", iar liderul suprem Ayatollah Ali Khamenei a manifestat revolta in 2016 cu privire la "predarea limbii engleze in gradinite".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1562 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    religia=manipularea maselor (Duminică, 7 ianuarie 2018, 18:44)

    ready4war [utilizator]

    in contradictie, in Singapore, copiii invata in engleza in primii ani, si abia apoi incep sa invete in limba materna. De asta Singapore e unde e la nivelul de trai, desi nu are rezerve naturale, iar Iranul - un stat cu rezerve imense de petrol, gaze si minereuri strategice - e inca la nivelul unei tari de lumea a treia in cele mai multe regiuni.
    • +2 (4 voturi)    
      ai uitat ideologia (Duminică, 7 ianuarie 2018, 22:23)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

      In ziua de azi, ideologia a inlocuit religia.
      • +3 (5 voturi)    
        ??? (Duminică, 7 ianuarie 2018, 23:07)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Religia este ideologie pura,prin definitie.Mama tuturor ideologiilor.
        Poate ai vrut sa zici ca una din ideologii politice(care?ca sunt o gramada) a inlocuit religia.
        Daca te referi la Iran, acolo ideologia politica e insasi religia.
  • -2 (10 voturi)    
    are un sambure de adevar (Duminică, 7 ianuarie 2018, 18:59)

    Adran [utilizator]

    doar solutia e gresita.
    Educarea(spalarea pe creier) prin seriale "free" pe torrente sau netflix a devenit forma preferata de otravire culturala.
  • +7 (13 voturi)    
    Back to (Duminică, 7 ianuarie 2018, 19:10)

    rutger [utilizator]

    Evul Mediu timpuriu !! Bashinoshii de asa-zisi lideri supremi sunt o mare frana pentru tinerii de viitor, dar si pentru oamenii normali de azi !! Se dovedeste ca orice forma de fundamentalism / dictatura trebuie lovita cu cea mai tare forta ca sa dispara !!
  • 0 (8 voturi)    
    Sa vedeti ce se enerveaza Trumpica (Duminică, 7 ianuarie 2018, 19:13)

    un_carnat [utilizator]

    Dar acum serios, incep sa cred ca Iranul e un fel de Coreea de Nord in devenire. Are dictatura? Are. Are saracie si foamete? Da, de vreme ce se protesteaza acum din cauza lor. Conspiratii de rahat despre vesticii care vor raul tarii, prezentate drept informatii adevarate si generale? Au aparut.
    Tot ce mai lipseste este supunerea completa a populatiei. Dar asta nu se va intampla curand. A da, si sa vina Trumpica sa-l porecleasca pe dictatorul iranian.
  • +5 (11 voturi)    
    Cartile (Duminică, 7 ianuarie 2018, 19:19)

    adrian88000 [utilizator]

    de stiinta mai sunt valabile ? Sau ramane doar Coranul?
    Poate cate ceva despre explozivi, bombe nucleare si rachete se accepta....
  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 7 ianuarie 2018, 20:06)

    [anonim]

  • +5 (11 voturi)    
    asa (Duminică, 7 ianuarie 2018, 20:24)

    codyrocco [utilizator]

    chiar sunt curios cum or sa programeze in farsi.
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 7 ianuarie 2018, 20:28)

    [anonim]

  • -4 (6 voturi)    
    hei (Duminică, 7 ianuarie 2018, 21:33)

    john70 [utilizator]

    Vai, vai, vai, ce tragedie....e ca in Quebec!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Efecte! (Duminică, 7 ianuarie 2018, 22:22)

    Joseph18 [utilizator]

    Ayatollah-ul Ali Khamenei a privit in jurul lui, si al prietenilor sai si a inteles imediat de ce limba engleze poate afecta viitorul Iranului.

    Va ofer si Dv. un filmulet care a aparut in "Business Insider" ieri, 6 Januarie 2018, si preluat pe Yahoo:

    "The extravagant lives of the 'Rich Kids of Tehran' are fueling Iran's protests" — take a look

    https://www.yahoo.com/news/m/9b5cc31e-7cce-321d-ba1b-c903d24467e8/ss_the-extravagant-lives-of-the.html