Kim Jong Un avertizeaza Statele Unite ca are butonul nuclear pe birou

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 ianuarie 2018, 15:45 Actualitate | Internaţional


Kim Jong Un
Foto: KCNA
Presedintele nord-coreean Kim Jong Un a avertizat, luni, Statele Unite ca are "butonul nuclear pe birou", pe care l-ar putea folosi in cazul in care Coreea de Nord va fi amenintata. Liderul de la Phenian a adaugat ca este "deschis la dialog" cu Coreea de Sud, potrivit Reuters.

Dupa un an dominat de o retorica agresiva si o tentativa de escaladare a tensiunilor asupra programului de arme nucleare din Coreea de Nord, Kim Jong Un si-a folosit discursul televizat de Anul Nou pentru a declara Coreea de Nord "o putere nucleara iubitoare de pace si responsabila".

"Cand vine vorba de relatiile Coreea de Nord - Coreea de Sud, ar trebui sa reducem tensiunile militare in Peninsula Coreeana, pentru a crea un mediu pasnic. Atat nordul, cat si sudul ar trebui sa depuna eforturi", a mai afirmat Kim Jong Un.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2676 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    La stanga sau dreapta (Luni, 1 ianuarie 2018, 16:19)

    mitg [utilizator]

    Butonului de Big Mac?
  • +12 (20 voturi)    
    ooo! (Luni, 1 ianuarie 2018, 16:34)

    arhi_b [utilizator]

    poate se impiedica de covor si apasa din greseala butonul. ce ne facem :))
    • -3 (7 voturi)    
      ,,Butonul nuclear din (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:44)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui arhi_b

      birou" este poate doar o ,,sintagma simbolica".
      Kim Jong Un vrea a sa ,,spuna tacit" cu asta ca ,,un grup de rachete nucleare" suficient de numeros pentru a pune sub semnul intrebarii un eventual scut antiracheta al SUA, este pregatit sa inceapa operatiunile de lansare in orice moment. Adica se pretinde a ca exista deja o forta nucleara operationala capabila sa atace ,,credibil" obiective detinute de SUA.
      Cu siguranta ca ,,nu e suficienta" persoana Kim Jong Un sa lanseze rachetele. Probabil schema este asa: Exista un Prezidiu Central al Partidului format din 5 membrii inclusiv Kim Jong Un. Oricare 3 impreuna din acestia pot lansa rachetele fara sa mai fie acordul celorlalti 2 (posibili omorati prin atac nuclear al SUA). (similar ca in fosta URSS)
      In loc de ,,Prezidiul de 5", foarte probabil poate fi folosit ,,Comitetul Apararii" format din vreo 12-13 membrii (inclusiv Kim Jong Un) (majoritatea militari).
      Lansarea se face prin transmiterea a cate un cod / parola stiut numai de fiecare membru de partid din Prezidiu / Comitet al Aparari. Cand o echipa de lansare primeste cel putin 3 coduri de la cei 5 sefi din Prezidiu, incepe procedura de lansare: Asteptarea noptii / scoatere a rechetelor din tunele / alimentare / sincronizare a lansarii cu celelate echipe etc. Deci mai exista timp de stopare a lansarii, de mai multe zeci de minute sau ore. In caz de un ordin de atac nuclar al SUA se poate lansa aproape instantaneu, asa ca nu se mai poate oprii nimic.
      O supra-asigurare este atunci cand sunt ucisi majoritatea sau toti din cei 5 sefi din Prezidiu / Comitet al Apararii. In aceasta situatie, exista probabil un cod de lansare la fiecare membru al Biroului Politic al Comitetului Central al Partidului. Adica vreo 30 de membrii. Acesti 30 de membrii pot lansa rachetele printr-o majoritate simpla (cei ramasi in viata).
      • 0 (2 voturi)    
        Exista (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:42)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        si o supra-supra-asigurare:cand racheta tot asteapta si vede ca nu il lanseaza nimeni, ori ca sunt beti toti ori au fugit in Seoul, pica in biroul lui grasu' si apasa pe buton.
  • +10 (20 voturi)    
    Butonul nuclear, (Luni, 1 ianuarie 2018, 16:52)

    emil bobu [utilizator]

    un buton atat de mic incat poate fi vazut numai la microscop.
  • +6 (16 voturi)    
    Poate-l are chiar (Luni, 1 ianuarie 2018, 17:00)

    soundtrack [utilizator]

    in locul in care incepe sa i se spuna spatelui...coada!!!
  • +6 (14 voturi)    
    lol (Luni, 1 ianuarie 2018, 17:25)

    liviu_ [utilizator]

    asta realizeaza ca daca-l baga cineva in seama (si aca nu eca china langa ei) koreea de nord era acum un crater?!
    daca o sa aiba cumva tupeu sa faca o actiune cu adevarat ostila... China osa fie prima tara care o sa-i extermine (ca doar le strica piata de desfacere)
  • -12 (18 voturi)    
    dar (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:07)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dar robineții din aur masiv ai lui Kim Pingpong unde-s? Dar armele secrete ale lui Satana Saddam?
  • +6 (12 voturi)    
    Omul Racheta (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:16)

    un_carnat [utilizator]

    E deschis la dialog =))))))
    Am trait s-o aud si pe-asta
  • +8 (16 voturi)    
    Butonul e pe birou (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:20)

    seby19 [utilizator]

    si biroul e in camara cu slanina si carnati.
    • +2 (2 voturi)    
      Bine zis! (Luni, 1 ianuarie 2018, 22:35)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui seby19

      Mi-ai facut ziua.
  • +8 (18 voturi)    
    Aoleo! Ce ne-ai speriat, măi Kim Junghi-n Koaste! (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:40)

    Spiky [utilizator]

    Bine că nu îl ții în dormitor, că dacă picai mort de obosit, după prea mult coniac și șampanie (muncitorii țării nu știe ce-i aia, e pentru oamenii dă bine, vorba lui nen-to Iliescu) îl puteai apăsa din greșeală...
    Așa, pe birou e mai greu, dar sunt sigur că l-ai speriat fleașcă pe Trump, care este foarte sperios de felul lui, care este și felul tău - de nebuni nu ducem lipsă...
  • +1 (7 voturi)    
    Ala mic si rosu... (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:14)

    oxbridge [utilizator]

    Din varful nasului ?
  • +2 (6 voturi)    
    balenoidul.... (Luni, 1 ianuarie 2018, 21:48)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    E SONY micutul !