Presedintele catalan destituit Carles Puigdemont cere reinstalarea Guvernului sau

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 31 decembrie 2017, 10:03 Actualitate | Internaţional


Carles Puigdemont
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele separatist catalan Carles Puigdemont a cerut, sambata, o negociere politica si reinstalarea Guvernului sau, destituit dupa declaratia de independenta din 27 octombrie, relateaza News.ro, citand presa internationala.

"In calitate de presedinte, cer Guvernului spaniol si celor care il sustin sa-i reinstaleze pe toti cei pe care i-au demis fara permisiunea catalanilor", a declarat Puigdemont intr-un discurs inregistrat la Bruxelles, in care cere Madridului si inceperea unei "negocieri politice".

In acest mesaj de sapte minute, Carles Puigdemont mai spun: "Catalanii sunt maturi din punct de vedere democratic si si-au castigat dreptul de a constitui o republica de barbati si femei liberi".

Carles Puigdemont, care se prezinta drept conducatorul legitim al Cataloniei, a fugit in Belgia cu putin timp inainte de inculparea pentry rebeliune in legatura cu tentativa de ruptura unilaterala din 27 octombrie.

Daca revine in Spania, el va fi plasat in detentie provizorie, in urma unui mandat de arestare.

"Urnele au vorbit (...) Ce mai asteapta domnul Mariano Rajoy pentru a accepta rezultatele?", a mai spus Puigdemont.


Citeste mai multe despre   
















1267 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    de ce a fugit ? (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:15)

    codrean [utilizator]

    Daca ramanea in tara, chiar daca urma sa fie arestat, ar fi insemnat ca este capabil sa sufere pentru un ideal, sa se jertfeasca pentru credinta lui . Asa, bla-bla-bla ..
  • +6 (14 voturi)    
    Aici e capat de linie pentru tine (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:21)

    un_carnat [utilizator]

    Puscaria te asteapta!
    Nu degeaba romanii facusera sloganul "Make Jilava great again"!
  • +5 (13 voturi)    
    Puigdemont (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:26)

    nguyen [utilizator]

    Puigdemont a facut rahatul praf, daca tacea presedinte ramanea... Dar ce sa faci, asa e cand te vinzi arabilor si vrei sa creezi primul stat islamic in Europa sub pretextul fals al multiculturalismului prost inteles.
    • +2 (2 voturi)    
      Este vandut rușilor , nu numai arabilor.... (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:47)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui nguyen

      O cârtiță.
  • -12 (16 voturi)    
    He he, așa este (Duminică, 31 decembrie 2017, 11:05)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar fi cazul acum ca Rajoy să elibereze deținuții politici. Sau vrea să aibă mai multe în comun cu China sau Iranul decât cu valorile europene?
    • +2 (2 voturi)    
      Crezi ca (Duminică, 31 decembrie 2017, 15:51)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mama Merkel sau Mark Rutte n-ar face la fel daca vreun rusnac face pe presedintele in Bavaria sau Frizia?
  • +4 (4 voturi)    
    Bun. Catalanii s-au pronuntat. (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:49)

    Cataleya [utilizator]

    S-au numarat voturile separatistilor.

    Acum e randul guv. de la Madrid sa faca un referendum national pt ca si restul populatiei are dreptul la o parere. Este vb, totusi, de o regiune care in primul rand apartine Spaniei si poporului spaniol. si doar in plan secundar se poate spune ca regiunea catalana ar apartine catalanilor.
    Puigdemont de Catalunia e de fapt un oportunist egocentric. Un fel de PuieMonta de Gorj. Amandoi s-au crezut regi la un moment dat, dar pana la urma au ajuns cu botul in propriul lor rahat!
  • +2 (2 voturi)    
    "Amice, (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:52)

    John M. [utilizator]

    esti idiot!"...Pentru toti cretinii din politica lumii: cititi Caragiale !
  • +3 (3 voturi)    
    Putea sa fie leu, da' a ajuns gandacel (Duminică, 31 decembrie 2017, 14:10)

    KTerinca [utilizator]

    Daca nu sunt cojones ....
    Fraierul inca viseaza.
  • 0 (2 voturi)    
    da (Duminică, 31 decembrie 2017, 17:13)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    papagalul leftard e in plin delir. De ce nu e in spania la puscarie, numai komisia mosului sorosist jungher stie.
  • +1 (1 vot)    
    Dusul rece (Duminică, 31 decembrie 2017, 21:12)

    Vlad-I [utilizator]

    Zonele din catalunia care voteaza masiv cu independentistii sunt cele rurale si mai sarace. In zona Cataluniei unde s-a votat mai putin cu separatistii, chiar zona din catalunia mai bogata ,exista un curent de dezbatere care cere separarea de Catalunia, folosind de forma glumeata chiar sloganurile independentistilor. Catalunia de fura, dreptul de a decide.