Fundatia Clinton, in vizorul unei noi anchete FBI

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:35 Actualitate | Internaţional


Hillary Clinton
Foto: Captura Facebook
Departamentul de Justitie al SUA a lansat o noua investigatie cu privire la posibilitatea ca Fundatia Clinton sa fi promis sau sa fi facut favoruri politice in schimbul  unor donatii sau promisiuni de donatii au declarat sub anonimitate oficiali ai justitiei si un martor pentru The Hill.

Agentii FBI din Little Rock, Arkansas, unde si-a inceput activitatea fundatia, au audiat cel putin un martor luna trecuta, iar oficiali din cadrul Departamentului de Justitie au spus ca in saptamanile care urmeaza sunt asteptate si alte activitati in acest sens.

De asemenea, ancheta ar putea viza si daca activele scutite de taxe au fost convertite pentru uz personal sau politic si daca fundatia a respectat legile fiscale aplicabile, au afirmat oficialii.


Un martor recent intervievat de FBI a descris pentru The Hill drept ca ancheta este "extrem de profesionista si fara indoiala meticuloasa" si s-a axat pe intrebarea daca cei care au facut donatii caritabile catre Fundatie au primit vreun tratament favorabil din partea administratiei Obama.

Martorul a spus ca agentii FBI erau din Little Rock, iar intrebarile acestora s-au centrat pe deciziile guvernului si pe donatiile catre entitatile Clinton in timp ce Hillary a condus Departamentul de Stat al Presedintelui Obama.


Purtatorul de cuvant al lui Clinton, Nick Merrill, s-a aratat vineri dimineata suparat pe FBI pentru redeschiderea cazului si a catalogat ancheta ca fiind "rusinoasa", sugerand ca nu este altceva decat o actiune politica pentru a abate atentia de la controversele rusesti ale presedintelui Trump.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1116 vizualizari

  • -11 (39 voturi)    
    Baba coruptă (Vineri, 5 ianuarie 2018, 19:15)

    Nyk1 [utilizator]

    Era să câștige alegerile, să nu uităm! Și a și câștigat votul popular, dovedind faptul că americanii sunt inferiori ca spirit civic românilor, care de bine de rău au votat cu Johannis.

    Și la cât de ipocriți sunt, mai au și tupeul americani apropiați de Babă să-i critice pe PSDiștii noștri, care sunt mici copii în comparație.
    • +10 (18 voturi)    
      Oh plz, nu vorbi de spirit civic la romani (Vineri, 5 ianuarie 2018, 21:50)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Care nu inseamna doar votul pt Johan, inseamna 1001 alte lucruri pe care romanii nu le au.
  • -1 (27 voturi)    
    Ia te uita ! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 23:55)

    adrian88000 [utilizator]

    Clinton se da persecutata politic ! Parca o vad ca cere si ea azil politic in Madagascar.
    • -1 (5 voturi)    
      De ce Madagascar? (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 19:46)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      @adrian88000
      Cred ca d-na Clinton s-ar simti mai bine si in siguranta in Iran, deoarece acolo au fost trimisi foarte multi bani da catre fostul Presedinte Obama.
      • 0 (2 voturi)    
        In Madagascar (Duminică, 7 ianuarie 2018, 10:18)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        ca sa se dea cu parapanta. Mazare vrea sa o invete.
        • 0 (0 voturi)    
          OK (Duminică, 7 ianuarie 2018, 12:52)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Sa fie cum DORITI D-voastra !
          Eu imi RETRAG propunerea...

          Si totusi, daca D-na Hillary se va afla in Madagascar, nu credeti ca asta ii va afecta sansele la Alegerile din USA, in anul 2020?
          • +1 (1 vot)    
            Pai, (Duminică, 7 ianuarie 2018, 19:16)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            pentruca va cere azil politic in Madagascar ( doar este persecutata politic, nu ?) nu va mai putea candida in USA. Dar are o sansa in Madagascar. Ea presedinte, Mazare prim-ministru.Se va face si un desen animat de succes cu viata lor in Madagascar.
  • +6 (16 voturi)    
    Incepe prigoana politica (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 15:18)

    gavrone [utilizator]

    impotriva invinsilor. Exact cum a amenintat Trump.
    • -2 (8 voturi)    
      Nu cred ca-i prigoana (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 19:09)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

      Nu cred ca-i prigoana. E datoria FBI sa se asigure ca acolo nu au fost comise infractiuni federale. Daca au ceva informatii, e normal sa analizeze pista respectiva. Daca iese urat, Clinton poate pleca in Madagascar. E un paradis acolo. Dpdv al evolutiei speciilor, tara aceea e un continent in sine. Au niste plaje stelare. Au si lemurieni. Cred ca s-ar simti bine acolo printre lemurieni.
    • +1 (1 vot)    
      lol (Duminică, 7 ianuarie 2018, 13:59)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

      coruptie inseamna prigoana politica ?
  • +3 (11 voturi)    
    Tocmai acum cand Trump e pe faras (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 16:25)

    elisan [utilizator]

    se muta atentia spre alte lucruri. Ce convenabil !
    • +1 (3 voturi)    
      De unde (Duminică, 7 ianuarie 2018, 10:20)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui elisan

      ai informatia ca e pe faras ? Eu vad ca se insurubeaza din ce in ce mai bine in rolul de Presedinte !
  • 0 (6 voturi)    
    Nu am incredere in FBI-ul condus de omul (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 19:33)

    engo [utilizator]

    numit de Trump. Nici Trump nu a avut incredere in fostul sef si l-a concediat. Aici ar trebui numit un anchetator independent la fel ca in cazul anchetarii lui Trump.